Breednet Results

BEDGERABONG - Saturday, February 15

Race 1 - Hcp (Cl B) (800m)
Class: Class B Track: Good(4) Time: 0:45.40
Prizemoney: $4,000
1
7/2
T: Paul Theobald
R: A Barton (64)
7/2
5g husson (ARG) x coppereight (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4
T: R C Robb
R: Maddison Wright (67.5)
7/4
4g supreme class (AUS) x rare subject (AUS) (red ransom (USA))
3
2.9
Sikum (3)
7/4F
T: Ms S Jeffries
R: Brent Evans (63.5)
7/4F
6g alert (ARG) x koninderie (AUS) (monongahela (USA))
4
4.6
7/1
T: G C Grimmond
R: Mr R Blewitt (62)
7/1
4m squamosa (AUS) x ruby trois (AUS) (rubiton (AUS))
5
5.9
11/1
T: Michael Plummer
R: Mr Ashley Boyd (63)
11/1
4g sizzling (AUS) x she's all greek (AUS) (spartacus (AUS))
6
7.3
30/1
T: Dennis Bush
R: Jody Hughes (62)
30/1
7m bon hoffa (AUS) x celebrity diva (AUS) (quest for fame (GB))
7
7.4
16/1
T: A M Molloy
R: M Wade (62)
16/1
5m alert (ARG) x lady ashron (AUS) (zariz (AUS))
8
8.4
Spud (8)
30/1
T: J Tyack
R: Julia Presits (62)
30/1
6g bulleton (AUS) x jericho miss (AUS) (nuclear freeze (USA))
Race 2 - Trohy Race (800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:45.35
Prizemoney: $5,000
1
5/4F
T: R C Robb
R: Maddison Wright (70)
5/4F
6g casino prince (AUS) x ocean bridge (AUS) (dolphin street (FR))
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.8
3/1
T: G L Bignell
R: Mr R Blewitt (66)
3/1
6g trusting (AUS) x newborn (AUS) (halo homewrecker (USA))
3
2.9
3/1
T: Paul Theobald
R: A Barton (62)
3/1
2009 Inglis Australian Weanling Sale - Gen Session
$1,000
Vendor: River Ridge Stud, Sandy Hollow
Buyer: N Cunynghame
2009 Inglis Australian Select Weanling Sale
$1,000
Vendor: River Ridge Stud, Sandy Hollow
Buyer: N Cunynghame
4
3.9
11/1
T: Dennis Bush
R: Julia Presits (62)
11/1
8m wilander (AUS) x sphynx (AUS) (tale of the cat (USA))
5
4.2
Sam (7)
14/1
T: J Tyack
R: Jody Hughes (62)
14/1
5g congrats (USA) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
6
5.2
7/1
T: Ms T Boyd
R: Mr Ashley Boyd (62)
7/1
9g niello (AUS) x poniard (AUS) (lake coniston (IRE))
Race 3 - Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.27
Prizemoney: $4,000
1
11/8
T: Geoff Elliott
R: Brent Evans (67)
11/8
5g elvstroem (AUS) x star of grosvenor (IRE) (last tycoon (IRE))
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details10 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2
1/1F
T: G L Bignell
R: Maddison Wright (67)
1/1F
4g fast 'n' famous (AUS) x alunasu (AUS) (west point (AUS))
3
2.8
20/1
T: Kylie Kennedy
R: Mr Ashley Boyd (67)
20/1
4
5
8/1
T: Kylie Kennedy
R: A Barton (67)
8/1
8g nicconi (AUS) x we've got issues (AUS) (strategic (AUS))
5
5.2
20/1
T: N Smart
R: M Wade (67)
20/1
6
8
7/1
T: D J Rolfe
R: Mr R Blewitt (65)
7/1
5m animal kingdom (USA) x zamazeu (NZ) (montjeu (IRE))
7
8.2
25/1
T: G C Grimmond
R: Julia Presits (67)
25/1
8
10.2
16/1
T: Dennis Bush
R: Jody Hughes (65)
16/1
4m harbour watch (IRE) x adequate (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Hcp (C3) (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.83
Prizemoney: $4,000
1
5/2F
T: Mark Schmetzer
R: Mr Ashley Boyd (62.5)
5/2F
4g hinchinbrook (AUS) x finally (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Time For Peace,
This nick: 7 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
4.3
20/1
T: Connie Greig
R: Michael Gray (62.5)
20/1
7g mossman (AUS) x mal de mer (AUS) (bahamian bounty (GB))
3
5.1
7/2
T: R C Robb
R: Maddison Wright (62)
7/2
7m bradbury's luck (AUS) x bikini tycoon (AUS) (last tycoon (IRE))
4
5.2
Purest (10)
12/1
T: Connie Greig
R: Julia Presits (62)
12/1
7m stratum (AUS) x chaste (AUS) (lonhro (AUS))
5
5.5
6/1
T: Ms W Baker
R: M Wade (62)
6/1
8m ready's image (USA) x sky academy (AUS) (royal academy (USA))
6
6.4
9/1
T: G C Grimmond
R: Mr R Blewitt (62)
9/1
5g star witness (AUS) x spooked (NZ) (scaredee cat (NZ))
7
9.7
Ligny (2)
13/4
T: Ms S Jeffries
R: Brent Evans (64)
13/4
6m shrapnel (AUS) x ujiji (AUS) (falbrav (IRE))
8
12.2
6/1
T: Michael Loftus
R: A Barton (62)
6/1
7m stratum (AUS) x betterthanblushing (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
13.5
12/1
T: Michael Plummer
R: Jody Hughes (62)
12/1
Race 5 - Picnic Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.60
Prizemoney: $9,000
1
11/4
T: Ms S Jeffries
R: Brent Evans (66.5)
11/4
8r purrealist (AUS) x teatime tattle (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Winning siblings: Launch Time,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
4/5F
T: R C Robb
R: Maddison Wright (68)
4/5F
5g shellscrape (AUS) x camp dawn (AUS) (genuine (JPN))
3
5.5
7/1
T: D J Rolfe
R: Mr R Blewitt (62)
7/1
6g salade (AUS) x evening charmer (USA) (woodman (USA))
4
6.2
20/1
T: Michael Plummer
R: Mr Ashley Boyd (62)
20/1
8g bon hoffa (AUS) x crimson abbey (AUS) (red ransom (USA))
5
12.4
6/1
T: Steve Beattie
R: A Barton (69)
6/1
7g casino prince (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
6
41.9
9/1
T: Steve Beattie
R: Julia Presits (62.5)
9/1
8g spinning world (USA) x persian fable (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 6 - Hcp (Cl B) (1400m)
Class: Class B Track: Good(4) Time: 1:24.73
Prizemoney: $4,000
1
4/5F
T: R C Robb
R: Maddison Wright (66.5)
4/5F
4g fast 'n' famous (AUS) x very ready (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
11/4
T: Kylie Kennedy
R: Mr R Blewitt (62)
11/4
6m starcraft (NZ) x lucky in love (AUS) (lucky owners (NZ))
3
9.8
6/1
T: Sarah McIlrick
R: Julia Presits (62)
6/1
5m stryker (AUS) x lady sequalo (AUS) (sequalo (AUS))
4
10
7/1
T: Kylie Kennedy
R: A Barton (62)
7/1
6g pluck (USA) x spy's lass (AUS) (spectacular spy (USA))
5
10.1
7/2
T: Brian Young
R: Brent Evans (65)
7/2
6g dylan thomas (IRE) x dizzy rocking (AUS) (easy rocking (AUS))
* Nick figures are for Australasia.