Breednet Results

CESSNOCK - Tuesday, July 7

Race 1 - East Cessnock Bowling Club Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:12.41
Prizemoney: $9,000
1
ONYEGIN (15)
6.50
T: B M FIRTH
R: JOSH ADAMS (54.00)
6.50
2c foxhound (USA) x urgent affair (AUS) (youthful legs (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
41.00
T: M J DWYER
R: R M SAXTON (56.00)
41.00
2g e dubai (USA) x birthday flight (AUS) (vettori (IRE))
3
0.7
7.00
T: STEPHEN SCHOFIELD
R: DALE SPRIGGS (56.00)
7.00
2g danasinga (AUS) x kaafickle (NZ) (kaapstad (NZ))
4
1
7.50
T: P H DOMBKINS
R: TOMMY BERRY (56.00)
7.50
2c mossman (AUS) x prisage (AUS) (snippets (AUS))
5
1.8
CABINET (17)
15.00
T: M D GRIFFITH
R: G BUCKLEY (56.00)
15.00
2g commands (AUS) x wardrobe (AUS) (grosvenor (NZ))
6
3.2
10.00
T: B G LAWRENCE
R: TIMOTHY BELL (52.50)
10.00
2f tale of the cat (USA) x angel on links (NZ) (palace music (USA))
7
3.3
15.00
T: P M PERRY
R: NATHAN BERRY (56.00)
15.00
2g dane shadow (AUS) x azure (NZ) (kingfisher mill (USA))
8
3.6
6.00F
T: K A LEES
R: A ROBINSON (56.00)
6.00F
2g untouchable (AUS) x trist a girl (NZ) (sir tristram (IRE))
9
4.3
26.00
T: K A LEES
R: A GIBBONS (56.00)
26.00
2c fastnet rock (AUS) x spinnaker (GB) (nashwan (USA))
10
5.9
26.00
T: WAYNE SEELIN
R: P FERRIS (54.00)
26.00
2f beautiful crown (USA) x sky can hurri (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
20.4
41.00
T: MS T VIGOUROUX
R: B SPRIGGS (52.50)
41.00
Race 2 - Swill "n" Grill Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 0:53.69
Prizemoney: $9,000
1
F
T: T S HOWLETT
R: TIMOTHY BELL (52.50)
F
2f distant music (USA) x zedauring (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Alights, Angelrider,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
T: D P SMITH
R: D McLELLAN (56.00)
5m danewin (AUS) x bagounty (AUS) (county (AUS))
3
0.7
BEEBOP (5)
T: K A LEES
R: MS C PETTIGREW (53.00)
4
2
NAMAKA (10)
T: P M PERRY
R: NATHAN BERRY (55.50)
2g elvstroem (AUS) x lady violet (AUS) (old crony (USA))
5
2.4
T: A G SCORSE
R: B SPRIGGS (52.50)
6
3.1
T: A M BRITT
R: G BUCKLEY (57.50)
7
3.5
T: J C COYLE
R: MITCHELL BELL (57.50)
3g stravinsky (USA) x elevenses (NZ) (star way (GB))
8
5
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (54.00)
3f strategic (AUS) x semaphore (AUS) (danehill (USA))
9
6.2
SERIES (4)
T: M A MILTON
R: MS T NIKORA (56.50)
4g redoute's choice (AUS) x oh blue angel (AUS) (semipalatinsk (USA))
10
6.8
T: P R ATKINS
R: P FERRIS (58.00)
4g ghataas (GB) x molokai's lass (AUS) (molokai prince (AUS))
11
7.1
T: P R ATKINS
R: A GIBBONS (56.00)
3f reenact (AUS) x elsa's diamond (AUS) (adirondack holme (USA))
12
7.4
T: M D GRIFFITH
R: T J GREEN (54.00)
3f high yield (USA) x liberated lady (AUS) (victory prince (AUS))
13
8
T: B P WALKER
R: R M SAXTON (56.00)
14
10
T: J P WATERS
R: P J FALVEY (56.00)
3f beckett (IRE) x roaring twenties (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 3 - Station Hotel Kurri Kurri Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:26.26
Prizemoney: $9,000
1
FNOON (10)
F
T: J R PROUT
R: D McLELLAN (56.00)
F
3f el moxie (USA) x miss brunhilde (AUS) (cossack warrior (AUS))
Winning siblings: Missrainydaymoney,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3
T: A G SCORSE
R: B SPRIGGS (54.50)
3f more than ready (USA) x top saint (AUS) (st. jude (AUS))
3
2.8
T: P M PERRY
R: J PENZA (58.00)
3g jeune (GB) x be sweet marie (USA) (west by west (USA))
4
6.1
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (58.00)
3g lawyer (AUS) x princess marwina (AUS) (marwina (AUS))
5
6.8
T: S FARLEY
R: L CUMBERLAND (56.00)
3f dyslexia (AUS) x flirting rules (AUS) (octagonal (NZ))
6
8.2
YAR (16)
T: R J DAVIES
R: TOMMY BERRY (58.00)
7
8.3
T: M N HOWARD
R: TIMOTHY BELL (54.50)
5m free flyer (IRE) x we own a native (AUS) (son of gildoran (AUS))
8
8.8
T: N F BOLAND
R: P FERRIS (58.00)
3g hussonet (USA) x valsora (IRE) (tate gallery (USA))
9
14.1
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (56.00)
3f youthful legs (USA) x corie bet (AUS) (bletchencore (AUS))
10
17.4
T: MS D LUMSDEN
R: A GIBBONS (56.00)
11
19
T: WAYNE SEELIN
R: A ROBINSON (58.00)
3g reenact (AUS) x miss tee (AUS) (youthful legs (USA))
12
23.3
T: G J PRESTON
R: R M SAXTON (58.00)
3g catbird (AUS) x forcibly (AUS) (marauding (NZ))
13
23.9
T: P M PERRY
R: NATHAN BERRY (58.00)
3g falbrav (IRE) x little pretty (AUS) (king of kings (IRE))
Race 4 - Hunter Petroleum Products Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:26.14
Prizemoney: $9,000
1
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (58.00)
5g bahamian bounty (GB) x verdura (GB) (green desert (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
T: MS D LUMSDEN
R: MS V SCHUBERT (58.00)
4g king of danes (AUS) x venus may (AUS) (air de france (USA))
3
4.8
T: P J EGGLESTON
R: P J FALVEY (56.00)
3f spinning world (USA) x almirah (AUS) (alquoz (USA))
4
10.4
NOKIN (5)
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (58.00)
3g hurricane sky (AUS) x not related (AUS) (family ties (USA))
5
11.5
T: R E OLLERTON
R: J GRISEDALE (58.00)
3g rhythm (USA) x markedly absent (AUS) (marquetry (USA))
6
12.7
T: S FARLEY
R: J PENZA (56.00)
7
13.7
T: P M PERRY
R: NATHAN BERRY (58.00)
3g danzero (AUS) x barents sea (USA) (sea hero (USA))
8
15.2
CLUSO (1)
F
T: J C DEAMER
R: D McLELLAN (58.00)
F
3g tobougg (IRE) x nikoletta (AUS) (danzero (AUS))
9
16.6
T: MS C MURNANE
R: JOSH ADAMS (54.00)
4m pierce arrow (AUS) x serinsk (AUS) (semipalatinsk (USA))
10
18.1
T: S D HENRY
R: DANIEL EDMONDS (56.00)
3f catbird (AUS) x lola mia (NZ) (ivory hunter (USA))
11
20
T: A M BRITT
R: G BUCKLEY (56.00)
3f fraar (USA) x flying esra (AUS) (at talaq (USA))
12
21.4
T: P R ATKINS
R: A GIBBONS (56.00)
4m kutta (GB) x lancashire chimes (AUS) (chime zam (AUS))
13
24.5
DEEKIWI (15)
T: S FARLEY
R: L CUMBERLAND (56.00)
3f reenact (AUS) x royal lorial (AUS) (devorant (AUS))
Race 5 - Guardian Safety Solutions (62) (1550m)
Class: Restricted 62 Track: Slow Time: 1:40.76
Prizemoney: $10,000
1
T: S FARLEY
R: L CUMBERLAND (56.50)
7g rigoletto (AUS) x astrid (NZ) (lord ballina (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
T: STUART PHEGAN
R: DALE SPRIGGS (56.50)
3c beautiful crown (USA) x apple tree queen (AUS) (imperial prince (IRE))
3
1.8
RAY (16)
T: K A HEWITT
R: R THOMPSON (55.50)
4g danehill dancer (IRE) x curtain time (AUS) (rassendyll (USA))
4
2.7
T: P H DOMBKINS
R: TOMMY BERRY (58.00)
4g fasliyev (USA) x gypsy princess (IRE) (sadler's wells (USA))
5
3.4
T: MS J SHAPTER
R: B SPRIGGS (52.50)
3f racer's edge (AUS) x mareview (AUS) (marwina (AUS))
6
3.5
F
T: P M PERRY
R: J PENZA (57.00)
F
4g encosta de lago (AUS) x screen jester (AUS) (rory's jester (AUS))
7
4.7
T: P M PERRY
R: NATHAN BERRY (55.00)
8
6
T: A NEWING
R: D McLELLAN (58.50)
5g sedaka (AUS) x averna (AUS) (jan murray (USA))
9
7.4
T: B A PARTELLE
R: J GRISEDALE (54.00)
6m commands (AUS) x zafia (NZ) (zabeel (NZ))
10
8
T: LUKE GRIFFITH
R: A ROBINSON (54.00)
3f noverre (USA) x princess bianco (AUS) (at talaq (USA))
11
9.7
T: L J SOWTER
R: T McINTOSH (55.50)
5g filante (NZ) x rose oak (NZ) (oak ridge (FR))
12
11.4
T: R E OLLERTON
R: MS C PETTIGREW (53.50)
7m towkay (AUS) x mission star (NZ) (starjo (NZ))
13
12.5
T: L W CURTIS
R: B VASSALLO (57.00)
4g spinning world (USA) x sample (AUS) (snippets (AUS))
14
18
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (58.00)
6g sandpit (BRZ) x desertoile (AUS) (desert style (IRE))
Race 6 - Golden Grape Estate Hcp (77) (900m)
Class: Restricted 77 Track: Slow Time: 0:52.83
Prizemoney: $12,000
1
F
T: A G SCORSE
R: D McLELLAN (56.00)
F
4m orpen (USA) x shalaque (AUS) (shalford (IRE))
Winning siblings: Blinkin Rules, Canny Prevail,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
JOHNNY (1)
T: K A LEES
R: R THOMPSON (59.50)
3
0.8
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (54.00)
4g sedaka (AUS) x road to diamonds (AUS) (crossroads (AUS))
5
2.5
T: P M PERRY
R: MS A STOKES (51.00)
6
3
T: A M BRITT
R: G BUCKLEY (59.50)
7
4.1
T: K A HEWITT
R: T J GREEN (57.50)
7g o'reilly (NZ) x subpoena (AUS) (zeditave (AUS))
8
5.1
T: MS P CALLAUGHAN
R: TIMOTHY BELL (52.50)
6m sports works (AUS) x ophira (AUS) (prego (IRE))
9
6.9
T: S D HENRY
R: DANIEL EDMONDS (54.00)
6g happy giggle (AUS) x heavenly pearl (AUS) (southern appeal (USA))
10
18.1
T: N F BOLAND
R: P FERRIS (54.00)
8g sir laurence (NZ) x fairy mist (AUS) (bay zephyr (AUS))
Race 7 - Laguna Lodge Hcp (C1) (1150m)
Class: Class 1 Track: Slow Time: 1:12.16
Prizemoney: $10,000
1
F
T: B P WALKER
R: J PENZA (59.00)
F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (57.50)
3f grandera (IRE) x callareason (NZ) (sound reason (CAN))
3
1.5
T: A G SCORSE
R: B SPRIGGS (54.50)
3f marechal (AUS) x maharet (AUS) (clear choice (USA))
4
2.7
T: D P SMITH
R: D McLELLAN (58.00)
5
3.1
T: MS L HUTCHISON
R: MS V SCHUBERT (54.00)
6
3.5
JETAGE (2)
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (58.50)
5g super jet (USA) x sage (AUS) (yallah native (USA))
7
5.1
STUDS (10)
T: J C MCNAIR
R: JOSH ADAMS (52.00)
5m armidale (AUS) x gold earrings (AUS) (fimiston (AUS))
8
5.3
T: P M PERRY
R: TIMOTHY BELL (52.50)
5m dr fong (USA) x palace consort (AUS) (proud knight (AUS))
9
5.4
T: J L ROBERTS
R: P J FALVEY (54.00)
4m shrewdy (AUS) x alkoomi miss (AUS) (gielgud (USA))
10
5.8
T: W J GAVENLOCK
R: L B DUGGAN (54.00)
6g skilful star (AUS) x jenny penny (NZ) (sound reason (CAN))
11
6.1
BRIKEN (5)
T: R J DAVIES
R: DALE SPRIGGS (57.50)
3f desert prince (IRE) x rompers (AUS) (grosvenor (NZ))
12
13.3
T: S J GLEESON
R: MS B HONEYSETT (52.00)
4m honours list (IRE) x ella bella (AUS) (sri pekan (USA))
Race 8 - Kennards Hire/Jungle Juice Cup (1350m)
Class: Open Track: Slow Time: 1:25.46
Prizemoney: $25,000
1
T: R J DAVIES
R: TIMOTHY BELL (51.50)
6g octagonal (NZ) x forest finch (AUS) (waajib (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
F
T: L W CURTIS
R: J PENZA (54.00)
F
4g archway (IRE) x lover's battle (AUS) (battle (AUS))
3
0.5
GO GUS (15)
T: S J HODGE
R: MS A STOKES (50.00)
8g marwina (AUS) x shukey (AUS) (kaoru star (AUS))
4
2.8
T: R P NORTHAM
R: MS V SCHUBERT (56.50)
5g langfuhr (CAN) x south brightia (AUS) (damister (USA))
5
3.6
T: A STAPLEFORD
R: S PARR (59.00)
6
4.2
T: J A SYLVESTER
R: MS E WEISZBACH (53.00)
5g vitrinite (NZ) x corie bet (AUS) (bletchencore (AUS))
7
4.3
T: D I ATKINS
R: P J FALVEY (53.00)
8
4.6
UNRAVEL (17)
T: M J DWYER
R: R M SAXTON (53.00)
4g zariz (AUS) x unsung (AUS) (handy proverb (AUS))
9
6.2
T: F T COWELL
R: A GIBBONS (53.00)
10
6.3
T: G H WALTER
R: R THOMPSON (56.50)
6g snippets (AUS) x our samosa (AUS) (danehill (USA))
11
6.5
T: K A LEES
R: A ROBINSON (55.00)
12
6.8
T: MARCUS WILSON
R: G BUCKLEY (59.00)
13
7.5
T: M A MILTON
R: MS T NIKORA (54.00)
6g splendent (USA) x lady francisby (AUS) (duke ellington (IRE))
Race 9 - Sylvester Bros Bakery (72) (1150m)
Class: Restricted 72 Track: Slow Time: 1:11.17
Prizemoney: $10,000
1
T: K A LEES
R: R THOMPSON (56.50)
5g spectrum (IRE) x leggings (NZ) (tights (USA))
Winning siblings: Lycra Lass, Western Road,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
T: M D GRIFFITH
R: S G TREWEEK (58.50)
4g arena (AUS) x dance of life (AUS) (wonder dancer (NZ))
3
1.5
T: R J DAVIES
R: TIMOTHY BELL (52.50)
4g choisir (AUS) x midnight ballet (AUS) (peintre celebre (USA))
4
3.4
T: P M PERRY
R: J PENZA (54.00)
5g more than ready (USA) x gay tudor (AUS) (polish patriot (USA))
5
3.8
T: J A SYLVESTER
R: MS E WEISZBACH (54.50)
4g mister c. (USA) x jointer (AUS) (solitary hail (USA))
6
5.5
F
T: A G SCORSE
R: D McLELLAN (56.00)
F
5g covetous (AUS) x silent dawn (AUS) (best western (AUS))
7
6.4
T: B A PARTELLE
R: J GRISEDALE (55.00)
6g armidale (AUS) x jaqui o'lantern (AUS) (vain karioi (AUS))
8
8.3
T: G J SHULMAN
R: JOSH ADAMS (52.00)
7g shovhog (AUS) x roswell (NZ) (jetball (AUS))
9
9.6
T: MS J WEBB
R: S PARR (54.00)
7g marwina (AUS) x a new player (AUS) (roi danzig (USA))
10
11.9
T: P M PERRY
R: MS A STOKES (51.00)
4m choisir (AUS) x bobsleigh (AUS) (palace music (USA))
11
13.1
T: N F BOLAND
R: P FERRIS (54.00)
12
13.9
T: S J GLEESON
R: A ROBINSON (56.00)
5g buriton (NZ) x mononga sheila (AUS) (monongahela (USA))
13
16.2
T: M J DWYER
R: R M SAXTON (54.00)
3f e dubai (USA) x birthday flight (AUS) (vettori (IRE))
14
17.5
T: NICK CHAMBERS
R: MS B HONEYSETT (54.50)
7m shepherd's field (USA) x full pelt (AUS) (full and by (NZ))
* Nick figures are for Australasia.