Breednet Results

BALLARAT SYNTHETIC - Tuesday, June 23

Race 1 - Suez Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:58.32 (33.30)
Prizemoney: $20,700
1
5/1
T: J D Sadler
R: C Newitt (59.5)
5/1
3g showcasing (GB) x altai rose (NZ) (bernardini (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
10/1
T: N F Kennedy
R: Declan Bates (59.5)
10/1
4g your song (AUS) x a country girl (AUS) (singspiel (IRE))
3
6.8
4/7F
T: P Stokes
R: Ben Thompson (57)
4/7F
2g snitzel (AUS) x jacquetta (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
9.7
10/1
T: Jamie Edwards
R: N Callow (59.5)
10/1
3g skilled (AUS) x cazzuma (AUS) (umatilla (NZ))
5
10.2
8/1
T: Ryan Balfour
R: Will Price (56)
8/1
3f eurozone (AUS) x ekkareeza (AUS) (freeze (AUS))
6
18.2
Hoodie (4)
30/1
T: Mark Sues
R: M Aitken (59.5)
30/1
4g helmet (AUS) x noondie (AUS) (flying spur (AUS))
7
22.2
25/1
T: Alisa Hinch
R: Melissa Julius (59.5)
25/1
3g warhorse (NZ) x love valley (AUS) (estambul (ARG))
8
22.3
20/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (57.5)
20/1
9
24.3
100/1
T: D F Daffy
R: Samuel Payne (59.5)
100/1
6g hard spun (USA) x terrific tess (AUS) (grass wonder (USA))
Race 2 - Whitford Liquid Waste Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.58 (36.52)
Prizemoney: $20,700
1
5/2
T: Charlotte Littlefield
R: J Maskiell (58)
5/2
3g anacheeva (AUS) x loving me (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Mecum, Millime, Nariel Dash, Red Claw,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: B J Goodwin
R: Jarrod Fry (56)
15/2
3f zoustar (AUS) x be amazed (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3
7/1
T: Nathan Dunn
R: A Lynch (58)
7/1
4
3.1
Lovano (6)
9/2
T: Ms D Loos
R: Ben Thompson (58)
9/2
3g equiano (FR) x funlove (AUS) (shovhog (AUS))
6
4.8
16/1
T: Matthew Cumani
R: Jaden Lloyd (56)
16/1
3g rock hero (AUS) x testanova (AUS) (testa rossa (AUS))
7
24.8
20/1
T: D S Archard
R: M Aitken (56)
20/1
3f kuroshio (AUS) x hushabye baby (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Polytrack Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:26.44 (37.04)
Prizemoney: $20,700
1
Tinszel (12)
11/4F
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (56.5)
11/4F
4m snitzel (AUS) x montwest (NZ) (montjeu (IRE))
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: Ms K McAdam
R: C Newitt (58.5)
4/1
4g statue of liberty (USA) x tutango (NZ) (senor pete (USA))
3
3.8
13/4
T: Mitchell Freedman
R: John Allen (58.5)
13/4
4g fiorente (IRE) x royal consent (AUS) (court of jewels (NZ))
2017 Inglis Great Southern Weanling Sale
Vendor: Hollylodge Thoroughbreds, Avenel
Buyer: Passed in - $ 15,000
4
4.5
15/2
T: S Morrish
R: D W Stackhouse (58.5)
15/2
5
5.5
14/1
T: Tony Romeo
R: Dean Holland (58.5)
14/1
7g turffontein (AUS) x paloma bella (AUS) (golden snake (USA))
6
5.7
30/1
T: Ms A Macpherson
R: Zac Spain (58.5)
30/1
5g stryker (AUS) x smytzer's trish (AUS) (geiger counter (USA))
7
7.2
25/1
T: D S Archard
R: Declan Bates (56.5)
25/1
4m real saga (AUS) x mosscedes (AUS) (mossman (AUS))
8
7.7
5/1
T: P C Bartlett
R: Patrick Moloney (56.5)
5/1
4m keep the faith (AUS) x piazzo (AUS) (bianconi (USA))
9
10.4
100/1
T: G A Osborne
R: B E Grylls (58.5)
100/1
4g mulaazem (AUS) x key to eternity (AUS) (sunday knight (AUS))
10
15.4
60/1
T: Henry Dwyer
R: Jack Hill (56.5)
60/1
4m tavistock (NZ) x littlebithot (NZ) (electronic zone (USA))
11
18.9
25/1
T: Ms J Baker
R: D Moor (56.5)
25/1
4m albrecht (AUS) x ena's treasure (AUS) (alshinfarah (GB))
12
25
100/1
T: Steven Noll
R: Matthew Cartwright (56.5)
100/1
5g widden valley (AUS) x danarca (AUS) (sanction (AUS))
Race 4 - Ac Accounting Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:06.51 (35.10)
Prizemoney: $20,700
1
15/8
T: P G Moody
R: L Nolen (58)
15/8
3f sebring (AUS) x le societe (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Ardee,
This nick: 23 runners; 15 winners; 3 SW. Details
2
0.2
4/6F
T: P & P Snowden
R: D Moor (55.5)
4/6F
2f exceed and excel (AUS) x charmview (AUS) (royal academy (USA))
3
2.5
16/1
T: A H Parker
R: D W Stackhouse (58)
16/1
3f sizzling (AUS) x nullarbor nymph (AUS) (danerich (AUS))
4
3.2
Cimota (13)
40/1
T: A J Dudley
R: A Lynch (58)
40/1
5m atomic (AUS) x how excitement (AUS) (brummel who (AUS))
5
5.2
Up (9)
20/1
T: M W Young
R: Ms G Cartwright (58)
20/1
3f artie schiller (USA) x georgia kate (AUS) (delago brom (AUS))
6
5.6
25/1
T: Deanne Taylor
R: Ben Thompson (58)
25/1
4m road to rock (AUS) x me me go (AUS) (end sweep (USA))
7
7.1
100/1
T: K G McCartin
R: J Lorensini (58)
100/1
7m mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
Race 5 - Sam Miranda (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:13.24 (35.82)
Prizemoney: $20,000
1
Ronay (2)
13/4
T: P G Payne
R: Samuel Payne (62)
13/4
4m delago deluxe (AUS) x lovable (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Lovespeed Girl, Royal Popcorn,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: C W McDonald
R: N Callow (61.5)
5/2
4g written tycoon (AUS) x neon bel (AUS) (bel esprit (AUS))
2018 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
$65,000
Vendor: Stonehouse Thoroughbreds, Eddington
Buyer: Golden Gully Thoroughbreds / Kym Hann Racing
2018 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: Stonehouse Thoroughbreds, Eddington, Vic
Buyer: Withdrawn
3
2.6
Dishy's (11)
80/1
T: D P Dwyer
R: J Duffy (56)
80/1
4g duporth (AUS) x cellar edition (AUS) (brocco (USA))
4
3.7
Ooroo (6)
15/1
T: Logan McGill
R: Zac Spain (60)
15/1
5
3.8
15/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (61)
15/1
4g charge forward (AUS) x ebony wand (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.9
6/1
T: Mitchell Freedman
R: D W Stackhouse (59.5)
6/1
3f shamus award (AUS) x faker (NZ) (pins (AUS))
7
5.2
9/4F
T: B J McCarthy
R: B Rawiller (61.5)
9/4F
4g moshe (AUS) x wajanaat (AUS) (nadeem (AUS))
8
5.3
20/1
T: Ms A Macpherson
R: D Moor (58.5)
20/1
4g danerich (AUS) x too many zeros (AUS) (ne coupez pas (USA))
9
8.8
40/1
T: Nathan Dunn
R: M J Dee (56.5)
40/1
4m harbour watch (IRE) x my daanah (AUS) (old deuteronomy (USA))
10
14.8
Rets (12)
150/1
T: A J Dudley
R: Denicious Smith (56)
150/1
7m testafiable (AUS) x win zip (AUS) (sir dapper (AUS))
Race 6 - Porter Plant (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:12.56 (35.74)
Prizemoney: $20,000
1
13/4F
T: M Price & M Kent Jnr
R: Matthew Cartwright (57.5)
13/4F
3f bel esprit (AUS) x where's paradise (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Dothraki Princess,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.3
4/1
T: B & A McKnight
R: Alana Kelly (60)
4/1
3g canford cliffs (IRE) x barrett's mark (AUS) (churchill downs (AUS))
3
3.8
Orakai (8)
9/1
T: Rachael Cunningham
R: J Maskiell (58.5)
9/1
4m supreme class (AUS) x diamond orchid (AUS) (final card (AUS))
4
4.7
13/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (61)
13/4F
5m moshe (AUS) x hops (AUS) (galileo (IRE))
5
6.5
6/1
T: A H Parker
R: Jaden Lloyd (60)
6/1
9g stanford (AUS) x call me time (AUS) (seiger (AUS))
6
8.5
50/1
T: Ms E Haworth
R: Tahlia Hope (56)
50/1
9g marwina (AUS) x labbra zucchero (AUS) (bianconi (USA))
7
9
100/1
T: Mark Sues
R: Samuel Payne (56.5)
100/1
5g choisir (AUS) x anjea (AUS) (purrealist (AUS))
8
10.2
12/1
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (59.5)
12/1
9
10.4
6/1
T: Nicholas Roe
R: Laura Lafferty (59.5)
6/1
10
11.9
100/1
T: L E Robertson
R: Chelsea Macfarlane (56)
100/1
5g wanted (AUS) x rare diamond (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
13.4
60/1
T: C W McDonald
R: Jack Hill (61)
60/1
6g al maher (AUS) x she's lovely (NZ) (zabeel (NZ))
12
17.2
Solsay (10)
100/1
T: K G McCartin
R: Dean Holland (56)
100/1
12g mosayter (USA) x fimdal (AUS) (fimiston (AUS))
Race 7 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:26.64 (35.86)
Prizemoney: $20,000
1
Aleda (1)
6/4F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (61)
6/4F
3f dissident (AUS) x top classic (AUS) (o'reilly (NZ))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: Andrew Noblet
R: D W Stackhouse (61)
15/4
5m hussonet (USA) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
3
0.4
9/1
T: C W McDonald
R: J Maskiell (60.5)
9/1
4m high chaparral (IRE) x lupara (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.5
11/2
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (58.5)
11/2
6m moshe (AUS) x alfajiri (AUS) (arazi (USA))
5
1.5
11/1
T: Ms S Naylor
R: Will Price (56.5)
11/1
6
1.6
Irubi (3)
12/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Alana Kelly (58.5)
12/1
3f turffontein (AUS) x crown ruby (AUS) (rubiton (AUS))
7
3.6
9/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jaden Lloyd (57.5)
9/1
4m bel esprit (AUS) x prospector's joy (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
16/1
T: Shay Keating
R: Dean Holland (59.5)
16/1
6m reset (AUS) x sylvan court (NZ) (danasinga (AUS))
9
6.1
150/1
T: D F Daffy
R: Samuel Payne (57.5)
150/1
3f dissident (AUS) x write cheek (AUS) (written tycoon (AUS))
10
6.8
100/1
T: N J Dyer
R: J Keating (59)
100/1
5m hard spun (USA) x best dress (AUS) (king's best (USA))
11
7.1
100/1
T: Erin Maher
R: Zac Spain (56)
100/1
5m stryker (AUS) x imoras (AUS) (exceed and excel (AUS))
12
17.1
150/1
T: D P Dwyer
R: J Duffy (60)
150/1
6m wanted (AUS) x flying flitter (AUS) (flying spur (AUS))
Race 8 - Sportsbet - Elite Game (Bm58) (2100m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 2:12.85 (36.12)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: Henry Dwyer
R: John Allen (61)
2/1F
4g pierro (AUS) x keep the peace (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Sunshine Warrior,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: R D Griffiths
R: Carleen Hefel (60)
11/2
4g rebel raider (AUS) x play the fool (AUS) (hold that tiger (USA))
3
1.5
13/2
T: D R Brideoake
R: Ben Thompson (58)
13/2
4m fiorente (IRE) x costanera (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.5
3/1
T: P G Payne
R: Samuel Payne (58)
3/1
4m rebel raider (AUS) x posnet (AUS) (gallo di ferro (USA))
5
5.2
100/1
T: D A Bourke
R: Alana Kelly (54)
100/1
6
8
13/2
T: Amy & Ash Yargi
R: M J Dee (59.5)
13/2
7
13.5
11/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (62)
11/1
4g eurozone (AUS) x so delicious (AUS) (henny hughes (USA))
8
14.5
66/1
T: Ms T Davies
R: Liam Riordan (57)
66/1
6m sakhee's secret (GB) x herecomesthecat (AUS) (tale of the cat (USA))
9
20.5
30/1
T: Daniel Williams
R: Damien Thornton (58)
30/1
3f turffontein (AUS) x zalmara (USA) (exchange rate (USA))
10
29.5
25/1
T: Andrew Noblet
R: D W Stackhouse (57)
25/1
4m zoustar (AUS) x syrah (NZ) (traditionally (USA))
11
31
100/1
T: Erin Maher
R: Zac Spain (56)
100/1
Race 9 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 0:59.50 (34.94)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (60.5)
13/8F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: M & L Cerchi
R: Dean Holland (56.5)
12/1
6g equiano (FR) x tendency (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1
3/1
T: Patrick Payne
R: Jaden Lloyd (59.5)
3/1
4
1.3
9/1
T: A W Noonan
R: Matthew Cartwright (59)
9/1
6g widden valley (AUS) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
5
2.8
16/1
T: Daniel Williams
R: M Aitken (57)
16/1
4m reward for effort (AUS) x informal (AUS) (shamardal (USA))
6
3.5
Gojazz (8)
15/2
T: S S Cunningham
R: J Duffy (59)
15/2
7g gonski (AUS) x shamrock jazz (AUS) (almurtajaz (NZ))
7
3.8
16/1
T: Dean Krongold
R: Ben Thompson (56)
16/1
5m dream ahead (USA) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
8
5.3
13/2
T: Shay Keating
R: D W Stackhouse (60)
13/2
6g lope de vega (IRE) x palena (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
8.8
80/1
T: S G Noble
R: Liam Riordan (56)
80/1
4m magnus (AUS) x coming up roses (AUS) (rubiton (AUS))
10
14.8
60/1
T: Neil Pfeiffer
R: D Moor (60)
60/1
8m foreplay (AUS) x madame clicquot (AUS) (street cry (IRE))
* Nick figures are for Australasia.