Breednet Results

DEVONPORT SYNTHETIC - Sunday, May 6

Race 1 - Birdcage Tavern (Bm76) (1350m)
Class: Benchmark 76 Track: Synthetic Time: 1:20.44 (34.43)
Prizemoney: $18,000
1
1/1F
T: M S Trinder
R: T Baker (55.5)
1/1F
4g magnus (AUS) x liffeybel (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Millrace,
This nick: 23 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
1.5
3/1
T: Adam Trinder
R: Sigrid Carr (59)
3/1
5g hard spun (USA) x sophie princess (NZ) (pompeii court (USA))
3
4.5
8/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (60.5)
8/1
7g wordsmith (AUS) x opera star (AUS) (rigoletto (AUS))
4
5.5
7/2
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (55.5)
7/2
7g danbird (AUS) x aamazin's grace (AUS) (western symphony (USA))
5
9.2
11/1
T: G J McCulloch
R: C Newitt (57)
11/1
7g rock of gibraltar (IRE) x elusive kash (AUS) (elusive quality (USA))
6
12.5
Slalom (7)
66/1
T: Adrian Duggan
R: B Muhcu (54)
66/1
7g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Sky Racing Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:21.95 (37.74)
Prizemoney: $17,000
1
9/2
T: L, D and T Wells
R: Alex Patis (54.5)
9/2
5g globetrotter (USA) x how much is enough (AUS) (dash for cash (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
11/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58.5)
11/2
3g wordsmith (AUS) x private ensign (AUS) (personal flag (USA))
3
4.5
9/2
T: Rowan Hamer
R: Chris Graham (57)
9/2
3g pins (AUS) x worth every cent (NZ) (centaine (AUS))
4
5.5
8/1
T: Barry Campbell
R: Breaana Smith (54.5)
8/1
5g tough speed (USA) x dartington (AUS) (tertian (USA))
5
5.7
5/1
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
5/1
5m all bar one (AUS) x royal highness (AUS) (lion hunter (AUS))
6
7.4
40/1
T: G J McCulloch
R: D Schmitt (58.5)
40/1
3g cardinal virtue (AUS) x some cheer (AUS) (never quit (NZ))
7
9.7
30/1
T: Cameron Thompson
R: Teagan Voorham (54.5)
30/1
3f americain (USA) x kanchanaburi (AUS) (charnwood forest (IRE))
8
14.2
80/1
T: V C Poke
R: Shuji Amano (56.5)
80/1
5m daliapour (IRE) x carmengetit (AUS) (show a heart (AUS))
9
14.5
4/1F
T: Rowan Hamer
R: A Darmanin (58.5)
4/1F
4g myboycharlie (IRE) x aden (AUS) (rory's jester (AUS))
10
26
Chikoy (3)
11/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (58.5)
11/1
4g ladoni (GB) x villawood (AUS) (west quest (CAN))
Race 3 - Rj Print And Signs Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:09.53 (35.86)
Prizemoney: $17,000
1
Enzian (5)
13/8F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (56.5)
13/8F
3f needs further (AUS) x arnika (AUS) (telesto (USA))
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4
Isere (6)
8/1
T: J K Blacker
R: T Baker (56.5)
8/1
4m statue of liberty (USA) x thoressa (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
4.3
15/2
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55)
15/2
3f toorak toff (AUS) x posh chic (AUS) (stratum (AUS))
4
5.3
11/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (56.5)
11/1
4m wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
5
5.4
30/1
T: Nigel Schuuring
R: Ismail Toker (58.5)
30/1
3g strategic (AUS) x royal ruby (AUS) (rory's jester (AUS))
6
5.8
13/2
T: J L Keys
R: Teagan Voorham (54.5)
13/2
3f wordsmith (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.5
60/1
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (56.5)
60/1
3f needs further (AUS) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
8
6.6
20/1
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (56.5)
20/1
4m canford cliffs (IRE) x penn (AUS) (hennessy (USA))
9
7.1
12/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (56)
12/1
10
8.6
Mookcat (15)
25/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (56.5)
25/1
11
9.9
16/1
T: J K Blacker
R: Sherry Barr (54)
16/1
12
12.6
30/1
T: V C Poke
R: Shuji Amano (58.5)
30/1
6g bernardini (USA) x lettercee (AUS) (hennessy (USA))
13
12.7
30/1
T: L, D and T Wells
R: Alex Patis (52.5)
30/1
3f wordsmith (AUS) x gee gees dreamgirl (AUS) (atlantis prince (GB))
14
13.5
60/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (58.5)
60/1
3g ustinov (AUS) x cabarita miss (AUS) (dubai destination (USA))
Race 4 - Tasracing Off The Track (Bm70) (1650m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:42.65 (35.59)
Prizemoney: $17,000
1
15/8
T: G S White
R: C Newitt (59)
15/8
7g hard spun (USA) x roseway bay (AUS) (archway (IRE))
Winning siblings: Jack's Choice, Tidal Rose,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: Liandra Gray
R: B Muhcu (54)
15/2
7g hold that tiger (USA) x real return (AUS) (dolphin street (FR))
3
0.5
13/4
T: J K Blacker
R: Chris Graham (52.5)
13/4
5g haradasun (AUS) x parity (AUS) (thunder gulch (USA))
4
0.7
20/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (54)
20/1
5g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
5
1.7
Axion (2)
7/4F
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (56.5)
7/4F
6
2.4
14/1
T: S L Davis
R: Sigrid Carr (54)
14/1
7g war pass (USA) x tenfuhrcent (AUS) (langfuhr (CAN))
7
4.2
50/1
T: Angela Brakey
R: D Schmitt (54)
50/1
4g toorak toff (AUS) x volksini (NZ) (volksraad (GB))
Race 5 - Tasracing.Com.Au (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:21.54 (35.93)
Prizemoney: $17,000
1
12/1
T: S L Davis
R: Sigrid Carr (56)
12/1
6m churchill downs (AUS) x pelota (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Dublin Lad, This Time Lord,
This nick: 20 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Ella (4)
13/4F
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (57.5)
13/4F
5m reset (AUS) x cosmic express (AUS) (success express (USA))
3
1.5
6/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (56)
6/1
6g written tycoon (AUS) x judes in vogue (AUS) (honours list (IRE))
4
1.9
13/4F
T: G S White
R: Teagan Voorham (57)
13/4F
5
2.4
5/1
T: Ms A Fulton
R: Chris Graham (57.5)
5/1
5g flying spur (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
6
2.5
9/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (57)
9/1
4m west quest (CAN) x matane (AUS) (matsqui (AUS))
7
8.5
12/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (57.5)
12/1
4g host (CHI) x perilous princess (AUS) (dangerous (AUS))
8
11
12/1
T: Kaye Milne
R: Ismail Toker (57)
12/1
6m delightful choice (AUS) x missun (AUS) (masterclass (USA))
9
11.1
200/1
T: V C Poke
R: D Schmitt (55)
200/1
5g magnus (AUS) x explosive miss (AUS) (desert sun (GB))
100
Gemini (10)
25/1
T: Barry Campbell
R: Sherry Barr (54)
25/1
4m west quest (CAN) x angel's jewel (AUS) (made of gold (USA))
Race 6 - Simons Design Centre Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:21.54 (35.93)
Prizemoney: $17,000
1
15/4
T: Ms A Fulton
R: A Darmanin (57.5)
15/4
5g zabeel (NZ) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/2
T: Angela Brakey
R: T Baker (57.5)
15/2
5g magnus (AUS) x here for glory (AUS) (dehere (USA))
3
1.1
13/4F
T: L, D and T Wells
R: Chris Graham (54)
13/4F
4m moshe (AUS) x comic opera (AUS) (singspiel (IRE))
4
1.5
12/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (58)
12/1
5
1.6
4/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (59)
4/1
3g artie schiller (USA) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
6
1.7
10/1
T: Liandra Gray
R: B Muhcu (57)
10/1
4g murtajill (AUS) x grey bullet (AUS) (canadian silver (CAN))
7
2.4
5/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (59)
5/1
3g wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
8
3.9
20/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58.5)
20/1
9
4.9
25/1
T: K P Hamilton
R: C Newitt (58.5)
25/1
4g casino prince (AUS) x folgore (USA) (irish river (FR))
Race 7 - Great Northern Hcp (C2) (1150m)
Class: Class 2 Track: Synthetic Time: 1:09.27 (34.63)
Prizemoney: $17,000
1
9/1
T: Kaye Milne
R: Ismail Toker (55.5)
9/1
3f moshe (AUS) x thrillionaire (AUS) (monde bleu (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: Barry Campbell
R: D M Ganderton (59)
10/9F
2016 MM National Weanling Sale Select Session
$4,000
Vendor: Kambula Stud Kadina SA
Buyer: Brett Kenny
2017 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Psd $36000 Res $40000
3
3.1
11/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (54)
11/1
4m wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
4
3.3
30/1
T: J K Blacker
R: Teagan Voorham (52)
30/1
5g husson (ARG) x jims bird (AUS) (van nistelrooy (USA))
5
4
20/1
T: L, D and T Wells
R: Chris Graham (52.5)
20/1
5m magnus (AUS) x midnight blues (AUS) (distant music (USA))
6
4.2
60/1
T: Ms A Fulton
R: Shuji Amano (54)
60/1
5m gonski (AUS) x shew stone (AUS) (intergaze (AUS))
6
4.2
Thanos (2)
15/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57.5)
15/2
4g mossman (AUS) x el fayze (AUS) (el moxie (USA))
8
4.7
7/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (55)
7/1
3f wordsmith (AUS) x tell us when (AUS) (telesto (USA))
9
4.8
Owens (5)
8/1
T: K and T Hanson
R: C Newitt (55)
8/1
5g torch relay (AUS) x araya (AUS) (telesto (USA))
10
6.6
30/1
T: Rowan Hamer
R: Ms S Catania (54)
30/1
5m bon hoffa (AUS) x red fever (AUS) (red ransom (USA))
10
6.6
20/1
T: Stephen Lockhart
R: B Muhcu (55.5)
20/1
5g super saver (USA) x vodka twist (AUS) (hurricane sky (AUS))
12
33.6
200/1
T: V C Poke
R: D Schmitt (55)
200/1
6g teofilo (IRE) x pericardium (AUS) (high yield (USA))
Race 8 - Goodstone Hotel Group (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 0:59.53 (34.55)
Prizemoney: $17,000
1
15/2
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (57.5)
15/2
4g grey swallow (IRE) x zip zip (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Vorspiel, Zipping Boy,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58.5)
2/1F
4g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
3
0.9
12/1
T: Adam Trinder
R: D M Ganderton (59.5)
12/1
5g murtajill (AUS) x nine covers (AUS) (twining (USA))
4
2.1
8/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (59.5)
8/1
4g wanted (AUS) x chestpeak (NZ) (danasinga (AUS))
5
2.6
5/2
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (58.5)
5/2
6
3.1
9/1
T: Adam Trinder
R: Alex Patis (59)
9/1
6g lonhro (AUS) x terrenora (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.1
Khatun (5)
8/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (59)
8/1
4m wanted (AUS) x koba brightia (AUS) (danewin (AUS))
8
10.4
12/1
T: G S White
R: B Muhcu (58)
12/1
4g hard spun (USA) x star rose (AUS) (filante (NZ))
9
19.6
200/1
T: V C Poke
R: D Schmitt (55)
200/1
4m keep the faith (AUS) x cymbidium (AUS) (noalcoholic (FR))
* Nick figures are for Australasia.