Breednet Results

OTAKI - Thursday, December 15

Race 1 - Madge Coachlines Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:15.18
Prizemoney: $7,000
1
4/4
T: R J Bergerson
R: K A McCulloch (56.5)
4/4
4m Mastercraftsman (IRE) x Gardd (USA) (Sheikh Albadou (GB))
Winning siblings: Great Guy, Scouting Wide,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
3/3
T: D and E Haworth
R: J K Riddell (57)
3/3
3g Thewayyouare (USA) x Effloresce (Montjeu (IRE))
3
5.6
2/1
T: E and J Rayner
R: J Parkes (56.5)
2/1
4
5.8
1/2F
T: Ms R Frost
R: A B Collett (55)
1/2F
3f Towkay (AUS) x Hula Bar (Al Akbar (AUS))
5
7.1
8/8
T: K Gray
R: S M McKay (56.5)
8/8
4m Keeper (AUS) x Minnie Belt (Oregon (USA))
6
7.5
5/5
T: M G Ivil
R: D L Turner (58.5)
5/5
6g Don Eduardo x Regal Mystery (Vice Regal )
7
8.3
7/7
T: E Carson
R: R J Hannam (58.5)
7/7
5g Danfive (AUS) x Sterling Lea (One Pound Sterling (GB))
8
9.3
9/9
T: J G Bary
R: M Tanaka (55)
9/9
3f Redoute's Choice (AUS) x Cierzo (Centaine (AUS))
9
14.8
11/11
T: S Walsh and B Gregory
R: L T Hemi (57.5)
11/11
7g Handsome Ransom (AUS) x Pontoon (Yachtie (AUS))
10
18.8
6/6
T: Ms R Frost
R: S T Collett (58.5)
6/6
4g Shinko King (IRE) x Gironde (Val D'Arno (USA))
11
20.8
12/12
T: Ms H Weller
R: M D Hills (56.5)
12/12
12
21.0
10/10
T: R and C Bothwell
R: Timothy Johnson (54.5)
10/10
5m Cecconi (AUS) x Flyhigh (AUS) (Flying Spur (AUS))
Race 2 - Shirley's Strawberries Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:13.75
Prizemoney: $7,000
1
8/9
T: G R Vile
R: A B Collett (55.5)
8/9
3f Nadeem (AUS) x Our Shinia (Marju (IRE))
Winning siblings: Marching On, Twilight Dragon, Vancouver,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/8
T: G R Vile
R: Timothy Johnson (53.5)
9/8
3f Nom Du Jeu x Cape Rose (Cape Cross (IRE))
3
0.5
Galaxy (2)
5/5
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (54.5)
5/5
3f Echoes Of Heaven (AUS) x Pari Passu (Thorn Park (AUS))
112019 NZB South Island Sale
$1,000
Vendor: Hedwood Thoroughbreds Ltd
Buyer: Mr DB Frye
4
0.6
7/7
T: G R Vile
R: J Parkes (55.5)
7/7
3f Per Incanto (USA) x Bexley (Honor Grades (USA))
5
3.9
4/4
T: B R Lammas
R: R J Hannam (55.5)
4/4
3f Alamosa x Awesome (High Chaparral (IRE))
6
4.0
2/2
T: Ms L Latta
R: K A McCulloch (55.5)
2/2
3f Bullbars (AUS) x Wealth Queen (San Luis (AUS))
7
4.4
3/3
T: A M Davies
R: D A Hirini (53.5)
3/3
3f Per Incanto (USA) x Fast Quickstep (Fast 'n' Famous (AUS))
8
6.9
1/1F
T: J V Wallace
R: S T Collett (57.5)
1/1F
3g Jimmy Choux x Pesky (Paris Opera (AUS))
9
9.4
Venla (5)
6/6
T: Ms R Frost
R: M Tanaka (55.5)
6/6
3f Rios x Intuition (Fast 'n' Famous (AUS))
Race 3 - Lifestyle & Dairy Pumps Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:13.17
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: Ms R Frost
R: H S Tinsley (58.5)
1/1F
4g Tavistock x Pineau (Carnegie (IRE))
Winning siblings: Matchbreaker, Not Santa, Puke Park,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Garment (10)
7/6
T: Ms L Pickford
R: D L Turner (56.5)
7/6
4m Road To Rock (AUS) x Mya (AUS) (Desert King (IRE))
3
1.6
4/2
T: Ms R Hackett
R: J Parkes (58.5)
4/2
4
2.4
3/4
T: G C McKay
R: Timothy Johnson (54.5)
3/4
4m Per Incanto (USA) x Gizakis (Stark South (USA))
5
5.9
6/7
T: Ms G Temperton
R: L T Hemi (55.5)
6/7
5m Gold Centre (AUS) x Klassic (Pompeii Court (USA))
6
11.2
Liana (12)
5/5
T: G R Vile
R: R M Goldsbury (54.5)
5/5
4m Tobique (AUS) x Climb The Vine (AUS) (Chanteclair (AUS))
7
16.2
Claude (3)
8/8
T: Angela Greig
R: S O'Malley (55.5)
8/8
5g Pentire (GB) x Claudia Jessie (Indian Danehill (IRE))
8
20.0
Shandy (7)
2/3
T: Ms K Zimmerman
R: A B Collett (56.5)
2/3
4m Alamosa x Liquid Goodness (AUS) (Lion Heart (USA))
Race 4 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1375m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:22.73
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: N J Auret
R: L T Hemi (56.5)
5/5
4m Mettre En Jeu x Quality Eyes (AUS) (Danzero (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Yemanya (14)
7/8
T: R J Bergerson
R: M Tanaka (56)
7/8
3f Per Incanto (USA) x Romantic Liaisons (Danasinga (AUS))
3
0.9
Funny (5)
11/10
T: M P Breslin
R: H S Tinsley (57.5)
11/10
5m Road To Rock (AUS) x Tickles (Montjeu (IRE))
4
2.4
1/1F
T: R and C Bothwell
R: K A McCulloch (57.5)
1/1F
5
3.9
4/4
T: H W Mathews
R: J Parkes (56)
4/4
3f Makfi (GB) x Dr Kate (Danzero (AUS))
6
4.7
12/12
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57.5)
12/12
7
7.2
2/2
T: H W Mathews
R: D G Bradley (57.5)
2/2
4m Pins (AUS) x Vont To Chat (Volksraad (GB))
8
8.0
8/7
T: T L Riddell
R: S M McKay (56)
8/7
3f Jimmy Choux x Caley Marie (Keeper (AUS))
9
8.8
6/6
T: Ms K Zimmerman
R: A B Collett (57.5)
6/6
4m Per Incanto (USA) x Magic Daze (Grosvenor )
10
9.0
9/9
T: Ms S Gordon
R: Timothy Johnson (55.5)
9/9
11
9.8
13/13
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57.5)
13/13
4m Swiss Ace (AUS) x Azapak (Volksraad (GB))
12
21.1
10/11
T: Ms K Burne
R: M D Hills (57.5)
10/11
4m Per Incanto (USA) x Red Carrera (AUS) (Rory's Jester (AUS))
13
21.3
3/3
T: A J Meadows
R: D A Hirini (54)
3/3
3f Shocking (AUS) x Katie's Dream (Senor Pete (USA))
Race 5 - Abba Contracting Mdn (1375m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:24.06
Prizemoney: $7,000
1
6/7
T: M P Breslin
R: H S Tinsley (58.5)
6/7
4g Stravinsky (USA) x Zilt (O'Reilly )
Winning siblings: Trojan,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/6
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56.5)
5/6
4g Per Incanto (USA) x Cadonna (Don Eduardo )
3
0.2
2/1
T: H A Bishop
R: J Parkes (58.5)
2/1
4g Battle Paint (USA) x Invitation (One Cool Cat (USA))
4
1.0
4/4
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
4/4
4g Denman (AUS) x Come Sunday (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
5
1.4
11/10
T: Ms S Kay
R: S M McKay (58.5)
11/10
4g Road To Rock (AUS) x Pensive (Pentire (GB))
6
1.8
8/8
T: D M Goldsbury
R: R M Goldsbury (54.5)
8/8
5m Tiger Prawn (SAF) x Pacific Heights (Kingfisher Mill (USA))
7
2.2
12/12
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (56.5)
12/12
4m Sakhee's Secret (GB) x Red Horizon (Spartacus (IRE))
8
2.3
9/9
T: G R Vile
R: A B Collett (56.5)
9/9
4m Road To Rock (AUS) x Minno Noir (Black Minnaloushe (USA))
9
4.3
1/2F
T: N J Auret
R: L T Hemi (57.5)
1/2F
4g Darci Brahma x Delgatie Queen (Spectacular Love (USA))
10
12.6
7/5
T: C B Turner
R: M D Hills (56.5)
7/5
4m Tobique (AUS) x Sharrhy (No Excuse Needed (GB))
11
13.9
Valour (1)
3/3
T: M N Eales
R: D G Bradley (58.5)
3/3
4g Sir Percy (GB) x Variation (Volksraad (GB))
12
23.9
10/11
T: J G Bary
R: S T Collett (55)
10/11
3f Jimmy Choux x Oloroso (Star Way (GB))
Race 6 - Asd Plumbing & Drainage (Bm85) (1300m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 1:19.24
Prizemoney: $8,000
1
2/3
T: T J Perry
R: K A McCulloch (54)
2/3
4m Pins (AUS) x Really Reputable (O'Reilly )
Winning siblings: Florence Jean, Ocean's Thirteen,
This nick: 125 runners; 83 winners; 9 SW. Details
2
1.0
4/5
T: Ms S Cookson
R: J Parkes (54.5)
4/5
6g Patapan (USA) x Dorothy Lamour (Westminster )
3
1.8
7/7
T: Glenn Hacche
R: S O'Malley (55)
7/7
9g Postponed (USA) x Kreisler Run (Kreisler (IRE))
4
2.1
1/1F
T: S A Sharrock
R: D G Bradley (54.5)
1/1F
7m Tale Of The Cat (USA) x Just Peaches (Howbaddouwantit (USA))
5
4.9
5/4
T: S A Sharrock
R: D L Turner (57)
5/4
6m Sakhee's Secret (GB) x Middlebrook (AUS) (Royal Academy (USA))
6
6.2
3/2
T: M P Breslin
R: D A Hirini (57)
3/2
5g I Am Invincible (AUS) x Swentre (AUS) (Peintre Celebre (USA))
7
10.0
Wiggle (1)
6/6
T: T L Riddell
R: Timothy Johnson (58.5)
6/6
7g Gold Centre (AUS) x Faberge (Towkay (AUS))
Race 7 - Lifestyle & Dairy Pumps (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 2:14.89
Prizemoney: $8,000
1
6/6
T: Ms T Keegan
R: M D Hills (56)
6/6
7m Any Suggestion (AUS) x Replicate (Towkay (AUS))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: Ms S Kay
R: S T Collett (55)
2/2
5g Handsome Ransom (AUS) x Dame Ngaio (Deputy Governor (USA))
3
1.5
5/5
T: Ms S Cookson
R: Timothy Johnson (53)
5/5
112017 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Sebas Farm
Buyer: Psd, Res $8,000
4
1.8
4/4
T: R G Allen
R: M Tanaka (56)
4/4
6m Howbaddouwantit (USA) x Subtle (Istidaad (USA))
5
2.6
Bang (2)
1/1F
T: J H Scott
R: H S Tinsley (58)
1/1F
7g Danger Looms (AUS) x Kilitristan (Kilimanjaro (GB))
6
4.6
7/7
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
7/7
6g Thorn Park (AUS) x Udiditagain (D'Cash (AUS))
7
9.4
8/8
T: Ms G Thurston
R: J J Fawcett (50)
8/8
8m Zed x Take The Tip (Half Iced (USA))
8
9.7
3/3
T: P D Pascoe
R: D L Turner (57)
3/3
6g Citi Habit x Tiana (Lord Ballina (AUS))
9
16.7
Shankly (10)
9/9
T: Ms G Thurston
R: A B Collett (54)
9/9
6g Pentire (GB) x Tipper Too (USA) (Trempolino (USA))
Race 8 - Paul Ireland Digger Hire Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:40.46
Prizemoney: $7,000
1
3/3
T: J Lupton
R: J Parkes (58.5)
3/3
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/2
T: R and C Bothwell
R: K A McCulloch (58.5)
2/2
3
1.3
6/6
T: B E Newman
R: L T Hemi (55.5)
6/6
5m Red Giant (USA) x Real Defensive (Defensive Play (USA))
4
2.6
4/4
T: Ms K Zimmerman
R: D L Turner (56.5)
4/4
5m Minstrel Court (AUS) x Pop Your Buttons (Howbaddouwantit (USA))
5
3.1
1/1F
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
1/1F
3c Savabeel (AUS) x Our Careyes (IRE) (Sadler's Wells (USA))
6
8.9
8/8
T: J G Bary
R: R J Hannam (58.5)
8/8
4g Alamosa x Sneetch (Grosvenor )
7
9.0
5/5
T: Ms S Cookson
R: D A Hirini (54.5)
5/5
8
9.3
7/7
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56.5)
7/7
6g Mr. Nancho (ARG) x Zalfie (Don Eduardo )
9
33.3
9/9
T: G J Haigh
R: A B Collett (58.5)
9/9
10
34.3
10/10
T: D B Jensen
R: M Tanaka (56.5)
10/10
Race 9 - Levin East Electrical (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:41.31
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: T L Riddell
R: S M McKay (54.5)
5/5
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
3/3
T: Ms S Cookson
R: J Parkes (59)
3/3
3
1.1
1/2F
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (55.5)
1/2F
6m Don Eduardo x Capezio (Groom Dancer (USA))
4
4.1
6/6
T: Ms I Kelly
R: R J Hannam (56.5)
6/6
5g Red Giant (USA) x Veda Em (Cape Cross (IRE))
5
5.6
Azraf (10)
9/9
T: B R Lammas
R: M D Hills (55)
9/9
6m Edenwold (CAN) x Conifer Bay (Virginia Privateer (USA))
6
6.6
8/8
T: K T Myers
R: K A McCulloch (57)
8/8
6g St Reims x Mary Sister (Jahafil (GB))
7
6.9
7/7
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56)
7/7
7g Align (AUS) x Millie Munroe (Grosvenor )
8
11.2
Voxer (1)
4/4
T: G Lowry and G Cullen
R: J A Bassett (55.5)
4/4
6g Savabeel (AUS) x Lady Ista (Istidaad (USA))
9
19.2
2/1
T: Ms E L Holmes
R: M Tanaka (56)
2/1
4m Don Eduardo x Dry Ice (High Ice (USA))
Race 10 - Lorawa (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:39.45
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: Ms T Keegan
R: M D Hills (57)
2/2
4g Chinese Dragon (USA) x Satin Cinders (Dance Floor (USA))
Winning siblings: Cotton On, Turfburner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
1/1F
T: A I Bambry
R: M Tanaka (54.5)
1/1F
4m Nom Du Jeu x Sitting On A Hill (City On A Hill (USA))
3
2.1
4/4
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (57.5)
4/4
7g Gallant Guru (AUS) x Greyling (Sandtrap (USA))
4
5.9
3/3
T: W J Thurlow
R: H S Tinsley (57.5)
3/3
5
6.3
5/5
T: G C McKay
R: D A Hirini (54)
5/5
5m Zed x Avale (Pentire (GB))
6
17.3
6/6
T: Ms K Estreich
R: A B Collett (55)
6/6
8g Gold Centre (AUS) x Riverina (Val D'Arno (USA))