Breednet Results

BROOME - Saturday, July 15

Race 1 - Oasis Bakery Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.20 (36.30)
Prizemoney: $12,500
1
10/9F
T: Ms F Scott
R: P Farrell (58)
10/9F
4g heritage (AUS) x storm fille (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
40/1
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (58)
40/1
3
6.8
3/1
T: Tiarnna Robertson
R: Ms L Staples (56)
3/1
3f rothesay (AUS) x legs up to here (USA) (gold regent (USA))
4
7.2
8/1
T: D L Casey
R: Ms S Altieri (56)
8/1
5
10.5
Max (5)
11/1
T: G B Delane
R: P Hall (58)
11/1
3g oratorio (AUS) x romida (AUS) (vain rancher (AUS))
6
11.5
20/1
T: Joanna Offen
R: Ms M Hagley (58)
20/1
7
11.6
Zolas (3)
40/1
T: M Ball
R: D Miller (58)
40/1
3g alfred nobel (IRE) x sabotiere (IRE) (unfuwain (USA))
8
14.2
14/1
T: S R Casey
R: C Haddon (56)
14/1
3f dick turpin (IRE) x red belly black (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
16.2
13/2
T: A H Mortimer
R: M Heagney (56)
13/2
3f alfred nobel (IRE) x daneula (AUS) (danetime (IRE))
Race 2 - Kimberly Mowers & Spares-Bm70+ (1200m)
Class: BM70+ Track: Good(3) Time: 1:09.88 (34.13)
Prizemoney: $16,000
1
11/8
T: Robert Gulberti
R: Ben Paterson (60)
11/8
5g holy roman emperor (IRE) x natesa (AUS) (metal storm (FR))
Winning siblings: Manahatn, Red Moon, Teen Idol,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/4F
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (58.5)
5/4F
5g oratorio (AUS) x la tache (AUS) (mukaddamah (USA))
3
6
8/1
T: Steele Casey
R: P Farrell (54)
8/1
5g shinzig (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
4
8.2
14/1
T: D R Pateman
R: Casey Hunter (54)
14/1
7g oratorio (AUS) x allandus (AUS) (don't say halo (USA))
5
9
20/1
T: D R Pateman
R: Bonnie Palise (53)
20/1
8g thorn park (AUS) x miss sandman (AUS) (regal advice (NZ))
6
16
15/2
T: J Gangemi
R: D Miller (54)
15/2
Race 3 - Seashells Resort Broome-Bm70+ (1600m)
Class: BM70+ Track: Good(3) Time: 1:36.11 (36.26)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: S R Casey
R: Ms S Altieri (57)
8/1
5g good journey (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
Winning siblings: Zip Your Lips, Zipponet,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
6/1
T: D L Casey
R: Ms L Staples (59)
6/1
7g shamardal (USA) x refemme (AUS) (surtee (AUS))
3
2.6
4/7F
T: Robert Gulberti
R: P Hall (55.5)
4/7F
5g war pass (USA) x donating (AUS) (octagonal (NZ))
4
3
10/1
T: Ms J Busslinger
R: C Haddon (56.5)
10/1
5
3.5
7/1
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (55.5)
7/1
6
9
12/1
T: Brett Southcott
R: Casey Hunter (53.5)
12/1
5g bearcat (AUS) x tis mahal (AUS) (scenic (IRE))
7
21.5
40/1
T: K L Moore
R: M Heagney (55)
40/1
8
27.7
40/1
T: P R Bamford
R: D Miller (55)
40/1
Race 4 - Pinda Labour Solutions Hcp-C3 (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:37.23 (36.51)
Prizemoney: $14,000
1
8/1
T: Ms F Scott
R: P Farrell (57)
8/1
5m sharkbite (AUS) x tickle the peter (NZ) (senor pete (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/1
T: D R Pateman
R: Casey Hunter (57.5)
25/1
4g purrealist (AUS) x elantra (AUS) (brief truce (USA))
3
2.5
Avidus (5)
13/2
T: Steele Casey
R: M Heagney (57.5)
13/2
5g viscount (AUS) x avid (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3
12/1
T: G B Delane
R: Ms L Staples (54.5)
12/1
7g redoute's choice (AUS) x la silva (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.2
8/1
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (58)
8/1
4g danehill express (AUS) x megapike (AUS) (king cugat (USA))
6
3.5
5/2F
T: Robert Gulberti
R: P Hall (57.5)
5/2F
4g war chant (USA) x lady mambo (AUS) (seignorial (USA))
7
3.7
6/1
T: K J Collins
R: C Haddon (55.5)
6/1
8
8.5
50/1
T: K L Moore
R: Bonnie Palise (53)
50/1
9
8.7
13/2
T: Robert Gulberti
R: Ben Paterson (59)
13/2
5g saxon (AUS) x kiseki belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
13.7
11/2
T: D L Casey
R: Ms S Altieri (58.5)
11/2
4g war chant (USA) x call to ransom (AUS) (red ransom (USA))
11
14
40/1
T: Jacquelyn Scott
R: D Miller (55.5)
40/1
5g more than ready (USA) x mary marvel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - Galwey Pearls (Bm58+) (1800m)
Class: BM58+ Track: Good(3) Time: 1:47.89 (37.86)
Prizemoney: $14,500
1
8/1
T: Robert Gulberti
R: P Hall (58.5)
8/1
5g viscount (AUS) x she's all storm (AUS) (stormy's son (AUS))
Winning siblings: Assurance, Resistance,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: S R Casey
R: Ms S Altieri (59)
7/4F
7g bradbury's luck (AUS) x tarlalin (NZ) (faltaat (USA))
3
2
9/1
T: P R Bamford
R: Ms M Hagley (58.5)
9/1
6g bold expectation (AUS) x smolder (AUS) (mukaddamah (USA))
4
2.5
5/1
T: Chris Pollard
R: Bonnie Palise (55.5)
5/1
7g rakti (GB) x celebrating ruby (AUS) (spartacus (AUS))
5
2.8
Wonorg (7)
20/1
T: Meryl Hayley
R: Alan Kennedy (58.5)
20/1
6
3
20/1
T: J Gangemi
R: C Haddon (55)
20/1
5g savabeel (AUS) x bella renza (NZ) (van nistelrooy (USA))
7
3.5
8/1
T: G B Delane
R: Ms L Staples (54)
8/1
6g carpanetto (IRE) x zalia (AUS) (jeune (GB))
8
5.8
12/1
T: D R Pateman
R: Casey Hunter (59.5)
12/1
7g hold that tiger (USA) x noble creation (AUS) (principality (AUS))
9
6
16/1
T: Sue Olive
R: M Heagney (57.5)
16/1
4g medaglia d'oro (USA) x soaressa (AUS) (twining (USA))
10
8.5
20/1
T: Jacquelyn Scott
R: D Miller (54)
20/1
5g mint lane (USA) x snow maker (AUS) (timber country (USA))
11
10.5
30/1
T: Ms K Farrell
R: P Farrell (57.5)
30/1
5g danehill express (AUS) x bonny guest (AUS) (what a guest (IRE))
12
16.5
12/1
T: Robert Gulberti
R: Ben Paterson (58.5)
12/1
9g blackfriars (AUS) x clicked (AUS) (geiger counter (USA))
Race 6 - Divers Tavern Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:17.19 (36.27)
Prizemoney: $12,500
1
2/1F
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (59)
2/1F
3g balestrini (IRE) x tivoli danz (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
8/1
T: Robert Gulberti
R: Ben Paterson (57)
8/1
3
4.2
15/2
T: D L Casey
R: Ms S Altieri (55.5)
15/2
4m patronize (AUS) x harper valley (AUS) (desert prince (IRE))
4
5.8
40/1
T: Ms K Farrell
R: Bonnie Palise (55)
40/1
4g shrewd rhythm (AUS) x katella bubbles (AUS) (johannesburg (USA))
5
6.8
16/1
T: P R Bamford
R: D Miller (56.5)
16/1
5g wanted (AUS) x spurn (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.3
20/1
T: K L Moore
R: M Heagney (56)
20/1
5m lonhro (AUS) x poetic genius (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
8.3
30/1
T: Kariss Whitfield
R: Casey Hunter (53)
30/1
5m vital equine (IRE) x drifted (AUS) (hennessy (USA))
8
8.5
7/2
T: D L Casey
R: Ms L Staples (55.5)
7/2
9
9.5
50/1
T: Ms F Scott
R: P Farrell (55.5)
50/1
5g eavesdropper (USA) x zecchino (AUS) (fairy king (USA))
10
12.5
25/1
T: Kariss Whitfield
R: C Haddon (59)
25/1
4g denman (AUS) x xaar boom (AUS) (xaar (GB))
11
13.3
4/1
T: G B Delane
R: P Hall (57)
4/1
4m snitzel (AUS) x egatrice (AUS) (iglesia (AUS))
Race 7 - Pindan (Bm58+) (1200m)
Class: BM58+ Track: Good(3) Time: 1:10.71 (35.81)
Prizemoney: $14,500
1
11/4F
T: D R Pateman
R: Alan Kennedy (60)
11/4F
5g not a single doubt (AUS) x gala evening (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Howdee (5)
10/1
T: Chris Pollard
R: P Hall (56.5)
10/1
3
1.7
11/1
T: Kariss Whitfield
R: Casey Hunter (55.5)
11/1
5g viscount (AUS) x strawberry jane (AUS) (don't say halo (USA))
4
3
12/1
T: Chris Pollard
R: P Farrell (57)
12/1
4g shaft (AUS) x way past midnight (NZ) (singspiel (IRE))
5
5.3
9/1
T: J Gangemi
R: C Haddon (56.5)
9/1
5g medaglia d'oro (USA) x radio song (AUS) (unbridled's song (USA))
6
6.8
Emjye (10)
15/2
T: Chris Pollard
R: Ms L Staples (54)
15/2
5g reset (AUS) x inski outski (AUS) (danehill (USA))
7
7
5/1
T: D L Casey
R: Ms S Altieri (55.5)
5/1
8
7.1
11/1
T: Robert Gulberti
R: Ben Paterson (57)
11/1
5g redoute's choice (AUS) x apercu (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.5
16/1
T: Robert Gulberti
R: Bonnie Palise (53)
16/1
4g demerit (AUS) x goldtrice (AUS) (fimiston (AUS))
10
9.5
30/1
T: B P Graham
R: D Miller (54)
30/1
5m magnus (AUS) x blow (AUS) (end sweep (USA))
11
19.5
Woven (8)
7/1
T: D R Pateman
R: M Heagney (55.5)
7/1
5g hard spun (USA) x zippity blink (AUS) (green line express (USA))
* Nick figures are for Australasia.