Breednet Results

ELLERSLIE - Tuesday, December 26

Race 1 - Otakiri Water (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 1:23.70
Prizemoney: $50,000
1
7/2F
T: N W Tiley
R: S C Spratt (59)
7/2F
5g I Am Invincible (AUS) x L'artiste (AUS) (Peintre Celebre (USA))
Winning siblings: Proserpina, Vive La Difference,
2
4.5
8/1
T: S J McKee
R: S T Collett (54)
8/1
5m Per Incanto (USA) x Belle Chantecler (Redoute's Choice (AUS))
3
7.0
Yearn (3)
7/4F
T: Ms K Fursdon
R: T D Thornton (56)
7/4F
4m Savabeel (AUS) x Princess Uno (AUS) (Danehill (USA))
4
8.3
25/1
T: B W Hawtin
R: S R Weatherley (54)
25/1
5
9.1
7/2F
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (54.5)
7/2F
5m Alamosa x Castellina (Zabeel )
6
9.3
15/4
T: E and D Browne
R: Jake Bayliss (56)
15/4
6g Mastercraftsman (IRE) x Very Musical (IRE) (Green Tune (USA))
Race 2 - Auckland Co-Op Taxis 2yo (1100m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:06.29
Prizemoney: $50,000
1
8/1
T: A W Pike
R: L G Innes (54)
8/1
2f Showcasing (GB) x Silkwood (Grosvenor )
Winning siblings: Show 'Em, Volkswood, Woodsman,
2
0.2
3/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M J Dee (57.5)
3/1F
2c Showcasing (GB) x Shuswap (Pins (AUS))
3
0.3
9/2
T: Andrew Campbell
R: J Parkes (56)
9/2
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$20,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Adrenaline Thoroughbreds
4
1.1
11/2
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (57.5)
11/2
2c Foxwedge (AUS) x Whiffle (USA) (Red Ransom (USA))
5
2.9
11/2
T: E and D Browne
R: M Cameron (54)
11/2
6
3.2
12/1
T: D Logan and C Gibbs
R: D S Johnson (56)
12/1
2c Super Easy x Astrogal (O'Reilly )
7
4.1
20/1
T: A W Pike
R: V A Colgan (56)
20/1
2c Shamexpress x Marechal (General Nediym (AUS))
8
4.9
6/1
T: D A Walker
R: J L Waddell (57.5)
6/1
2c Iffraaj (GB) x Crystalina (IRE) (Danehill (USA))
9
26.5
20/1
T: N W Tiley
R: M T Coleman (56)
20/1
2c Shamexpress x Waltz In The Park (Thorn Park (AUS))
Race 3 - Dunstan Feeds Qualifier-Bm85 (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(4) Time: 2:13.35
Prizemoney: $50,000
1
Dougie (7)
11/2
T: P W Lock
R: D S Johnson (54)
11/2
4g Keeper (AUS) x Deverra (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Miracles Aplenty, Sweeping Brook,
2
0.2
5/4
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (58)
5/4
4g Shocking (AUS) x Our Centasea (AUS) (Centaine (AUS))
3
3.5
8/1
T: S T Wenn
R: S T Collett (54)
8/1
8m Castledale (IRE) x Chezasinga (Danasinga (AUS))
4
6.8
11/1
T: Ms C Evans
R: T D Thornton (54)
11/1
6m Don Eduardo x Albasso (Deputy Governor (USA))
5
7.4
30/1
T: C B Stevenson
R: K H Marzuki (56)
30/1
9g Colombia x Party Jet (Jetball (AUS))
6
8.2
15/2
T: M and K Murdoch
R: L G Innes (59.5)
15/2
7
14.4
3/1F
T: N W Tiley
R: M T Coleman (54)
3/1F
6m Pentire (GB) x Danbourne (AUS) (Danzero (AUS))
Race 4 - Shaws Wires Ropes 3yo (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:24.88
Prizemoney: $50,000
1
9/2
T: S Autridge and J Richards
R: M Cameron (57.5)
9/2
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$900,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Hermitage Thoroughbreds Pty Ltd
2
0.1
11/4
T: A W Pike
R: J L Waddell (58.5)
11/4
3g Sebring (AUS) x Miss Lucille (AUS) (Rory's Jester (AUS))
3
0.9
16/1
T: E and D Browne
R: Jake Bayliss (55.5)
16/1
3f Reliable Man (GB) x Bankside Belle (Volksraad (GB))
4
2.2
4/5F
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (59.5)
4/5F
3c Savabeel (AUS) x Bling (O'Reilly )
5
4.7
20/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
20/1
3f Darci Brahma x Italic (GB) (Medicean (GB))
6
7.4
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (55.5)
20/1
3f Power (GB) x Mumtaz (Cape Cross (IRE))
7
8.7
25/1
T: A and H Bull
R: R J Myers (57.5)
25/1
3g Sakhee's Secret (GB) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
Race 5 - Barfoot & Thompson (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:36.21
Prizemoney: $50,000
1
30/1
T: M, M L and M F Rogers
R: J Parkes (59.5)
30/1
4g Guillotine x Ice Cap (Kaapstad )
Winning siblings: High Altitude, Scotchontherocks,
2
0.8
80/1
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (59.5)
80/1
3
1.3
14/1
T: N W Tiley
R: S R Weatherley (58)
14/1
5g Makfi (GB) x Priorities (Zabeel )
4
1.6
O'Angel (13)
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
20/1
5
2.1
30/1
T: G Richardson and G Parker
R: Jake Bayliss (56.5)
30/1
4m Per Incanto (USA) x Tutuland (FR) (Green Desert (USA))
6
2.7
5/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (57)
5/1F
4m Tavistock x Zanetta (Centaine (AUS))
7
2.8
20/1
T: D Logan and C Gibbs
R: S T Collett (58)
20/1
5g Redoute's Choice (AUS) x Boundless (Van Nistelrooy (USA))
8
3.0
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59)
12/1
4g Nadeem (AUS) x Goldsumware (Refuse To Bend (IRE))
9
3.4
30/1
T: W K Pomare
R: J J Fawcett (54.5)
30/1
5m Tavistock x Shinko Bay (Shinko King (IRE))
10
3.8
15/1
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (57)
15/1
5m Zabeel x Jungle Rocket (Jungle Pocket (JPN))
11
4.1
15/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57)
15/1
5g Tavistock x Esprit D'Garde (Keeper (AUS))
12
5.7
Marissa (18)
100/1
T: S Ralph
R: R T Elliot (55.5)
100/1
4m Fully Fledged x Wooden Masque (Woodborough (USA))
13
5.9
11/1
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (58)
11/1
4m Howbaddouwantit (USA) x No Tolerance (Savabeel (AUS))
14
6.9
50/1
T: R A Yuill
R: R J Myers (57)
50/1
3g Perfectly Ready (AUS) x Catalma (AUS) (Old Deuteronomy (USA))
15
8.8
30/1
T: T F Leahy
R: K H Marzuki (58)
30/1
5g Savabeel (AUS) x Indian Empress (AUS) (Red Ransom (USA))
16
9.5
80/1
T: R B Priscott
R: M J Dee (57)
80/1
17
12.6
9/2
T: A W Pike
R: V A Colgan (57.5)
9/2
4m Savabeel (AUS) x Gretchen (Bahhare (USA))
18
17.6
15/4
T: E and D Browne
R: J L Waddell (59)
15/4
4g Rip Van Winkle (IRE) x Visique (AUS) (Quest For Fame (GB))
Race 6 - Hallmark Stud Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:10.89
Prizemoney: $60,000
1
9/1
T: M Moroney and P Gerard
R: L G Innes (58)
9/1
4h Makfi (GB) x Fleece (GB) (Daylami (IRE))
Winning siblings: All Knitted Up, Aranmore,
2
0.1
4/1F
T: S J McKee
R: S T Collett (58)
4/1F
6g Swiss Ace (AUS) x Derrydane (Danehill (USA))
3
0.2
9/4
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (60)
9/4
7g Zabeel x Miss Montjeu (Montjeu (IRE))
4
0.7
9/2
T: M R Blackie
R: M R Du Plessis (53)
9/2
4m Iffraaj (GB) x Voliera (AUS) (Keeper (AUS))
5
1.7
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
11/1
5m Volksraad (GB) x Next Century (Stravinsky (USA))
6
3.9
8/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
8/1
5h Per Incanto (USA) x Romantic Liaisons (Danasinga (AUS))
7
5.8
11/1
T: A W Pike
R: M J Dee (53)
11/1
6m Thorn Park (AUS) x Shemozzle (Kaapstad )
8
6.1
16/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (53.5)
16/1
6m Falkirk x Satonda (Centaine (AUS))
9
7.7
Mahalo (10)
16/1
T: G Richardson and G Parker
R: M T Coleman (53)
16/1
5m Darci Brahma x Lucky Be Lucky (USA) (Storm Cat (USA))
Race 7 - Dunstan Feeds C'ship Final (1500m)
Class: Special Condition Track: Dead(4) Time: 1:28.85
Prizemoney: $80,000
1
8/1
T: W P Hillis
R: C E Lammas (55)
8/1
4m Redwood (GB) x It's My Sin (AUS) (Success Express (USA))
2
1.5
15/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
15/2
6g Shinko King (IRE) x Cross Quarry (Cape Cross (IRE))
3
1.6
13/2
T: R A James
R: V A Colgan (55.5)
13/2
4m Zacinto (GB) x Udiditagain (D'Cash (AUS))
4
2.4
20/1
T: N W Tiley
R: O P Bosson (60)
20/1
5g Buffalo Man (CAN) x Gore Bay (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
5
2.5
5/1F
T: R D Collett
R: A J Calder (58)
5/1F
4g Swiss Ace (AUS) x Princess Carolina (AUS) (More Than Ready (USA))
6
2.8
40/1
T: S Ralph
R: M R Du Plessis (54)
40/1
5m Blue Tsunami (AUS) x Our Rosalia (Al Akbar (AUS))
7
3.2
20/1
T: Ms D Guy
R: M J Dee (54)
20/1
8
5.8
Arundel (14)
20/1
T: R A James
R: S M McKay (54)
20/1
5g Duke Of Marmalade (IRE) x Bunyah (IRE) (Distant View (USA))
9
8.2
14/1
T: L R Noble
R: L G Innes (54)
14/1
5m Fastnet Rock (AUS) x Dance On By (IRE) (Sadler's Wells (USA))
10
9.5
20/1
T: D Logan and C Gibbs
R: S R Weatherley (54)
20/1
4m Redwood (GB) x C'mon Cuba (Thorn Park (AUS))
11
11.0
40/1
T: R D Collett
R: R J Myers (54)
40/1
5m Dane Shadow (AUS) x Snapshots (AUS) (Success Express (USA))
12
13.1
10/1
T: D Logan and C Gibbs
R: S T Collett (54.5)
10/1
4m Tavistock x Macinally (Volksraad (GB))
13
14.8
Spindle (11)
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (54)
25/1
4m Pins (AUS) x Under And Over (Danasinga (AUS))
14
15.8
10/1
T: Ms D Guy
R: M T Coleman (58)
10/1
5g Nom Du Jeu x Bail Us Out (Justice Prevails (AUS))
15
19.5
12/1
T: S D Cole
R: M Cameron (56.5)
12/1
200
0.0
40/1
T: L W Somervell
R: T D Thornton (54)
40/1
4g Ekraar (USA) x Sheeza Kinda Magic (Towkay (AUS))
Race 8 - Eight Carat Classic (1600m) Gr2
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:35.53
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
20/1
3f Bullbars (AUS) x Di Lusso (AUS) (Lonhro (AUS))
Winning siblings: Isola Comacina,
2
0.2
Kapoor (4)
15/2
T: J W Bell
R: D S Johnson (56.5)
15/2
3f Reliable Man (GB) x Supastar (Gold Brose (AUS))
3
0.4
50/1
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (56.5)
50/1
3f Reliable Man (GB) x Double Babu (Centaine (AUS))
4
0.9
11/8
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (56.5)
11/8
3f More Than Ready (USA) x Emaurismo (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
5
2.4
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
12/1
3f Makfi (GB) x Comic Song (IRE) (Sadler's Wells (USA))
6
3.2
O'Hara (10)
40/1
T: Ms D Guy
R: S T Collett (56.5)
40/1
7
4.8
10/1
T: Team Rogerson
R: L G Innes (56.5)
10/1
3f Savabeel (AUS) x Klarissa (AUS) (Anabaa (USA))
8
5.5
5/1F
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
5/1F
3f Savabeel (AUS) x Halloween (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
9
9.7
30/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (56.5)
30/1
3f Pierro (AUS) x La Scala (Bahhare (USA))
10
10.6
20/1
T: R B Priscott
R: M T Coleman (56.5)
20/1
3f Roc De Cambes x Hot Pursuit (Spartacus (IRE))
11
18.2
11/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M J Dee (56.5)
11/2
3f Showcasing (GB) x Magic Tryst (Magic Ring (IRE))
Race 9 - Zabeel Classic (2000m) Gr1
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:06.31
Prizemoney: $200,000
1
25/1
T: Ms L Latta
R: T D Thornton (59)
25/1
8g Howbaddouwantit (USA) x Authentic Cross (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: The Rippa,
2
1.3
5/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
5/1F
5m Zabeel x Sabia (FR) (Sadler's Wells (USA))
3
3.6
9/2
T: D Logan and C Gibbs
R: L G Innes (59)
9/2
6g Tavistock x Volkster (Volksraad (GB))
4
7.4
11/1
T: S J McKee
R: M J Dee (57)
11/1
6m Postponed (USA) x Kate Cross (Cape Cross (IRE))
5
8.2
15/1
T: J S Bull
R: R J Myers (59)
15/1
6
8.6
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (57)
15/1
6m Alamosa x Songbird (Black Minnaloushe (USA))
7
9.5
11/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
11/1
5m Makfi (GB) x Bislieri (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
8
10.0
9/4
T: P W Lock
R: J Parkes (59)
9/4
5g Tavistock x Lady Firebird (Stravinsky (USA))
9
13.5
11/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (59)
11/2
8g Teofilo (IRE) x Crystal Ballet (USA) (Royal Academy (USA))
10
13.9
50/1
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (57)
50/1
7m Savabeel (AUS) x Pretoria (Carnegie (IRE))
Race 10 - Coca-Cola (Bm75) (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:12.35
Prizemoney: $50,000
1
5/1F
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (54.5)
5/1F
4m Pins (AUS) x Fleur D'Amour (Thorn Park (AUS))
2
0.5
5/2F
T: M A Da Cruz
R: T D Thornton (59)
5/2F
3
2.0
14/1
T: L R Noble
R: L G Innes (54)
14/1
4m Fastnet Rock (AUS) x Midnight Ballet (AUS) (Peintre Celebre (USA))
4
2.8
9/2
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (55.5)
9/2
5m Pentire (GB) x Lily Bollinger (O'Reilly )
5
3.0
Odisha (2)
12/1
T: N W Tiley
R: J L Waddell (57.5)
12/1
5m Darci Brahma x Cyclonic (AUS) (Marauding )
6
4.6
11/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
11/1
3f Nicconi (AUS) x Caesour's Promise (AUS) (Rock Of Gibraltar (IRE))
7
5.2
Way In (9)
12/1
T: A P Ritchie
R: E A McCall (50)
12/1
8
5.6
8/1
T: J P McKay
R: S T Collett (55)
8/1
4g Saperavi x Fast Fame (Fast 'n' Famous (AUS))
9
8.4
15/2
T: M and K Murdoch
R: D S Johnson (54)
15/2
4m I Am Invincible (AUS) x Love In Spring (AUS) (Redoute's Choice (AUS))