Breednet Results

HAWERA - Saturday, October 13

Race 1 - Power Farming Taranaki (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 2:15.97
Prizemoney: $22,500
1
20/1
T: M P Breslin
R: J K Riddell (58.5)
20/1
4g Fully Fledged x Cindz (Van Nistelrooy (USA))
2
1.3
Abacus (14)
40/1
T: J R Wheeler
R: B E Grylls (57)
40/1
3
2.1
16/1
T: A M Clement
R: S M McKay (57.5)
16/1
7g Red Giant (USA) x Veda Em (Cape Cross (IRE))
4
2.3
15/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
15/2
6g Duelled (AUS) x Maybe Yes (AUS) (Last Tycoon (IRE))
5
2.7
10/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (58)
10/1
5m Ekraar (USA) x Darkness (Colombia )
6
3.2
6/1
T: A M Bull
R: R J Myers (59.5)
6/1
4g Sakhee's Secret (GB) x Eagle Feather (AUS) (Quest For Fame (GB))
7
3.7
40/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (54.5)
40/1
6m Savabeel (AUS) x Yanna Marie (Lord Ballina (AUS))
8
4.2
12/1
T: K T Myers
R: D A Hirini (56)
12/1
5m Bachelor Duke (USA) x Ave Maree (Cape Cross (IRE))
9
4.3
4/1F
T: A R Fieldes
R: J Parkes (59)
4/1F
10
4.4
12/1
T: C J Bothwell
R: D L Turner (57)
12/1
4m Road To Rock (AUS) x Joypoloy (Viking Ruler (AUS))
11
4.6
25/1
T: A M Clement
R: Timothy Johnson (56.5)
25/1
4g Zed x Belinus (Istidaad (USA))
12
4.7
10/1
T: Ms K Fursdon
R: R S Rusof (58.5)
10/1
7g Keeper (AUS) x Saint Iris (Grosvenor )
13
4.8
25/1
T: G Lowry and G Cullen
R: R J Hannam (58.5)
25/1
5g Sufficient x Traditional Bride (Traditionally (USA))
14
9.0
Aigne (1)
16/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (60)
16/1
6g Sufficient x Emlajay (Johar (USA))
15
9.8
40/1
T: K Gray
R: C Dell (56.5)
40/1
5g Towkay (AUS) x Gifted Mission (Generous (IRE))
16
14.8
11/1
T: Kim Clapperton
R: W F Pinn (57)
11/1
8g Keeper (AUS) x American Cash (USA) (American Chance (USA))
Race 2 - Bnt Group (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:38.43
Prizemoney: $22,500
1
4/1F
T: Ms J Moss
R: L J Allpress (59.5)
4/1F
4g Zed x Vim (Germano (GB))
Winning siblings: Vent,
2
0.4
Kit Kat (13)
20/1
T: P R Moseley
R: D L Turner (57)
20/1
4m Alamosa x Katie Lou (Generous (IRE))
3
0.5
6/1
T: D and E Haworth
R: S M McKay (57)
6/1
5m Faltaat (USA) x Makamint (Gold Brose (AUS))
4
1.5
Kolee (9)
30/1
T: Erin Hocquard
R: Z W Moki (54.5)
30/1
6m Shinko King (IRE) x Sanlee (San Luis (AUS))
5
1.6
Adonis (6)
30/1
T: A I Bambry
R: M Singh (56.5)
30/1
6g Perfectly Ready (AUS) x Veil (Faltaat (USA))
6
2.0
30/1
T: C J Bothwell
R: L T Hemi (59.5)
30/1
6
2.0
15/4
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58)
15/4
6g High Chaparral (IRE) x Makybe Diva (GB) (Desert King (IRE))
8
2.2
16/1
T: G H Sharrock
R: W F Pinn (54.5)
16/1
7g Ekraar (USA) x Efrosini (AUS) (Royal Academy (USA))
9
2.4
Quaff (4)
9/1
T: J R Wheeler
R: J K Riddell (59)
9/1
4g Darci Brahma x Open Stage (IRE) (Sadler's Wells (USA))
10
2.8
12/1
T: Ms T Egan
R: A Y Shin (56)
12/1
4g Rios x Keepit Rahtwo (Keeper (AUS))
11
4.8
66/1
T: A M Clement
R: C Dell (55.5)
66/1
7m Mettre En Jeu x Dancing Silver (Straight Strike (USA))
12
5.1
14/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (55.5)
14/1
5g Darci Brahma x Gifted Lass (AUS) (More Than Ready (USA))
13
5.6
16/1
T: K T Myers
R: R J Myers (58.5)
16/1
5g Pins (AUS) x Tesoro (Prized (USA))
14
6.4
Vega (12)
60/1
T: P G Keegan
R: R J Hannam (57.5)
60/1
9g Duelled (AUS) x Operavega (Stravinsky (USA))
15
6.5
11/1
T: A M Bull
R: C L O'Beirne (53.5)
11/1
4m Handsome Ransom (AUS) x Lily Buzz (Volksraad (GB))
16
17.8
30/1
T: J R Lynds
R: J Parkes (58)
30/1
5m Mastercraftsman (IRE) x Hymn For Her (Thorn Park (AUS))
Race 3 - La Nuova Apparelmaster (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:37.30
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: W J Thurlow
R: W F Pinn (56.5)
9/2
6m Red Giant (USA) x Bilancia (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Aniceta, Nerve Not Verve,
2
0.5
60/1
T: H W Mathews
R: C L O'Beirne (53)
60/1
6m Pins (AUS) x Vont To Chat (Volksraad (GB))
3
1.8
4/1F
T: Ms J Millar
R: R J Myers (56.5)
4/1F
5m Nadeem (AUS) x Tinkermia (Johar (USA))
4
2.2
Rene (9)
5/1
T: A R Campbell
R: L J Allpress (57.5)
5/1
5g Tavistock x Pink Opal (AUS) (Flying Spur (AUS))
5
2.4
11/1
T: J C Collett
R: L T Hemi (55)
11/1
6m Savabeel (AUS) x Merengue (Senor Pete (USA))
6
3.4
25/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (54)
25/1
7g Savabeel (AUS) x Cantante (Centaine (AUS))
7
3.5
9/1
T: F J Auret
R: J Parkes (59)
9/1
5g Perfectly Ready (AUS) x Censitive (Centaine (AUS))
8
3.7
10/1
T: C J Bothwell
R: Timothy Johnson (56)
10/1
9
5.0
20/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (60.5)
20/1
5g Manhattan Rain (AUS) x Charming Estelle (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
10
5.3
14/1
T: D and E Haworth
R: S M McKay (56.5)
14/1
5m O'Reilly x Qwikchik (Grosvenor )
11
5.4
40/1
T: J R Wheeler
R: B E Grylls (55)
40/1
5g Encosta De Lago (AUS) x Bellerama (AUS) (Fusaichi Pegasus (USA))
12
8.7
40/1
T: J V Wallace
R: D L Turner (58)
40/1
5g Jimmy Choux x Pesky (Paris Opera (AUS))
13
9.5
Gobuyit (10)
60/1
T: J M Bliss
R: T K Allan (57)
60/1
5g Fully Fledged x Ziggyinthemiddle (Fantastic Light (USA))
14
20.8
40/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (54.5)
40/1
5g Showcasing (GB) x Mangatete Miss (Stark South (USA))
15
44.8
8/1
T: Angela Greig
R: R T Elliot (57.5)
8/1
5g Coats Choice (AUS) x Bit Of Attitude (San Luis (AUS))
Race 4 - Corson Maize (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:11.86
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: K Gray
R: T K Allan (54)
20/1
4m Rock 'n' Pop (AUS) x Stravinskys Affair (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Stumpy,
2
0.5
3/1
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (56)
3/1
5m Bullbars (AUS) x Slinky Planet (Danehill Dancer (IRE))
3
0.7
30/1
T: W P Hillis
R: S M McKay (54.5)
30/1
7m Iffraaj (GB) x Gimmee Moore (Kreisler (IRE))
4
2.5
2/1F
T: Team Rogerson
R: L J Allpress (59)
2/1F
4g Bullbars (AUS) x Belle Femme (AUS) (Zeditave (AUS))
5
2.6
12/1
T: Ms H Weller
R: D G Bradley (54)
12/1
4m Pentire (GB) x High Vibes (Asti Bay )
6
4.1
13/2
T: R J Bergerson
R: J Parkes (58)
13/2
4g Alamosa x Shanro (AUS) (Lonhro (AUS))
7
4.5
5/1
T: S B Marsh
R: R J Myers (59)
5/1
7g Shinko King (IRE) x Cross Quarry (Cape Cross (IRE))
8
6.0
Altius (5)
40/1
T: Chris Rauhihi
R: R S Rusof (58)
40/1
9
6.4
20/1
T: A M Clement
R: C Dell (55)
20/1
7m Thano (ARG) x Danceonthemoon (Victory Dance (IRE))
10
7.2
12/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (58)
12/1
4g Guillotine x Earinaflash (Centaine (AUS))
Race 5 - Hawera Welding (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:24.63
Prizemoney: $22,500
1
9/1
T: Joshua Shaw
R: L J Allpress (56)
9/1
4m Power (GB) x Ransom Success (AUS) (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Mchale,
2
0.2
Aridity (10)
10/1
T: R J Patterson
R: R S Rusof (56)
10/1
4m Mastercraftsman (IRE) x Casual Chick (Casual Lies (USA))
3
0.5
Wafer (14)
13/4
T: M P Breslin
R: J Parkes (55.5)
13/4
6m Alamosa x Salada (Sandtrap (USA))
4
1.5
20/1
T: K Gray
R: S M McKay (58)
20/1
5
2.0
5/1F
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
5/1F
4g O'Reilly x Platinum Princess (Keeper (AUS))
6
2.5
16/1
T: Ms T Egan
R: L T Hemi (56)
16/1
5m Rios x Elle Rahtwo (Pins (AUS))
7
2.6
12/1
T: Ms T Keegan
R: R J Myers (56.5)
12/1
5m Dylan Thomas (IRE) x Midnight Van Damme (Van Nistelrooy (USA))
8
3.4
12/1
T: E and J Rayner
R: A Y Shin (56)
12/1
7g Any Suggestion (AUS) x Gemima (Casual Lies (USA))
9
3.6
10/1
T: G H Sharrock
R: R T Elliot (55.5)
10/1
6g Brilliance (USA) x Ally McBeal (Manntari (IRE))
10
4.6
12/1
T: J M Simons
R: Timothy Johnson (54)
12/1
5m Fully Fledged x Status Quo (O'Reilly )
11
4.7
14/1
T: G D Innes
R: W F Pinn (51)
14/1
4m Super Easy x Flower Girl (Bachelor Duke (USA))
12
5.7
12/1
T: R J Bergerson
R: D G Bradley (57.5)
12/1
5m Pins (AUS) x Rosecroft (Montjeu (IRE))
13
8.7
50/1
T: A M Clement
R: C Dell (60)
50/1
10g One Cool Cat (USA) x Danceonthemoon (Victory Dance (IRE))
14
26.0
100/1
T: P D Pascoe
R: B E Grylls (54)
100/1
5g El Hermano x Rose Of The Sea (Yachtie (AUS))
Race 6 - Sth Taranaki Club Egmont Cup (2100m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 2:11.87
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: G N Nicholson
R: R S Rusof (55)
9/2
7g Tavistock x Grove Nymph (Grosvenor )
2
1.3
3/1F
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (55.5)
3/1F
3
2.1
12/1
T: G D Innes
R: R T Elliot (53.5)
12/1
6m Darci Brahma x Bella Rosalia (GB) (Singspiel (IRE))
4
4.4
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (61)
9/1
5
4.6
13/2
T: H W Mathews
R: C L O'Beirne (53)
13/2
6
4.7
25/1
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (58)
25/1
7g Pentire (GB) x Pinders Prize (Prized (USA))
7
6.3
100/1
T: P D Pascoe
R: Timothy Johnson (54)
100/1
8g Citi Habit x Tiana (Lord Ballina (AUS))
8
7.2
12/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55)
12/1
9
7.3
20/1
T: K T Myers
R: R J Myers (57.5)
20/1
7g Chinese Dragon (USA) x Doodle (GB) (Green Desert (USA))
10
9.4
40/1
T: Chris Rauhihi
R: M Singh (52)
40/1
11
24.0
12/1
T: A R Campbell
R: J Parkes (55)
12/1
12
26.6
4/1
T: G J Old
R: T L Newman (51)
4/1
5g Rip Van Winkle (IRE) x Bizz (Volksraad (GB))
Race 7 - McCurdy Trucks (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Dead(5) Time: 1:24.17
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: Ms T Egan
R: L T Hemi (54)
14/1
6m Battle Paint (USA) x Bronte (Made Of Gold (USA))
Winning siblings: Lim's Bullet,
2
0.3
7/2
T: M P Breslin
R: W F Pinn (57.5)
7/2
5g Alamosa x Red Cougar (AUS) (Lion Heart (USA))
3
0.8
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (58)
10/1
5g Zoffany (IRE) x Curio Jade (AUS) (Varick (USA))
4
0.9
16/1
T: E and J Rayner
R: L J Allpress (59)
16/1
6g Nadeem (AUS) x Harmony (Zabeel )
5
1.3
3/1F
T: R James and R Wellwood
R: R T Elliot (54)
3/1F
5m Zacinto (GB) x Udiditagain (D'Cash (AUS))
6
2.3
11/4
T: C Connors
R: R J Myers (56)
11/4
4g Azamour (IRE) x Madam Butterfly (Towkay (AUS))
7
3.1
9/1
T: F J Auret
R: M Singh (53)
9/1
6m Sir Percy (GB) x Shinko Princess (Shinko King (IRE))
8
4.6
Balham (8)
80/1
T: D and E Haworth
R: T L Taiaroa (53.5)
80/1
8g Don Eduardo x Fifty Fifty (Justice Prevails (AUS))
9
4.8
20/1
T: N W Tiley
R: D A Hirini (57.5)
20/1
7m Shaft (AUS) x Fraise (Stravinsky (USA))
10
6.1
25/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (58)
25/1
8g Darci Brahma x Tarzie (City On A Hill (USA))
11
7.9
60/1
T: Ms K Buttimore
R: T L Newman (51)
60/1
9g Cecconi (AUS) x Blessing (Sir Tristram (IRE))
12
8.1
25/1
T: G C McKay
R: C L O'Beirne (56)
25/1
7g Zed x Pentavale (Pentire (GB))
Race 8 - Rich Hill Stud Breeders Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:24.01
Prizemoney: $80,000
1
8/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57)
8/1F
5m Savabeel (AUS) x Celtic Crown (USA) (Doneraile Court (USA))
Winning siblings: Rex Royale, Zimmzee,
2
0.4
11/4
T: W P Hillis
R: S M McKay (57)
11/4
5m Redwood (GB) x It's My Sin (AUS) (Success Express (USA))
3
1.2
15/2
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (57)
15/2
4
1.5
Heni (1)
14/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (57)
14/1
8m Towkay (AUS) x Bahhzaar (Bahhare (USA))
5
1.6
25/1
T: L R Noble
R: R T Elliot (57)
25/1
5m Savabeel (AUS) x More To Love (Danasinga (AUS))
6
1.7
9/2
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
9/2
5m Darci Brahma x Cape Princess (Cape Cross (IRE))
7
1.8
14/1
T: N W Tiley
R: D L Turner (56.5)
14/1
4m Exceed And Excel (AUS) x Abeautifulred (Handsome Ransom (AUS))
8
3.3
16/1
T: M Moroney and P Gerard
R: D G Bradley (57)
16/1
6m Makfi (GB) x Trujillo (USA) (Saint Ballado (CAN))
9
3.4
Yearn (9)
15/2
T: Ms K Fursdon
R: R S Rusof (57)
15/2
5m Savabeel (AUS) x Princess Uno (AUS) (Danehill (USA))
10
3.5
Rayas (12)
60/1
T: S L Brown
R: B E Grylls (57)
60/1
5m Rip Van Winkle (IRE) x Imco Main (ITY) (Danehill (USA))
11
3.8
30/1
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (57)
30/1
5m Redwood (GB) x Sierra Gold (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
12
7.6
40/1
T: G H Sharrock
R: Timothy Johnson (57)
40/1
6m Ekraar (USA) x Katie's Girl (Entrepreneur (GB))
13
8.4
60/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (57)
60/1
7m Castledale (IRE) x Tenor Of Joy (Kingfisher Mill (USA))
14
12.4
100/1
T: Ms K Buttimore
R: Z W Moki (57)
100/1
5m Red Giant (USA) x Poetic Music (Stravinsky (USA))
15
28.9
15/1
T: Ms M Paewai
R: L J Allpress (57)
15/1
5m Redwood (GB) x Glad Eye (GB) (Giant's Causeway (USA))
Race 9 - Walker Bros Transport (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:24.32
Prizemoney: $22,500
1
11/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (60)
11/2
5g Rip Van Winkle (IRE) x Authentic Cross (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: Authentic Charm, Authentic Paddy,
2
2.0
15/2
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (55)
15/2
5g Swiss Ace (AUS) x Bacio Del Vinto (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
3
3.5
40/1
T: P D Pascoe
R: Timothy Johnson (57)
40/1
6g Sir Percy (GB) x Whatagem (AUS) (Kaapstad )
4
3.7
3/1F
T: A M Bull
R: R J Myers (58)
3/1F
5m Road To Rock (AUS) x Halfyaluck (Montjeu (IRE))
5
5.0
12/1
T: A M Clement
R: C L O'Beirne (53)
12/1
7m Falkirk x Argyle Lass (Grosvenor )
6
5.3
20/1
T: R E Kramer
R: R T Elliot (54)
20/1
6m Iffraaj (GB) x Swiftsure (Jungle Pocket (JPN))
7
5.7
50/1
T: Anne Davies
R: C Dell (57)
50/1
8
5.8
Kotahi (2)
5/1
T: Ms L Latta
R: J Parkes (59)
5/1
4g Alamosa x Sacha (Keeper (AUS))
9
6.1
15/2
T: Ms J Millar
R: B E Grylls (56)
15/2
5m Jimmy Choux x Beejay Belle (Perfectly Ready (AUS))
10
6.2
Remarx (9)
15/1
T: J R Wheeler
R: R S Rusof (56)
15/1
3g He's Remarkable x True Spirit (My Halo (ARG))
11
6.7
20/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (54.5)
20/1
12
6.9
12/1
T: W L Bolton
R: L J Allpress (54)
12/1
4m All Too Hard (AUS) x Viva Caro (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
13
18.4
40/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (55)
40/1
14
24.7
66/1
T: K Gray
R: A Y Shin (51.5)
66/1