Breednet Results

BALLINA - Friday, March 10

Race 1 - X X X X Gold Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.90 (35.60)
Prizemoney: $20,000
1
2/5F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
2/5F
3f husson (ARG) x head over heels (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (58.5)
12/1
3g hidden dragon (AUS) x lotsahula (AUS) (sequalo (AUS))
3
2.1
10/1
T: Kevin King
R: Carla Dougherty (53.5)
10/1
4
3.4
50/1
T: Daniel Bowen
R: S Galloway (59)
50/1
4g wicked style (USA) x star lion (AUS) (lion hunter (AUS))
5
3.5
5/1
T: B S Baldwin
R: Ms C Schmidt (58.5)
5/1
3g northern meteor (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.1
66/1
T: P J Facoory
R: V D Johnston (57)
66/1
4m publishing (AUS) x daisy fey (AUS) (desert prince (IRE))
7
5.7
9/1
T: Ms A Willick
R: M Shimodaira (54.5)
9/1
3f oratorio (IRE) x lady innocent (AUS) (mr. innocent (AUS))
8
7.9
60/1
T: Ethan Ensby
R: C P Franklin (59)
60/1
9
19.3
10/1
T: T W McCarthy
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
10/1
800
0
66/1
T: D Chujo
R: J L Taylor (59)
66/1
Race 2 - Slipway Hotel Mdn Hcp (1250m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:17.40 (35.40)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: M J Dunn
R: M McGuren (58)
15/8F
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Attila (5)
5/1
T: N J Doyle
R: M Paget (57)
5/1
3g i am invincible (AUS) x luscillas choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.3
6/1
T: S J Phelps
R: B Looker (57.5)
6/1
3g monashee mountain (USA) x rose general (AUS) (general nediym (AUS))
4
4.7
20/1
T: T W McCarthy
R: Jag Guthmann-Chester (53.5)
20/1
3g monashee mountain (USA) x gay aura (AUS) (gay biscay (AUS))
5
4.8
50/1
T: Morgan Butler
R: J L Taylor (54.5)
50/1
3f pendragon (NZ) x sminker (AUS) (giant's causeway (USA))
6
5
30/1
T: Paul Nipperess
R: J Mallyon (54)
30/1
3f alert (ARG) x select bay (NZ) (imperial seal (GB))
7
5.7
11/4
T: S B Lee
R: Jackson Murphy (53)
11/4
3f rothesay (AUS) x regal county (AUS) (lake coniston (IRE))
8
6.6
10/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55.5)
10/1
3f sequalo (AUS) x secret cavern (AUS) (lion cavern (USA))
9
7.4
Lyrids (4)
15/1
T: Michael Costa
R: K Fujii (57.5)
15/1
3g northern meteor (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
10
11.4
Reina (8)
16/1
T: M J Dunn
R: G Colless (56)
16/1
3f sepoy (AUS) x bella reina (AUS) (bite the bullet (USA))
11
16.8
66/1
T: Paul Robbins
R: C P Franklin (57)
66/1
3g krupt (AUS) x centome (AUS) (belong to me (USA))
Race 3 - Ballina Golf Club Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:26.90 (36.30)
Prizemoney: $20,000
1
1/5F
T: M J Dunn
R: M McGuren (58.5)
1/5F
4g testa rossa (AUS) x backatem (USA) (notebook (USA))
Winning siblings: New Tycoon, With Certainty,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/1
T: Liam Munro
R: Jesse Graham (55)
11/1
4g captain sonador (AUS) x mary can (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.5
12/1
T: S B Lee
R: Jackson Murphy (52)
12/1
3f stratum (AUS) x need luv (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.7
7/1
T: T M Whittington
R: Jag Guthmann-Chester (52.5)
7/1
4g shaft (AUS) x dark queen (AUS) (bletchley park (IRE))
5
8.8
25/1
T: P J Facoory
R: V D Johnston (55)
25/1
4g bel danoro (AUS) x eagle jan (AUS) (anabaa (USA))
6
9
66/1
T: S Hardy
R: Ms L G Cheshire (54)
66/1
4g drumbeats (AUS) x russami (AUS) (brief truce (USA))
7
12.4
40/1
T: Angela Plumb
R: R Plumb (57)
40/1
4g golden snake (USA) x hindu dancer (AUS) (citidancer (IRE))
8
16.6
50/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (57)
50/1
4g monaco consul (NZ) x whiner (AUS) (street cry (IRE))
Race 4 - Paradie Fm Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:27.20 (37.30)
Prizemoney: $20,000
1
7/2F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (57.5)
7/2F
4m bradbury's luck (AUS) x mindblower (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Mystic Mist,
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: D J Graham
R: Jesse Graham (53.5)
12/1
3
0.6
6/1
T: S B Lee
R: J Mallyon (54)
6/1
4g raheeb (AUS) x hot anchor (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
1
6/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (58.5)
6/1
4m encosta de lago (AUS) x dark delilah (NZ) (more than ready (USA))
5
1.4
9/1
T: P J Evans
R: R Spokes (54)
9/1
6g lonhro (AUS) x rocking rhonda (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.1
13/2
T: W K Sutton
R: Ms L G Cheshire (54.5)
13/2
4m bon hoffa (AUS) x lyzealous (AUS) (strategic (AUS))
7
2.2
10/1
T: S J Phelps
R: Jag Guthmann-Chester (55)
10/1
4g seidnazar (AUS) x in kalbar (AUS) (sanction (AUS))
8
2.6
9/1
T: A Parramore
R: S Galloway (55)
9/1
4g excellent art (GB) x lady briony (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
9
4.5
Voanaba (12)
16/1
T: Gregory Cornish
R: Brooke Ainsworth (54)
16/1
4m teranaba (AUS) x voworana (AUS) (dev's rogue (AUS))
10
5.8
5/1
T: P A Youngberry
R: M Paget (56)
5/1
5m choisir (AUS) x larenco (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6
16/1
T: R E Pilling
R: Jackson Murphy (53)
16/1
4g red dazzler (AUS) x just a tick (AUS) (semipalatinsk (USA))
Race 5 - Balling Wedding Expo 2017-Bm55 (1900m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(5) Time: 2:01.30 (36.70)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: S J Phelps
R: Jackson Murphy (60.5)
6/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (55.5)
10/1
3
2
6/1
T: B D Bellamy
R: M Paget (56)
6/1
5g starcraft (NZ) x helluva party (AUS) (dante's fury (AUS))
4
2.1
9/2
T: Scott Henley
R: J L Taylor (58.5)
9/2
5
2.5
4/1F
T: Daniel Bowen
R: Kirk Matheson (56.5)
4/1F
4g casino prince (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
6
2.7
9/1
T: Michael Costa
R: R Plumb (57.5)
9/1
3g rothesay (AUS) x sharp and sassy (AUS) (don't say halo (USA))
7
4
9/1
T: B A Charry
R: Ms F Jervis (56.5)
9/1
8
4.1
Slalom (9)
12/1
T: Brett Sturgess
R: M Bennett (56)
12/1
6g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
5
16/1
T: David Joice
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
16/1
10
5.1
30/1
T: P A Youngberry
R: S Galloway (56)
30/1
11
5.4
12/1
T: D J Graham
R: Jesse Graham (57)
12/1
6g god's own (AUS) x woodwina (AUS) (woodman (USA))
Race 6 - Domesday At Aquis Farm (Bm60) (1000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 0:58.40 (34.70)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Ben Ahrens
R: M Shimodaira (58)
7/4F
6g natural destiny (AUS) x send a diva (AUS) (send a sign (AUS))
Winning siblings: Natural Sign, Piper Creek,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: S J Phelps
R: M McGuren (57.5)
6/1
3
2.3
20/1
T: T G Hardy
R: J L Taylor (56)
20/1
5g dubleo (USA) x elite encore (AUS) (king's theatre (IRE))
4
2.4
15/4
T: T W McCarthy
R: M Bennett (58.5)
15/4
4g raheeb (AUS) x moment to reign (AUS) (barely a moment (AUS))
5
2.9
11/1
T: D D Schmidt
R: B Looker (60)
11/1
6
3
9/1
T: S J Phelps
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
9/1
7
4
8/1
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (56)
8/1
8
4.3
11/1
T: Ms M Brosnan
R: Carla Dougherty (55.5)
11/1
8g nadeem (AUS) x arctic drift (USA) (gone west (USA))
9
4.4
12/1
T: B Robinson
R: Shannon Doyle (59.5)
12/1
7g longhorn (AUS) x celestial star (AUS) (celestial dancer (IRE))
Race 7 - Tab.Com.Au Hcp (C3) (1250m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:16.00 (35.80)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (59.5)
4/1
4g beneteau (AUS) x dab (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Avellino, Lord Windermere, Martingale,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: M J Dunn
R: M McGuren (57.5)
9/4F
4g manhattan rain (AUS) x point piper (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.7
9/1
T: A Parramore
R: M Paget (55.5)
9/1
3g toorak toff (AUS) x eagle's song (USA) (proud citizen (USA))
4
2.5
25/1
T: T W McCarthy
R: Jag Guthmann-Chester (52.5)
25/1
4m tycoon ruler (AUS) x buck 'n' jazz (AUS) (buck's pride (AUS))
5
2.6
8/1
T: J C Smerdon
R: J L Taylor (54)
8/1
5m all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
6
3
25/1
T: H Kilner
R: S Galloway (54)
25/1
7
3.7
7/2
T: M J Robinson
R: B Looker (57.5)
7/2
3g dubai's choice (AUS) x white sprite (AUS) (danachenka (AUS))
8
3.8
7/2
T: J D Shelton
R: Carla Dougherty (52.5)
7/2
9
11.7
12/1
T: J G Symons and S Laxon
R: J Mallyon (54.5)
12/1
Race 8 - Spill The Beans (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:25.70 (36.10)
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: B S Baldwin
R: Ms C Schmidt (57.5)
1/1F
5g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Cedar Rapids, Great Inagua,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: H Kilner
R: Carla Dougherty (57)
10/1
5g stratum (AUS) x seriously (AUS) (zeditave (AUS))
3
0.7
10/1
T: R E Pilling
R: Jesse Graham (58)
10/1
4
1
20/1
T: M J Dunn
R: J L Taylor (54)
20/1
5
2.5
50/1
T: G A Tipping
R: Ms L G Cheshire (55.5)
50/1
8g clang (AUS) x september grey (AUS) (lion hunter (AUS))
6
2.6
20/1
T: S J Bennett
R: Jackson Murphy (53.5)
20/1
7
3.3
Tuliman (12)
5/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (54.5)
5/1
6g lion heart (USA) x talulla (NZ) (o'reilly (NZ))
8
4
9/1
T: Ms K Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (57)
9/1
7g casino prince (AUS) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
9
5.9
3/1
T: S J Phelps
R: M McGuren (59.5)
3/1
* Nick figures are for Australasia.