Breednet Results

ASCOT - Saturday, April 21

Race 1 - Tabtouch Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.13 (34.72)
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (56)
9/2
Winning siblings: Maggie's A Gem, Platinum Star,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: Martin Allan
R: W Pike (54)
13/4
2f galah (AUS) x she's a rich girl (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.8
5/2F
T: T M Andrews
R: Jarrad Noske (56)
5/2F
2c magnus (AUS) x guessing game (AUS) (key business (AUS))
4
1.9
4/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (54)
4/1
2f war (AUS) x lassetoile (AUS) (canny lad (AUS))
5
2.3
9/1
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (56)
9/1
2g trade fair (GB) x finality (AUS) (husson (ARG))
6
4
30/1
T: D and B Pearce
R: Joseph Azzopardi (54)
30/1
2f planet five (USA) x enchanted life (AUS) (flying pegasus (AUS))
7
4.3
Chocko (6)
8/1
T: C H Webster
R: T Turner (56)
8/1
2g galah (AUS) x sugar fix (AUS) (key business (AUS))
8
4.8
Amazed (7)
30/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
30/1
2f frost giant (USA) x lauradane (AUS) (general nediym (AUS))
9
5
100/1
T: N D Parnham
R: J Brown (56)
100/1
2g frost giant (USA) x copita mak (AUS) (commands (AUS))
Race 2 - Ascend Sales Trophies Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.73 (35.00)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Ms K Fleming
R: P Knuckey (58)
5/1
4g dick turpin (IRE) x exquisite timing (AUS) (blackfriars (AUS))
Winning siblings: Time Starts Now, Uncanny Timing,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: Vaughn Sigley
R: P Carbery (55.5)
9/10F
3f super kid (NZ) x star in the east (AUS) (secret savings (USA))
3
1.1
30/1
T: Greg Beauglehole
R: G L Smith (58)
30/1
4g blackfriars (AUS) x brookesmebaby (AUS) (bletchley park (IRE))
4
1.5
9/1
T: Brett Mathews
R: Chris Parnham (55.5)
9/1
3f ouqba (GB) x stacks on (AUS) (saxon (AUS))
5
1.8
Parisa (9)
14/1
T: C R Green
R: T Turner (55.5)
14/1
3f patronize (AUS) x academy royale (AUS) (royal academy (USA))
6
2
16/1
T: P J Fernie
R: Jarrad Noske (58)
16/1
4g magic albert (AUS) x camille's girl (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.5
8/1
T: G W Dupre
R: Joseph Azzopardi (57.5)
8/1
3g vital equine (IRE) x haunts (AUS) (corporate raider (AUS))
8
2.8
9/1
T: D R Pateman
R: P Harvey (55.5)
9/1
3f frost giant (USA) x everest bay (AUS) (stratum (AUS))
9
4.8
30/1
T: Anthony Marwick
R: Lucy Warwick (56)
30/1
Race 3 - D'Orsogna Italian R'day-Bm72+ (1600m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:35.64 (35.94)
Prizemoney: $70,000
1
7/2
T: L Smith
R: D Staeck (56.5)
7/2
4g zoffany (IRE) x abalone (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: Hurdy Gurdy Man,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Broker (6)
6/4F
T: J F Miller
R: W Pike (54)
6/4F
4g trade fair (GB) x swishy (AUS) (akhenaton (AUS))
3
4.9
11/2
T: A G Durrant
R: P Knuckey (54.5)
11/2
3g viscount (AUS) x stormy zaph (AUS) (metal storm (FR))
4
6.5
25/1
T: Ms A J Smith
R: Casey Hunter (55)
25/1
8g trade fair (GB) x corporate lady (AUS) (corporate raider (AUS))
5
6.6
12/1
T: J P Taylor
R: Ryan Hill (54.5)
12/1
6g so secret (AUS) x dance hi (AUS) (key dancer (NZ))
6
8.5
11/4
T: S J Wolfe
R: P Hall (59.5)
11/4
5g myboycharlie (IRE) x little zeta (AUS) (commands (AUS))
Race 4 - Red Shoe Society (Rs1mw) (1600m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:37.55 (35.74)
Prizemoney: $50,000
1
5/2F
T: N D Parnham
R: S Parnham (55)
5/2F
6g discorsi (AUS) x wingsville (AUS) (higginsville (AUS))
Winning siblings: Dream Express, Prince Kodiak,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/1
T: Liam O'Loughlin
R: L Camilleri (55.5)
7/1
4m magnus (AUS) x pure excellence (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.8
4/1
T: P E Roberts
R: Kate Witten (57.5)
4/1
7g danewin (AUS) x corrofin (AUS) (jade hunter (USA))
4
1.9
15/1
T: Nick Cox
R: D Staeck (55.5)
15/1
5
2.3
13/4
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (57.5)
13/4
4g war chant (USA) x colleges (AUS) (elusive quality (USA))
6
3.5
8/1
T: Ms T Stampalia
R: Brodie Kirby (53.5)
8/1
6g trade fair (GB) x fleeting love (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.6
8/1
T: Jarrad Humphries
R: T Turner (54)
8/1
3g gingerbread man (AUS) x goldikova (AUS) (danish harmony (AUS))
8
4
20/1
T: Ms S L Miller
R: Joseph Azzopardi (54)
20/1
4g blackfriars (AUS) x biara rose (AUS) (dr johnson (USA))
Race 5 - Real Iced Tea Co (Bm72+) (1000m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 0:58.66 (34.25)
Prizemoney: $70,000
1
15/2
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (56)
15/2
4g universal ruler (AUS) x snowshoes (AUS) (blackfriars (AUS))
This nick: 24 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: M Santich
R: Jerry Noske (54.5)
12/1
4g demerit (AUS) x with honours (AUS) (royal academy (USA))
3
1.1
30/1
T: L Smith
R: Tayla Stone (57)
30/1
6g oratorio (AUS) x steely gaze (AUS) (metal storm (FR))
4
1.2
7/4F
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (56.5)
7/4F
5g starcraft (NZ) x royale faux pas (AUS) (al maher (AUS))
5
2
3/1
T: Jeff Noske
R: Jarrad Noske (58)
3/1
6
2.2
5/1
T: A G Durrant
R: W Pike (54.5)
5/1
4m showcasing (GB) x pretty ready (NZ) (more than ready (USA))
7
2.5
5/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (55.5)
5/1
3f ocean park (NZ) x markisa (NZ) (danehill (USA))
8
3
100/1
T: Mark Wright
R: P Carbery (54.5)
100/1
7g de troy (ARG) x antofagasta (AUS) (euclase (AUS))
9
4
150/1
T: Ms J Liakousis
R: Ryan Hill (54.5)
150/1
Race 6 - Sheila Gwynne Classic (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.42 (35.23)
Prizemoney: $100,000
1
3/1
T: F R Kersley
R: Jerry Noske (52.5)
3/1
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Necklet (10)
4/1
T: F R Kersley
R: S Parnham (52.5)
4/1
3f snitzel (AUS) x visited (AUS) (viscount (AUS))
3
2.8
12/1
T: C Wright
R: D Staeck (55)
12/1
4
4.2
100/1
T: W J Bradshaw
R: J Whiting (55)
100/1
7m husson lightning (AUS) x purple vision (AUS) (dolphin street (FR))
5
4.3
25/1
T: Ms R Nairn
R: Lucy Warwick (55)
25/1
4m so secret (AUS) x zoelene louise (AUS) (desert sun (GB))
6
4.5
2/1F
T: Simon Miller
R: W Pike (55)
2/1F
7
4.7
13/2
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (55)
13/2
4m oratorio (AUS) x blondine (AUS) (danehill (USA))
8
6
Akiko (8)
30/1
T: Ms S Childs
R: Andrew Castle (55)
30/1
4m nicconi (AUS) x issey (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.2
80/1
T: Tracey Diederich
R: Ms L Staples (55)
80/1
6m redoutable (AUS) x minimoon (AUS) (el moxie (USA))
10
8.5
9/1
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (55)
9/1
4m blackfriars (AUS) x nishikawa (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Race 7 - Quayclean-West. Australia Cup (3200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 3:22.54 (37.41)
Prizemoney: $150,000
1
7/2
T: G C Ballantyne
R: S O'Donnell (54)
7/2
6g musket (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: A Night In Bangkok,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
13/4F
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (54)
13/4F
3
3.8
20/1
T: K M Green
R: Jerry Noske (54)
20/1
7g saxon (AUS) x pride of surtee (AUS) (surtee (AUS))
4
12.8
7/2
T: M L Lane
R: Chris Parnham (55.5)
7/2
5g mettre en jeu (NZ) x play mistress (AUS) (brief truce (USA))
5
22.8
80/1
T: Brian Rogers
R: S Parnham (54)
80/1
6
23.5
10/1
T: Brett Pope
R: J Whiting (54)
10/1
7g cape north (NZ) x native silver (AUS) (metal storm (FR))
7
25.5
100/1
T: Ivan Haggerty
R: P Carbery (54)
100/1
6m blackfriars (AUS) x mimicry (AUS) (bellotto (USA))
8
29.3
8/1
T: M L Lane
R: T Turner (54)
8/1
6g blackfriars (AUS) x contentious miss (AUS) (victory drive (USA))
9
37.8
6/1
T: J J Miller
R: P Harvey (59)
6/1
6g testa rossa (AUS) x storm alert (AUS) (metal storm (FR))
10
42.5
30/1
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (54)
30/1
5g hussonet (USA) x di canio (AUS) (red ransom (USA))
11
53.3
Saxapak (11)
66/1
T: Mark Wright
R: M Autier (54)
66/1
9g saxon (AUS) x pakastar (AUS) (star pak (AUS))
12
56
40/1
T: Mark Wright
R: J Kokotajlo (54)
40/1
5g courvoisier (AUS) x shiney row (AUS) (blackfriars (AUS))
Race 8 - Schweppes-W.A.T.C. Derby (2400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:29.92 (37.60)
Prizemoney: $400,000
1
Action (2)
5/2F
T: G and A Williams
R: W Pike (56.5)
5/2F
3g pierro (AUS) x broadway belle (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Regal Power, Western Belle,
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
4
10/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (54.5)
10/1
3
4.8
10/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (56.5)
10/1
3g written tycoon (AUS) x silentium (AUS) (fimiston (AUS))
4
5.3
7/2
T: D and B Pearce
R: Jarrad Noske (56.5)
7/2
3c al maher (AUS) x treasury notes (AUS) (special bond (AUS))
5
5.8
25/1
T: A G Durrant
R: S O'Donnell (54.5)
25/1
3f savabeel (AUS) x lucida (NZ) (o'reilly (NZ))
5
5.8
15/4
T: A G Durrant
R: S McGruddy (56.5)
15/4
3g al maher (AUS) x sentimental star (AUS) (more than ready (USA))
7
7.3
50/1
T: A G Durrant
R: P Knuckey (56.5)
50/1
3g blackfriars (AUS) x russian playmate (AUS) (dr johnson (USA))
8
10.3
30/1
T: D T McAuliffe
R: Joseph Azzopardi (56.5)
30/1
3g frost giant (USA) x furocitee (AUS) (dante's fury (AUS))
9
11
25/1
T: A G Durrant
R: P Carbery (54.5)
25/1
3f americain (USA) x newstar lass (AUS) (royal academy (USA))
10
11.8
16/1
T: G and A Williams
R: P Hall (56.5)
16/1
3g blackfriars (AUS) x bonny bonny (AUS) (bletchley park (IRE))
11
11.9
100/1
T: Brett Pope
R: T Turner (56.5)
100/1
3g blackfriars (AUS) x native silver (AUS) (metal storm (FR))
12
13.3
60/1
T: Brock Lewthwaite
R: M Autier (56.5)
60/1
3g he's a decoy (IRE) x roman gem (AUS) (bletchley park (IRE))
13
15
100/1
T: P J Fernie
R: Lucy Warwick (56.5)
100/1
3g red hot choice (AUS) x tropical minx (AUS) (carry a smile (AUS))
14
21.3
15/1
T: Andrew Noblet
R: Chris Parnham (54.5)
15/1
15
27
80/1
T: J F Miller
R: G L Smith (56.5)
80/1
16
27.3
100/1
T: L Smith
R: D Staeck (56.5)
100/1
3g frost giant (USA) x simplyirresistible (AUS) (royal academy (USA))
Race 9 - Qms (Bm66+) (1400m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 1:25.00 (35.13)
Prizemoney: $70,000
1
20/1
T: N D Parnham
R: J Brown (54)
20/1
7g he's a decoy (IRE) x break the code (AUS) (bletchley park (IRE))
Winning siblings: Cee I Ay, Keep Fath,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (55.5)
8/1
3
0.7
6/1
T: Lynette Kiddle
R: Kate Fitzgerald (56.5)
6/1
7g passenger (AUS) x speed biscuit (AUS) (speed week (AUS))
4
1
11/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (57)
11/1
5m my atacanta (IRE) x delicate snip (AUS) (snippets (AUS))
5
1.8
15/2
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (56)
15/2
6g vital equine (IRE) x two a penny (AUS) (second empire (IRE))
6
2.3
12/1
T: P H Jordan
R: C Staples (54.5)
12/1
7
2.5
40/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
40/1
5m northern meteor (AUS) x my conclusion (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
2.6
5/2F
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56.5)
5/2F
4g demerit (AUS) x all class (AUS) (euclase (AUS))
9
3.5
12/1
T: A M Bazeley
R: Randy Tan (56.5)
12/1
10
3.8
4/1
T: J W Lugg
R: S O'Donnell (54.5)
4/1
4g musket (AUS) x city living (AUS) (citidancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.