Breednet Results

DUBBO - Monday, June 1

Race 1 - Nutrien Harcourts Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.84
Prizemoney: $20,000
1
Praline (14)
6/1
T: Dar Lunn
R: Ms K Bell-Pitomac (53)
6/1
2f holy roman emperor (IRE) x truffle (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Cameron Crockett
R: A Layt (57)
5/2
3f denman (AUS) x beg (AUS) (iglesia (AUS))
3
1.8
16/1
T: P H Bloomfield
R: C Lever (57)
16/1
5m pluck (USA) x gracesynd (AUS) (danewin (AUS))
4
1.9
Mesmer (2)
5/1
T: D Wagstaff
R: G M Ryan (59)
5/1
3g sepoy (AUS) x mesmereyeser (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.1
50/1
T: Kylie Kennedy
R: K Dunbar (59)
50/1
3g excelebration (IRE) x star of helicon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
4.3
50/1
T: Brett Thompson
R: Ms W Costin (59)
50/1
3g roc de cambes (NZ) x fidgette (AUS) (viking ruler (AUS))
7
4.5
Aneesa (5)
9/4F
T: John W Ramsey
R: M A Cahill (57)
9/4F
3f not a single doubt (AUS) x trust antonia (SAF) (national assembly (CAN))
7
4.5
12/1
T: R P Northam
R: A Banks (54.5)
12/1
2f nicconi (AUS) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
9
6.4
50/1
T: H W Marsden
R: J Pracey-Holmes (57)
50/1
3f zebedee (GB) x brazilian princess (NZ) (captain rio (GB))
10
8.9
Avro (15)
100/1
T: Ms A Smith
R: A Cavallo (59)
100/1
5g mosayter (USA) x choidetta (AUS) (choisir (AUS))
11
9.9
150/1
T: M J Lunn
R: Rasit Yetimova (57)
150/1
4m war (AUS) x white countess (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
10
30/1
T: Darren Hyde
R: Angela Cooper (54)
30/1
13
10.4
60/1
T: Karen Lunn
R: K J Cowan (55.5)
60/1
Race 2 - Hit 93.5 Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.68
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: C Lundholm
R: J Pracey-Holmes (58)
9/2
3g unencumbered (AUS) x miss panthera (AUS) (hold that tiger (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: C Lundholm
R: G M Ryan (56)
7/2
3g zoffany (IRE) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
3
1
5/4F
T: M A Milton
R: Ronald Simpson (54.5)
5/4F
3g husson (ARG) x jali (AUS) (commands (AUS))
4
1.7
16/1
T: P H Bloomfield
R: Clayton Gallagher (55.5)
16/1
3g roman emperor (NZ) x petra (AUS) (lonhro (AUS))
5
4
20/1
T: Gavin Groth
R: M A Cahill (55)
20/1
3g poet's voice (GB) x sunday star (AUS) (canny lad (AUS))
6
4.4
14/1
T: T J Fahey
R: K Dunbar (56)
14/1
5g ilovethiscity (AUS) x regalina (AUS) (regal shot (AUS))
7
5.5
100/1
T: Karen Lunn
R: Rasit Yetimova (55)
100/1
4g duporth (AUS) x in arrears (AUS) (stratum (AUS))
8
5.7
150/1
T: Troy Mc Carney
R: James Rogers (55)
150/1
7g bon hoffa (AUS) x stately dane (AUS) (danehill (USA))
9
6.6
20/1
T: Luke A Thomas
R: A Cavallo (55.5)
20/1
3g time for war (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
10
8.1
20/1
T: Justin W Stanley
R: C Lever (55.5)
20/1
4g fighting sun (AUS) x explain yourself (AUS) (desert king (IRE))
11
8.3
80/1
T: Karen Lunn
R: M Heagney (55)
80/1
3g the factor (USA) x red fever (AUS) (red ransom (USA))
12
8.6
50/1
T: B T Parker
R: Ms W Costin (55)
50/1
3g sepoy (AUS) x world of gold (IRE) (high chaparral (IRE))
13
8.9
100/1
T: G A McCarney
R: Ms K Bell-Pitomac (53.5)
100/1
4g bon hoffa (AUS) x zibiza (NZ) (zabeel (NZ))
14
15.9
40/1
T: Connie Greig
R: Wendy Peel (57)
40/1
3g pluck (USA) x magical lady (AUS) (magic albert (AUS))
Race 3 - Afa Insurance Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:16.86
Prizemoney: $20,000
1
8/11F
T: S I Singleton
R: Billy Cray (57)
8/11F
3f star witness (AUS) x explosive charge (AUS) (break the vault (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
16/1
T: Kylie Kennedy
R: M A Cahill (56)
16/1
3f uncle mo (USA) x deal or no deal (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.8
60/1
T: David J Smith
R: James Rogers (59)
60/1
3f reset (AUS) x mixed emotions (AUS) (testa rossa (AUS))
4
4.3
20/1
T: A J Gibson
R: K Dunbar (57)
20/1
3f bel esprit (AUS) x it's game on (AUS) (elvstroem (AUS))
5
5
15/4
T: J T McMillan
R: A Cavallo (55)
15/4
4m strada (AUS) x bizarre princess (AUS) (enemy of average (AUS))
6
6.8
12/1
T: Justin W Stanley
R: M Heagney (55)
12/1
3f redoute's show (AUS) x questify (AUS) (sequalo (AUS))
7
7.9
Pepita (17)
66/1
T: Peter W Stanley
R: Ms A Stanley (53)
66/1
6m star witness (AUS) x super blue (AUS) (montjeu (IRE))
8
8.1
25/1
T: Kody Nestor
R: K J Cowan (53.5)
25/1
4m magic albert (AUS) x dark topaze (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
8.3
150/1
T: Darren Hyde
R: A Banks (57)
150/1
4m excites (AUS) x friends venture (AUS) (sequalo (AUS))
10
8.6
14/1
T: R Caton
R: Clayton Gallagher (55)
14/1
6m danesis (IRE) x sandgate (USA) (giacomo (USA))
11
12.2
20/1
T: Ms A Smith
R: Ms W Costin (57.5)
20/1
3f trusting (AUS) x who's lucky (AUS) (flying spur (AUS))
12
13.6
30/1
T: R P Northam
R: A Layt (56)
30/1
Race 4 - The Gift Closet Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:35.89
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: M R Mulholland
R: C Lever (57.5)
3/1F
3g albrecht (AUS) x star of athena (AUS) (fantastic light (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: Brett Thompson
R: Ronald Simpson (56)
12/1
4g smart missile (AUS) x dreams and desires (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.4
Spilia (11)
5/1
T: Darren Hyde
R: A Banks (56.5)
5/1
4g pierro (AUS) x belle couture (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.5
30/1
T: Justin W Stanley
R: M A Cahill (56.5)
30/1
5g arlington (AUS) x aporia (AUS) (viscount (AUS))
5
1.9
11/2
T: S C Jones
R: Ms W Costin (57.5)
11/2
3g shamus award (AUS) x slipped by (AUS) (zeditave (AUS))
6
2.1
80/1
T: T S Howlett
R: Billy Cray (55)
80/1
3f americain (USA) x national (AUS) (al maher (AUS))
7
2.2
10/1
T: A J Denham
R: G M Ryan (56.5)
10/1
4g lonhro (AUS) x hestia (GB) (machiavellian (USA))
8
4.4
7/1
T: Kody Nestor
R: A Cavallo (55)
7/1
3f medaglia d'oro (USA) x miss marielle (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.9
Shazza (9)
20/1
T: Kody Nestor
R: Travis Wolfgram (57)
20/1
4m stryker (AUS) x shibby (AUS) (masterpiece (ARG))
10
5.4
15/2
T: M A Milton
R: J Pracey-Holmes (55)
15/2
4m crowded house (GB) x paulini (AUS) (singspiel (IRE))
11
5.8
50/1
T: G D Lunn
R: Clayton Gallagher (59)
50/1
4g dawn approach (IRE) x antipode (AUS) (oratorio (IRE))
12
8.2
14/1
T: M D Griffith
R: K J Cowan (57.5)
14/1
4g bernardini (USA) x disputes (AUS) (manton (AUS))
13
10.3
60/1
T: R P Northam
R: A Layt (57.5)
60/1
3g hinchinbrook (AUS) x je t'aime (AUS) (bianconi (USA))
14
10.6
30/1
T: Peter W Stanley
R: Ms A Stanley (57)
30/1
5g bon hoffa (AUS) x nellie's glen (AUS) (simonstad (NZ))
Race 5 - Kings Hall Jewellers Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:56.89
Prizemoney: $20,000
1
Simcha (12)
7/1
T: Ms S Jeffries
R: Billy Cray (55)
7/1
6g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
Winning siblings: Dreidel, Mishnah, Red Dubai,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: C Lundholm
R: Ms G Mc Donnell (52)
15/2
3f the factor (USA) x sippa bubbly (AUS) (beautiful crown (USA))
3
0.4
20/1
T: G L Bignell
R: M Heagney (55)
20/1
4g spirit of boom (AUS) x semisyn (AUS) (semipalatinsk (USA))
4
1.1
13/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (56)
13/2
4g supreme class (AUS) x rare subject (AUS) (red ransom (USA))
5
2
40/1
T: G D Lunn
R: Ms K Bell-Pitomac (53.5)
40/1
6
3.1
7/4F
T: Kody Nestor
R: A Cavallo (58.5)
7/4F
7
4.4
13/4
T: Ms A Smith
R: M A Cahill (59)
13/4
4g mosayter (USA) x lace wing (GB) (caerleon (USA))
8
4.8
9/1
T: Connie Greig
R: Wendy Peel (56)
9/1
4m bel esprit (AUS) x glacier bay (AUS) (ice point (ARG))
9
6.3
Zouzoom (16)
30/1
T: B T Parker
R: Ms W Costin (55)
30/1
5g zizou (AUS) x mardi's magic (AUS) (kenny's best pal (AUS))
10
6.9
150/1
T: Gregory O'Neill
R: A Banks (55)
150/1
4m redente (AUS) x fast impulse (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
8.1
60/1
T: Barry Wall
R: Ms E Webster-Hawes (55.5)
60/1
3g zoffany (IRE) x monchelle (AUS) (montjeu (IRE))
12
8.9
150/1
T: M J Lunn
R: K J Cowan (53.5)
150/1
4g wicked style (USA) x vice anglais (USA) (slew o' gold (USA))
Race 6 - McDonalds Dubbo & Wgtn (Bm66) (1000m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 0:56.48
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: Brett Thompson
R: Ronald Simpson (58)
5/4F
Winning siblings: Elle Snitz, Hot Sock, Magic Miranda, Spiranac,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: G J Watts
R: Ms G Mc Donnell (52)
25/1
7m strategic (AUS) x tully flame (AUS) (tully dane (AUS))
3
1.3
Escebee (12)
14/1
T: M A Milton
R: J Pracey-Holmes (55.5)
14/1
9g written tycoon (AUS) x sonic animation (AUS) (miesque's son (USA))
4
1.5
13/2
T: R C Robb
R: M Heagney (61)
13/2
5g dubleo (USA) x festival queen (GB) (quiet american (USA))
5
2.2
30/1
T: M A Milton
R: A Cavallo (55)
30/1
7g shellscrape (AUS) x imtops (AUS) (high rolling (AUS))
6
3
40/1
T: Darren Hyde
R: Angela Cooper (52)
40/1
6m walking or dancing (NZ) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
3.1
16/1
T: Luke A Thomas
R: C Lever (59.5)
16/1
6g kaphero (AUS) x fine feelings (AUS) (monde bleu (GB))
8
3.2
10/1
T: Cameron Crockett
R: A Layt (60)
10/1
4m power (GB) x deebee belle (NZ) (bin ajwaad (IRE))
9
3.8
15/4
T: C Lundholm
R: Clayton Gallagher (59.5)
15/4
6g haradasun (AUS) x belvain (AUS) (bel esprit (AUS))
10
6.5
40/1
T: Bryan Dixon
R: Julia Presits (53.5)
40/1
5m sepoy (AUS) x kissame mucho (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
6.6
30/1
T: D Wagstaff
R: G M Ryan (58.5)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x mona lisa (GB) (giant's causeway (USA))
12
6.9
40/1
T: Dar Lunn
R: Travis Wolfgram (58)
40/1
7g zizou (AUS) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
13
7.5
60/1
T: Kody Nestor
R: K J Cowan (55.5)
60/1
5m excites (AUS) x grand cooler (AUS) (grandera (IRE))
Race 7 - Regional Aust Insurance (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:16.69
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: Stephen Edwards
R: M A Cahill (59)
15/2
3g snitzel (AUS) x tremezzo (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Luna Rossa, Testamezzo, Tremezzina,
This nick: 62 runners; 44 winners; 5 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: M R Mulholland
R: G M Ryan (61)
7/2F
6g time thief (AUS) x pie eyed (AUS) (carry a smile (AUS))
3
0.5
Shehroz (15)
50/1
T: Bryan Dixon
R: Julia Presits (56)
50/1
5g al maher (AUS) x queen of roses (AUS) (king of roses (AUS))
5
2.7
9/2
T: L W Harland
R: A Banks (60)
9/2
3g may'haab (AUS) x patient way (AUS) (hemingway (IRE))
6
3.5
Danspur (16)
20/1
T: Gavin Groth
R: J Pracey-Holmes (58)
20/1
6g casino prince (AUS) x sunday star (AUS) (canny lad (AUS))
7
3.6
Petain (11)
11/1
T: R W Howe
R: A Cavallo (59.5)
11/1
5g commands (AUS) x segolene (AUS) (lonhro (AUS))
8
3.7
11/1
T: J T McMillan
R: Ms K Bell-Pitomac (58.5)
11/1
6g pentire (GB) x miss thorn (NZ) (thorn park (AUS))
9
3.9
16/1
T: Ms W Ings
R: Ms A Stanley (57.5)
16/1
6g beautiful crown (USA) x catcha rising star (AUS) (catcher in the rye (IRE))
10
4.5
40/1
T: Ms S Jeffries
R: K J Cowan (59.5)
40/1
7g amadeus wolf (GB) x indi (AUS) (honours list (IRE))
11
6.3
20/1
T: Ms G Williams
R: C Lever (59.5)
20/1
7g intergaze (AUS) x miss frome (AUS) (way of light (USA))
12
6.7
80/1
T: C Lundholm
R: Ms G Mc Donnell (62.5)
80/1
8g any given saturday (USA) x mask cheval (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
6.8
40/1
T: G C Hook
R: M Heagney (59.5)
40/1
5g denmarket (AUS) x blue white (AUS) (monashee mountain (USA))
14
7.8
Zamali (14)
14/1
T: B T Parker
R: Ms W Costin (59)
14/1
4g zariz (AUS) x miss amali (AUS) (quest for fame (GB))
Race 8 - Regional Aust Insurance (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:16.84
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: R P Northam
R: G M Ryan (60)
11/1
4m foxwedge (AUS) x palia (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Derwent, Fury, Onemorenomore,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: S I Singleton
R: Billy Cray (62)
5/2
4m roman emperor (NZ) x holy one (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3
15/2
T: Cameron Crockett
R: Ronald Simpson (55)
15/2
4m eurozone (AUS) x kawakawa (AUS) (flying spur (AUS))
4
4
12/1
T: Kody Nestor
R: K J Cowan (57)
12/1
5m i am invincible (AUS) x i'm a thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
4.2
2/1F
T: C Lundholm
R: J Pracey-Holmes (61)
2/1F
4m delago deluxe (AUS) x maghro (AUS) (lonhro (AUS))
6
4.5
Eillod (18)
25/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: M A Cahill (57.5)
25/1
4m delago deluxe (AUS) x ze choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.3
20/1
T: Ms G Williams
R: Ms A Stanley (58)
20/1
6m canford cliffs (IRE) x oratrice (AUS) (oratorio (AUS))
8
6.8
30/1
T: Gavin Groth
R: K Dunbar (58.5)
30/1
5m magic albert (AUS) x lady starstruck (AUS) (mr. henrysee (USA))
9
9.9
Rosesay (14)
20/1
T: Connie Greig
R: Ms G Mc Donnell (55.5)
20/1
10
10.7
15/2
T: Justin W Stanley
R: Wendy Peel (59.5)
15/2
6m pluck (USA) x diamond cove (AUS) (octagonal (NZ))
11
13.6
20/1
T: Luke A Thomas
R: A Layt (59.5)
20/1
5m sepoy (AUS) x tropicana girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.