Breednet Results

BALLARAT SYNTHETIC - Monday, August 19

Race 1 - Bartlett Blinds Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:59.11
Prizemoney: $23,000
1
7/4F
T: C Maher and D Eustace
R: H Coffey (54)
7/4F
Winning siblings: Angel Of War, Vangelic,
2
1.3
2/1
T: Pat Cannon
R: Ms L J Meech (56.5)
2/1
3
1.5
13/4
T: A W Noonan
R: J Noonan (58.5)
13/4
5g Reliable Man (GB) x Glory Run (Exceed And Excel )
4
1.7
Modulo (2)
11/1
T: C W McDonald
R: N Callow (58.5)
11/1
4g Testa Rossa x Famous Painter (Peintre Celebre (USA))
5
4.2
5/1
T: Kylie Vella
R: Logan McNeil (53.5)
5/1
5m Snitzel x Carbonated (Kenny's Best Pal )
6
6.2
100/1
T: Allan Peterson
R: Declan Bates (56.5)
100/1
6m Kaphero x Samurtriark (Danetrice )
7
16.2
150/1
T: N M Kelson
R: Alana Kelly (56.5)
150/1
5g Monde Bleu (GB) x Palm Avenue (Statoblest (IRE))
Race 2 - Pipe Pro Direct. Drilling Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.81
Prizemoney: $23,000
1
11/4
T: Ms S Naylor
R: Declan Bates (58)
11/4
Winning siblings: Bonnie Joy, Pearly Avenue, Sweet Missile,
2
0.8
10/9F
T: Thomas Carberry
R: D Yendall (55.5)
10/9F
3f Turffontein x Knead The Dough (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
3.3
9/2
T: Lloyd Kennewell
R: Fred W Kersley (58)
9/2
4
3.6
7/1
T: B J Goodwin
R: Jarrod Fry (58)
7/1
6m Reset x Media Storm (Flying Spur )
5
5.4
9/1
T: R D Griffiths
R: H Coffey (58)
9/1
4m Moshe x Celebrity Times (NZ) (Cape Cross (IRE))
6
11.4
100/1
T: Bryan Marsden
R: Samuel Payne (58)
100/1
6m Sebring x Ma Famille (USA) (Maria's Mon (USA))
7
41.4
100/1
T: S Fliedner
R: N Callow (58)
100/1
5m Teofilo (IRE) x Zest Amour (West Quest (CAN))
Race 3 - Evergreen Turf Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:31.61
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: C W McDonald
R: N Callow (56.5)
5/1
4m High Chaparral (IRE) x Lupara (Encosta De Lago )
Winning siblings: All Fairy Prince, Miss Pistolaro,
2
2.3
6/4F
T: Rodney Foster
R: J Lorensini (58.5)
6/4F
4g Vital Equine (IRE) x Flying Gaga (Flying Pegasus )
3
2.8
7/2
T: Ms A Macpherson
R: Dylan Dunn (58.5)
7/2
5g So You Think (NZ) x Ravenna (Redoute's Choice )
4
8.7
30/1
T: Pat Cannon
R: Samuel Payne (56.5)
30/1
4m Golden Snake (USA) x Political Agenda (Bureaucracy (NZ))
5
8.9
5/1
T: Rachael Cunningham
R: Ms L J Meech (58.5)
5/1
4g King Of Prussia x Fall In Love (Bianconi (USA))
6
10.9
6/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (58.5)
6/1
7
16.9
25/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
25/1
5g Mulaazem x Precarious (Snippets )
8
19.2
100/1
T: K F Watson
R: Logan McNeil (53.5)
100/1
9
19.3
100/1
T: Deanne Taylor
R: Alana Kelly (56.5)
100/1
5g Real Saga x Miss Madeline (Mossman )
10
20.5
100/1
T: Philip Campbell
R: Denicious Smith (56.5)
100/1
5m All American x Acid Storm (God's Own )
Race 4 - Polytrack Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.25
Prizemoney: $23,000
1
9/10F
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (54)
9/10F
3f Choisir x Snapdragon (IRE) (Galileo (IRE))
2
1.8
9/2
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (54)
9/2
3
4.3
8/1
T: Lloyd Kennewell
R: H Coffey (58.5)
8/1
4g I Am Invincible x Candy Bridge (Encosta De Lago )
4
8.0
3/1
T: Tony McEvoy
R: D Yendall (56)
3/1
3g Zoffany (IRE) x Cat's Pyjamas (Fusaichi Pegasus (USA))
5
8.7
40/1
T: M Sell
R: C A Robertson (58.5)
40/1
4g Moshe x Caribbea (Happy Giggle )
6
10.7
20/1
T: C W McDonald
R: N Callow (58.5)
20/1
4g Savabeel x Illuminating (NZ) (Postponed (USA))
7
20.7
50/1
T: N A Blackiston
R: Denicious Smith (58.5)
50/1
4g Myboycharlie (IRE) x Ashkazana (Ashkalani (IRE))
8
40.7
100/1
T: Ms A Macpherson
R: Declan Bates (58.5)
100/1
4g Danerich x Rip Trice (Keltrice )
Race 5 - Porter Plant (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:12.82
Prizemoney: $22,000
1
2/1
T: K M Keys
R: M J Walker (60)
2/1
5m Danerich x Lotta Joy (Jeune (GB))
Winning siblings: Poleaxed,
2
0.4
9/4
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (59.5)
9/4
4m Sebring x Kulgrinda (Exceed And Excel )
3
2.9
Trupt (1)
15/2
T: Ryan Balfour
R: Logan McNeil (58.5)
15/2
8m Krupt x Tiona (Blevic )
4
3.4
7/4F
T: N A Blackiston
R: Declan Bates (59.5)
7/4F
5m Shocking x Arniston (NZ) (Volksraad (GB))
5
4.4
30/1
T: R D Daniel
R: J Lorensini (58)
30/1
6m Ilovethiscity x Star Cast (Western Symphony (USA))
6
16.4
80/1
T: S Cooper
R: Ms G Cartwright (58.5)
80/1
Race 6 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:24.58
Prizemoney: $22,000
1
15/8F
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (61)
15/8F
4g Redwood (GB) x Margravine (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Austria, Blazing Inferno, Lumberjack,
2
0.8
8/1
T: Julie Scott
R: Declan Bates (59.5)
8/1
7g Time Thief x Afters (Snippets )
3
2.8
13/2
T: Archie Alexander
R: J Noonan (61.5)
13/2
4g Highly Recommended x Lamington Coup (NZ) (High Chaparral (IRE))
4
3.7
25/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jack Hill (59)
25/1
6g Red Arrow x White Diamonds (Jugah (USA))
5
6.0
11/2
T: J F Moloney
R: M J Walker (57)
11/2
6m Equiano (FR) x Portline (Portland Pirate )
6
7.2
14/1
T: Pat Cannon
R: Denicious Smith (59)
14/1
5g Equiano (FR) x D'Amico (Dangerous )
7
7.6
9/2
T: N A Blackiston
R: Ms L J Meech (61)
9/2
4g Fully Fledged (NZ) x Dee Flawless (Fastnet Rock )
8
9.1
11/1
T: J A McLean
R: D Yendall (57)
11/1
4g Unencumbered x Rock Of Ages (Fastnet Rock )
9
9.9
16/1
T: Shay Keating
R: Ms C Puls (60.5)
16/1
6g Helmet x Majestic Harmony (Encosta De Lago )
10
10.6
40/1
T: M Sell
R: H Coffey (56)
40/1
6g Elvstroem x Mummacass (Alannan (USA))
Race 7 - Sportsbet - Grubs On Tour-Bm58 (2100m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 2:11.41
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ms L J Meech (55)
8/1
6g Danesis (IRE) x Cindy's Arch (Archway (IRE))
Winning siblings: Arch Tycoon,
2
1.0
9/2
T: Amy and Ash Yargi
R: Harry Grace (59)
9/2
8g Testa Rossa x Skye Gold (Galileo (IRE))
3
3.3
20/1
T: Jamie Scott
R: H Coffey (57)
20/1
5m Astronomer Royal (USA) x Keisha (El Moxie (USA))
4
5.0
4/1F
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (60)
4/1F
6g Grey Swallow (IRE) x Zals (NZ) (Zabeel (NZ))
5
5.5
11/2
T: Dan O'Sullivan
R: Jack Hill (61)
11/2
6g Medaglia D'Oro (USA) x Very Discreet (Exceed And Excel )
6
6.5
13/2
T: Dean Larsson
R: D Yendall (60.5)
13/2
8g Real Saga x Miss Carefree (Last Tycoon (IRE))
7
7.5
5/1
T: P A Preusker
R: Declan Bates (58)
5/1
5m So You Think (NZ) x My Amici (Anabaa (USA))
8
8.7
8/1
T: Dan O'Sullivan
R: N Callow (57)
8/1
6g Host (CHI) x Sylvan Waltz (Danehill Dancer (IRE))
9
17.7
11/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Walker (57)
11/1
4m Sepoy x Bowerbird (Catbird )
10
24.7
60/1
T: Glenn Cross
R: Ms G Cartwright (58.5)
60/1
11
27.0
80/1
T: Ted Grogan
R: Logan McNeil (53.5)
80/1
8g Forestry (USA) x Origins (Grand Lodge (USA))
12
31.0
100/1
T: R D Daniel
R: Fred W Kersley (54)
100/1
9g Sebring x Eden Valley (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 8 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:05.50
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: L E Robertson
R: H Coffey (61)
9/2
4g Magic Albert x Maitland Gold (Made Of Gold (USA))
Winning siblings: Gold Grace, Maitland Magic,
2
1.3
7/1
T: Brady Cross
R: J Lorensini (56.5)
7/1
7g I Am Invincible x Calemore (More Than Ready (USA))
3
2.8
4/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (58.5)
4/1
7g Hong Kong Stopover x Bar Sector (Dolphin Street (FR))
4
3.5
8/11F
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (59.5)
8/11F
4m Unencumbered x Pintle (Pivotal (GB))
5
3.8
80/1
T: A M Burns
R: Harry Grace (52.5)
80/1
9g Bel Esprit x Show Dana (Danehill Dancer (IRE))
6
4.8
15/1
T: Pat Cannon
R: Alana Kelly (58)
15/1
6m Love Conquers All x Hi De Hyper (High Yield (USA))
7
6.5
80/1
T: Stephen Lenehan
R: Denicious Smith (54)
80/1