Breednet Results

BENALLA - Saturday, December 21

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1606m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.18
Prizemoney: $15,000
1
20/1
T: S V Brown
R: Jaden Lloyd (55)
20/1
4m shamus award (AUS) x potential princess (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Prince Harada, Was Agona,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Rossa Ryan (56.5)
11/2
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$900,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Hermitage Thoroughbreds Pty Ltd
3
1.9
6/1
T: Brent Stanley
R: J Keating (56.5)
6/1
3f reset (AUS) x polar (AUS) (elusive quality (USA))
4
3.8
9/10F
T: L & T Corstens
R: Dylan Dunn (58)
9/10F
4m pierro (AUS) x espurante (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.8
4/1
T: M D Moroney
R: R Mc Leod (56.5)
4/1
6
4.9
40/1
T: D J Bourne
R: C J Parish (56.5)
40/1
3f dissident (AUS) x shihabi (AUS) (pins (AUS))
7
6.4
150/1
T: C J Davis
R: Madison Lloyd (53.5)
150/1
3f globetrotter (USA) x bianan angel (AUS) (bianconi (USA))
8
6.6
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58)
11/1
4m sebring (AUS) x beautiful soul (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
11.6
150/1
T: Jody Thompson
R: J Mallyon (58)
150/1
8m testafiable (AUS) x ululate (AUS) (desert prince (IRE))
10
11.9
100/1
T: V Proctor
R: Campbell Rawiller (55)
100/1
4m unencumbered (AUS) x copa de oro (AUS) (hector protector (USA))
Race 2 - Living Here Benalla Mdn Plate (1406m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.40
Prizemoney: $15,000
1
12/1
T: Michael Gibson
R: Ms A Bryan (55.5)
12/1
4g akeed mofeed (GB) x conquering queen (AUS) (invincible spirit (IRE))
Winning siblings: Counterplay, Victory Parade,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Candler (13)
14/1
T: Bryan Maher
R: Dylan Dunn (58.5)
14/1
2018 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Passed in - $ 150,000
3
0.9
Charvet (10)
8/15F
T: T Busuttin & N Young
R: Campbell Rawiller (53)
8/15F
3f zoustar (AUS) x satinka (NZ) (stravinsky (USA))
2019 MM National Yearling Sale Book 1
$40,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Danny O'Brien Racing
4
1
9/2
T: C D Widdison
R: D W Stackhouse (56.5)
9/2
4m shrapnel (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
5
2.9
20/1
T: Patrick Payne
R: Laura Lafferty (54)
20/1
3c sizzling (AUS) x sarawak (AUS) (hussonet (USA))
6
5.2
40/1
T: Bryan Maher
R: Chelsea Macfarlane (56.5)
40/1
7
9.2
20/1
T: Linc Sullivan
R: J Keating (58.5)
20/1
4h domesday (AUS) x gimme ago (AUS) (lion cavern (USA))
8
12.9
80/1
T: Ms A Macpherson
R: J Mallyon (56.5)
80/1
4m turffontein (AUS) x power lane (AUS) (rubiton (AUS))
9
13.2
100/1
T: Iris Zimmermann
R: Madison Lloyd (53.5)
100/1
6m domesday (AUS) x remy (NZ) (centaine (AUS))
10
18.2
Tim (4)
30/1
T: Ray Matthews
R: R Mc Leod (58.5)
30/1
4g redente (AUS) x chrystelle (NZ) (don eduardo (NZ))
11
24.2
16/1
T: Chris Nash
R: C J Parish (55)
16/1
Race 3 - Foote Waste Solutions (Bm58) (1106m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:05.85
Prizemoney: $15,000
1
15/1
T: Russell Osborne
R: Madison Lloyd (55)
15/1
6g redente (AUS) x pleasure doll (AUS) (bureaucracy (NZ))
Winning siblings: Just Harley,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Icon (1)
9/10F
T: L & T Corstens
R: Campbell Rawiller (60)
9/10F
4g nicconi (AUS) x homedge (AUS) (god's own (AUS))
3
1.6
20/1
T: G C Strang
R: J Keating (57)
20/1
4
1.7
7/2
T: E W Nichols
R: R Mc Leod (58)
7/2
8g red arrow (AUS) x curzon dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.9
Armona (6)
11/4
T: Peter Smith
R: Jaden Lloyd (53.5)
11/4
12g monashee mountain (USA) x lady of aragon (AUS) (rustic amber (IRE))
6
3.1
60/1
T: C J Davis
R: Ms A Bryan (52)
60/1
7
4.3
20/1
T: A Curtis
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
20/1
6g ready's image (USA) x my cookie monster (AUS) (not a single doubt (AUS))
Race 4 - Benalla Bowls Club (Bm58) (1106m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:05.96
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: Levi Kavanagh
R: D W Stackhouse (60)
11/8F
4m kuroshio (AUS) x sea terrace (AUS) (authorized (IRE))
Winning siblings: Coup De Tonnerre, On The Tiles,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: P McVicar
R: Chelsea Macfarlane (55)
10/1
7m o'lonhro (AUS) x stippled (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
4.6
30/1
T: J D Pearson
R: Madison Lloyd (55)
30/1
6m kaphero (AUS) x it'smeagain (AUS) (black hawk (GB))
4
4.8
11/2
T: E W Nichols
R: Ms A Bryan (53)
11/2
5m drumbeats (AUS) x stunning (AUS) (fasliyev (USA))
5
4.9
30/1
T: Tony Meade
R: Dylan Dunn (59)
30/1
5m stryker (AUS) x river lena (IRE) (spectrum (IRE))
6
5
12/1
T: Peter Smith
R: Jaden Lloyd (54)
12/1
7m oamaru force (AUS) x never no more (AUS) (spartacus (AUS))
7
5.2
13/8
T: Russell Osborne
R: Campbell Rawiller (56.5)
13/8
4m redente (AUS) x kaeduna (AUS) (johannesburg (USA))
8
5.6
100/1
T: V Proctor
R: J Mallyon (55)
100/1
8m mossman (AUS) x jenever (AUS) (hennessy (USA))
9
13.3
80/1
T: D L Boal
R: B Vale (55)
80/1
5m bernardini (USA) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Specsavers Benalla (Bm58) (1406m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:25.28
Prizemoney: $15,000
1
9/4F
T: Ms G Johnstone
R: Campbell Rawiller (56.5)
9/4F
4m wanted (AUS) x molly's folly (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Hot Chilli Milly, Kracken,
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/1
T: G C Strang
R: D W Stackhouse (57.5)
11/1
9g canny lad (AUS) x lucky jewel (NZ) (lucky ring (IRE))
3
2.5
16/1
T: Mitchell Beer
R: R Mc Leod (57.5)
16/1
4m epaulette (AUS) x brackloon (USA) (woodman (USA))
4
3.4
Falie (5)
12/1
T: Darren Stumpo
R: J Mallyon (56)
12/1
5m harbour watch (IRE) x singing adelaide (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.7
20/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (55)
20/1
6g hard spun (USA) x riviera ripple (NZ) (carnegie (IRE))
6
3.9
20/1
T: Rick Freyer
R: B Vale (55)
20/1
7
4.2
5/2
T: Brett Bunfield
R: Madison Lloyd (52)
5/2
6g pluck (USA) x beyond compare (AUS) (jade robbery (USA))
8
4.4
11/2
T: Ms C Jeffery
R: Logan McNeil (54)
11/2
9
4.9
11/2
T: Peter Smith
R: Chelsea Macfarlane (55)
11/2
6m moshe (AUS) x beautiful brat (AUS) (blue gum (AUS))
Race 6 - Ken King Thoroughbreds (Bm58) (1606m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:38.36
Prizemoney: $15,000
1
8/11F
T: Patrick Payne
R: R Mc Leod (60)
8/11F
Winning siblings: The Move,
This nick: 29 runners; 23 winners; 5 SW. Details
2
2
11/1
T: Jody Thompson
R: Madison Lloyd (58.5)
11/1
3
2.1
9/1
T: Brett Scott
R: Dylan Dunn (58)
9/1
6m stryker (AUS) x little dorrit (IRE) (sadler's wells (USA))
4
2.5
13/4
T: Russell Osborne
R: Campbell Rawiller (58.5)
13/4
6g moshe (AUS) x rubijay (NZ) (private call (USA))
5
4.7
12/1
T: Martin Stein
R: Jaden Lloyd (53)
12/1
8g dash for cash (AUS) x raffin (AUS) (gold carat (USA))
6
4.9
14/1
T: Bryan Maher
R: J Keating (59.5)
14/1
7g sharkbite (AUS) x miss tabitha (AUS) (tabkir (USA))
7
5.2
30/1
T: Rick Freyer
R: B Vale (58.5)
30/1
7g big brown (USA) x vignor (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.4
100/1
T: A Curtis
R: Chelsea Macfarlane (55.5)
100/1
9
12.4
40/1
T: Martin Stein
R: Ms A Bryan (52)
40/1
7m rip van winkle (IRE) x mareva (NZ) (zabeel (NZ))
10
15.4
Mr Haar (11)
66/1
T: A O Diggins
R: J Mallyon (55)
66/1
8g youthful legs (USA) x shine the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
* Nick figures are for Australasia.