Breednet Results

WAGGA - Monday, November 28

Race 1 - Wagga Country Cottages Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.17
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: V T Nolen
R: R Bensley (55.5)
13/8F
3f Turffontein x Leisure Pass (Umatilla (NZ))
Winning siblings: Colicchio, Flower, Wonderful Chaser,
2
2.3
7/1
T: G J Rolfe
R: Chelsea Macfarlane (57)
7/1
4g Onemorenomore x Curvaceous (Zabeel (NZ))
3
3.3
11/1
T: P Courtney
R: Brodie Loy (55.5)
11/1
3f Moscow Ballet (IRE) x Military Amour (Military Plume (NZ))
4
4.0
12/1
T: B O Cox
R: B P Ward (57)
12/1
4m Easy Rocking x Cheiri (Zabeel (NZ))
5
5.1
11/2
T: S Spackman
R: Simon Miller (55.5)
11/2
3f Murtajill x Homerette (USA) (Grand Slam (USA))
6
6.5
40/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (57.5)
40/1
3g Arlington x Maestro Miss (Palace Music (USA))
7
6.6
9/1
T: G G Kirkup
R: M A Cahill (57)
9/1
4m Old Deuteronomy (USA) x Rollover (Flying Spur )
8
6.9
6/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (57)
6/1
4m Excites x Evening Gem (Bluebird (USA))
9
7.1
25/1
T: G J Colvin
R: M Heagney (59)
25/1
4g Artie Schiller (USA) x Dancing Gina (Danehill Dancer (IRE))
10
9.0
25/1
T: T G Sutherland
R: Brock Ryan (54)
25/1
3f Choisir x Dodge City Kitty (NZ) (Elusive City (USA))
11
9.7
15/1
T: Erin Maher
R: J Duffy (57)
15/1
12
10.2
25/1
T: Peter Kirby
R: Ms S Metcalfe (56)
25/1
5g All American x Tyche (Saltgrass (USA))
13
17.3
30/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: Megan Taylor (55.5)
30/1
Race 2 - James Green Memorial (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:11.17
Prizemoney: $23,000
1
15/8F
T: N E Layt
R: Brock Ryan (53)
15/8F
3f Domesday x Cash For Cards (Dash For Cash )
Winning siblings: No What To Keep,
2
1.5
7/2
T: C Heywood
R: Nick Heywood (61.5)
7/2
7g Top Echelon x Xaarphidia (Xaar (GB))
3
3.3
13/2
T: Steven Cummins
R: Rachel Hunt (56)
13/2
8g Alert (ARG) x Helvellyn (Lake Coniston (IRE))
4
4.2
66/1
T: R W Green
R: Brad Clark (54)
66/1
5m Marwina x Campfire Stories (Lion Hunter )
5
4.9
10/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: Chelsea Macfarlane (52)
10/1
8g Alert (ARG) x Songcatcher (Geiger Counter (USA))
6
7.1
5/2
T: B F Cavanough
R: J Duffy (54)
5/2
4g Murtajill x Midnight Illusion (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
7
11.3
16/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater (52)
16/1
6m Alert (ARG) x She's Uncanny (Canny Lad )
Race 3 - Royans Wagga (Bm60) (2000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 2:05.24
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: C Heywood
R: Nick Heywood (55.5)
13/4
5m Hard Spun (USA) x Go Johemma (Johannesburg (USA))
2
2.3
9/4F
T: J A Fraser
R: Megan Taylor (58)
9/4F
5g Keep The Faith x Route Sixty Six (NZ) (Redoute's Choice )
3
2.6
16/1
T: Erin Maher
R: M Heagney (57.5)
16/1
5g Testa Rossa x Tina's Debut (Gold Carat (USA))
4
4.0
6/1
T: N E Layt
R: Brock Ryan (56.5)
6/1
5
4.7
9/1
T: P L Wiggins
R: Carly Frater (54.5)
9/1
5g Henny Hughes (USA) x Chrysopelia (Rhythm (USA))
6
4.8
4/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (57.5)
4/1
7
5.7
7/1
T: T P Donnelly
R: Brad Clark (61)
7/1
6m Saint Thomas x Asmahan (Zabeel (NZ))
Race 4 - Crust Pizza Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.29
Prizemoney: $20,000
1
Danejar (11)
9/1
T: W G Carroll
R: Brad Clark (55)
9/1
3f Dane Shadow x Jargon (Mossman )
2
0.1
50/1
T: G J Colvin
R: M Heagney (55)
50/1
4m Excellent Art (GB) x Tiaralae (Beautiful Crown (USA))
3
0.2
9/4F
T: P A Sweeney
R: B P Ward (56)
9/4F
3f Mossman x Rihanna (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
0.3
14/1
T: Ms E Haworth
R: J Duffy (55)
14/1
6g Dangerous x Western Mist (Rustic Amber (IRE))
5
0.7
11/1
T: S Spackman
R: Simon Miller (55)
11/1
4m Any Given Saturday (USA) x Thekatcamehome (USA) (Sea Of Secrets (USA))
6
2.1
5/1
T: T G Sutherland
R: Brock Ryan (53.5)
5/1
3f Skilled x Wild 'n' Wet (Hurricane Sky )
7
2.8
3/1
T: Doug Vickers
R: M Travers (57)
3/1
3g Statue Of Liberty (USA) x Wonderville (Grass Wonder (USA))
8
4.7
66/1
T: W G Carroll
R: Brodie Loy (56.5)
66/1
3g Zoffany (IRE) x Wayward Angel (King's Best (USA))
9
6.8
7/1
T: N J Olive
R: R Bensley (57.5)
7/1
3g Denman x Secrets Sleeping (NZ) (Viking Ruler )
10
7.4
Mr Paul (16)
20/1
T: A L McRae
R: M A Cahill (55)
20/1
6g Barbajuan (IRE) x European Currency (Real Cash (USA))
11
8.2
66/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (55.5)
66/1
3g Strada x Onenightinparis (Viscount )
Race 5 - Riverina Signmakers Plate (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:17.00
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: P A Sweeney
R: R Bensley (57)
9/1
5m Magnus x Gladden (Covetous )
2
1.5
Falco (1)
1/1F
T: Matthew Dale
R: Brodie Loy (59)
1/1F
5g High Chaparral (IRE) x Permission To Land (Fantastic Light (USA))
3
1.7
9/1
T: R W Steiner
R: M Travers (57)
9/1
5m Zizou x Prodigal Miss (High Rolling )
4
1.8
7/1
T: P A Sweeney
R: Brock Ryan (57.5)
7/1
4g Mutawaajid x Miss Courteous (Tabkir (USA))
5
1.9
8/1
T: G J Colvin
R: Chelsea Macfarlane (57)
8/1
5g Zariz x Selma (Thunder Gulch (USA))
6
5.2
100/1
T: Ashlee Grives
R: M A Cahill (55)
100/1
6m Octagonal (NZ) x Follow The Flame (Fire Oak (NZ))
7
5.6
25/1
T: A Fitzgerald
R: M Heagney (57)
25/1
8
6.7
7/2
T: K A Davison
R: N Souquet (57)
7/2
5m Written Tycoon x Sonic Animation (Miesque's Son (USA))
9
16.5
100/1
T: R T Dale
R: Megan Taylor (53.5)
100/1
6m Spinning World (USA) x Miss Gundowring (Lake Coniston (IRE))
10
19.6
100/1
T: Peter Kirby
R: Brad Clark (59)
100/1
6g Alert (ARG) x Sound Of Laughter (Ahonoora (GB))
11
27.6
100/1
T: Peter Kirby
R: Ms S Metcalfe (52)
100/1
5m Enemy Of Average x Guaracha (Noverre (USA))
Race 6 - Sportsbar Plus Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:36.36
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: K Dryden and S Collings
R: Rachel Hunt (57.5)
7/4F
4g Excellent Art (GB) x Marie De Guise (Loup Sauvage (USA))
2
2.0
6/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (57)
6/1
4g Krupt x Ebony Fair (Kenfair (NZ))
3
2.5
20/1
T: N J Osborne
R: Simon Miller (54)
20/1
7g Stratum x Zabstar (NZ) (Zabeel (NZ))
4
3.0
8/1
T: Danny Penna
R: Nick Heywood (56)
8/1
5
4.2
Zorba (8)
20/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (53)
20/1
5g Mosayter (USA) x Zakynthos Lodge (Dehere (USA))
6
5.0
11/4
T: G J Colvin
R: N Souquet (59)
11/4
4g Nicconi x Metellus (Naturalism (NZ))
7
5.1
16/1
T: G Dimitropoulos
R: M Heagney (54)
16/1
8g Half Hennessy x Torrential Red (Torrential (USA))
8
6.3
11/1
T: Ms E Haworth
R: Brad Clark (55.5)
11/1
5m Commands x In The Limelight (IRE) (Sadler's Wells (USA))
9
7.3
7/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Brodie Loy (56)
7/1
4g Magic Albert x Citiscene (Snippets )
10
8.7
40/1
T: T P Donnelly
R: Ms S Metcalfe (51.5)
40/1
6g Intikhab (USA) x Carson Dancer (USA) (Carson City (USA))
Race 7 - Riverina Co-Operative (Bm60) (1000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 0:57.92
Prizemoney: $20,000
1
Nicof (7)
9/2F
T: N J Osborne
R: Carly Frater (55.5)
9/2F
5g Nicconi x Falqueen (Falbrav (IRE))
Winning siblings: Denver, For Me Dad, Zero De Brave,
2
1.5
40/1
T: V T Nolen
R: J Duffy (60.5)
40/1
6m Encosta De Lago x In Harmony (Exceed And Excel )
3
2.0
7/1
T: K A Davison
R: Brad Clark (55.5)
7/1
7g Fubu x Sharlaine (Fasliyev (USA))
4
3.5
5/1
T: G J Colvin
R: N Souquet (57.5)
5/1
4g Snippetson x Miss Cee (Mister C. (USA))
5
5.0
7/1
T: J A Rooney
R: Megan Taylor (53)
7/1
6
6.0
30/1
T: K F Hanley
R: B Vale (54)
30/1
7
6.7
30/1
T: T J Wilson
R: Ms A Masters (54)
30/1
8m Elusive Quality (USA) x Cone (Redoute's Choice )
8
7.8
Rhomlo (6)
7/1
T: N J Olive
R: Harry Grace (56.5)
7/1
5g Dylan Thomas (IRE) x Glove Puppet (Toy Pindarri (NZ))
9
8.6
16/1
T: T P Donnelly
R: Ms S Metcalfe (57)
16/1
6g Fastnet Rock x Tennessee Sunrise (End Sweep (USA))
10
8.9
12/1
T: B O Cox
R: R Bensley (56)
12/1
5m Written Tycoon x Magic By Gosh (Magic Albert )
11
9.4
5/1
T: N J Olive
R: Brock Ryan (59)
5/1
6m Floral Pegasus x Darwina (Marwina )
12
10.3
40/1
T: C Heywood
R: Lily Coombe (60.5)
40/1
10g Monde Bleu (GB) x La Turba (Groucho )
13
13.3
Simbah (14)
60/1
T: Ashlee Grives
R: M A Cahill (54)
60/1
5m Choisir x T H Dancer (USA) (Dixieland Band (USA))