Breednet Results

WINTON NZ - Sunday, October 15

Race 1 - Supporters Of Winton J.C Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.93
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: C W Johnson (54)
1/1F
3f Darci Brahma x The Dazzler (Centaine (AUS))
This nick: 19 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Verify (5)
6/7
T: Ms G Robinson
R: Gabi Bourke (52.5)
6/7
3
1.3
4/5
T: Jo-Ann Gordon
R: G A Jogoo (55.5)
4/5
6m Alamosa x Raise The Roof (Maroof (USA))
4
2.6
3/3
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (56.5)
3/3
5m Coats Choice (AUS) x Seducing (Straight Strike (USA))
5
5.4
7/6
T: N and B Blatch
R: J L Morris (56.5)
7/6
4m Jimmy Choux x Likes To Rule (Deputy Governor (USA))
6
5.9
10/11
T: A S Borthwick
R: J R Lowry (57)
10/11
7
6.7
5/4
T: Sophie Price
R: R Firdhaus (54.5)
5/4
5m Coats Choice (AUS) x No Response (Prince Of Praise )
8
7.2
8/8
T: Bruce Tapper
R: R J Bishop (56.5)
8/8
4m No Excuse Needed (GB) x Top Spinner (Danasinga (AUS))
9
7.4
Edward (1)
2/2
T: Claire Anderton
R: T R Moseley (58.5)
2/2
10
14.9
9/9
T: J R Phillips
R: L Kalychurun (58.5)
9/9
4g Remind (USA) x Opera Dancer (AUS) (Rigoletto (AUS))
11
15.2
11/10
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (56.5)
11/10
5m Seasoned Star (AUS) x Southern Sting (Daggers Drawn (USA))
Race 2 - The Biofeed Co./Clovertone Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.56
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: Dennis Bros and R Dennis
R: C W Johnson (54)
5/5
3f Darci Brahma x The Pearler (Volksraad (GB))
Winning siblings: Mightiness, Rock Pearl, Sky Horse,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Zabay (6)
3/3
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (52.5)
3/3
4m Stravinsky (USA) x Obey (Zabeel )
3
0.7
6/4
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (56.5)
6/4
4m Iffraaj (GB) x Grey Swallow (Pentire (GB))
4
1.5
10/9
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (55.5)
10/9
5m Coats Choice (AUS) x Miss Benro (Cullen (AUS))
5
2.8
9/10
T: K and I Taplin
R: S L Wynne (56.5)
9/10
4m Mastercraftsman (IRE) x Tapinsky (Stravinsky (USA))
6
4.1
1/1F
T: Kelvin Tyler
R: Gabi Bourke (54.5)
1/1F
4g Shocking (AUS) x Princess Latifah (AUS) (Flying Spur (AUS))
7
11.4
7/7
T: M and N White
R: L Callaway (58.5)
7/7
4g Road To Rock (AUS) x Delicious (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
11.9
4/6
T: G B Tippett
R: R D Beeharry (52.5)
4/6
9
12.2
2/2
T: L A Beck
R: L Kalychurun (58.5)
2/2
5g Gallant Guru (AUS) x Russian Diva (Stravinsky (USA))
10
15.5
11/11
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
11/11
4g King Of Roses (AUS) x Cooliky (O'Reilly )
300
0.0
8/8
T: Sophie Price
R: C K Kwo (51)
8/8
3f Highly Recommended (AUS) x Morphun (The Jogger (USA))
Race 3 - Country Jewel Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.47
Prizemoney: $10,000
1
5/5
T: Dennis Bros and R Dennis
R: G A Jogoo (55.5)
5/5
4m Roc De Cambes x Streets Ahead (Spartacus (IRE))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.0
4/4
T: Ms S McKay
R: T R Moseley (54)
4/4
3
2.8
2/2
T: J R Phillips
R: S L Wynne (58.5)
2/2
5g Makfi (GB) x Ain't No Pussycat (Felix The Cat (USA))
4
3.3
1/1F
T: S J Kirkland
R: C W Johnson (56.5)
1/1F
5
4.8
Meru (2)
3/3
T: Claire Anderton
R: J R Lowry (58.5)
3/3
4g Cape Blanco (IRE) x Belle Chantecler (Redoute's Choice (AUS))
6
6.8
11/11
T: K F Cairns
R: C K Kwo (53.5)
11/11
7
10.3
Macpac (5)
7/7
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
7/7
5m Don Eduardo x Alluring (Volksraad (GB))
8
19.8
10/8
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (50)
10/8
9
35.3
6/6
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (56.5)
6/6
4m Fully Fledged x Leica Bud (Seasoned Star (AUS))
10
36.3
9/9
T: K and I Taplin
R: R J Bishop (56.5)
9/9
5m Bachelor Duke (USA) x Giggle (Butty (GB))
11
42.3
8/10
T: G B Tippett
R: L Kalychurun (58.5)
8/10
7g Kingmaker x Alabama (Al Akbar (AUS))
Race 4 - Nightcaps Contracting (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:12.33
Prizemoney: $10,000
1
3/5
T: Danny Crozier
R: T L Newman (51.5)
3/5
5m Shamoline Warrior (AUS) x Courtessa (Viking Ruler (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/7
T: B Laking
R: S Toolooa (53)
6/7
6m Fully Fledged x Kat Ballou (Brief Truce (USA))
3
2.5
2/1
T: J R Phillips
R: C W Johnson (59)
2/1
6g Tavistock x Gunarani (GB) (Green Desert (USA))
4
2.7
7/6
T: K and I Taplin
R: L Kalychurun (55.5)
7/6
5m Makfi (GB) x Tapildo (Rhythm (USA))
5
5.0
1/2F
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (57.5)
1/2F
6
6.8
10/10
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (51.5)
10/10
6m O'Reilly x Smartway (Pins (AUS))
7
7.1
5/4
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
5/4
5g Showcasing (GB) x Warren's Sister (Savabeel (AUS))
8
8.6
9/8
T: Jo-Ann Gordon
R: G A Jogoo (54.5)
9/8
9
10.1
8/9
T: J R Phillips
R: C K Kwo (52.5)
8/9
5m Authorized (IRE) x Star Of Broadway (AUS) (Quest For Fame (GB))
10
13.9
4/3
T: Jo-Anne Dalton
R: R J Bishop (56)
4/3
6m Librettist (USA) x Our Shakira (Cullen (AUS))
Race 5 - Ab Lime Central Southland Cup (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:14.33
Prizemoney: $15,000
1
5/5
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (53)
5/5
6g Pins (AUS) x Look At Moiye (O'Reilly )
This nick: 126 runners; 83 winners; 9 SW. Details
2
1.8
2/2
T: Danny Crozier
R: T L Newman (50)
2/2
5g Tickets (AUS) x Misty Dawn (AUS) (Mister C. (USA))
3
3.1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: D G Bradley (54)
1/1F
4m Showcasing (GB) x Quizzical (Carnegie (IRE))
4
3.3
3/3
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (55)
3/3
6g King's Chapel (AUS) x Karen Coup (Volksraad (GB))
5
3.6
4/4
T: Anna Hewitson
R: C W Johnson (57.5)
4/4
7g Sakhee's Secret (GB) x Khapers (King's Best (USA))
6
8.6
7/7
T: Ms S McKay
R: D R Bothamley (60)
7/7
10g Pins (AUS) x Funny Features (AUS) (Archway (IRE))
7
9.9
6/6
T: J M Curran
R: T R Moseley (57)
6/6
7m Gallant Guru (AUS) x Thymes Vital (Yamanin Vital )
Race 6 - Speight's (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:07.17
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (57)
1/1F
7g Kingmaker x Wisborough Green (Entrepreneur (GB))
Winning siblings: He's Mi Brother,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/7
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (51)
7/7
3
3.3
6/6
T: G A Wright
R: S L Wynne (56.5)
6/6
6g Gallant Guru (AUS) x Picka Peach (Yamanin Vital )
4
3.8
2/2
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (54)
2/2
6m Ekraar (USA) x Dream Gift (Generous (IRE))
5
4.0
3/3
T: Jo-Ann Gordon
R: R J Bishop (56.5)
3/3
6m Road To Rock (AUS) x Diamond Dove (Postponed (USA))
6
11.8
5/5
T: Kelvin Tyler
R: Gabi Bourke (54)
5/5
7g Shinko King (IRE) x Elaia (Elvstroem (AUS))
7
19.3
4/4
T: A N Stalker
R: T R Moseley (57)
4/4
5m Ustinov (AUS) x Erincorp (Omnicorp )
Race 7 - Aon Ins. Brokers Winton Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:06.00
Prizemoney: $25,000
1
2/2
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (58)
2/2
7m St Reims x Fly The Coop (Flying Pegasus (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
1/1F
T: J D McKay
R: S L Wynne (57)
1/1F
6g St Reims x Hebe (AUS) (Kaphero (AUS))
3
1.4
4/3
T: Sophie Price
R: R Firdhaus (57.5)
4/3
9g Perfectly Ready (AUS) x Lift Off (GB) (Slip Anchor (GB))
4
5.7
3/5
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (58)
3/5
5
7.0
6/6
T: Kelvin Tyler
R: Gabi Bourke (52)
6/6
5g Alamosa x Woodbury Belle (Woodbury Lad (USA))
6
22.0
5/4
T: G and M Eade
R: D R Bothamley (60)
5/4
7g St Reims x Balladane (Danelove )
Race 8 - Advance Agriculture Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:40.16
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (52.5)
1/1F
4m Zacinto (GB) x Dream Gift (Generous (IRE))
Winning siblings: Dream Brave, Dream Divine,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
2/2
T: L A Beck
R: Gabi Bourke (54.5)
2/2
3
2.8
6/6
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58.5)
6/6
4g Raise The Flag (GB) x Enzed (Anziyan (USA))
4
4.1
4/4
T: S J Kirkland
R: C W Johnson (56)
4/4
3g Ekraar (USA) x Thorena (AUS) (Chief's Crown (USA))
5
4.3
5/5
T: Ms G Robinson
R: G A Jogoo (55.5)
5/5
7m Strategic (AUS) x Guidance (GB) (Selkirk (USA))
6
5.1
9/9
T: Ms S McKay
R: D G Bradley (58.5)
9/9
5g Raise The Flag (GB) x Miss Agavero (AUS) (With Class (CAN))
7
7.1
3/3
T: Jo-Ann Gordon
R: T R Moseley (56.5)
3/3
8
8.1
7/7
T: G and M Eade
R: D R Bothamley (58.5)
7/7
7g Gallant Guru (AUS) x Prawn (Beaufort Sea (USA))
9
10.1
8/8
T: B and S Anderton
R: R Firdhaus (52)
8/8
3f Keeper (AUS) x Flight Arrival (Yamanin Vital )
Race 9 - Commercial Hotel (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:39.00
Prizemoney: $11,000
1
4/4
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (58)
4/4
8g Shinko King (IRE) x Tats My Girl (Faltaat (USA))
Winning siblings: Rio Tennille,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/3
T: Ms S McKay
R: D G Bradley (54.5)
2/3
3
1.8
1/1F
T: L A Beck
R: S L Wynne (58)
1/1F
6g Gallant Guru (AUS) x Itjustgot Personal (Personal Escort (USA))
4
1.9
6/6
T: N Patterson and K Horrell
R: L Kalychurun (58)
6/6
8g Shinko King (IRE) x Vincerla (J.O. Dahlia (USA))
5
6.4
5/5
T: Kelvin Tyler
R: Gabi Bourke (56)
5/5
6
10.9
Bakela (6)
3/2
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (56)
3/2
4g Bachelor Duke (USA) x Rough Crossing (Prince Of Praise )
7
17.7
7/7
T: B Laking
R: S Toolooa (50)
7/7
7g Edenwold (CAN) x The Smart Tart (Doctor David (USA))
Race 10 - Ryal Bush Transport (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:38.50
Prizemoney: $10,000
1
1/2F
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
1/2F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
7.3
3/1
T: Jo-Anne Dalton
R: G A Jogoo (58)
3/1
8g Gold Centre (AUS) x Grovada (Grosvenor )
3
8.3
4/4
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (59)
4/4
4
9.1
Sir Ed (6)
10/8
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (54.5)
10/8
5g Don Eduardo x Iglesia Grace (AUS) (Iglesia (AUS))
5
9.2
11/10
T: Ms S McKay
R: D G Bradley (58.5)
11/10
6g Gallant Guru (AUS) x Starrinka (Volksraad (GB))
6
10.5
2/3
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (57)
2/3
5m Raise The Flag (GB) x Sustain (Danzighill (AUS))
7
10.7
8/9
T: A N Stalker
R: R J Bishop (58)
8/9
5g Perfectly Ready (AUS) x Joint Effort (Desert Fox (GB))
8
11.2
7/7
T: J R Phillips
R: L Kalychurun (58)
7/7
6m Raise The Flag (GB) x Grace De Soir (Volksraad (GB))
9
11.4
5/5
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (59)
5/5
4g Raise The Flag (GB) x Miss Agavero (AUS) (With Class (CAN))
10
14.4
9/11
T: Ms G Robinson
R: Gabi Bourke (53.5)
9/11
6g Mr. Nancho (ARG) x Franchice (Icelandic (IRE))
11
21.9
6/6
T: N Patterson and K Horrell
R: T R Moseley (58.5)
6/6
6g Gold Centre (AUS) x Time For Fun (Kingdom Bay )