Breednet Results

BALLARAT - Sunday, February 26

Race 1 - C.E. Bartlett Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.42
Prizemoney: $23,000
1
6/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
6/4F
3f pins (AUS) x sussex dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
60/1
T: Ms S Carmichael
R: C Nicoll (58.5)
60/1
5g hemingway (IRE) x tuscan bay (AUS) (tuscanos (AUS))
3
1.4
4/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (58)
4/1
3g redwood (GB) x concert girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.3
9/4
T: D T Curran
R: Jye McNeil (56)
9/4
3f stryker (AUS) x princess pulse (NZ) (king of kings (IRE))
5
4.6
4/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (56)
4/1
3f duke of marmalade (IRE) x testa reale (AUS) (testa rossa (AUS))
6
7.1
100/1
T: Tanya Fisher
R: Jessie Philpot (53.5)
100/1
4m krupt (AUS) x operatic story (AUS) (singspiel (IRE))
7
7.3
60/1
T: J G Brooks
R: Ms N Beriman (58.5)
60/1
4g astronomer royal (USA) x deep sky (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 2 - City Of Ballarat Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.47
Prizemoney: $23,000
1
6/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
6/4F
3f street cry (IRE) x zauberin (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Kosciusko,
This nick: 10 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
6/4F
3g new approach (IRE) x crystal snip (AUS) (snippets (AUS))
3
1.6
15/4
T: J A O'Shea
R: Ben Allen (58)
15/4
3g hard spun (USA) x the fairest (AUS) (thunder gulch (USA))
4
2.8
20/1
T: L and T Corstens
R: Liam Riordan (54)
20/1
3f street sense (USA) x denia (AUS) (thunder gulch (USA))
5
6.8
50/1
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (58)
50/1
3g congrats (USA) x myalla gold (AUS) (show a heart (AUS))
6
7
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Jordan Childs (56)
20/1
3f domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
7
10.3
100/1
T: D and R Beriman
R: Ms N Beriman (58)
100/1
Race 3 - Whiteheads Timber Sales Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:27.56
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: Cheryl Roberts
R: M J Dee (57.5)
6/1
Winning siblings: I Am Vinnie, Love Magic, Trebla,
This nick: 41 runners; 25 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/11F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
8/11F
4m lope de vega (IRE) x linky dink (NZ) (keeper (AUS))
3
4.1
7/2
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (57.5)
7/2
3f redwood (GB) x merci grand (AUS) (choisir (AUS))
4
7.2
11/1
T: Ms U Clarke
R: Ryan Maloney (57.5)
11/1
3f turffontein (AUS) x elicit (AUS) (woodman (USA))
5
10.5
11/1
T: M C Clark
R: Jordan Childs (57.5)
11/1
3f rebel raider (AUS) x molly's opera (NZ) (danasinga (AUS))
Race 4 - Porter Plant Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.79
Prizemoney: $23,000
1
4/5F
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (56)
4/5F
3f toorak toff (AUS) x mannya (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Reflect The Stars,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5.5
11/2
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58)
11/2
3
8.5
7/2
T: Matthew Cumani
R: John Allen (58.5)
7/2
4g real saga (AUS) x cherry inn (AUS) (beautiful crown (USA))
4
9
100/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58.5)
100/1
5
9.2
Kirona (6)
14/1
T: Ryan Balfour
R: M J Dee (56.5)
14/1
4m krupt (AUS) x tiona (AUS) (blevic (AUS))
6
10.4
16/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (56.5)
16/1
6
10.4
Misaki (8)
30/1
T: Heath Conners
R: Ms N Beriman (56)
30/1
3f denman (AUS) x just a kiseki (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
11.7
60/1
T: Charles Quick
R: D Yendall (58.5)
60/1
4g bel esprit (AUS) x midnight sun (AUS) (western symphony (USA))
9
12.7
150/1
T: R K Carnes
R: Rose Pearson (53.5)
150/1
4m god's own (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Medical Edge (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:11.42
Prizemoney: $23,000
1
11/1
T: J D Sadler
R: M J Dee (58)
11/1
5g kaphero (AUS) x the gem (AUS) (scenic (IRE))
Winning siblings: Benitoite,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58)
7/1
3
3
15/4
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58.5)
15/4
3g new approach (IRE) x choice of colours (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
4/1
T: Ms W Kelly
R: Brandon Stockdale (56.5)
4/1
3f street boss (USA) x monkey see (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.9
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
12/1
3g domesday (AUS) x mcflurry (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
6.2
7/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
7/4F
3g smart missile (AUS) x cannarelle (AUS) (canny lad (AUS))
7
6.9
10/1
T: S Morrish
R: Chris Caserta (59)
10/1
6g trotamondo (CHI) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
8
9.9
100/1
T: K G McCartin
R: M Aitken (58)
100/1
Race 6 - Hygain (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:27.56
Prizemoney: $23,000
1
10/9F
T: Michael Roebuck
R: Ms L J Meech (59.5)
10/9F
4g bel esprit (AUS) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Hurricane Helen, Santarene,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Raptor (4)
11/1
T: J A O'Shea
R: Ben Allen (59)
11/1
3
0.3
6/4
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
6/4
3f foxwedge (AUS) x de lago mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.8
7/1
T: D K Weir
R: John Allen (60)
7/1
4g high chaparral (IRE) x cassandara shadow (NZ) (johannesburg (USA))
5
2.5
30/1
T: S Morrish
R: Jordan Childs (57)
30/1
5g starcraft (NZ) x hagiadzo (AUS) (dehere (USA))
Race 7 - Sportsbet's Racing Form (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.54
Prizemoney: $23,000
1
5/2
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (58)
5/2
4m stryker (AUS) x half a minute (AUS) (half hennessy (AUS))
Winning siblings: Oscar Boy,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (59.5)
2/1
3c fastnet rock (AUS) x scandinavia (AUS) (snippets (AUS))
3
0.6
Areti (5)
7/4F
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (57)
7/4F
3f street sense (USA) x ajamais (FR) (gold away (IRE))
4
1
15/2
T: S J Webb
R: M Aitken (54)
15/2
3f magnus (AUS) x marryatville (AUS) (orpen (USA))
Race 8 - Hygain (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:18.02
Prizemoney: $23,000
1
1/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
1/1F
4m pentire (GB) x charlotte russe (NZ) (red ransom (USA))
Winning siblings: Pollinator, Vineyard Mcphee,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
150/1
T: Ms A Blackburn
R: Chris Caserta (52)
150/1
9g umatilla (NZ) x american graffiti (AUS) (keltrice (AUS))
3
4.5
20/1
T: Greg Hayes
R: Ben Allen (57.5)
20/1
6g dash for cash (AUS) x nothin' like mary (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
5.5
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (54)
12/1
4m viking ruler (AUS) x val gardena (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
5.7
9/2
T: Robert Kingston
R: S W Arnold (59.5)
9/2
4g holy roman emperor (IRE) x zaziyra (IRE) (dalakhani (IRE))
6
14.7
80/1
T: Dan O'Sullivan
R: Ms J Payne (54)
80/1
6g elvstroem (AUS) x hugo girl (NZ) (entrepreneur (GB))
7
17.7
9/2
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (59.5)
9/2
3g snitzel (AUS) x french move (NZ) (montjeu (IRE))
8
23.7
200/1
T: R D Daniel
R: Lucinda Doodt (53)
200/1
6g street boss (USA) x oh so canny (NZ) (sir tristram (IRE))
9
73.7
7/1
T: Jamie Stewart
R: D W Stackhouse (59.5)
7/1
5g commands (AUS) x dash for gretna (SAF) (sportsworld (USA))
Race 9 - Jim's Antennas (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:39.88
Prizemoney: $50,000
1
Rezak (4)
4/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (59)
4/1
4g reset (AUS) x zakuska (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Royal Dragon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
7/4F
4m zabeel (NZ) x star jasmine (NZ) (encosta de lago (AUS))
3
1.4
12/1
T: D K Weir
R: H Coffey (57.5)
12/1
5g areion (GER) x lady lips (GER) (zinaad (GB))
4
1.5
7/1
T: Ryan Balfour
R: M J Dee (58)
7/1
7g purge (USA) x well hidden (USA) (more than ready (USA))
5
2.2
9/2
T: Symon Wilde
R: D Yendall (59.5)
9/2
6g sebring (AUS) x sheeza classic (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.9
15/2
T: M D Moroney
R: L Currie (56.5)
15/2
5g tavistock (NZ) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
7
3
14/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
14/1
7g galileo (IRE) x play misty for me (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
4
60/1
T: Symon Wilde
R: S W Arnold (60)
60/1
7g elvstroem (AUS) x lady mulroy (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.5
80/1
T: R D Daniel
R: B Rawiller (59.5)
80/1
6g barely a moment (AUS) x sanah (AUS) (hennessy (USA))
10
10.5
200/1
T: R J Linnell
R: Rose Pearson (52)
200/1
6m strategic (AUS) x sanpan (AUS) (invincible spirit (IRE))
* Nick figures are for Australasia.