Breednet Results

ARARAT - Sunday, November 12

Race 1 - Gorst Rural Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.46 (35.58)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: Matthew Cumani
R: D Moor (56)
13/4
3f Captain Gerrard (IRE) x Dane's Glory (Danehill (USA))
Winning siblings: Jeune's Glory, Mojach,
2
0.4
11/2
T: Henry Dwyer
R: Ben Thompson (56)
11/2
3f Magnus x Courtly Diva (Encosta De Lago )
3
0.6
Milord (2)
6/4F
T: D K Weir
R: John Allen (58)
6/4F
3g Master Of Design x Magic Milady (Starcraft (NZ))
4
1.3
20/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58)
20/1
3g So You Think (NZ) x Dreamalittledream (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
5
3.1
5/2
T: M C Kent
R: Ethan Brown (58)
5/2
3g Moshe x Delightful Minx (Hillman )
6
3.2
30/1
T: J Rowe
R: J Maskiell (58)
30/1
Race 2 - Bondy's Contractors Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:04.45 (34.90)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (58.5)
9/2
4g Reward For Effort x Bump De Bump (Tale Of The Cat (USA))
2
1.5
7/4
T: D K Weir
R: D Yendall (55.5)
7/4
4m Host (CHI) x Midnight Reigns (Holy Roman Emperor (IRE))
3
4.0
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57.5)
5/4F
3g I Am Invincible x Perpugilliam (Dr Fong (USA))
4
4.3
11/1
T: Peter Hardacre
R: Jye McNeil (54.5)
11/1
4m Commands x Tahnee Topaz (Lonhro )
5
4.5
14/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (56)
14/1
5m Duporth x Sheeza Classic (Redoute's Choice )
Race 3 - Ararat Rural City Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.86 (36.40)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
5/4F
3g Written Tycoon x Melee (GB) (Cadeaux Genereux (GB))
Winning siblings: Head Clash, Kamiko, Megasus, Rock 'N' Rumble,
2
0.8
9/4
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
9/4
4g Purrealist x Gimme Ago (Lion Cavern (USA))
3
0.9
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
8/1
4g Cape Blanco (IRE) x Wave To Lottie (NZ) (Crested Wave (USA))
4
3.3
15/4
T: Ms S Naylor
R: Chris Caserta (55)
15/4
4m Barton Gate x Spectra Bay (Spectrum (IRE))
5
4.8
30/1
T: Dane Smith
R: Ms C Puls (58.5)
30/1
4g Atomic x Rediscover (Elvstroem )
6
7.3
Dupo (3)
30/1
T: Yoshitomo Shima
R: D Moor (58.5)
30/1
4g Duporth x La Baraka (Euclase )
7
8.3
60/1
T: N F Kennedy
R: C A Robertson (58.5)
60/1
4g Oamaru Force x Winter Dawn (Zabeel (NZ))
Race 4 - Mixxfm (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:18.10 (34.63)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: D N Kolpin
R: Ms C Puls (58.5)
5/1
Winning siblings: Fever, Screamer,
2
1.3
5/2F
T: Justin W Stanley
R: D Moor (59)
5/2F
4g Wanted x More Than Acracker (More Than Ready (USA))
3
2.6
5/2F
T: S Morrish
R: Jordan Childs (60.5)
5/2F
5g Fastnet Rock x Chenchikova (IRE) (Sadler's Wells (USA))
4
2.8
7/2
T: M J Williams
R: Liam Riordan (57.5)
7/2
4m Testa Rossa x Alma's Angel (Al Maher )
5
4.3
8/1
T: S C Bottomley
R: Jye McNeil (57.5)
8/1
6g Bon Hoffa x Opening Night (Canny Lad )
6
5.3
20/1
T: Logan McGill
R: C J Parish (59)
20/1
4g Bel Esprit x Centexpress (NZ) (Centaine )
7
8.8
100/1
T: D W Parker
R: Thomas Stockdale (60.5)
100/1
10g Bel Esprit x Sheeza Classic (Redoute's Choice )
8
10.3
25/1
T: G A Daffy
R: C A Robertson (56.5)
25/1
6m Lago Delight x Annamalia (Lacryma Cristi (IRE))
Race 5 - Ame Systems (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:04.14 (35.78)
Prizemoney: $25,000
1
9/4F
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (58)
9/4F
Winning siblings: Zizi La Fille,
2
0.3
15/4
T: S C Bottomley
R: D Moor (58.5)
15/4
4g Street Boss (USA) x Kissy Lips (Jeune (GB))
3
0.5
12/1
T: D and R Beriman
R: Ms J Beriman (57.5)
12/1
4
1.2
15/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
15/2
5
2.0
8/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
8/1
6
4.2
4/1
T: Symon Wilde
R: Jye McNeil (60)
4/1
4g Host (CHI) x Petit Cadeau (Kingston Mill (USA))
7
4.6
50/1
T: Allan J Clark
R: Ms C Puls (59)
50/1
8g Written Tycoon x Western Love (Western Symphony (USA))
8
4.7
16/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
16/1
5m Magnus x Belleluia (Bel Esprit )
9
5.7
14/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (57)
14/1
10
6.5
20/1
T: Marion Dalco
R: Thomas Stockdale (59.5)
20/1
7g Super Kid (NZ) x Ishkhara (Flying Spur )
Race 6 - Classicbet Ararat Gold Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:02.19 (35.03)
Prizemoney: $50,000
1
7/1
T: Henry Dwyer
R: Jye McNeil (57.5)
7/1
7g Teofilo (IRE) x Parfaits (Strategic )
Winning siblings: Dimanche, Mantecado, Ridgewood Drive,
2
1.5
10/9F
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (54.5)
10/9F
3
2.5
3/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
3/1
5m Starcraft (NZ) x Volksini (NZ) (Volksraad (GB))
4
4.7
8/1
T: D K Weir
R: D Moor (55.5)
8/1
5g Mamool (IRE) x Ormita (GER) (Acatenango (GER))
5
5.2
20/1
T: Dane Smith
R: H Coffey (54)
20/1
10g Country Reel (USA) x Milassie (Brackenbury )
6
6.2
Jimivag (10)
30/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms C Puls (54)
30/1
6g Moscow Ballet (IRE) x La Fornarina (Archway (IRE))
7
9.7
8/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (52)
8/1
7g Savoire Vivre (GB) x Gehenna (Ladoni (GB))
Race 7 - Programmed China Bowl (1300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:16.08 (35.97)
Prizemoney: $75,000
1
14/1
T: Kylie Vella
R: Ben Thompson (56)
14/1
8g Magnus x Carbonated (Kenny's Best Pal )
2
0.8
9/1
T: Dean Krongold
R: R McLeod (57.5)
9/1
7g Danbird x Eliza Dream (Desert Sun (GB))
3
2.1
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54.5)
5/1
5g Flying Spur x Broadway Harmony (Statue Of Liberty (USA))
4
2.2
6/1
T: Michael Roebuck
R: Ms J Beriman (54.5)
6/1
5g Bel Esprit x Rose Of Dana (NZ) (Volksraad (GB))
5
2.6
11/1
T: D W Whitworth
R: Ms H McKechnie (54)
11/1
6g Crystal Finale x Bad Angel (Court Of Jewels (NZ))
6
3.1
13/2
T: Symon Wilde
R: Jye McNeil (54)
13/2
5g Floral Pegasus x Insomniac (Danehill (USA))
7
3.2
6/1
T: K Hann
R: H Coffey (57)
6/1
6g Bushranger (IRE) x Blue Magic (Keltrice )
8
5.4
15/4F
T: Allan Peterson
R: Ms L J Meech (54)
15/4F
9
5.6
15/1
T: M J Williams
R: Damien Thornton (54)
15/1
7g Artie Schiller (USA) x First Ashore (IRE) (High Estate (IRE))
10
8.1
20/1
T: D K Weir
R: C J Parish (55)
20/1
9g Towkay x Black Anna (NZ) (Centaine )
11
83.1
60/1
T: D W Parker
R: D Moor (54.5)
60/1
7g Sebring x Sheeza Classic (Redoute's Choice )
Race 8 - Ararat Rsl (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:34.72 (36.39)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: D K Weir
R: John Allen (59)
7/2
4g Jimmy Choux (NZ) x Speechless (Redoute's Choice )
2
1.3
9/2
T: Henry Dwyer
R: Ben Thompson (57.5)
9/2
3
1.5
3/1F
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (59)
3/1F
4g Annenkov (IRE) x Mithali (Jeune (GB))
4
1.6
7/2
T: T and K O'Sullivan
R: J Maskiell (60)
7/2
5g Bianconi (USA) x Emily's A Star (Mull Of Kintyre (USA))
5
2.6
Halcyon (12)
80/1
T: Dane Smith
R: Ms H McKechnie (55)
80/1
7m Show A Heart x Belzain (Woodman (USA))
6
3.9
12/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
12/1
7
6.4
10/1
T: P A Preusker
R: Liam Riordan (60)
10/1
8
6.7
20/1
T: V L Malady
R: Ms L J Meech (58.5)
20/1
6g Any Given Saturday (USA) x Chartilla (King Charlemagne (USA))
9
12.7
15/1
T: D W Whitworth
R: Jessica Eaton (57)
15/1
10
22.7
100/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (56.5)
100/1
5m Viking Ruler x Val Gardena (Lacryma Cristi (IRE))