Breednet Results

CLARE - Sunday, November 25

Race 1 - Effie Williams Memorial Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.81
Prizemoney: $10,000
1
9/10F
T: M S Minervini
R: J Holder (56)
9/10F
3f barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
30/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ms G Cartwright (56)
30/1
3f helmet (AUS) x golden penny (AUS) (blevic (AUS))
3
6
35/10
T: W F Francis and G Kent
R: R J Hurdle (56)
35/10
3f al maher (AUS) x kissable (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
6.1
3/1
T: S G Padman
R: Jake Toeroek (57.5)
3/1
4m turffontein (AUS) x entango (NZ) (entrepreneur (GB))
5
7.8
25/1
T: K M Sweeney
R: W Lau (55.5)
25/1
4m rebel raider (AUS) x call to mind (AUS) (centre stalls (IRE))
6
9.2
25/1
T: C Curtis
R: Ms K Bishop (57.5)
25/1
4m wanted (AUS) x not always (AUS) (al awir (NZ))
7
15.7
150/1
T: Ms S Ratsch
R: Wesley Cave (57.5)
150/1
5m typhon (AUS) x crystal royale (AUS) (blevic (AUS))
8
19.6
14/1
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (57.5)
14/1
4m nicconi (AUS) x good decision (AUS) (good journey (USA))
Race 2 - Magicfm/5cs Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:55.95
Prizemoney: $10,000
1
28/10
T: Ms K Huxtable
R: Todd Pannell (58)
28/10
4g foxwedge (AUS) x zerprisal (NZ) (zerpour (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
22/10F
T: W F Francis and G Kent
R: Ms G Cartwright (54.5)
22/10F
3f artie schiller (USA) x strathspey (AUS) (al maher (AUS))
3
4.8
45/10
T: Kristi Evans
R: Eran Boyd (56)
45/10
4m hussonet (USA) x fereronoche (AUS) (gallo di ferro (USA))
4
5.5
20/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (58)
20/1
4g your song (AUS) x jazzy general (AUS) (general nediym (AUS))
5
7.6
40/1
T: David Page
R: M R Henderson (56)
40/1
5m akhadan (AUS) x melody bay (AUS) (piccolo (GB))
6
7.7
6/1
T: Ms P Trenwith
R: Jake Toeroek (56)
6/1
7
10.8
30/1
T: Ms S Ratsch
R: Wesley Cave (58)
30/1
5g pendragon (NZ) x carlina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
11.4
Resista (10)
65/10
T: G V Richards
R: D Caboche (56)
65/10
5m reaan (AUS) x sister akhapacs (AUS) (akhadan (AUS))
9
19.7
12/1
T: K M Sweeney
R: J Potter (58)
12/1
4g zariz (AUS) x eight mile (AUS) (octagonal (NZ))
Race 3 - Alan Heinjus Memorial (Bm56) (1800m)
Class: Benchmark 56 Track: Soft(5) Time: 1:55.53
Prizemoney: $12,000
1
4/1
T: Scott Whittle
R: Sairyn Fawke (57.5)
4/1
Winning siblings: Centenario, Diva No Doubt, Stolen Gift,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.8
10/1
T: K M Sweeney
R: Chris Caserta (56)
10/1
3
1.6
65/10
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (57)
65/10
6g snitzel (AUS) x sophia lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.3
8/1
T: Jordan Frew
R: J Maund (57.5)
8/1
6m bon hoffa (AUS) x savimbi (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.4
9/10F
T: Chris Bieg
R: Jake Toeroek (59.5)
9/10F
4m duporth (AUS) x klatch (AUS) (anabaa (USA))
6
4.6
16/1
T: Garret Lynch
R: Sophie Logan (52)
16/1
8g barely a moment (AUS) x silky oak (NZ) (oak ridge (FR))
7
5.4
80/1
T: R D Daniel
R: Ms G Cartwright (54)
80/1
8
29.5
25/1
T: R F Moore
R: D Caboche (54)
25/1
5g face value (AUS) x misty valley miss (AUS) (king charlemagne (USA))
9
30.4
30/1
T: Grant Young
R: Ms K Bishop (54)
30/1
6g congrats (USA) x dancesteps (NZ) (danehill (USA))
Race 4 - Taylors Wines Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:11.07
Prizemoney: $10,000
1
Fever (2)
6/1
T: W A Bogarts
R: Jake Toeroek (58)
6/1
Winning siblings: Halo's Quest, Jester Halo, Screamer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ms G Cartwright (58)
12/1
3
5.1
28/10
T: P F Blanch
R: Todd Pannell (58)
28/10
4g scaredee cat (NZ) x gaiety (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.7
Sizzkye (13)
14/1
T: D Shepherd
R: J Maund (54.5)
14/1
3f sizzling (AUS) x mirakye (AUS) (more than ready (USA))
5
10.2
25/10F
T: R F Moore
R: Eran Boyd (56.5)
25/10F
3g equiano (FR) x dolphete (AUS) (dolphin street (FR))
6
10.3
4/1
T: Ms S Nolan
R: Chris Caserta (58)
4/1
6g universal prince (AUS) x our gal (AUS) (favorite trick (USA))
7
10.4
20/1
T: D J Halliday
R: D Caboche (58)
20/1
8
11.8
10/1
T: A B Beswick
R: Ms E Finnegan (56)
10/1
5m reaan (AUS) x zaraya rose (AUS) (hawk wing (USA))
9
15.4
16/1
T: R H Wilkinson
R: Ms K Bishop (56)
16/1
Race 5 - Jim Barry Wines (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:05.48
Prizemoney: $12,500
1
Vahana (5)
4/6F
T: M S Minervini
R: R J Hurdle (58)
4/6F
4m sepoy (AUS) x nandi (USA) (dynaformer (USA))
Winning siblings: Indigenous Star,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
65/10
T: K M Sweeney
R: Chris Caserta (54)
65/10
5m mint lane (USA) x race memory (AUS) (racer's edge (AUS))
3
4.1
35/10
T: K M Sweeney
R: J Potter (56.5)
35/10
5g mint lane (USA) x recollection (AUS) (snippets (AUS))
4
4.6
25/1
T: D J Halliday
R: Ms K Bishop (58.5)
25/1
8g barely a moment (AUS) x geordie's girl (AUS) (royal academy (USA))
5
5.2
Iconic (1)
5/1
T: G D Searle
R: Ms E Finnegan (61.5)
5/1
8g bel esprit (AUS) x danavia (AUS) (danehill (USA))
6
14.7
20/1
T: T R Montgomerie
R: J Holder (58.5)
20/1
8g magnus (AUS) x miss penny lass (AUS) (choisir (AUS))
Race 6 - Clare Valley Cup (Bm80) (1800m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(5) Time: 1:54.86
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: R D Daniel
R: Ms G Cartwright (54)
7/1
7g myboycharlie (IRE) x princess phoebe (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Waldorf,
This nick: 7 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
22/10F
T: Shayne Cahill
R: D Caboche (54)
22/10F
6g krupt (AUS) x ebony fair (AUS) (kenfair (NZ))
3
6.6
22/10F
T: Chris Bieg
R: Jake Toeroek (58)
22/10F
8g excites (AUS) x zelady (AUS) (zeditave (AUS))
4
7
25/10
T: M S Minervini
R: J Holder (59)
25/10
5g snitzel (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
5
7.5
20/1
T: Grant Young
R: Kayla Crowther (54)
20/1
9g blevic (AUS) x nature's belle (AUS) (naturalism (NZ))
6
8.4
14/1
T: Kristi Evans
R: J Potter (54)
14/1
7
9
20/1
T: Grant Young
R: Sophie Logan (51)
20/1
7m stratum (AUS) x exalted madam (AUS) (blevic (AUS))
8
9.3
30/1
T: K M Sweeney
R: Chris Caserta (54)
30/1
5m red arrow (AUS) x raise a dane (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Airmaster Australia (Bm54) (1200m)
Class: Benchmark 54 Track: Soft(5) Time: 1:11.87
Prizemoney: $12,000
1
16/10F
T: Ms S Nolan
R: Todd Pannell (59)
16/10F
Winning siblings: Estebana, Svetski,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
35/10
T: Scott Whittle
R: D Caboche (59)
35/10
5g atomic (AUS) x la peru (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.8
12/1
T: Nikki Pollock
R: Ms K Bishop (60.5)
12/1
4
2
32/10
T: T R Montgomerie
R: J Holder (58.5)
32/10
4m o'lonhro (AUS) x van rensberg (AUS) (strategic (AUS))
5
2.9
65/10
T: David Page
R: M R Henderson (59.5)
65/10
8g mutahassin (AUS) x shimla (NZ) (bahhare (USA))
6
3.7
15/1
T: K M Sweeney
R: W Lau (56)
15/1
7g mint lane (USA) x socially (AUS) (gloaming kaoru (AUS))
7
5
20/1
T: A B Beswick
R: Kayla Crowther (54)
20/1
5m kaphero (AUS) x stockinette (AUS) (brief truce (USA))
8
5.7
66/1
T: J A Glatz
R: J Potter (54)
66/1
9g god's own (AUS) x acapulco princess (AUS) (swamp king (USA))
8
5.7
16/1
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (59.5)
16/1
10
9.5
50/1
T: R E Hannigan
R: J Maund (58)
50/1
7g discorsi (AUS) x in light (AUS) (strategic (AUS))
* Nick figures are for Australasia.