Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, October 16

Race 1 - Ladbrokes Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.40 (45.25)
Prizemoney: $19,000
1
11/8F
T: M A Ganderton
R: D M Ganderton (55)
11/8F
3f Stryker x Pirate's Sirene (Portland Pirate )
Winning siblings: California Wish, Jerilderie Letter,
2
0.5
2/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55.5)
2/1
3
1.8
20/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (54)
20/1
3g Denman x Love The Moment (Savoire Vivre (GB))
4
3.0
6/1
T: Bill Ryan
R: C Newitt (55)
6/1
3f Tough Speed (USA) x Tula (Lago Delight )
5
3.2
6/1
T: Cameron Thompson
R: N Callow (57)
6/1
3g Needs Further x Abbadena (Runyon (IRE))
6
6.7
40/1
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (57)
40/1
3g Dalakhani (IRE) x Ninth Chance (High Chaparral (IRE))
7
10.0
30/1
T: G J Stevenson
R: Rose Pearson (55)
30/1
3g Wordsmith x Rock Lyric (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
11.2
20/1
T: Scott Brunton
R: T Baker (57)
20/1
3g Olympic Glory (IRE) x Lady Min (Nothin' Leica Dane )
9
12.0
100/1
T: E C Batt
R: Scarlet So (52)
100/1
3f Strada x Lexical Ambiguity (Clangalang )
10
13.2
100/1
T: C Crook & I Miller
R: M Ulucinar (55.5)
100/1
3f Mawingo (GER) x Gypsy Trois (Ladoni (GB))
Race 2 - Adam Page Rock N Roll 6/12 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.44 (47.23)
Prizemoney: $17,000
1
15/4
T: Scott Brunton
R: T Baker (56.5)
15/4
4m Foreplay x Asset (Reset )
Winning siblings: Banca Bet, Kuroset,
2
0.1
10/1
T: S Gandy
R: Scarlet So (53.5)
10/1
4m Wordsmith x Tell Us When (Telesto (USA))
3
0.2
13/2
T: Dylan Clark
R: B Mc Coull (56.5)
13/2
3g Wordsmith x Digger's Sunrise (Tough Speed (USA))
4
0.5
7/2
T: Scott Brunton
R: N Callow (58.5)
7/2
4g Widden Valley x Sure Paint (Suresh (NZ))
5
1.5
Murano (8)
5/2F
T: Cameron Thompson
R: C Newitt (56.5)
5/2F
4m Nicconi x Millefiori (Arazi (USA))
6
1.8
Vocab (11)
11/1
T: Rowan Hamer
R: M Ulucinar (56.5)
11/1
5m Wordsmith x Kelarche (Helike (USA))
7
1.9
20/1
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (58.5)
20/1
4g Fighting Sun x Meritous (Danehill (USA))
8
2.1
100/1
T: G J McCulloch
R: Peter Lui (51)
100/1
3f Brazen Beau x Centafit (NZ) (Centaine )
9
2.3
150/1
T: V C Poke
R: Rose Pearson (54.5)
150/1
6m Trotamondo (CHI) x Briannon (Night Shift (USA))
10
6.3
15/1
T: Dylan Clark
R: Chris Graham (55)
15/1
5m Needs Further x Magic Light (Fantastic Light (USA))
11
9.8
20/1
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (54)
20/1
3f Turffontein x Littlemiss Sandown (Encosta De Lago )
12
10.0
100/1
T: Rowan Hamer
R: D M Ganderton (56.5)
100/1
4m Moshe x Midnight Dance (Keltrice )
Race 3 - Happy 60th Brian Walker Hcp-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.57 (45.82)
Prizemoney: $17,000
1
5/4F
T: J K Blacker
R: C Newitt (59)
5/4F
4g Turffontein x Bonny Jeunesse (Jeune (GB))
2
0.2
16/1
T: E C Batt
R: Rose Pearson (54.5)
16/1
6m Hard Spun (USA) x Elim (Refuse To Bend (IRE))
3
0.4
10/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (57.5)
10/1
4g Denman x Skidoodle (Encosta De Lago )
4
1.1
Foreeva (11)
30/1
T: Adrian Duggan
R: T Baker (54)
30/1
5m Turffontein x Grandiva (Grandera (IRE))
5
1.4
14/1
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (52.5)
14/1
4m Mulaazem x Schussing (Gonski )
6
2.4
5/1
T: Scott Brunton
R: N Callow (56)
5/1
4m Needs Further x Come On Rory (Rory's Jester )
7
2.6
8/1
T: C Crook & I Miller
R: B Mc Coull (56)
8/1
5m Dreamscape x Clearspell (Magic Albert )
8
4.1
16/1
T: J L Keys
R: D Schmitt (57.5)
16/1
4g Needs Further x Caralowe (Hennessy (USA))
9
5.4
15/2
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (58.5)
15/2
5g Elzaam x Spectra Xaar (Xaar (GB))
10
6.1
40/1
T: Marion Dalco
R: Chris Graham (55)
40/1
5g I Am Invincible x Salila (IRE) (Sadler's Wells (USA))
11
7.6
150/1
T: V C Poke
R: M Ulucinar (55)
150/1
6g Medaglia D'Oro (USA) x Chloe Carashan (Desert King (IRE))
12
8.1
20/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (52.5)
20/1
4g Wordsmith x The Cry (Eire (NZ))
Race 4 - S W Glazing (Bm74) (1100m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(4) Time: 1:03.62 (44.67)
Prizemoney: $18,000
1
10/1
T: S Gandy
R: Scarlet So (57)
10/1
5m Wordsmith x Vivre La Nett (Savoire Vivre (GB))
Winning siblings: Gee Gee Wynett, Miss Eleanor,
2
0.2
20/1
T: J F Luttrell
R: N Callow (58.5)
20/1
7g Equiano (FR) x Aprisa (Viscount )
3
0.5
9/4
T: Max Cowen
R: B Mc Coull (58)
9/4
5m Wordsmith x My Fraulein (Telesto (USA))
4
2.0
7/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (56)
7/2
4g Magnus x Sister On The Edge (Rory's Jester )
5
2.2
8/1
T: Scott Brunton
R: Chris Graham (59)
8/1
6g Savoire Vivre (GB) x Butter Street (Secret Savings (USA))
6
3.0
20/1
T: Ms T Mollross
R: B Muhcu (56)
20/1
5g Wordsmith x Veloce Cavallo (Promontory Gold (USA))
7
3.4
15/8F
T: Scott Brunton
R: C Newitt (59)
15/8F
5g Tough Speed (USA) x Butter Street (Secret Savings (USA))
8
5.7
50/1
T: Barry Baker
R: D M Ganderton (55.5)
50/1
7g Swinging Bachelor x Antonia's Gold (Geiger Counter (USA))
Race 5 - Field Family Hcp (60) (1400m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:23.58 (47.32)
Prizemoney: $17,000
1
10/9F
T: L, D & T Wells
R: C Newitt (60)
10/9F
5g Starcraft (NZ) x Stepaway (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: Savoire Step, Square Donut,
2
0.1
9/4
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (60)
9/4
4g Hinchinbrook x Waterspell (Magic Albert )
3
0.2
Kepta (7)
8/1
T: J F Luttrell
R: B Muhcu (54.5)
8/1
6m Wordsmith x Primrose Bay (Brief Truce (USA))
4
3.2
12/1
T: Ms T Mollross
R: B Mc Coull (60)
12/1
6g Hussonet (USA) x Zip Baby Zip (Indian Danehill (IRE))
5
6.7
6/1
T: J F Luttrell
R: Scarlet So (53.5)
6/1
4m Skilled x Charlottes Mint (Planchet )
6
6.8
25/1
T: V C Poke
R: M Ulucinar (55)
25/1
6m Host (CHI) x Bartonelle (Barton Gate )
7
7.8
14/1
T: V C Poke
R: Rose Pearson (54.5)
14/1
7g Domesday x Romancing (Danzero )
Race 6 - Phil Hughes Office (Bm66) (1400m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:23.57 (46.30)
Prizemoney: $17,000
1
4/6F
T: Scott Brunton
R: C Newitt (61)
4/6F
6g Tickets x Kats Clause (Weasel Clause )
2
0.2
11/4
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (58.5)
11/4
4g Ocean Park (NZ) x Our Essence (NZ) (O'Reilly (NZ))
2018 NZB Karaka - Book 1
$260,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Mr BJ Lindsay & Mrs JE Lindsay
3
2.5
30/1
T: R T Carr
R: Rose Pearson (54.5)
30/1
6m Tough Speed (USA) x Joie De Vie (Savoire Vivre (GB))
4
3.0
16/1
T: L R Laskey
R: N Callow (57.5)
16/1
8m Reaan x Lung Tah (Quest For Fame (GB))
5
3.2
30/1
T: S Gandy
R: T Baker (58.5)
30/1
5g Americain (USA) x La Quita (Grand Lodge (USA))
6
3.7
20/1
T: Cameron Thompson
R: Scarlet So (56.5)
20/1
8g Lonhro x Firm (Night Shift (USA))
7
27.2
11/2
T: Cameron Thompson
R: B Muhcu (60)
11/2
8g Manhattan Rain x Miss Exxi (Exceed And Excel )
Race 7 - Chef's Catch Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:39.24 (48.31)
Prizemoney: $17,000
1
5/4F
T: J K Blacker
R: C Newitt (59)
5/4F
5g Snippetson x Speedy Cat (Catbird )
2
0.8
20/1
T: J F Luttrell
R: Scarlet So (54)
20/1
6m Elvstroem x Our Hollywood Miss (Woodman (USA))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$2,500
Vendor: Northern Lodge Stud, Eden Park
Buyer: B McShane
3
1.0
9/2
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (57)
9/2
4g Savabeel x Chandelier (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
1.1
50/1
T: T W Evans
R: M Ulucinar (55.5)
50/1
4m Tough Speed (USA) x Baby Doe (West Quest (CAN))
5
1.4
6/4
T: S Gandy
R: T Baker (58)
6/4
3g Wordsmith x Tolago (Encosta De Lago )
6
6.0
12/1
T: Liandra Gray
R: A Darmanin (55)
12/1
Race 8 - Taste Of Tamo'shanter (Bm66) (1600m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:38.10 (46.82)
Prizemoney: $17,000
1
20/1
T: R T Carr
R: B Muhcu (57)
20/1
5g Americain (USA) x Chikka (West Quest (CAN))
Winning siblings: Tough Chik,
2
0.8
9/1
T: Sigrid Carr
R: T Baker (55)
9/1
5m Host (CHI) x Arriere (NZ) (Kashani (USA))
3
1.0
5/4F
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (59)
5/4F
6g Street Boss (USA) x Miombo (Commands )
4
1.1
2/1
T: Scott Brunton
R: N Callow (61)
2/1
6g Hussonet (USA) x Princess Delight (Agnes World (USA))
5
2.1
11/1
T: Ms A Fulton
R: Peter Lui (52)
11/1
7g Flying Spur x Registered Nurse (USA) (Unbridled's Song (USA))
6
2.2
9/2
T: J K Blacker
R: C Newitt (56)
9/2