Breednet Results

WARRNAMBOOL - Wednesday, May 3

Race 1 - Optus Shop Warrnambool Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:28.82 (39.24)
Prizemoney: $23,000
1
Kiwia (2)
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
8/1
3g Reset x Single View (Danehill Dancer (IRE))
2
3.8
15/1
T: H J Barry
R: Jordan Childs (58.5)
15/1
6g Chatline x North Angel (North Reef (IRE))
3
6.6
9/10F
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (58.5)
9/10F
3g Bel Esprit x Sulmita (E Dubai (USA))
4
9.3
4/1
T: L C Kiernan
R: Ms L J Meech (56.5)
4/1
3f Congrats (USA) x Storming Bai (Geiger Counter (USA))
5
10.0
16/1
T: J A McLean
R: D Yendall (56.5)
16/1
3f Master Of Design x She's The Man (Bianconi (USA))
6
20.0
15/2
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58.5)
15/2
7
28.0
12/1
T: Ms J Baker
R: Melissa Julius (56.5)
12/1
3g Barely A Moment x Epona Gold (Made Of Gold (USA))
Race 2 - Idetect Mdn Plate (1700m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:51.71 (39.54)
Prizemoney: $23,000
1
30/1
T: Nathan Dunn
R: A Lynch (58.5)
30/1
5g Henrythenavigator (USA) x Piccadilly (Royal Academy (USA))
Winning siblings: Euston Road, Mayfair Lady, Mayfair Mogul,
2
0.8
7/2
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
7/2
4g Manduro (GER) x Syann (IRE) (Daylami (IRE))
3
0.9
8/1
T: M A Townsend
R: J Mott (58.5)
8/1
4g New Approach (IRE) x Clothilde (Danehill (USA))
4
3.6
60/1
T: Symon Wilde
R: Jack Hill (56.5)
60/1
4m Moscow Ballet (IRE) x Scorchim (Distant Music (USA))
5
3.8
16/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
4g Hussonet (USA) x Hill Part (Danehill Dancer (IRE))
6
7.3
8/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58.5)
8/1
4g Choisir x Gold Fortune (Made Of Gold (USA))
7
8.3
15/4
T: S Morrish
R: Jordan Childs (56.5)
15/4
4m Testafiable x Overnight (GER) (Windwurf (GER))
8
10.3
25/1
T: Anthony Cosgriff
R: Dean Holland (58.5)
25/1
4g Rothesay x Veyana (FR) (Kahyasi (IRE))
9
13.0
3/1F
T: Stephen Potiris
R: Ryan Maloney (56.5)
3/1F
4m Snapy Halo (ARG) x Smokin' Jewel (Diamond Dane )
10
17.0
Option (6)
9/1
T: Mick Attard
R: Melissa Julius (56.5)
9/1
11
24.0
100/1
T: M A Bell
R: Jarrod Fry (56.5)
100/1
5m Benicio x Maitrise (Commands )
Race 3 - Winning Edge Presentations Mdn (1700m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:50.65 (40.10)
Prizemoney: $23,000
1
16/1
T: M J Williams
R: John Allen (58)
16/1
3g Wanted x Marcia Proba (Falbrav (IRE))
Winning siblings: Luck Favours,
2
1.5
11/4
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
11/4
3g High Chaparral (IRE) x Truly A Beauty (USA) (Seeking The Gold (USA))
3
1.6
9/2
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
9/2
3g Ladoni (GB) x Regal Heights (NZ) (Zabeel (NZ))
4
3.3
66/1
T: P W McKenna
R: Dean Holland (58)
66/1
3c Pour Moi (IRE) x Ferazzure (NZ) (Cape Cross (IRE))
5
3.5
10/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (58)
10/1
3g Congrats (USA) x Myalla Gold (Show A Heart )
6
3.6
20/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (56)
20/1
3f Choisir x Mam'selle Rouge (Red Ransom (USA))
7
8.1
100/1
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (58)
100/1
3g Econsul (NZ) x Pot O' Gold (High Yield (USA))
8
8.4
7/4F
T: Luke Oliver
R: Damian Lane (56)
7/4F
9
11.2
15/1
T: M J Williams
R: D Moor (58)
15/1
3g Denman x Auspicious Day (Night Shift (USA))
10
13.9
40/1
T: Ms S Grills
R: Patrick Moloney (58)
40/1
3g Savabeel x Charmaine (NZ) (Centaine )
11
14.4
66/1
T: Jason Gregory
R: N Callow (58)
66/1
3g Redwood (GB) x China Choice (Encosta De Lago )
12
26.4
30/1
T: Aaron Peterson
R: C A Robertson (58)
30/1
3g Malibu Moon (USA) x Teamgeist (ARG) (Mutakddim (USA))
13
27.2
100/1
T: Chris Calthorpe
R: Trent Germaine (53)
100/1
3f Phenomenons x Magical River (Lacryma Cristi (IRE))
Race 4 - Duncans Liquor (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(8) Time: 1:28.68 (38.00)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
10/1
4h Galileo (IRE) x Another Storm (USA) (Gone West (USA))
Winning siblings: Order Of St George,
2
0.2
9/4F
T: P A Chow
R: Craig Williams (57.5)
9/4F
4g Written Tycoon x Martina Star (Bletchencore )
3
0.3
5/2
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
5/2
4g Paco Boy (IRE) x Dont Dili Dali (GB) (Dansili (GB))
4
5.3
60/1
T: Steven Pateman
R: D Moor (59.5)
60/1
9g High Chaparral (IRE) x Selebela (GB) (Grand Lodge (USA))
5
5.4
12/1
T: P A Hill
R: Jack Hill (57)
12/1
5g Alamosa (NZ) x Etah (NZ) (Danasinga )
6
7.1
20/1
T: Glenn Cross
R: Jake Bayliss (54.5)
20/1
5g Pins x Kims Coup (NZ) (Kashani (USA))
7
8.6
15/4
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (58.5)
15/4
5g Duke Of Marmalade (IRE) x Capitalism (Royal Academy (USA))
8
8.7
40/1
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (55.5)
40/1
9
28.7
9/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (60)
9/1
Race 5 - Decron Mdn Hrdl (3200m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(8) Time: 3:49.77 (41.16)
Prizemoney: $25,000
1
6/4F
T: Dane Smith
R: T Ryan (68)
6/4F
9g Country Reel (USA) x Milassie (Brackenbury )
Winning siblings: Something Saved, Something To Do,
2
1.3
3/1
T: T T Oxlade
R: D Horner Jnr (65.5)
3/1
8g Istidaad (USA) x Iced Brandy (NZ) (First Norman (USA))
3
1.5
20/1
T: M A Bell
R: A Lynch (68)
20/1
7g Refuse To Bend (IRE) x Lost Horizons (At Talaq (USA))
4
1.6
12/1
T: Ms A Johnston
R: R Cully (68)
12/1
6g Pentire (GB) x Arletty (NZ) (Centaine )
5
3.0
9/1
T: C P Ryan
R: S Jackson (68)
9/1
7g Denon (USA) x Joffa Lass (NZ) (Defensive Play (USA))
6
43.0
10/1
T: R W Smerdon
R: J Mott (65)
10/1
5g Bernardini (USA) x Nakedindaspa (Redoute's Choice )
100
0.0
20/1
T: E V Musgrove
R: S Pateman (68)
20/1
7g Pentire (GB) x Wild Violet (Archregent (CAN))
400
0.0
15/1
T: Mark Ashby
R: C R Brown (68)
15/1
6g Sebring x Night And Day (Catbird )
400
0.0
20/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (68)
20/1
6g Pentire (GB) x Margarita (NZ) (Dance Floor (USA))
500
0.0
20/1
T: R J Besanko
R: P Hamblin (68)
20/1
Race 6 - Sov. Resort Galleywood Hrdl (3200m)
Class: Hurdle Track: Heavy(8) Time: 3:44.58 (38.78)
Prizemoney: $125,000
1
7/4F
T: D K Weir
R: John Allen (65)
7/4F
7g Dansili (GB) x Hold Me Love Me (IRE) (Sadler's Wells (USA))
2
9.0
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Jackson (66)
6/1
6g Keep The Faith x Lunar Lights (Bianconi (USA))
3
9.8
60/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (68)
60/1
9g Zabeel (NZ) x Amatista (Scenic (IRE))
4
12.3
9/2
T: Patrick Payne
R: S Pateman (68.5)
9/2
8g Coats Choice x Fallen Angel (NZ) (Faltaat (USA))
5
17.7
7/2
T: R W Smerdon
R: J Mott (69)
7/2
9g Arch (USA) x Quickfire (GB) (Dubai Millennium (GB))
6
20.3
6/1
T: P F Ryan
R: T Ryan (64)
6/1
6g Kayf Tara (GB) x Miss Invincible (GB) (Invincible Spirit (IRE))
7
25.8
20/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (64)
20/1
8g Zabeel (NZ) x Tipple (NZ) (Stravinsky (USA))
Race 7 - Silvan Ridge Futurity (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(8) Time: 1:29.24 (38.94)
Prizemoney: $50,000
1
11/2
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
11/2
3g Ilovethiscity x Mosstara (Encores (NZ))
Winning siblings: In High Spirits, Tycoon Tara,
2
2.3
12/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (57.5)
12/1
3g Dash For Cash x Havasinga (Danasinga )
3
3.1
Zolani (11)
15/4F
T: Aaron Purcell
R: Ms L J Meech (57.5)
15/4F
3f More Than Ready (USA) x Nakaaya (Tiger Hill (IRE))
4
3.1
15/2
T: J A McLean
R: Damian Lane (57.5)
15/2
3g Testa Rossa x Macsplash (Rohatyn (NZ))
5
3.8
100/1
T: N W Rees
R: C A Robertson (55)
100/1
3f Delightful Choice x Oncilla (King Of Roses )
6
3.9
12/1
T: Henry Dwyer
R: N Callow (57.5)
12/1
3g Reward For Effort x Bump De Bump (Tale Of The Cat (USA))
7
4.4
Angasi (4)
7/1
T: Mark Newnham
R: Regan Bayliss (57.5)
7/1
3f Street Boss (USA) x Teneales Pearl (Redoute's Choice )
8
4.6
12/1
T: M J Williams
R: D Moor (58)
12/1
3f Testa Rossa x Alma's Angel (Al Maher )
9
4.8
50/1
T: J K Blacker
R: Chris Caserta (58)
50/1
3g Captain Gerrard (IRE) x Wingasinga (Black Hawk (GB))
10
7.3
8/1
T: M J Williams
R: Craig Williams (57.5)
8/1
3g Toorak Toff x Tina's Debut (Gold Carat (USA))
11
7.4
50/1
T: Adam O'Neill
R: Beau Mertens (57)
50/1
12
11.2
10/1
T: M G Price
R: B Rawiller (58)
10/1
3c Redoute's Choice x La Scala (NZ) (Bahhare (USA))
13
17.2
50/1
T: Symon Wilde
R: Jarrod Fry (57)
50/1
14
18.9
20/1
T: M G Price
R: J Noonan (57.5)
20/1
3f Fastnet Rock x Anna Pallida (GB) (Sadler's Wells (USA))
Race 8 - Midfield Group Wangoom Hcp (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:14.86 (38.70)
Prizemoney: $150,000
1
Ulmann (4)
16/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (56)
16/1
5g Sebring x Darsini (Danehill (USA))
Winning siblings: Biloxi, Braccenby, Good View, Mahisara,
2
2.3
6/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54)
6/1
4g Star Witness x What An Impact (More Than Ready (USA))
3
4.6
9/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Ms L J Meech (54)
9/1
4g Star Witness x Sprung (USA) (Grand Slam (USA))
4
4.7
16/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54.5)
16/1
6g Henrythenavigator (USA) x Sarah Vee (End Sweep (USA))
5
4.8
5/2F
T: M A Bell
R: K Forrester (60)
5/2F
6g Dubawi (IRE) x Jungle Girl (NZ) (Carnegie (IRE))
6
5.5
60/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
60/1
6m Sebring x Unspoken Choice (Giant's Causeway (USA))
7
7.3
25/1
T: J A McLean
R: Chris Symons (54.5)
25/1
7g Niello x Yawn (Redoute's Choice )
8
7.4
12/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (54)
12/1
4g Stratum x Tan Tat De Lago (Encosta De Lago )
9
7.5
9/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
9/1
6m Pivotal (GB) x Fermion (IRE) (Sadler's Wells (USA))
10
8.3
12/1
T: G S White
R: Dean Holland (54)
12/1
7g Dubawi (IRE) x Jessie Jane (Umatilla (NZ))
11
9.0
25/1
T: Q J Scott
R: C A Robertson (54)
25/1
7m Excellent Art (GB) x Secret Trick (Fasliyev (USA))
12
9.7
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (57.5)
11/1
7g Clangalang x Florian (Aliocha (USA))
13
11.7
Mahuta (2)
14/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
14/1
4h Flying Spur x Vahine (NZ) (Zabeel (NZ))
14
14.5
100/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (54)
100/1
7g Consolidator (USA) x Shally's Magic (Shalford (IRE))
Race 9 - Warrnambool Hyundai (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(8) Time: 1:02.71 (37.64)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: Nick Ryan
R: L Currie (59.5)
5/2F
3g Pluck (USA) x Enemy Dragline (General Nediym )
Winning siblings: Combatant, Derby Star,
2
0.8
7/2
T: J A McLean
R: Chris Symons (59.5)
7/2
4g Hard Spun (USA) x Look Hither (Palace Music (USA))
3
1.6
5/1
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (57)
5/1
4g Crystal Finale x Pistol Sunrise (Kingston Kentucky (USA))
4
1.7
6/1
T: M Sell
R: R McLeod (58)
6/1
7g Hemingway (IRE) x Rubiko (Rubiton )
5
1.8
20/1
T: D Leech
R: J Mott (59)
20/1
6g Stratum x Keytocache (Langfuhr (CAN))
6
4.5
7/2
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (57.5)
7/2
7
5.3
20/1
T: Stephen Rundle
R: Chris Caserta (57.5)
20/1
5g Nicconi x Quietzer (More Than Ready (USA))
Race 10 - Sinclair Wilson (Bm64) (1700m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:51.46 (40.44)
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: Ms J Baker
R: D Moor (54)
20/1
5m Savabeel x Night Danza (Danzero )
Winning siblings: Danzdanzdance, Le Gai Soleil,
2
0.2
8/1
T: Symon Wilde
R: Declan Bates (59)
8/1
6g Golden Snake (USA) x Domitrix (At Talaq (USA))
3
0.7
Jvala (6)
14/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (59)
14/1
3g Artie Schiller (USA) x Chitraka (Tale Of The Cat (USA))
4
0.8
6/1
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (60)
6/1
4g Mount Nelson (GB) x Tottie (GB) (Fantastic Light (USA))
5
1.2
Oh Baby (12)
25/1
T: J A McLean
R: Chris Symons (54.5)
25/1
4m Authorized (IRE) x Our Sharapova (Fasliyev (USA))
6
1.6
6/1
T: M Sell
R: C A Robertson (58)
6/1
5m Pentire (GB) x Stretto (NZ) (Dance Floor (USA))
7
1.9
66/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (55)
66/1
8
2.6
9/1
T: P A Chow
R: Chris Caserta (59.5)
9/1
5g Shinzig x Denison Star (Hemingway (IRE))
9
4.6
7/2F
T: D K Weir
R: D Yendall (59)
7/2F
4m High Chaparral (IRE) x De Lago Lass (Encosta De Lago )
10
11.6
10/1
T: A Rosolini
R: Craig Williams (60)
10/1
4g Beneteau x Deposition (Mr. Innocent )
11
21.6
9/2
T: Symon Wilde
R: A Mallyon (59)
9/2
3g Reset x Youthful High (Jeune (GB))