Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, October 4

Race 1 - Tab Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:39.23 (35.13)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: Desleigh Forster
R: M Cahill (59)
9/10F
3g Rothesay x Alyssa Jean (Dodge )
2
0.8
10/9
T: Louise White
R: Leah Kilner (56)
10/9
3
5.3
15/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58)
15/1
3g Dreamscape x Pimpala Lass (Frisco View (USA))
4
6.3
40/1
T: Wayne Stephens
R: N Thomas (54)
40/1
3f Better Than Ready x Lough Rea (Monashee Mountain (USA))
5
6.8
50/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (54)
50/1
3f Top Echelon x Survival Miss (Testafiable )
6
7.2
30/1
T: C W Weston
R: Hannah English (53)
30/1
3f Shamus Award x Jessphine (Octagonal (NZ))
7
15.5
60/1
T: Leon Phillips
R: T K Allan (56.5)
60/1
3f Show A Heart x Earla Margaret (Grand Lodge (USA))
Race 2 - Grambower Concrete Group (60) (1000m)
Class: Restricted 60 Track: Soft(5) Time: 0:58.94 (35.19)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: N J O'Toole
R: Hannah English (57.5)
9/2
6m Choisir x Scarlet Spur (Flying Spur )
Winning siblings: Luciana Girl, Miss Antares,
2
0.8
20/1
T: B J Dais
R: Adam Sewell (54.5)
20/1
6g Pressday x Joust (Danehill Dancer (IRE))
3
0.9
7/1
T: S A Mackinnon
R: N Thomas (57)
7/1
5g Lucas Cranach (GER) x Cointreau (Bluebird (USA))
4
1.1
9/4F
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (56.5)
9/4F
4m Not A Single Doubt x More Than Acracker (More Than Ready (USA))
5
1.4
11/4
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (56.5)
11/4
4m Love Conquers All x Rocher (Geiger Counter (USA))
6
3.2
20/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (54.5)
20/1
7
3.3
10/1
T: Kevin Martin
R: Jake Bayliss (58)
10/1
5g Reward For Effort x Poniard (Lake Coniston (IRE))
8
3.6
80/1
T: T B Thomas
R: Ms S Thornton (54)
80/1
7m Oratorio (IRE) x Chant (Filante (NZ))
9
4.1
100/1
T: Ms N Boyd
R: Adin Thompson (52.5)
100/1
8g Henrythenavigator (USA) x Momentously (Monashee Mountain (USA))
10
5.6
11/1
T: T B Thomas
R: James Orman (57.5)
11/1
5m Raheeb x Leica Shandy (Clang )
11
6.4
40/1
T: R R Wilson
R: M Hellyer (54)
40/1
7m Real Saga x Grigingly (Telesto (NZ))
Race 3 - Sunshine Coast Daily Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:52.82 (37.05)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Lauren Herne
R: M R Du Plessis (57.5)
7/2
4g Reliable Man (GB) x My Hope (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
Winning siblings: La Jolie Fille,
2
0.2
9/4F
T: Louise White
R: M Cahill (55.5)
9/4F
3
0.7
50/1
T: Ms A Willick
R: M Hellyer (55.5)
50/1
4m Love Conquers All x Blonde Jester (Rory's Jester )
4
2.0
15/4
T: M J Mair
R: Daniel Griffin (57.5)
15/4
4g Swiss Ace x Make Me Strong (Danehill (USA))
5
2.1
80/1
T: Tony Haydon
R: Ms S Lacy (55.5)
80/1
4m Mahisara x Great Leap Forward (General Nediym )
6
2.9
6/1
T: Chris Anderson
R: Adin Thompson (53.5)
6/1
3g Glass Harmonium (IRE) x Baqaat (USA) (Alhaarth (IRE))
7
4.9
40/1
T: Desleigh Forster
R: Dale Smith (55)
40/1
3g Mahisara x Fillydelphia (Bianconi (USA))
8
5.1
12/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Ron Stewart (57.5)
12/1
4g Stryker x Margiela (NZ) (Redoute's Choice )
9
5.2
150/1
T: David Murphy
R: Jake Bayliss (57.5)
150/1
5g Drumbeats x Coliape (Woodman (USA))
10
6.7
16/1
T: P H Duncan
R: B Pengelly (57.5)
16/1
5g All Too Hard x Galvez (Zizou )
11
9.7
7/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (55)
7/1
3g Top Echelon x Certain Lass (Not A Single Doubt )
12
17.2
150/1
T: Kevin Martin
R: N Thomas (55.5)
150/1
6m Raheeb x Bremmoly (Fasliyev (USA))
13
21.5
60/1
T: Diane Murphy
R: Leah Kilner (55.5)
60/1
Race 4 - Race Zone Racing Supplies Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.69 (35.07)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: S W Kendrick
R: M R Du Plessis (53)
11/4
3f Iffraaj (GB) x Blueberry Hill (NZ) (City On A Hill (USA))
Winning siblings: Maneo Invictus, Thrill Keeper,
2
1.8
15/8F
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (55.5)
15/8F
4m Top Echelon x Miss Carolion (Lion Hunter )
3
4.1
20/1
T: P Duff
R: Jake Bayliss (55)
20/1
3g Top Echelon x Mock Me Not (Jet Spur )
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$2,000
Vendor: Oakwood Farm Haigslea Qld
Buyer: Pat Duff
4
4.2
13/4
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (55.5)
13/4
5
5.2
12/1
T: S A Mackinnon
R: James Orman (55.5)
12/1
5m Nom Du Jeu (NZ) x Carla Donna (NZ) (Elusive City (USA))
6
7.2
20/1
T: Leon Phillips
R: M Cahill (55.5)
20/1
4m Denman x Cuddlesome (Canny Lad )
7
8.0
66/1
T: J L Johnston
R: Adam Sewell (57.5)
66/1
5g Collate x Discover The Gold (Secret Savings (USA))
8
8.2
8/1
T: Wayne Stephens
R: N Thomas (55)
8/1
3g Drumbeats x Cradle Rock (Sequalo )
9
8.7
40/1
T: G M Hay
R: M Hellyer (55.5)
40/1
5m Red Element x Merry Shinko (Shinko Forest (IRE))
10
9.5
Meaner (15)
60/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (57.5)
60/1
6g Sepoy x Marina Lady (USA) (Riverman (USA))
11
26.8
100/1
T: P Duff
R: T K Allan (55)
100/1
3g Top Echelon x Spinning Heart (Show A Heart )
Race 5 - Proliquor (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:12.03 (35.06)
Prizemoney: $21,000
2
0.3
20/1
T: David Murphy
R: Michael Murphy (57)
20/1
3
1.8
9/2
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (60)
9/2
5g Stratum x Combat Kitty (General Nediym )
4
2.3
5/1
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (55)
5/1
5m Purrealist x Piccadilly Moon (Fastnet Rock )
5
2.5
50/1
T: J L Johnston
R: Daniel Griffin (58.5)
50/1
5g Masked Assassin x Too Nice (Shadow Creek (NZ))
6
4.0
100/1
T: P M Kalinowski
R: M Hellyer (57.5)
100/1
7
5.0
10/1
T: Billy Healey
R: James Orman (61)
10/1
4g All Too Hard x Up And Up (Exceed And Excel )
Race 6 - Perry's S.Coast Event (Bm80) (1000m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(5) Time: 0:57.44 (34.27)
Prizemoney: $30,000
1
4/7F
T: M A Kropp
R: M Mc Gillivray (59.5)
4/7F
4m Spirit Of Boom x Deb's Choice (Snippetson )
Winning siblings: Gee Twenty,
2
1.0
Raiden (5)
13/2
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (58)
13/2
6g Foxwedge x Glowlamp (Encosta De Lago )
3
5.3
12/1
T: Marcus Wilson
R: Daniel Griffin (59)
12/1
5g Hidden Dragon x Electric Lass (Twining (USA))
4
6.1
Memes (1)
8/1
T: Michael Costa
R: R Plumb (60.5)
8/1
6m Time Thief x Patois (Street Cry (IRE))
5
6.2
40/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
40/1
6m Kaphero x Fiskori (Stratum )
6
6.5
6/1
T: P H Duncan
R: M R Du Plessis (54)
6/1
7
7.0
16/1
T: T N Miller
R: Adin Thompson (52.5)
16/1
6g Rothesay x Vydonna (NZ) (Don Eduardo (NZ))
8
8.3
40/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (57)
40/1
6g Myboycharlie (IRE) x In Harmony (Exceed And Excel )
Race 7 - H & H Air Conditioning (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Soft(5) Time: 1:25.14 (35.56)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: Natalie McCall
R: Daniel Griffin (59)
9/10F
5g Rothesay x Rebelette (Switch In Time (IRE))
Winning siblings: Happy Rebel,
2
0.3
7/1
T: T Button
R: Jake Bayliss (57.5)
7/1
5g Lonhro x Purple (Commands )
3
3.3
7/2
T: Chris Anderson
R: James Orman (57.5)
7/2
4
3.5
8/1
T: Diane Murphy
R: M Hellyer (59)
8/1
7g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
5
4.0
9/2
T: P Duff
R: T K Allan (56)
9/2
4g Show A Heart x McFly (Perugino (USA))