Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni

WOODVILLE - Sunday, March 15

Race 1 - Central Linen Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 2:10.59
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: B C McDermott
R: C W Johnson (58.5)
9/2
6g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/8F
T: B R Lammas
R: S T Collett (56)
15/8F
3f shamexpress (NZ) x skittle (NZ) (pins (AUS))
3
1.4
4/1
T: H G Marsh
R: T K Allan (56.5)
4/1
5m shocking (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
4
1.6
10/1
T: G Lowry & G Cullen
R: J Parkes (58)
10/1
5
2.6
12/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
12/1
4g savabeel (AUS) x everyday (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.4
40/1
T: A J Dravitzki
R: S J Macnab (56.5)
40/1
4g towkay (AUS) x opal desire (NZ) (the commander (NZ))
7
4.6
Ammons (1)
9/2
T: G J Haigh
R: L J Allpress (58.5)
9/2
5g alamosa (NZ) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
8
12.4
9/1
T: Ms T Keegan
R: R J Myers (56.5)
9/1
4m jakkalberry (IRE) x violet (NZ) (bandmaster ii (IRE))
Race 2 - Murray Contractors (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(2) Time: 2:14.95
Prizemoney: $11,000
1
9/4F
T: C A Bambry
R: R J Myers (56)
9/4F
3g burgundy (NZ) x threepence (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Albaron,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
8/1
T: Ms T Keegan
R: K Asano (55)
8/1
3
2.5
9/2
T: P M Goodwin
R: S T Collett (59.5)
9/2
5g pierro (AUS) x stellaphyta (NZ) (high chaparral (IRE))
4
4
4/1
T: R R Manning
R: L J Allpress (59)
4/1
5g alamosa (NZ) x priorite (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.1
20/1
T: Nz-David Hayes
R: L T Hemi (54)
20/1
6m fully fledged (NZ) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
6
12.6
7/2
T: B R Lammas
R: C W Johnson (60)
7/2
7g iffraaj (GB) x lady sakura (NZ) (jungle pocket (JPN))
7
16.1
11/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (53.5)
11/2
5m echoes of heaven (AUS) x flightime (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 3 - Tararua Ex-Pats/Supporters Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 1:10.23
Prizemoney: $10,000
1
2/5F
T: Nicola Marshall
R: J Parkes (58)
2/5F
3g nadeem (AUS) x woodbury belle (NZ) (woodbury lad (USA))
Winning siblings: Belle Boy, Expressamosa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
6/1
T: R J Bergerson
R: R J Myers (58)
6/1
3g sweet orange (USA) x olliver's road (NZ) (straight strike (NZ))
3
3.7
15/1
T: S L Brown
R: H R Andrew (56)
15/1
3f road to rock (AUS) x sunlit (NZ) (kreisler (IRE))
5
6.6
7/1
T: Anne Davies
R: R J Hannam (56.5)
7/1
5m fully fledged (NZ) x frankie that (NZ) (alto-vita (AUS))
Race 4 - Alpha Domus (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(2) Time: 1:09.73
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: K Gray
R: J Parkes (58)
5/2
3g alamosa (NZ) x scarlet o'hara (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Winning siblings: Wicket Maiden,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/5F
T: J W Richards
R: R T Elliot (57)
4/5F
4m bullbars (AUS) x highland lights (AUS) (fantastic light (USA))
3
3.6
15/1
T: G Lowry & G Cullen
R: T K Allan (56)
15/1
4m bullbars (AUS) x dance on fire (NZ) (volksraad (GB))
4
5.1
10/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (56)
10/1
5m burgundy (NZ) x bead of courage (NZ) (captain rio (GB))
5
5.3
10/1
T: J G Bary
R: R J Hannam (59.5)
10/1
5g burgundy (NZ) x silk slipper (AUS) (woodman (USA))
6
7.8
8/1
T: J R Lynds
R: S T Collett (57)
8/1
4m burgundy (NZ) x streaming (NZ) (stravinsky (USA))
Race 5 - Tui - Backing A Winner Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 1:24.87
Prizemoney: $10,000
1
4/13F
T: K Gray
R: L J Allpress (58)
4/13F
3g power (GB) x a'guin ace (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Happy Tav, Smoken' Ace,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
3.3
15/1
T: Ms T Egan
R: K Asano (57.5)
15/1
5g battle paint (USA) x i predict a riot (NZ) (king's chapel (AUS))
3
5.3
13/4
T: J Lupton
R: J Parkes (56.5)
13/4
4m ocean park (NZ) x testella (AUS) (testa rossa (AUS))
4
7.6
7/1
T: B R Lammas
R: C W Johnson (58)
7/1
3g he's remarkable (NZ) x prove it (NZ) (thewayyouare (USA))
Race 6 - Justin Rivers Memorial (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(2) Time: 1:22.13
Prizemoney: $11,000
1
11/2
T: F W Pratt
R: J A Bassett (53)
11/2
7m per incanto (USA) x magic daze (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Pure Daze, Turangawaewae, Wecando,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3
16/1
T: E Carson
R: C W Johnson (58.5)
16/1
6g patapan (USA) x raglan road (NZ) (postponed (USA))
3
3.4
9/2
T: Ms T Egan
R: K Asano (58)
9/2
7m tavistock (NZ) x memphis (NZ) (cape cross (IRE))
4
3.6
7/1
T: R R Manning
R: D G Bradley (58.5)
7/1
5g niagara (AUS) x equals that (NZ) (traditionally (USA))
5
4.1
5/2F
T: Ms T Egan
R: L J Allpress (57.5)
5/2F
7m battle paint (USA) x bronte (NZ) (made of gold (USA))
6
4.5
11/4
T: M P Breslin
R: S J Macnab (57.5)
11/4
4g per incanto (USA) x sahara (NZ) (keeper (AUS))
7
10.5
15/2
T: Ms L Latta
R: J Parkes (57)
15/2
4g ferlax (NZ) x sophia's dream (AUS) (iglesia (AUS))
Race 7 - Crossland Pahiatua Cup (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(2) Time: 1:36.31
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: K Gray
R: H R Andrew (56)
15/4
8m handsome ransom (AUS) x silver fox (NZ) (desert fox (GB))
Winning siblings: Foxcub,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (54.5)
9/1
7m per incanto (USA) x alyssum (NZ) (prized (USA))
3
0.6
2/1
T: G T Hennessy
R: R J Myers (57)
2/1
6g testa rossa (AUS) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.9
12/1
T: S L Brown
R: S T Collett (54.5)
12/1
6g fully fledged (NZ) x tabitha (NZ) (oregon (USA))
5
7.4
11/8F
T: W S Gulliver
R: S J Macnab (60)
11/8F
9g keeninsky (NZ) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
6
9.9
14/1
T: G R Vile
R: C W Johnson (58)
14/1
8g zed (NZ) x star guest (NZ) (pentire (GB))
Race 8 - Tararua-Napier 5 O'Clock Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 1:38.27
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: S L Brown
R: S T Collett (56)
7/2
3f shamexpress (NZ) x margaux belle (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Firebird Flyer, Typhoon,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56)
5/4F
3f deep field (AUS) x dark delilah (NZ) (more than ready (USA))
3
3.7
30/1
T: A J Dravitzki
R: B M Ansell (53.5)
30/1
4m dalghar (FR) x joypoloy (NZ) (viking ruler (AUS))
4
5.2
8/1
T: T J Chambers
R: L T Hemi (58.5)
8/1
4g alamosa (NZ) x desert inn (NZ) (desert sun (GB))
5
5.7
12/1
T: N & H Auret
R: R J Myers (56.5)
12/1
4m rip van winkle (IRE) x mini pearl (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
8.7
13/4
T: J Lupton
R: J Parkes (56.5)
13/4
5m cape blanco (IRE) x satin slipper (NZ) (darci brahma (NZ))
7
10.2
10/1
T: K Gray
R: L J Allpress (58.5)
10/1
Race 9 - President's Mile (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(2) Time: 1:38.42
Prizemoney: $10,000
1
13/4F
T: J W Richards
R: R T Elliot (56.5)
13/4F
3f sacred falls (NZ) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
Winning siblings: Comic Ruler, La Tourneau, Super Good, Wack'em,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: J R Lynds
R: D L Turner (57)
13/2
4m power (GB) x irish jewel (NZ) (street cry (IRE))
3
4.5
20/1
T: Ms H Weller
R: L T Hemi (54)
20/1
5m pentire (GB) x high vibes (NZ) (asti bay (NZ))
4
4.9
15/2
T: K Gray
R: J Parkes (56.5)
15/2
4m redwood (GB) x lady verify (AUS) (grand lodge (USA))
5
5.4
5/1
T: N & H Auret
R: R J Myers (56.5)
5/1
4m cape blanco (IRE) x volaisha (NZ) (volksraad (GB))
6
5.6
9/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (56.5)
9/1
3f rip van winkle (IRE) x mermaid in the rye (AUS) (catcher in the rye (IRE))
7
5.9
40/1
T: J G Bary
R: R J Hannam (55)
40/1
9g bachelor duke (USA) x jolie femme (FR) (mark of esteem (IRE))
8
6.4
13/2
T: P M Goodwin
R: S T Collett (57.5)
13/2
6g lope de vega (IRE) x molson (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
7.2
40/1
T: J R Lynds
R: T K Allan (57)
40/1
99
15/4
T: J G Bary
R: K Asano (55)
15/4
3f dalghar (FR) x al sareeh (NZ) (al akbar (AUS))
* Nick figures are for Australasia.