Breednet Results

CAULFIELD - Wednesday, October 14

Race 1 - Bianca North (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:38.41 (35.32)
Prizemoney: $135,000
1
7/4F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
7/4F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
12/1
T: M J Mehegan
R: B Melham (56)
12/1
3f fighting sun (AUS) x ruby ninetails (AUS) (red ransom (USA))
3
6.3
8/1
T: J Warren & D Krongold
R: N Callow (57.5)
8/1
3c redoute's choice (AUS) x zastava (AUS) (encosta de lago (AUS))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$300,000
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Hawkes Racing
4
8.2
15/2
T: T Busuttin & N Young
R: J Bowman (57.5)
15/2
3c tavistock (NZ) x not a jaffa (NZ) (iffraaj (GB))
5
8.6
5/2
T: C Maher & D Eustace
R: Jamie Kah (61.5)
5/2
3c fastnet rock (AUS) x wiener (AUS) (more than ready (USA))
6
11.6
30/1
T: Daniel Williams
R: J Benbow (57)
30/1
3c unencumbered (AUS) x zalmara (USA) (exchange rate (USA))
Race 2 - Coongy Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:03.75 (34.98)
Prizemoney: $200,000
1
9/4F
T: G M Begg
R: Jordan Childs (55)
9/4F
4g rebel raider (AUS) x good thinking (AUS) (hold that tiger (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/2
T: T Dabernig & B Hayes
R: M Zahra (61)
11/2
9g champs elysees (GB) x casual (GB) (nayef (USA))
3
3.4
Kiwia (4)
40/1
T: Archie Alexander
R: John Allen (59)
40/1
7g reset (AUS) x single view (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.5
25/1
T: S P Gower
R: Craig Williams (55)
25/1
6g high chaparral (IRE) x ardeche (NZ) (dehere (USA))
5
3.6
13/4
T: Robert Hickmott
R: Jamie Kah (56.5)
13/4
5h campanologist (USA) x donna lavinia (GER) (acatenango (GER))
6
3.7
3/1
T: C Maher & D Eustace
R: B Melham (59)
3/1
7g zoffany (IRE) x glympse (IRE) (spectrum (IRE))
7
4.2
8/1
T: D R Brideoake
R: Damian Lane (56)
8/1
8
5.4
30/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: W Pike (60.5)
30/1
5h galileo (IRE) x hveger (AUS) (danehill (USA))
Race 3 - Beck Probuild (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:02.73 (36.08)
Prizemoney: $135,000
1
6/1
T: C W Little
R: Jordan Childs (56)
6/1
Winning siblings: Think Cathy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
13/2
T: Brett Scott
R: M J Walker (59.5)
13/2
6g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
3
5.5
25/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: Damian Lane (61.5)
25/1
4
5.7
7/4F
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (61)
7/4F
5g champs elysees (GB) x zacchera (GB) (zamindar (USA))
5
6
30/1
T: Shawn Mathrick
R: Ben Allen (56)
30/1
5g zoustar (AUS) x queen's elect (AUS) (holy roman emperor (IRE))
6
7.5
Gamay (3)
4/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (60)
4/1
4m pierro (AUS) x amish (AUS) (canny lad (AUS))
7
8
8/1
T: L & T Corstens
R: Craig Williams (56)
8/1
4m pins (AUS) x singasong (NZ) (danasinga (AUS))
8
11.7
40/1
T: Deanne Taylor
R: W Egan (56.5)
40/1
8g valixir (IRE) x viva arena (AUS) (arena (AUS))
9
11.9
13/2
T: M C Kent
R: M Zahra (58)
13/2
Race 4 - Blue Sapphire (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.12 (36.78)
Prizemoney: $400,000
1
10/1
T: L & T Corstens
R: B Melham (57)
10/1
3c zoustar (AUS) x vanilla ice cream (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 15 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.2
3/1
T: A & S Freedman
R: L Currie (57)
3/1
3c street boss (USA) x itameri (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.3
Anders (2)
4/11F
T: C Maher & D Eustace
R: M Zahra (57)
4/11F
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm84) (2407m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 2:32.14 (35.74)
Prizemoney: $135,000
1
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
9/1
5g medaglia d'oro (USA) x anne of kiev (IRE) (oasis dream (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
30/1
T: P Stokes
R: C Newitt (59)
30/1
6g so you think (NZ) x faint perfume (AUS) (shamardal (USA))
3
1.2
12/1
T: Joshua Julius
R: Jordan Childs (56)
12/1
6m so you think (NZ) x hailbella (AUS) (giant's causeway (USA))
4
2.2
30/1
T: J Warren & D Krongold
R: Jamie Kah (58)
30/1
7g street cry (IRE) x rathsallagh (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.3
30/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (59)
30/1
6g tamayuz (GB) x walayef (USA) (danzig (USA))
6
2.5
10/9F
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58)
10/9F
6g camelot (GB) x za'hara (IRE) (raven's pass (USA))
7
2.8
25/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: M Zahra (61.5)
25/1
8g sir percy (GB) x ledahead (NZ) (jugalug (NZ))
8
2.9
10/1
T: C J Waller
R: D Oliver (60.5)
10/1
5g raven's pass (USA) x masiyma (IRE) (dalakhani (IRE))
9
3.2
50/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (57)
50/1
6g havana gold (IRE) x statia (FR) (anabaa (USA))
10
3.3
100/1
T: Julius Sandhu
R: M Rodd (56)
100/1
6g high chaparral (IRE) x nobentleyforme (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
3.5
80/1
T: T Busuttin & N Young
R: L Currie (58)
80/1
12
4.5
3/1
T: C Maher & D Eustace
R: B Melham (57.5)
3/1
Race 6 - Village Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.97 (34.34)
Prizemoney: $175,000
1
4/1
T: James Cummings
R: D Oliver (59)
4/1
6g exceed and excel (AUS) x dazzler (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Bivouac, Glittery, Sparks,
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
1
20/1
T: Levi Kavanagh
R: Damian Lane (56)
20/1
4g rubick (AUS) x save a penny (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.4
15/4
T: J W Price
R: M J Dee (58.5)
15/4
6g nicconi (AUS) x girls rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
1.6
25/1
T: M D Moroney
R: B Melham (56)
25/1
5g zoustar (AUS) x jester's girl (AUS) (commands (AUS))
5
3.1
20/1
T: T & C McEvoy
R: L Currie (60.5)
20/1
6g written tycoon (AUS) x zoccoletta (AUS) (fasliyev (USA))
6
3.3
100/1
T: K & K Keys
R: C Newitt (56)
100/1
6g al maher (AUS) x ruby bre (AUS) (rubiton (AUS))
7
3.6
6/1
T: P G Moody
R: L Nolen (61.5)
6/1
8
4.3
7/2F
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (56)
7/2F
5g kuroshio (AUS) x li'l miss hayley (NZ) (savabeel (AUS))
9
5.8
Cadogan (11)
100/1
T: K L Corstens
R: Craig Williams (56)
100/1
7g smart missile (AUS) x cadazzle (USA) (malibu moon (USA))
10
5.9
20/1
T: Mitchell Freedman
R: W Egan (56)
20/1
6g congrats (USA) x pas de deux (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 7 - Ladies' Day Vase (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.25 (35.12)
Prizemoney: $200,000
1
2/1F
T: D T O'Brien
R: Jamie Kah (55)
2/1F
5m shamus award (AUS) x sovereign charm (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Cosmic Charm, Noname Lane, Seaflare,
This nick: 11 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.4
10/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (55)
10/1
3
0.5
11/2
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (55)
11/2
4m testa rossa (AUS) x mary of modena (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.7
11/2
T: P & P Snowden
R: Damian Lane (55)
11/2
5
0.8
11/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
11/1
4m epaulette (AUS) x icy heels (AUS) (medaglia d'oro (USA))
6
1.1
20/1
T: Matthew Cumani
R: John Allen (55)
20/1
6m dane shadow (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
7
1.6
50/1
T: C Maher & D Eustace
R: L Currie (55)
50/1
8
2.3
8/1
T: K & K Keys
R: M Zahra (57)
8/1
7m lope de vega (IRE) x lemon reef (USA) (lemon drop kid (USA))
9
2.4
6/1
T: Dan O'Sullivan
R: Michael Poy (55)
6/1
4m toronado (IRE) x st trinians (AUS) (black hawk (GB))
10
3.9
40/1
T: M C Kent
R: L Nolen (55)
40/1
5m redwood (GB) x cattledog (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6.9
50/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
50/1
5m not a single doubt (AUS) x fidele (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Nick Johnstone R/Estate (Bm84) (1400m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:25.06 (35.56)
Prizemoney: $125,000
1
Strome (13)
20/1
T: D J O'Prey
R: Jamie Kah (57.5)
20/1
6m smart missile (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Abreed, Skirting,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/1
T: J Warren & D Krongold
R: M Rodd (57)
10/1
6m street cry (IRE) x tellora (AUS) (elusive quality (USA))
3
0.6
Kazio (6)
8/1
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (58.5)
8/1
7g foreplay (AUS) x winslet (AUS) (grand lodge (USA))
5
1.3
30/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (60.5)
30/1
6g savabeel (AUS) x heat storm (AUS) (green desert (USA))
6
1.5
Viral (5)
14/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (59)
14/1
5g al maher (AUS) x tyche (AUS) (saltgrass (USA))
7
1.6
7/2F
T: P G Moody
R: L Nolen (58.5)
7/2F
7g i am invincible (AUS) x simply enchanting (USA) (forest wildcat (USA))
8
2.1
9/1
T: J R Welsh
R: Carleen Hefel (57.5)
9/1
5g kuroshio (AUS) x besant (AUS) (bianconi (USA))
9
2.8
Jentico (12)
25/1
T: T & C McEvoy
R: L Currie (57.5)
25/1
5m written tycoon (AUS) x swift sands (AUS) (dubai destination (USA))
10
2.9
30/1
T: P G Moody
R: B Higgins (58)
30/1
7g mint lane (USA) x aseelah (AUS) (falbrav (IRE))
11
3.4
5/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: W Pike (58)
5/1
5g pierro (AUS) x musidora (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
3.6
40/1
T: P A Preusker
R: B Prebble (58.5)
40/1
13
3.8
100/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (62.5)
100/1
10g shinko king (IRE) x outraging (NZ) (fiesta star (AUS))
14
4.6
15/4
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (58)
15/4
4g stratum (AUS) x matron (NZ) (o'reilly (NZ))
* Nick figures are for Australasia.