Breednet Results

CANTERBURY - Wednesday, April 26

Race 1 - Hyland Race Colours (Bm67) (1250m)
Class: Benchmark 67 Track: Soft(5) Time: 1:14.87 (35.23)
Prizemoney: $40,000
1
Sisken (5)
6/1
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (56.5)
6/1
Winning siblings: Galapagos, Gouldian, Painted Firetail,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: C J Waller
R: K McEvoy (59)
15/4
3f street cry (IRE) x military rose (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.3
8/15F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (58.5)
8/15F
3f duporth (AUS) x hot flash (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.6
16/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (57)
16/1
3f exceed and excel (AUS) x swansea (IRE) (singspiel (IRE))
5
2.3
12/1
T: Joseph Pride
R: B El-Issa (58)
12/1
3f dane shadow (AUS) x lady sublime (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 2 - Ranvet (Bm67) (1550m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:35.21 (35.76)
Prizemoney: $40,000
1
11/4F
T: James Cummings
R: J R Collett (57)
11/4F
3f savabeel (AUS) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Ocean's Fourteen, Slumberland, Smashing,
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.1
4/1
T: J C Coyle
R: C Lever (57.5)
4/1
4g onemorenomore (AUS) x legislature (AUS) (more than ready (USA))
3
3.4
3/1
T: J G Sargent
R: Travis Wolfgram (56)
3/1
3g o'reilly (NZ) x saheel (NZ) (zabeel (NZ))
4
4
9/2
T: C J Waller
R: B Shinn (59)
9/2
4g kyllachy (GB) x thousandkissesdeep (IRE) (night shift (USA))
5
4.3
8/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (52.5)
8/1
4m dane shadow (AUS) x ar dan (AUS) (iglesia (AUS))
6
4.7
6/1
T: J and G Lee
R: K Jennings (57)
6/1
6g canny lad (AUS) x lucky jewel (NZ) (lucky ring (IRE))
Race 3 - Casino Prince @ Vinery Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.15 (35.44)
Prizemoney: $40,000
1
Noire (7)
5/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
5/2
3f foxwedge (AUS) x valadon (AUS) (woodman (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
20/1
T: R J Quinton
R: J Parr (57)
20/1
3g dream ahead (USA) x double crossing (AUS) (giant's causeway (USA))
3
2.1
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
10/1
3g redoute's choice (AUS) x hasna (AUS) (snippets (AUS))
4
2.7
9/2
T: C J Waller
R: C W Brown (55)
9/2
3f denman (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
5
3.4
5/4F
T: K A Lees
R: B Avdulla (55)
5/4F
3f reward for effort (AUS) x adsila (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.5
25/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (55)
25/1
3f all american (AUS) x icy reception (GB) (groom dancer (USA))
7
5.2
9/1
T: Matthew Smith
R: Tim Clark (57)
9/1
3g swiss ace (AUS) x sarajay (NZ) (danasinga (AUS))
Race 4 - Tab (Bm72) (1900m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:58.10 (37.12)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: K J Parker
R: J Ford (55)
12/1
6g dubawi (IRE) x scottish amour (AUS) (whiskey road (USA))
Winning siblings: Etype, Golden Highway,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (59.5)
5/2F
4g mossman (AUS) x why're you waiting (AUS) (more than ready (USA))
3
5.1
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Nick Heywood (55.5)
8/1
4
5.3
12/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (53.5)
12/1
4m bernardini (USA) x sweet corn (AUS) (scenic (IRE))
5
5.9
Wu Gok (4)
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57.5)
4/1
3g sebring (AUS) x lipari (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
6.9
12/1
T: J G Sargent
R: T Angland (58)
12/1
4g casino prince (AUS) x fine red (AUS) (red ransom (USA))
7
7
4/1
T: R A Freedman
R: J Parr (57)
4/1
3g showcasing (GB) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
8
7.5
12/1
T: John Thompson
R: J R Collett (55.5)
12/1
4g savabeel (AUS) x cinnie (NZ) (keeper (AUS))
9
7.6
10/1
T: Brooke Somers
R: C W Brown (57)
10/1
6g husson (ARG) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 5 - Bowermans Furniture (Bm73) (1200m)
Class: Benchmark 73 Track: Good(4) Time: 1:12.19 (35.88)
Prizemoney: $40,000
1
Ozark (7)
13/8F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56)
13/8F
3g lonhro (AUS) x ouachita (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 35 runners; 30 winners; 6 SW. Details
2
1.5
11/2
T: J M Austin
R: Rachel King (57)
11/2
5g choisir (AUS) x search the stars (AUS) (tale of the cat (USA))
3
1.8
7/1
T: Ms G Markwell
R: T Angland (58)
7/1
5g starcraft (NZ) x cool gal (AUS) (secret savings (USA))
4
1.9
8/1
T: Nick Mitchell
R: C Reith (57)
8/1
7g snitzel (AUS) x made of diamonds (AUS) (made of gold (USA))
5
2.2
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57.5)
4/1
5g northern meteor (AUS) x siuya (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.4
12/1
T: Ms K Gavenlock
R: Tim Clark (58.5)
12/1
7g falvelon (AUS) x zadiamond (NZ) (zabeel (NZ))
7
3.6
El Sid (8)
8/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (55.5)
8/1
3g sidereus (AUS) x madam lush (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
4.3
20/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (57)
20/1
7g strada (AUS) x novella (AUS) (kaaptive edition (NZ))
9
6.3
80/1
T: Rick Worthington
R: J Ford (55.5)
80/1
5g street sense (USA) x hinting (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(5) Time: 1:11.99 (36.13)
Prizemoney: $40,000
1
Maraam (4)
6/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (57.5)
6/1
4m street cry (IRE) x munhro (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Derryn, Superfast Saki,
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.1
20/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
20/1
4m curlin (USA) x bootsey (USA) (cat thief (USA))
3
1.9
12/1
T: R and L Price
R: J Parr (57.5)
12/1
4m darci brahma (NZ) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
4
2.4
7/2
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56.5)
7/2
3f commands (AUS) x serenissima (AUS) (lonhro (AUS))
5
3.4
7/2
T: David Pfieffer
R: Tim Clark (56.5)
7/2
4m star witness (AUS) x dixie paradise (USA) (dixie union (USA))
6
3.8
13/8F
T: C J Waller
R: K McEvoy (58.5)
13/8F
4m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
7
9.6
Viatrix (10)
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
10/1
3f artie schiller (USA) x viator (AUS) (snaadee (USA))
Race 7 - Rubick @ Coolmore (Bm67) (1900m)
Class: Benchmark 67 Track: Soft(5) Time: 2:00.64 (37.49)
Prizemoney: $40,000
1
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (58)
6/1
This nick: 10 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/1
T: James Cummings
R: C W Brown (58.5)
7/1
3c dalghar (FR) x philippa chelsea (NZ) (viscount (AUS))
3
1.9
Nemrud (2)
15/2
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (60.5)
15/2
3g reset (AUS) x byzantine (AUS) (elusive quality (USA))
4
2
7/2F
T: C J Waller
R: T Angland (58.5)
7/2F
3f pins (AUS) x lowland (NZ) (centaine (AUS))
5
2.1
9/1
T: J A O'Shea
R: K Jennings (60.5)
9/1
3g street cry (IRE) x conceal (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.2
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55.5)
4/1
7
3.8
60/1
T: G K White
R: G Buckley (53)
60/1
3f dane shadow (AUS) x ruby ransom (AUS) (red ransom (USA))
9
4.3
Kirini (10)
9/2
T: C J Waller
R: J R Collett (55.5)
9/2
3f medaglia d'oro (USA) x admiring (AUS) (street cry (IRE))
10
7.9
30/1
T: David Payne
R: Ms K O'Hara (54.5)
30/1
3g sebring (AUS) x sea gypsy (AUS) (rahy (USA))
11
8
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: C Reith (55)
20/1
3f helenus (AUS) x redaluca's gaze (AUS) (intergaze (AUS))
* Nick figures are for Australasia.