Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, March 4

Race 1 - Ipg Connect (Bm75) (2400m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 2:32.75 (36.34)
Prizemoney: $60,000
1
100/1
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (54)
100/1
5m dylan thomas (IRE) x salila (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
3/1
T: G R Duncan
R: J Lloyd (54.5)
3/1
6g snippetson (AUS) x siren of the nile (AUS) (desert king (IRE))
3
0.6
20/1
T: P and W Hulbert
R: J Byrne (54)
20/1
4g duporth (AUS) x endless maize (AUS) (end sweep (USA))
4
0.8
5/2F
T: D J Graham
R: M Cahill (59.5)
5/2F
4g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
5
0.9
11/1
T: B J Lockwood
R: P Hammersley (54.5)
11/1
6
1.1
11/1
T: G R Duncan
R: Emma Ljung (56)
11/1
7g magnus (AUS) x rhythm in the skye (AUS) (arctic rhythm (AUS))
7
1.9
30/1
T: P R Overell
R: Tiffani Brooker (52)
30/1
8
2.4
50/1
T: J T Blanch
R: A Spinks (54)
50/1
7g red dazzler (AUS) x french frenzy (NZ) (volksraad (GB))
9
3.7
13/2
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (57.5)
13/2
7g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
10
7
6/1
T: M G Nolan
R: M Hellyer (57.5)
6/1
6g frightening (AUS) x seainta (AUS) (sea road (AUS))
11
11.8
10/1
T: B S Baldwin
R: V D Johnston (54)
10/1
6m duke of marmalade (IRE) x mayaguana (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Weddings@tattersall's (Rs1mw) (1000m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Soft(5) Time: 0:58.64 (33.52)
Prizemoney: $60,000
1
7/4F
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
7/4F
5g sequalo (AUS) x cindest (AUS) (best western (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Allan Kehoe
R: Tiffani Brooker (57)
5/1
5g nadeem (AUS) x keys (AUS) (distant music (USA))
3
0.3
Manaya (7)
15/8
T: Michael Costa
R: James Orman (54)
15/8
4
1.1
80/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (51)
80/1
5m warhead (AUS) x kelana miss (AUS) (special bond (AUS))
5
1.9
25/1
T: Troy Pascoe
R: N Tomizawa (54)
25/1
4m jet spur (AUS) x pradalini (NZ) (bertolini (USA))
6
3.7
12/1
T: T J Sears
R: M Cahill (54)
12/1
5m sebring (AUS) x sleeplessinseattle (AUS) (end sweep (USA))
7
5.2
25/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Adam Sewell (51.5)
25/1
8m bel esprit (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
8
5.4
10/1
T: G R Duncan
R: J Lloyd (56)
10/1
Race 3 - Winning Edge Presentations Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:58.29 (33.77)
Prizemoney: $60,000
1
1/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (63)
1/4F
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$1,000,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone, NSW
Buyer: Asian Bloodstock Services Ltd
2
4
20/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
20/1
2f your song (AUS) x search for fame (AUS) (quest for fame (GB))
3
7.5
14/1
T: Mark F Webb
R: D J Browne (57)
14/1
2c smart missile (AUS) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
4
7.8
25/1
T: T J Sears
R: M Cahill (55)
25/1
2f red element (AUS) x comic queen (AUS) (rory's jester (AUS))
5
9.8
25/1
T: A J McMahon
R: Tiffani Brooker (56)
25/1
2f instinction (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
6
11.3
20/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (54)
20/1
2f sebring (AUS) x danedina (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
13.1
20/1
T: Steven O'Dea
R: L V Cassidy (55)
20/1
2c choisir (AUS) x elsewhere (AUS) (lonhro (AUS))
8
13.3
80/1
T: Bruce Hill
R: Ron Stewart (54)
80/1
2f wicked style (USA) x garments (AUS) (octagonal (NZ))
9
14.8
80/1
T: K M Schweida
R: G Colless (55)
80/1
2g more than ready (USA) x skating on ice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
Race 4 - G.H. Mumm Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.40 (36.04)
Prizemoney: $40,000
1
25/1
T: S B Laming
R: Adam Sewell (54.5)
25/1
Winning siblings: Heza Heart Throb,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Lieder (8)
13/2
T: Michael Hickmott
R: D J Browne (57.5)
13/2
4g street cry (IRE) x sung (AUS) (anabaa (USA))
3
1.4
20/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Emma Ljung (54)
20/1
4m sebring (AUS) x snowfall (AUS) (end sweep (USA))
4
3.2
11/2
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (55.5)
11/2
5g lonhro (AUS) x madame pedrille (AUS) (secret savings (USA))
5
4.7
8/1
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (59)
8/1
4g husson (ARG) x stage success (AUS) (success express (USA))
6
4.9
13/2
T: Pat W Webster
R: James Orman (57.5)
13/2
4g mossman (AUS) x sevillano (AUS) (octagonal (NZ))
7
5.1
12/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ms T Harrison (55.5)
12/1
4m lope de vega (IRE) x attic (AUS) (zabeel (NZ))
8
5.3
13/8F
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (56)
13/8F
4g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
9
5.5
66/1
T: L J Mayfield-Smith
R: L R Dittman (57.5)
66/1
4g denman (AUS) x captivating (AUS) (canny lad (AUS))
10
6.8
30/1
T: Marcus Wilson
R: J Byrne (57.5)
30/1
4g octagonal (NZ) x summerset miss (AUS) (fomalhaut (USA))
11
7.6
50/1
T: S B Lee
R: Ron Stewart (59)
50/1
6g ready's image (USA) x daloot (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
8.9
Slalom (10)
200/1
T: Brett Sturgess
R: M Hellyer (57.5)
200/1
6g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 5 - Stav,abby/Matt W/ Osher's Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.77 (34.69)
Prizemoney: $60,000
1
15/2
T: Ms K Doughty
R: Alannah Fancourt (57)
15/2
6g clang (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Cabeirian, Flambe,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/10F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
9/10F
4g hidden dragon (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
3
3.1
11/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (54)
11/1
4
5.1
12/1
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (54)
12/1
5h flying spur (AUS) x bahia (AUS) (snippets (AUS))
5
6.9
20/1
T: A Newing
R: L V Cassidy (54.5)
20/1
7g casino prince (AUS) x timeless miss (AUS) (gilded time (USA))
6
8.2
11/2
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (55)
11/2
7
9.7
25/1
T: Ms J Green
R: Anthony Allen (54)
25/1
6g flying spur (AUS) x riddle me (JPN) (carnegie (IRE))
8
11.7
50/1
T: Ben Currie
R: Emma Ljung (52)
50/1
6h court command (AUS) x gully (AUS) (thunder gulch (USA))
9
13.2
12/1
T: Glen Baker
R: J Byrne (54)
12/1
8g longhorn (AUS) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
10
16.2
66/1
T: L F Birchley
R: James Orman (55)
66/1
8g elusive city (USA) x vying (NZ) (vyner's orb (AUS))
Race 6 - Sapphire Recruitment Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:58.70 (34.75)
Prizemoney: $60,000
1
9/2
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (52)
9/2
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: K M Schweida
R: B E Grylls (55.5)
20/1
3f rothesay (AUS) x beaucoup (AUS) (choisir (AUS))
3
1.5
Manias (13)
16/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (55)
16/1
3g denman (AUS) x parias (AUS) (commands (AUS))
4
1.6
9/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56.5)
9/1
3r sequalo (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
5
2.6
9/1
T: Ben Currie
R: L R Dittman (55.5)
9/1
3g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
6
3.4
5/1
T: J F Meagher
R: B N Stewart (58.5)
5/1
7
4.7
100/1
T: Tony Haydon
R: Geoffrey Goold (54)
100/1
3f captain sonador (AUS) x tiny temptress (AUS) (favorite trick (USA))
8
4.9
30/1
T: L G Ross
R: Ron Stewart (54)
30/1
9
5
Moshki (6)
9/1
T: Colt Prosser
R: James Orman (56.5)
9/1
3f moshe (AUS) x zedski (AUS) (zeditave (AUS))
10
5.2
12/1
T: Chris Anderson
R: Tiffani Brooker (56.5)
12/1
3g commands (AUS) x my cara mia (AUS) (king's best (USA))
11
5.5
11/1
T: T J Sears
R: M Cahill (56.5)
11/1
3g jet spur (AUS) x francais girl (AUS) (miesque's son (USA))
12
7
15/4F
T: Michael Lee
R: J Byrne (56.5)
15/4F
3g written tycoon (AUS) x platinum ruby (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 7 - Sky Tattersall's Members' Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:36.94 (35.67)
Prizemoney: $100,000
1
12/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (56)
12/1
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
5/2F
T: Steven O'Dea
R: J Byrne (56.5)
5/2F
6m haradasun (AUS) x hippy (AUS) (king of kings (IRE))
3
3.3
8/1
T: Rodney Hurley
R: Alannah Fancourt (54.5)
8/1
6g danewin (AUS) x riverbed (AUS) (bao lack (USA))
4
4.1
11/1
T: L G Ross
R: G Colless (56)
11/1
6g hidden dragon (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
5
4.3
9/2
T: Krystle Johnston
R: Anthony Allen (54)
9/2
4g warhead (AUS) x craiglea symphony (AUS) (waterford road (AUS))
6
4.4
15/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (58.5)
15/1
8g cape cross (IRE) x risera (IRE) (royal academy (USA))
7
5.7
12/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (55.5)
12/1
6g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
8
6.5
16/1
T: Ben Hull
R: L V Cassidy (54)
16/1
5g domesday (AUS) x tonicity (AUS) (blazing sword (AUS))
9
8.8
30/1
T: David Vandyke
R: M Cahill (59)
30/1
6g bernardini (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
10
11.1
11/1
T: Krystle Johnston
R: M Hellyer (54)
11/1
4g longhorn (AUS) x courtly tess (AUS) (testa rossa (AUS))
11
12.4
8/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
8/1
6m fastnet rock (AUS) x polite (USA) (elusive quality (USA))
Race 8 - Carlton Mid Hcp (C6) (1400m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:24.46 (36.38)
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
20/1
6g mossman (AUS) x magical love (AUS) (conatus (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
5/1
T: David Vandyke
R: James Orman (54)
5/1
6m magic albert (AUS) x white pebble (AUS) (commands (AUS))
3
2.5
15/2
T: G R Newham
R: D J Browne (57)
15/2
5g street cry (IRE) x quaffle on (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.7
40/1
T: P J Facoory
R: Michael Murphy (51)
40/1
4g gonski (AUS) x on the natural (AUS) (dehere (USA))
5
3
12/1
T: M A Kropp
R: Adam Sewell (51.5)
12/1
6
3.1
20/1
T: T J Gollan
R: Luke Tarrant (54)
20/1
5g lonhro (AUS) x de lago lass (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.4
40/1
T: Daniel Bowen
R: L V Cassidy (54)
40/1
6g savabeel (AUS) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
4.7
11/2
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (57.5)
11/2
5g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
9
5.2
40/1
T: L F Birchley
R: Tiffani Brooker (52)
40/1
6g mossman (AUS) x astinella (USA) (aldebaran (USA))
10
6.5
40/1
T: F E Smith
R: Geoffrey Goold (54)
40/1
6g real saga (AUS) x rejuvenate lass (AUS) (shinko forest (IRE))
11
10.3
3/1F
T: T J Gollan
R: J Byrne (58)
3/1F
4m duporth (AUS) x sin sin sin (AUS) (fantastic light (USA))
12
67.3
4/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
4/1
4m northern meteor (AUS) x ubiquity (AUS) (hurricane sky (AUS))
* Nick figures are for Australasia.