Breednet Results

BENDIGO - Saturday, April 7

Race 1 - Macedon Lodge Hcp (2400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:28.92 (35.26)
Prizemoney: $120,000
1
10/9F
T: Liam Howley
R: L Currie (54)
10/9F
5g Sixties Icon (GB) x Excellent Day (IRE) (Invincible Spirit (IRE))
2
1.3
11/2
T: C J Waller
R: Fred W Kersley (52)
11/2
4g Fastnet Rock x Colima (IRE) (Authorized (IRE))
3
2.6
4/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58)
4/1
5h Tamayuz (GB) x Katerini (FR) (Cacique (IRE))
4
3.2
150/1
T: E V Musgrove
R: Jye McNeil (54)
150/1
7g Shaft x Benita (Octagonal (NZ))
5
4.0
20/1
T: J A McLean
R: Ms S Thornton (52)
20/1
6
4.1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (54)
4/1
5g Sir Percy (GB) x Ledahead (NZ) (Jugalug (NZ))
7
9.6
200/1
T: T and K O'Sullivan
R: Tahlia Hope (51.5)
200/1
7g Savoire Vivre (GB) x Gehenna (Ladoni (GB))
8
9.8
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (54)
20/1
5g New Approach (IRE) x Boracay (Red Ransom (USA))
9
10.3
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms N Beriman (54)
30/1
Race 2 - Jarrod Larkin Concreting-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:57.69 (33.66)
Prizemoney: $60,000
1
3/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
3/1
3c I Am Invincible x Amphritite (Statoblest (IRE))
2
0.5
Redcore (12)
15/2
T: G Eurell
R: Damien Thornton (54)
15/2
3g Choisir x Redouteski (Redoute's Choice )
3
0.6
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms S Thornton (55.5)
13/2
3f Exceed And Excel x Big Chill (Artie Schiller (USA))
4
1.8
Gaudi (8)
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Moor (56)
11/1
3g Master Of Design x Lovely Rita (NZ) (Deputy Governor (USA))
5
2.0
11/2
T: D K Weir
R: J Mott (59)
11/2
3g All Too Hard x Royal Season (Royal Academy (USA))
6
2.8
30/1
T: G A Osborne
R: Ben Allen (55)
30/1
3g Turffontein x Southern Tip (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
2.9
5/2F
T: James Cummings
R: D Dunn (57)
5/2F
3g Helmet x Safe (Strategic )
8
4.4
25/1
T:
R: B Higgins (55.5)
25/1
9
5.6
12/1
T: G A Osborne
R: Tahlia Hope (52.5)
12/1
Race 3 - Jayco Vobis Gold Rush Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.36 (34.50)
Prizemoney: $250,000
1
10/1
T: L and T Corstens
R: N Callow (56)
10/1
Winning siblings: Free Thrills,
2
0.1
7/2F
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
7/2F
2c Real Saga x Swish Trish (Redoute's Choice )
3
1.9
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (58)
15/1
2g Denman x McFlurry (Redoute's Choice )
4
2.0
9/2
T: B J McCarthy
R: Ethan Brown (58)
9/2
2c Written Tycoon x Divine Princess (General Nediym )
5
2.7
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
8/1
2c Albrecht x Paros (Commands )
6
2.9
60/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58)
60/1
2g Ilovethiscity x Meteor Mistress (Invincible Spirit (IRE))
7
3.6
Hiemal (4)
9/1
T: James Cummings
R: D Dunn (58)
9/1
2g Exceed And Excel x Arctic Drift (USA) (Gone West (USA))
8
4.6
Naduri (10)
15/2
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (56)
15/2
2f Fighting Sun x Cardannic (Bel Esprit )
9
5.6
Sticks (9)
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (58)
20/1
2g Denman x Carlton Show (Hold That Tiger (USA))
10
5.8
60/1
T: Henry Dwyer
R: L Currie (58)
60/1
11
6.8
7/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Allen (56)
7/1
2f Sizzling x Parnissius (Zabeel (NZ))
12
6.9
100/1
T: G A Osborne
R: Ms N Beriman (56)
100/1
2f Smart Missile x Spirit Of Carbine (Danehill Dancer (IRE))
13
8.4
25/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (56)
25/1
2f Unencumbered x Lita (Casino Prince )
14
9.9
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56)
60/1
2f Host (CHI) x Miss Unexpected (Mr. Innocent )
15
29.9
50/1
T: Russell Osborne
R: Chris Caserta (58)
50/1
2g Redente x Lim's Falcon (Fasliyev (USA))
Race 4 - Avenue Press Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.56 (34.34)
Prizemoney: $80,000
1
Ashlor (8)
7/2
T: D J McCarthy
R: Tahlia Hope (51)
7/2
Winning siblings: Ashdam, Nicholls Court,
2
1.3
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms S Thornton (56.5)
11/1
7g Rock Of Gibraltar (IRE) x Goldberg (Geiger Counter (USA))
3
1.6
80/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (54)
80/1
7g Dane Shadow x Kiss Me Sophie (Strategic )
4
1.8
11/1
T: M G Price
R: Chris Caserta (56.5)
11/1
5g Savabeel x Fledgling (NZ) (Captain Rio (GB))
5
1.9
Lyuba (3)
6/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (55)
6/1
5m Turffontein x Dancing With Amy (General Nediym )
6
3.2
20/1
T: M D Moroney
R: Jack Martin (54)
20/1
7g Henrythenavigator (USA) x Sarah Vee (End Sweep (USA))
7
3.3
Toy Boy (11)
3/1F
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (54)
3/1F
8
3.4
15/2
T: B J McCarthy
R: L Currie (54)
15/2
5g Artie Schiller (USA) x Divine Princess (General Nediym )
9
4.6
4/1
T: David Fletcher
R: Patrick Moloney (54.5)
4/1
6g Fast 'n' Famous x Vesuvia (NZ) (O'Reilly (NZ))
Race 5 - Mypunter.Com (Bm78) (1300m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:16.66 (34.94)
Prizemoney: $60,000
1
Haski (12)
7/2F
T: Brent Stanley
R: N Callow (57)
7/2F
5g Magnus x Master Belle (NZ) (Masterpiece )
Winning siblings: Can'tforgetyou, Karlesha, Your Honour,
2
1.5
4/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (57)
4/1
5g Hard Spun (USA) x Galaxy Light (Way Of Light (USA))
3
2.8
20/1
T: G M Carson
R: Jessica Eaton (52.5)
20/1
7m Purrealist x Enthrall (Flying Spur )
4
4.0
16/1
T: C W McDonald
R: L Nolen (59)
16/1
6g High Chaparral (IRE) x Ponte De Lima (Encosta De Lago )
5
4.1
25/1
T: David Murphy
R: Jack Martin (59.5)
25/1
5g Bel Esprit x Rose Of Dana (NZ) (Volksraad (GB))
6
4.3
12/1
T: Shawn Mathrick
R: D Dunn (58.5)
12/1
5g Medaglia D'Oro (USA) x Plagiarize (Stravinsky (USA))
7
4.4
20/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (57.5)
20/1
5g Bon Hoffa x Ice (High Rolling )
8
4.7
10/1
T: Symon Wilde
R: Ms G Cartwright (53)
10/1
5m Sebring x Four Star Princess (General Nediym )
9
5.4
40/1
T: C D Widdison
R: Ms N Beriman (56.5)
40/1
7m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
10
5.6
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Fred W Kersley (59)
9/2
4g Written Tycoon x Blue Music (Bluebird (USA))
11
5.9
Zadon (8)
100/1
T: R D Griffiths
R: Ethan Brown (56)
100/1
7g Zabeel (NZ) x Blagdon (USA) (Gone West (USA))
12
6.4
80/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (55.5)
80/1
5m Not A Single Doubt x Blue Note (Falbrav (IRE))
13
7.2
9/1
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (60.5)
9/1
5h Amadeus Wolf (GB) x Jaywalk (Dangerous )
14
7.3
30/1
T: Colin Scott
R: B Rawiller (58.5)
30/1
6g Testa Rossa x Joffa Rose (Durbridge )
15
7.4
25/1
T: E V Musgrove
R: Ben Allen (58.5)
25/1
16
10.1
150/1
T: N J Dyer
R: J Noonan (57)
150/1
7g Tale Of The Cat (USA) x Lady Gracious (Redoute's Choice )
Race 6 - Bendigo Gold Bracelet (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.54 (35.24)
Prizemoney: $110,000
1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (56)
8/1
5m Pendragon (NZ) x Forever Rafter (USA) (Delineator (USA))
Winning siblings: Think Out Loud,
2
1.3
Schism (4)
13/2
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (56)
13/2
5m Reaan x Dara Seans (Giant's Causeway (USA))
3
2.1
9/2
T: M A O'Leary
R: Ms C Puls (55)
9/2
4
2.7
7/4F
T: C J Waller
R: B Rawiller (57)
7/4F
6m Snitzel x Love And Emotion (Woodman (USA))
5
3.0
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55.5)
16/1
4m Sebring x Dream 'n' Believe (Shamardal (USA))
6
4.3
Go Down (12)
7/1
T: B C Hearps
R: D Moor (55)
7/1
6m Churchill Downs x Go Bendigo (Vettori (IRE))
7
4.5
10/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
10/1
5m Stormy Atlantic (USA) x Tawafeej (Danehill Dancer (IRE))
8
5.5
66/1
T: C W Little
R: Patrick Moloney (56)
66/1
6m Casino Prince x Magic Tumbler (Woodman (USA))
9
7.2
25/1
T: Dan O'Sullivan
R: Fred W Kersley (55)
25/1
5m Ad Valorem (USA) x Osprey (GB) (Silver Hawk (USA))
10
14.2
100/1
T: Craig Anderson
R: Dale Smith (55)
100/1
6m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
11
21.2
16/1
T: C W Little
R: N Callow (55)
16/1
5m Foreplay x Impinge (NZ) (Generous (IRE))
Race 7 - Golden Mile (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.29 (34.50)
Prizemoney: $150,000
1
50/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (54)
50/1
Winning siblings: Dashing Young Love, Teen Party,
2
0.5
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (58)
15/1
4h Sebring x Polska (Encosta De Lago )
3
0.6
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (54.5)
6/1
4m New Approach (IRE) x Joyeuse (King's Best (USA))
4
2.1
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (54)
20/1
4g Redwood (GB) x Diva In Red (High Yield (USA))
5
2.5
10/1
T: T J Gollan
R: Ms S Thornton (55)
10/1
6g Gold Away (IRE) x Vraona (GB) (Fantastic Light (USA))
6
3.2
8/1
T: J Benner and H Wynyard
R: Ms N Beriman (57)
8/1
4h Iffraaj (GB) x Western Star (NZ) (High Chaparral (IRE))
7
3.4
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (60)
16/1
5g Encosta De Lago x Sovereign Duchess (Last Tycoon (IRE))
8
3.5
Kiwia (6)
9/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
9/2F
4g Reset x Single View (Danehill Dancer (IRE))
9
3.8
100/1
T: D K Weir
R: H Coffey (55)
100/1
8g Snippetson x Flying Diva (Flying Spur )
10
4.0
16/1
T: D R Brideoake
R: L Nolen (58.5)
16/1
11
4.1
10/1
T: C Maher and D Eustace
R: L Currie (56)
10/1
12
5.9
Nozomi (9)
20/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
20/1
6g Street Cry (IRE) x Rose Of Danehill (Danehill (USA))
13
6.1
16/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (59.5)
16/1
6g Monsun (GER) x Venetian Beauty (USA) (Lear Fan (USA))
14
6.5
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (56.5)
15/1
6g Fastnet Rock x Romantic River (USA) (Irish River (FR))
15
7.2
9/1
T: Liam Howley
R: J Noonan (57)
9/1
5g Galileo (IRE) x Midday (GB) (Oasis Dream (GB))
16
9.0
20/1
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (57)
20/1
7g Galileo (IRE) x Party (IRE) (Cadeaux Genereux (GB))
Race 8 - Bendigo Guineas (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.15 (35.53)
Prizemoney: $150,000
1
9/2
T: Archie Alexander
R: Ms N Beriman (54)
9/2
3f Showcasing (GB) x Sokool (NZ) (Bin Ajwaad (IRE))
2
4.0
5/2F
T: S J Richards
R: Jordan Childs (57)
5/2F
3g Pierro x Carribean Sunset (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
3
5.3
100/1
T: Dan O'Sullivan
R: Fred W Kersley (55)
100/1
4
5.7
20/1
T: K L Man
R: J Mott (58)
20/1
3g Fastnet Rock x Serenada (Encosta De Lago )
5
7.0
Weapon (20)
30/1
T: T Busuttin and N Young
R: D Moor (56)
30/1
3c Written Tycoon x Gather (Octagonal (NZ))
6
7.1
Forsure (14)
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (56)
25/1
3g Magnus x Mrs Bradbury (Keltrice )
7
7.2
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (56)
16/1
3f Purrealist x Enthrall (Flying Spur )
8
7.9
6/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
6/1
3c I Am Invincible x Savannah's Choice (Redoute's Choice )
9
8.4
50/1
T: M G Price
R: Ben Thompson (56)
50/1
3g Smart Missile x Malapert (Encosta De Lago )
10
8.6
11/1
T: Nick Ryan
R: Jye McNeil (57)
11/1
3g Magnus x Elusive Magic (Elusive Quality (USA))
11
8.9
12/1
T: P Morgan
R: L Nolen (58)
12/1
3g Nicconi x On Credit (NZ) (Viking Ruler )
12
10.2
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (56)
25/1
3g Reset x Sultah (Exceed And Excel )
13
10.5
9/1
T: C Maher and D Eustace
R: L Currie (56)
9/1
3g Savabeel x Ennerdale (GB) (Singspiel (IRE))
14
12.0
100/1
T: D K Weir
R: H Coffey (56)
100/1
3g Pierro x Kulgrinda (Exceed And Excel )
15
12.7
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (56)
20/1
3g Sebring x Suffer In Silence (Beautiful Crown (USA))
16
16.0
25/1
T: Anthony Freedman
R: J Noonan (56)
25/1
3g Tavistock (NZ) x Surreal (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 9 - Rsn 927 (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:23.68 (34.65)
Prizemoney: $70,000
1
3/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55.5)
3/1
4h Stratum x Dancing (GB) (Spectrum (IRE))
2
2.3
13/2
T: M C Kent
R: Ethan Brown (56)
13/2
6g Jayemzed x White Gold (NZ) (Colombia (NZ))
3
4.1
2/1F
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
2/1F
6g Commands x Royal Lineup (Viscount )
2016 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Burnewang North Pastoral Rochester Vic
Buyer: Aquis Farm
4
4.2
16/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (55)
16/1
5g Zariz x Burrum Beez (Guam Holiday )
5
5.1
15/1
T: M J Enright
R: Jessica Eaton (51)
15/1
4g Roc De Cambes (NZ) x Florella (NZ) (Volksraad (GB))
6
5.3
15/1
T: P F Maher
R: Ms N Beriman (54)
15/1
5g King Of Prussia x Chapick (Picnicker )
7
5.5
8/1
T: Saab Hasan
R: Chris Caserta (53)
8/1
5g Written Tycoon x Show'em Bonne (Danehill Dancer (IRE))
8
7.5
60/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60.5)
60/1
9
8.0
80/1
T: Aaron Purcell
R: Jye McNeil (59.5)
80/1
7g Sebring x Tycoon Milly (Last Tycoon (IRE))
10
8.3
Wayanka (11)
25/1
T: C J Waller
R: D Dunn (55.5)
25/1
4g Encosta De Lago x Drop Anchor (At Talaq (USA))
11
8.5
14/1
T: M M Laurie
R: L Currie (55)
14/1
5g Danerich x Ecovue (Strategic )
12
8.7
40/1
T: Jason Warren
R: J Mott (58)
40/1
13
9.9
100/1
T: D K Weir
R: Tahlia Hope (54)
100/1
7h Hard Spun (USA) x Glory Be (Royal Academy (USA))