Breednet Results

BALLARAT - Thursday, October 24

Race 1 - Last Straw Hay Supplies Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.11 (34.63)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: C W McDonald
R: B Prebble (55.5)
2/1F
3f Zoustar x Flokkati (Fastnet Rock )
This nick: 17 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.2
3/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damian Lane (55.5)
3/1
3f Dream Ahead (USA) x Sweet Little Lies (Elusive Quality (USA))
3
4.0
11/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58)
11/1
4m I Am Invincible x Salila (IRE) (Sadler's Wells (USA))
4
7.4
9/2
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (55.5)
9/2
3f More Than Ready (USA) x Amelia's Dream (Redoute's Choice )
5
10.2
Salome (11)
11/4
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (55.5)
11/4
3f Unencumbered x Maybe I (Red Ransom (USA))
6
10.9
150/1
T: C J Davies
R: Ms R Mangan (58)
150/1
6m Ad Valorem (USA) x Tis Hopeful (Lycius (USA))
7
13.7
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Dunn (55.5)
20/1
3f Shamexpress (NZ) x Miss Ottey (Flying Spur )
8
14.2
60/1
T: Joshua Julius
R: J Duffy (58)
60/1
4m Kaphero x Fast Fav (Fasliyev (USA))
Race 2 - 4cyte Joint Health Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.70 (35.84)
Prizemoney: $35,000
1
2/1
T: Matthew Cumani
R: Ms L J Meech (55.5)
2/1
Winning siblings: Roddandtodd,
This nick: 20 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2
2.3
6/4F
T: Anthony Freedman
R: L Currie (55.5)
6/4F
3
3.1
Dihhi (9)
66/1
T: Byron Cozamanis
R: Dean Holland (55.5)
66/1
3f Bon Hoffa x Contessa Rossa (Testa Rossa )
4
3.7
9/2
T: Deanne Taylor
R: Declan Bates (58)
9/2
4m Swiss Ace x Veva Girl (Fastnet Rock )
5
3.8
30/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (56.5)
30/1
4m Showcasing (GB) x Uno Sayuri (JPN) (Scatter The Gold (CAN))
7
5.1
100/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (58)
100/1
4m Myboycharlie (IRE) x Bahamian Star (Bahamian Bounty (GB))
8
5.3
40/1
T: Ms M Cunningham
R: Neil Farley (58)
40/1
5m Excelebration (IRE) x Nice Night (NZ) (Volksraad (GB))
9
6.6
25/1
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (55.5)
25/1
3f Star Witness x The Artist (Excellent Art (GB))
10
8.3
Thermal (14)
30/1
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (54)
30/1
3f Shooting To Win x Joy Of Flight (Flying Spur )
11
12.8
15/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (53.5)
15/1
3f Bianconi (USA) x Demon Maggie (Testa Rossa )
12
17.3
14/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (55.5)
14/1
3f Spirit Of Boom x Nisha (Semipalatinsk (USA))
Race 3 - Cervus Equipment Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:41.47 (36.57)
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: Kylie Vella
R: S Vella (58)
11/2
5m Americain (USA) x Admiral's Lady (Danehill (USA))
Winning siblings: Admiral's Joker, Shantara,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (55.5)
9/4F
3f Starspangledbanner x Cumulonimbus (El Moxie (USA))
3
1.2
7/2
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (55.5)
7/2
3f Magnus x Snow Flight (NZ) (Colombia (NZ))
4
1.3
15/4
T: Yoshitomo Shima
R: Damien Thornton (55.5)
15/4
3f Toronado (IRE) x Enchanting Waters (Dolphin Street (FR))
5
1.7
30/1
T: R E Laing
R: Clayton Douglas (58)
30/1
4m Toorak Toff x Top Rock (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
2.9
7/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: J Noonan (55.5)
7/1
3f Redwood (GB) x Lichen Moss (Mossman )
7
4.7
100/1
T: D T Curran
R: Alana Kelly (56)
100/1
4m Sizzling x Stylish Lass (Barathea (IRE))
8
5.9
10/1
T: R G Symons
R: D W Stackhouse (58)
10/1
4m Bullbars x Perfect Set (Reset )
9
6.1
60/1
T: Anthony Cosgriff
R: Dean Holland (58)
60/1
5m Turffontein x Denomination (Dehere (USA))
10
7.0
150/1
T: P J Roche
R: Denicious Smith (58)
150/1
4m Rebel Raider x Galilean (Galileo (IRE))
11
27.1
150/1
T: Chris Calthorpe
R: J Baldock (58)
150/1
4m Ruwi (GB) x Inaura (Fantastic Light (USA))
Race 4 - Pipe Pro Direct. Drilling Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.24 (35.84)
Prizemoney: $35,000
1
8/11F
T: Brent Stanley
R: H Coffey (57)
8/11F
3f So You Think (NZ) x Magically (Danehill (USA))
This nick: 23 runners; 19 winners; 2 SW. Details
2
3.5
7/2
T: T Busuttin & N Young
R: B Prebble (57)
7/2
3f Zoustar x Satinka (NZ) (Stravinsky (USA))
112019 MM National Yearling Sale Book 1
$40,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Danny O'Brien Racing
3
3.7
5/1
T: N A Blackiston
R: Jordan Childs (57)
5/1
3f Sacred Falls (NZ) x Pinot Gris (NZ) (Pentire (GB))
112019 NZB Karaka Book 1
$140,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mark Newnham Racing
4
6.2
20/1
T: T Busuttin & N Young
R: Ms L J Meech (57)
20/1
3f Spirit Of Boom x Plumage (Red Dazzler )
5
7.7
Sigrid (8)
30/1
T: M C Kent
R: L Nolen (57)
30/1
3f Brazen Beau x Eliza Park (Scenic (IRE))
6
8.9
Boreas (3)
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (57)
16/1
3f Medaglia D'Oro (USA) x Gybe (Fastnet Rock )
7
12.2
40/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (57)
40/1
3f Sizzling x Balmoral Baby (Red Ransom (USA))
8
20.2
Dipika (6)
60/1
T: K M Keys
R: L Currie (57)
60/1
9
20.9
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (57)
30/1
3f Fiorente (IRE) x Wild Goose (Grandera (IRE))
Race 5 - Hygain Winners Choice (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:27.46 (35.08)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: M C Kent
R: L Nolen (60)
9/4
4m Helmet x Chilean Miss (Hussonet (USA))
Winning siblings: Mnemba, Split The Atom,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Matthew Cumani
R: John Allen (55.5)
8/1
3f Starcraft (NZ) x Okiato (Flying Spur )
3
2.3
12/1
T: Brent Stanley
R: H Coffey (59)
12/1
4m Snitzel x Fiesole (Fraar (USA))
112018 MM Gold Coast Yearling Sale
$600,000
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer: Godolphin
4
2.4
13/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damien Thornton (59)
13/2
4m Zacinto (GB) x Of The Essence (NZ) (Yamanin Vital (NZ))
5
2.6
7/4F
T: A W Pike
R: D Dunn (61)
7/4F
4m Darci Brahma (NZ) x Spring Fever (NZ) (Traditionally (USA))
6
3.1
8/1
T: P A Chow
R: Declan Bates (59)
8/1
5m Bel Esprit x Martina Star (Bletchencore )
7
3.4
50/1
T: Stephen Lenehan
R: Dean Holland (58)
50/1
8
3.5
20/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58)
20/1
4m Bernardini (USA) x Mango Daiquiri (NZ) (Cape Cross (IRE))
9
4.3
25/1
T: L & T Corstens
R: J Winks (58)
25/1
4m Fastnet Rock x Se Sauver (Bel Esprit )
Race 6 - Porter Plant (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:58.68 (33.97)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: L & T Corstens
R: Campbell Rawiller (54.5)
1/1F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5.0
7/1
T: G A Osborne
R: Alana Kelly (59.5)
7/1
5m Duporth x Maktima (Rock Of Gibraltar (IRE))
3
6.0
7/2
T: Matthew Cumani
R: Will Price (57)
7/2
5m Reward For Effort x Lady La Bend (Refuse To Bend (IRE))
4
7.2
4/1
T: K L Corstens
R: Clayton Douglas (62)
4/1
5m I Am Invincible x Bella Cassani (Testa Rossa )
5
10.2
25/1
T: B J McCarthy
R: Ms G Cartwright (57.5)
25/1
6m Written Tycoon x Golden Lasso (Spectrum (IRE))
6
17.2
11/1
T: N W Rees
R: Laura Lafferty (58)
11/1
6m Delightful Choice x Oncilla (King Of Roses )
Race 7 - Sportsbet-Same Race Multi-Bm64 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:13.21 (35.34)
Prizemoney: $35,000
1
Chorus (1)
11/1
T: Symon Wilde
R: Campbell Rawiller (57)
11/1
5m Snitzel x Cherokee Echo (USA) (Cherokee Run (USA))
Winning siblings: Deep Echo, Sea Echo,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
11/8F
T: Anthony Freedman
R: Damian Lane (59)
11/8F
3
1.5
13/4
T: Matthew Cumani
R: Will Price (56.5)
13/4
4m Lope De Vega (IRE) x Sonette (Hussonet (USA))
4
2.2
15/2
T: D T O'Brien
R: Fred W Kersley (59.5)
15/2
4m Lope De Vega (IRE) x Spurcent (Flying Spur )
5
2.3
14/1
T: Andrew Noblet
R: D W Stackhouse (58.5)
14/1
4m Epaulette x Hamsa (USA) (Fusaichi Pegasus (USA))
6
2.5
16/1
T: Brian McGrath
R: Martin Harley (56)
16/1
3f Poet's Voice (GB) x Red Margarita (IRE) (Dalakhani (IRE))
7
3.5
7/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (56)
7/1
3f Zoustar x Sister Norma (Superior Sateen )
8
3.7
20/1
T: K L Corstens
R: Jack Hill (59.5)
20/1
6m Roman Emperor (NZ) x Suite (Stravinsky (USA))
9
7.7
20/1
T: S Morrish
R: John Allen (59.5)
20/1
5m I Am Invincible x Tale Of Love (Tale Of The Cat (USA))
10
9.2
60/1
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (55.5)
60/1
4m Power (GB) x Asterie (GB) (Sadler's Wells (USA))
11
10.2
40/1
T: Alan Hanrahan
R: H Coffey (59.5)
40/1
4m Jungle Ruler x Brill (NZ) (Street Sense (USA))
Race 8 - Hygain Winners Choice (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.01 (36.88)
Prizemoney: $35,000
1
Shandy (6)
2/1F
T: M Ellerton & S Zahra
R: Ms L J Meech (59)
2/1F
4m Fiorente (IRE) x Portland Paije (Portland Pirate )
Winning siblings: Chilli Pepper, Maneeki Star, Miss Pickle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
Pina (5)
9/1
T: M C Kent
R: John Allen (59)
9/1
4m Reset x Estrela Flicka (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
2.8
12/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (59)
12/1
6m Saxon x Speed Up (Canny Lad )
4
3.2
9/1
T: C W McDonald
R: B Prebble (59)
9/1
4m High Chaparral (IRE) x Lupara (Encosta De Lago )
5
4.0
8/1
T: M A Kavanagh
R: L Nolen (59)
8/1
4m Tavistock (NZ) x Keep Thinking (Faltaat (USA))
6
4.7
5/2
T: N A Blackiston
R: Jordan Childs (58.5)
5/2
4m Ocean Park (NZ) x L'accord (NZ) (Golan (IRE))
7
6.2
20/1
T: Jason Warren
R: Clayton Douglas (58)
20/1
5m Snitzel x St. Katherine (Barathea (IRE))
8
7.2
40/1
T: Joshua Julius
R: Campbell Rawiller (54)
40/1
5m Hard Spun (USA) x Rock Opera (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
10.0
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (61)
5/1
4m Camelot (GB) x Tellora (Elusive Quality (USA))