Breednet Results

BELMONT PARK - Saturday, September 17

Race 1 - J.J. Richards & Son (Bm72+) (1200m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:10.74 (34.15)
Prizemoney: $60,000
1
13/8F
T: Ms S L Miller
R: W Pike (57)
13/8F
5g knowledge (AUS) x tiffany island (AUS) (island morn (AUS))
Winning siblings: Tiff Has Spoken, Tiff's Special,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
15/8
T: F R Kersley
R: S Parnham (58)
15/8
4g henrythenavigator (USA) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.6
12/1
T: J P Taylor
R: Jake Casey (56)
12/1
9g key business (AUS) x time is money (AUS) (magic of money (AUS))
4
1.7
7/2
T: A D Mathews
R: Jordan Turner (55.5)
7/2
6g balmont (USA) x my ramayo (AUS) (il ferrari (NZ))
5
2.8
30/1
T: Chris Gangemi
R: P Knuckey (54)
30/1
5g more than ready (USA) x polar success (AUS) (success express (USA))
6
3
12/1
T: P H Jordan
R: C Staples (54)
12/1
5g oratorio (AUS) x clarecastle (AUS) (tribu (AUS))
Race 2 - Crown Perth Open 15/10 (Bm72+) (1600m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:37.53 (34.52)
Prizemoney: $60,000
1
9/10F
T: G and A Williams
R: W Pike (58)
9/10F
4g blackfriars (AUS) x world famous (AUS) (geiger counter (USA))
Winning siblings: Chocolate Moon, Roll The Goodtimes,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
20/1
T: Ben Pearce
R: P Hall (58)
20/1
7g dubai destination (USA) x rosa raisa (USA) (rainbow quest (USA))
3
2.3
7/4
T: A D Mathews
R: P Carbery (57.5)
7/4
5g authorized (IRE) x tangiwai (AUS) (street cry (IRE))
4
2.5
16/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (55.5)
16/1
5
3.3
15/2
T: F R Kersley
R: S Parnham (57)
15/2
4m blackfriars (AUS) x karriwood (AUS) (tobougg (IRE))
6
4
100/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (55)
100/1
Race 3 - Ascot Carnival Book Now Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.76 (36.00)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: D L Morton
R: W Pike (58)
9/4F
Winning siblings: Le Sacre, Monday's Expert,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
40/1
T: Vaughn Sigley
R: Takahide Ikenushi (58)
40/1
4g blackfriars (AUS) x uprizing (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.7
12/1
T: D J Waldock
R: Tayla Stone (55)
12/1
7g carpanetto (IRE) x cracker thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
4
1
11/2
T: R C McPherson
R: Jarrad Noske (58)
11/2
5g shrewd rhythm (AUS) x moisture (AUS) (mossman (AUS))
5
1.8
16/1
T: T J Brennan
R: Jordan Turner (56.5)
16/1
5g kendel star (AUS) x first regal (AUS) (don't say halo (USA))
6
2
80/1
T: R L Miller
R: Randy Tan (56)
80/1
6g passenger (AUS) x peru lady (AUS) (perugino (USA))
7
2.3
20/1
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (58)
20/1
4g balmont (USA) x on the whistle (AUS) (laranto (AUS))
8
2.8
11/1
T: Ms E Van Merwyk
R: Ryan Hill (56)
11/1
4m war chant (USA) x pennywest (AUS) (dexter (GB))
9
3.2
9/2
T: M L Lane
R: P Harvey (56)
9/2
10
3.3
100/1
T: Holly Locke
R: Sarah Bonner (53)
100/1
5m haradasun (AUS) x court room (AUS) (real quiet (USA))
11
3.4
11/2
T: Rhys Radford
R: C Staples (56)
11/2
5m passenger (AUS) x blessedly (AUS) (pricelessly (USA))
12
3.8
100/1
T: Ivan Haggerty
R: T Turner (56)
100/1
6m blackfriars (AUS) x bon argent (AUS) (ron bon (USA))
13
4.3
15/1
T: Garry Hampson
R: S McGruddy (58)
15/1
4g passenger (AUS) x lady athene (AUS) (warring nations (USA))
14
4.5
100/1
T: Ms J Mitchell
R: Aaron Mitchell (56)
100/1
5m saxon (AUS) x zee arna (AUS) (corporate raider (AUS))
15
5.5
15/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (56)
15/1
16
12.8
9/1
T: G E Hitchcock
R: B Parnham (58)
9/1
4g saxon (AUS) x parole (AUS) (jade hunter (USA))
Race 4 - Kirin Megumi Plate (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.31 (34.78)
Prizemoney: $60,000
1
7/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (54)
7/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/6F
T: G and A Williams
R: G L Smith (54)
4/6F
3f blackfriars (AUS) x bonny bonny (AUS) (bletchley park (IRE))
3
1
7/2
T: E A Martinovich
R: Jarrad Noske (57)
7/2
3g rogano (AUS) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.5
30/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (55)
30/1
3g pitleco (AUS) x british lioness (NZ) (bertolini (USA))
5
3.8
50/1
T: B P Graham
R: Ryan Hill (54)
50/1
3f planet five (USA) x priceless quest (AUS) (pricelessly (USA))
6
4.3
16/1
T: D R Harrison
R: B Parnham (54)
16/1
3f testa rossa (AUS) x gemstone (NZ) (pentire (GB))
7
4.5
10/1
T: Brian Kersley
R: W Pike (54)
10/1
8
6
Ryamar (2)
14/1
T: C H Webster
R: T Turner (55)
14/1
9
7.8
40/1
T: N Parker
R: Randy Tan (53)
40/1
3g rogano (AUS) x smooth mover (AUS) (suave dancer (USA))
Race 5 - Tabtouch Masters (Rs1mw) (1000m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 0:57.83 (33.73)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: J T Warwick
R: W Pike (56)
5/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/10F
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (54)
9/10F
4m blackfriars (AUS) x card queen (AUS) (final card (AUS))
3
1.7
7/2
T: Vaughn Sigley
R: Takahide Ikenushi (54)
7/2
5g so secret (AUS) x kabushka (AUS) (king of kings (IRE))
4
4
12/1
T: Tameeka Brown
R: Jordan Turner (56.5)
12/1
7m husson lightning (AUS) x kimique (AUS) (metal storm (FR))
5
4.1
12/1
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (60)
12/1
6g kaphero (AUS) x serendipity (AUS) (rory's jester (AUS))
6
6
50/1
T: Ms S Childs
R: B Parnham (56.5)
50/1
5g danehill express (AUS) x explosive halo (AUS) (don't say halo (USA))
7
7.5
20/1
T: D S Pearce
R: P Knuckey (54)
20/1
5g danehill express (AUS) x due south (AUS) (prince echo (IRE))
8
9.3
20/1
T: P D Tapper
R: S O'Donnell (54)
20/1
8g alert (ARG) x silver mist (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 6 - Seacorp Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.09 (34.31)
Prizemoney: $60,000
1
14/1
T: M L Lane
R: Jordan Turner (53.5)
14/1
3g street boss (USA) x miss timed (AUS) (danetime (IRE))
Winning siblings: Home In Five,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
1/2F
T: G Durrant and J Miller
R: W Pike (57)
1/2F
3f oratorio (AUS) x blondine (AUS) (danehill (USA))
3
0.6
12/1
T: Simon Miller
R: P Harvey (57)
12/1
3g alfred nobel (IRE) x magical memories (AUS) (bletchley park (IRE))
4
2
20/1
T: T M Andrews
R: S McGruddy (55)
20/1
3g choisir (AUS) x lyonnais (IRE) (lycius (USA))
5
2.3
14/1
T: S Foster
R: B Parnham (55)
14/1
3f oratorio (AUS) x dane la belle (AUS) (danetime (IRE))
6
5
50/1
T: Vaughn Sigley
R: P Carbery (55)
50/1
3c planet five (USA) x fleeting love (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.3
8/1
T: G and A Williams
R: G L Smith (55)
8/1
3g universal ruler (AUS) x snowshoes (AUS) (blackfriars (AUS))
8
7.5
40/1
T: D L Morton
R: Sarah Bonner (51)
40/1
3f oratorio (AUS) x lady noire (AUS) (bletchley park (IRE))
9
10.5
25/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (57)
25/1
3g dick turpin (IRE) x lacie (AUS) (oratorio (AUS))
10
24.8
7/1
T: P H Jordan
R: C Staples (56.5)
7/1
3f oratorio (AUS) x bantry bay (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 7 - Del Basso Smallgoods (Bm66+) (1400m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 1:24.19 (34.46)
Prizemoney: $60,000
1
9/10F
T: G and A Williams
R: W Pike (55.5)
9/10F
5g trade fair (GB) x saraama (AUS) (king's best (USA))
Winning siblings: Jovella, Right Hammar,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/2
T: S J Wolfe
R: Aaron Mitchell (57)
9/2
5g oratorio (AUS) x lungarno (AUS) (barathea (IRE))
3
2.3
30/1
T: John Betts
R: J Whiting (55)
30/1
4
3
20/1
T: H S McLaren
R: B Parnham (55)
20/1
6g dehere (USA) x thong special (AUS) (gold brose (AUS))
5
3.8
12/1
T: G E Hitchcock
R: G L Smith (59)
12/1
6
5.5
15/1
T: Ms S L Miller
R: P Carbery (55)
15/1
4g black tom (AUS) x jewel of pyrmont (AUS) (stylish century (AUS))
7
5.8
8/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (55)
8/1
4g blackfriars (AUS) x another commodore (AUS) (corporate raider (AUS))
8
6.5
20/1
T: Ms A King
R: Alan Kennedy (59)
20/1
6g viscount (AUS) x roaster (AUS) (regal classic (CAN))
9
8
12/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (55.5)
12/1
6g bearcat (AUS) x scarlatina (AUS) (marooned (GB))
10
13
15/1
T: A D Mathews
R: S O'Donnell (55)
15/1
6m hard spun (USA) x vista lady (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 8 - Amanda Energy (Bm78+) (1000m)
Class: BM78+ Track: Good(4) Time: 0:57.50 (33.71)
Prizemoney: $60,000
1
Volkoff (10)
9/2
T: G A Crispin
R: J Whiting (54)
9/2
5m time thief (AUS) x stormarama (AUS) (metal storm (FR))
Winning siblings: Chokumo, Grand Storm, Haboob, Niccolodeon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/2
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (55.5)
9/2
3
2.1
25/1
T: D S Pearce
R: Aaron Mitchell (57.5)
25/1
8g mosayter (USA) x revilo (AUS) (tribu (AUS))
4
2.8
13/4F
T: G Durrant and J Miller
R: W Pike (55.5)
13/4F
5m lonhro (AUS) x dinna fash (AUS) (canny lad (AUS))
5
3
12/1
T: J T Warwick
R: Sarah Bonner (51)
12/1
4m time thief (AUS) x golden act (AUS) (tale of the cat (USA))
6
4.3
5/1
T: D T McAuliffe
R: Jordan Turner (57.5)
5/1
7
4.4
12/1
T: T M Andrews
R: B Parnham (57)
12/1
7g danehill express (AUS) x palace alice (AUS) (palace music (USA))
8
5.8
Recode (6)
50/1
T: T M Andrews
R: S O'Donnell (56)
50/1
10g bletchley park (IRE) x refurbish (AUS) (joindre (AUS))
9
6.3
Benito (5)
4/1
T: D R Harrison
R: P Harvey (56.5)
4/1
6g due sasso (AUS) x bent linc (AUS) (align (AUS))
* Nick figures are for Australasia.