Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, July 4

Race 1 - Flemington Finals Day Hcp (1000m)
Class: Open Track: Dead Time: 0:59.05 (34.49)
Prizemoney: $75,000
1
10/1
T: M G PRICE
R: M J ALLEN (55.00)
10/1
2f spinning world (USA) x flying belle (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: P T HYLAND
R: B AVDULLA (55.00)
11/2
2f not a single doubt (AUS) x capricious (AUS) (whiskey road (USA))
3
1.3
HUKBA (7)
12/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.00)
12/1
2f shamardal (USA) x doduo (AUS) (danehill (USA))
4
1.9
10/1
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (54.50)
10/1
2f fastnet rock (AUS) x cosmic strike (AUS) (made of gold (USA))
5
3.7
8/1
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (55.00)
8/1
2f general nediym (AUS) x achar (NZ) (entrepreneur (GB))
6
3.8
14/1
T: M D MORONEY
R: D GAUCI (55.00)
14/1
2f noverre (USA) x volante marie (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.6
BLUZAR (2)
2/1F
T: M C CONNERS
R: D OLIVER (55.50)
2/1F
2f murphy's blu boy (AUS) x zarsho (AUS) (shovhog (AUS))
8
5.4
9/1
T: P T HYLAND
R: C NEWITT (55.00)
9/1
2f fastnet rock (AUS) x vestey (AUS) (last tycoon (IRE))
9
6.2
11/1
T: D L FREEDMAN
R: D DUNN (55.50)
11/1
10
6.5
16/1
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (55.00)
16/1
2f danbird (AUS) x drop anchor (AUS) (at talaq (USA))
11
7.3
16/1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.50)
16/1
2f elvstroem (AUS) x filming (AUS) (brocco (USA))
12
7.8
150/1
T: D E COOMBES
R: C A ROBERTSON (55.00)
150/1
2f regal shot (AUS) x theatrette (AUS) (racer's edge (AUS))
13
8
60/1
T: MS L TOLSON
R: DEAN HOLLAND (52.00)
60/1
2f happy giggle (AUS) x my lady rose (AUS) (my arctic wolf (NZ))
Race 2 - Henry Bucks Best Dressed Hcp (1100m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:05.22 (35.24)
Prizemoney: $75,000
1
T: P G MOODY
R: L NOLEN (55.00)
3g bianconi (USA) x lady madeleine (AUS) (hector protector (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
T: R D GRIFFITHS
R: M RODD (55.50)
3g bel esprit (AUS) x vaingt trois (AUS) (noalcoholic (FR))
3
0.5
GIOTTO (13)
T: J B CUMMINGS
R: D DUNN (55.00)
3c exceed and excel (AUS) x cara bella (GB) (seeking the gold (USA))
4
1.3
T: J P SALANITRI
R: L McGILL (56.00)
6
2.5
T: R PECORA
R: D GAUCI (56.00)
3g arazi (USA) x tina's way (AUS) (quick score (AUS))
7
3.8
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.50)
8
4.8
T: S J RICHARDS
R: DEAN HOLLAND (56.00)
3f bel esprit (AUS) x costa grande (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5.6
T: B J MCCARTHY
R: MS R BRADLEY (55.00)
3g regal shot (AUS) x grey joy (AUS) (rare pearl (FR))
10
5.7
T: BRENDAN MCSHANE
R: J MASKIELL (53.50)
3g dolphin street (FR) x secolo (AUS) (snippets (AUS))
11
6.2
T: R E LAING
R: I GUNDOGDU (52.00)
3g bianconi (USA) x memphis blues (AUS) (semipalatinsk (USA))
12
8
T: A W NOONAN
R: C NEWITT (57.00)
3g desert sun (GB) x lismore (AUS) (chimes square (AUS))
13
8.4
T: D R RYAN
R: C A ROBERTSON (55.00)
3g masterclass (USA) x slipaway girl (AUS) (scrupules (IRE))
14
9.2
FOLAU (16)
T: T J HUGHES JNR
R: B AVDULLA (52.50)
3g delago brom (AUS) x flamber (AUS) (rustic amber (IRE))
Race 3 - Rivette Series Final (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:37.92 (35.24)
Prizemoney: $100,000
1
T: A W NOONAN
R: B RAWILLER (56.50)
3f testa rossa (AUS) x rose between (AUS) (kala dancer (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
VITEX (8)
T: D R SUTTON
R: CRAIG WILLIAMS (54.50)
3f exceed and excel (AUS) x vita (AUS) (thunder gulch (USA))
3
3.2
AIRWAYS (16)
T: D J O'PREY
R: D YENDALL (53.00)
4
3.3
F
T: PETER SNOWDEN
R: M RODD (57.00)
F
5
3.4
T: J F MOLONEY
R: CHRIS SYMONS (54.00)
3f hussonet (USA) x nadia (AUS) (akaaber (USA))
6
3.5
T: JOHN MCARDLE
R: D OLIVER (57.00)
3f rohatyn (NZ) x chimely lass (AUS) (chimes square (AUS))
7
4.3
T: HEATH CONNERS
R: D GAUCI (53.50)
3f skalato (AUS) x best river (AUS) (best western (AUS))
8
4.4
T: M G PRICE
R: C NEWITT (53.50)
3f general nediym (AUS) x revised (AUS) (personal hope (USA))
9
5.2
T: R W SMERDON
R: B MELHAM (55.00)
3f testa rossa (AUS) x el amonte (AUS) (el qahira (NZ))
10
5.6
T: D A HAYES
R: S W ARNOLD (58.00)
3f encosta de lago (AUS) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
11
6
T: R W SMERDON
R: P HUTCHINSON (55.00)
3f bel esprit (AUS) x sunday bliss (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
12
6.4
T: P G MOODY
R: L NOLEN (55.50)
3f fasliyev (USA) x plot (AUS) (tierce (AUS))
13
6.8
T: A W NOONAN
R: P MERTENS (54.00)
3f dash for cash (AUS) x flying visit (USA) (fly so free (USA))
14
8.3
T: MARK JACKSON
R: I GUNDOGDU (54.00)
3f dubai destination (USA) x apollo wonder (AUS) (rory's jester (AUS))
15
8.4
T: R D GRIFFITHS
R: B AVDULLA (53.00)
3f bianconi (USA) x forestress (AUS) (woodman (USA))
16
8.7
T: M D MORONEY
R: DEAN HOLLAND (53.50)
3f reset (AUS) x blue becky (AUS) (danehill (USA))
Race 4 - Slickpix Silver Bowl Final (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:37.66 (36.64)
Prizemoney: $100,000
1
31.00
T: R A FREYER
R: DEAN HOLLAND (53.00)
31.00
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
31.00
T: R W SMERDON
R: CRAIG WILLIAMS (56.00)
31.00
3
0.5
31.00
T: A CARTER-SMITH
R: L NOLEN (55.00)
31.00
3g golden snake (USA) x ziegler (AUS) (zedrich (AUS))
4
1.5
31.00
T: MS N BURKE
R: M FLAHERTY (57.50)
31.00
3g testa rossa (AUS) x rose sapphire (AUS) (keltrice (AUS))
5
2
31.00
T: R S MCDONALD
R: B RAWILLER (54.50)
31.00
6
2.1
31.00
T: C W LITTLE
R: D OLIVER (58.00)
31.00
3g lonhro (AUS) x rainshine (GB) (rainbow quest (USA))
7
3.1
31.00
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (56.50)
31.00
3g bel esprit (AUS) x gogo doll (AUS) (kala dancer (GB))
8
7.1
31.00
T: P G CAREY
R: C NEWITT (53.50)
31.00
3g king's best (USA) x dove orchid (IRE) (second set (IRE))
9
7.5
31.00
T: J P GAFFNEY
R: CHRIS SYMONS (53.00)
31.00
10
8.5
31.00F
T: D T O'BRIEN
R: M RODD (56.50)
31.00F
3g secret savings (USA) x exotica (USA) (sovereign dancer (USA))
11
9.8
31.00
T: G W EGAN
R: D GAUCI (55.50)
31.00
3g king of prussia (AUS) x hunka candy (AUS) (hunka papa (USA))
Race 5 - Banjo Paterson Series Final (2500m)
Class: Open Track: Dead Time: 2:40.92 (36.13)
Prizemoney: $150,000
1
11.00
T: B L JENKINS
R: M RODD (56.50)
11.00
7g seven figures (USA) x colmerino (NZ) (balmerino (NZ))
Winning siblings: Jack Romanov, Russian Gold,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11.00
T: M G PRICE
R: C NEWITT (55.50)
11.00
4m umatilla (NZ) x delgara (AUS) (delgado (USA))
3
1.5
11.00
T: LUKE OLIVER
R: B RAWILLER (58.00)
11.00
6g iglesia (AUS) x precious pearl (AUS) (semipalatinsk (USA))
4
1.8
11.00
T: K C MAYBERRY
R: P MERTENS (53.50)
11.00
6g blazing reality (AUS) x upstream beat (AUS) (salmon leap (USA))
5
2
11.00
T: M C KENT
R: I GUNDOGDU (57.00)
11.00
5g redoute's choice (AUS) x lilting (AUS) (twig moss (FR))
6
2.1
11.00
T: R E LAING
R: J MASKIELL (53.50)
11.00
3g jungle pocket (JPN) x love fly her (NZ) (stark south (USA))
7
3.9
ELMORE (2)
11.00
T: LUKE OLIVER
R: D OLIVER (57.50)
11.00
5g testa rossa (AUS) x razero (AUS) (danzero (AUS))
8
5.2
11.00
T: D J CAVE
R: M CARSON (53.50)
11.00
6g yachtie (AUS) x first five (NZ) (markella (FR))
9
5.5
11.00
T: B I STANAWAY
R: B MELHAM (57.00)
11.00
6g yamanin vital (NZ) x moeraki bay (NZ) (the jogger (USA))
10
5.6
11.00
T: R K CHALLIS
R: C A ROBERTSON (53.50)
11.00
11
5.7
11.00F
T: R G HORE-LACY
R: L NOLEN (53.50)
11.00F
4g encosta de lago (AUS) x smidgin (AUS) (snippets (AUS))
12
5.8
11.00
T: C W MCDONALD
R: D YENDALL (53.50)
11.00
6g chief bearhart (CAN) x janole (AUS) (marauding (NZ))
13
6.8
11.00
T: J F MOLONEY
R: CHRIS SYMONS (56.00)
11.00
14
7.8
11.00
T: M C KENT
R: D DUNN (53.50)
11.00
6g chief bearhart (CAN) x jade (NZ) (jade hunter (USA))
15
7.9
11.00
T: C and C ALDERSON
R: DEAN HOLLAND (54.00)
11.00
7g istidaad (USA) x loose lace (NZ) (palace music (USA))
16
13.9
11.00
T: G J MCDONALD
R: B AVDULLA (53.50)
11.00
8g tokyo gold (AUS) x abadeed (AUS) (majaahed (USA))
Race 6 - V R C - C R V Winter C'ship (1600m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.39 (36.51)
Prizemoney: $200,000
1
T: MARK RILEY
R: D OLIVER (56.00)
5g testa rossa (AUS) x gold sarah (AUS) (catrail (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
T: S B and R LAMING
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
6g i conquer (NZ) x nassibelle (NZ) (nassipour (USA))
3
1.3
T: B MAYFIELD-SMITH
R: B MELHAM (55.00)
4h danetime (IRE) x famous friend (AUS) (marooned (GB))
4
2.8
T: L J CORSTENS
R: C NEWITT (53.00)
5g postponed (USA) x arousing (NZ) (kashani (USA))
5
3.8
T: C W LITTLE
R: S W ARNOLD (56.50)
7g rubiton (AUS) x notability (AUS) (marscay (AUS))
6
3.9
T: J A MCLEAN
R: P MERTENS (53.00)
7
4.1
WOODWIN (12)
T: N A BLACKISTON
R: DEAN HOLLAND (53.00)
4g danewin (AUS) x out of the woods (NZ) (touching wood (USA))
8
5.4
T: P G MOODY
R: L NOLEN (53.00)
5m golan (IRE) x thermopylae (GB) (tenby (GB))
9
5.7
DAVCON (5)
F
T: HEATH CONNERS
R: M RODD (55.50)
F
4g anglia (AUS) x royal persepoly (AUS) (persepolis (FR))
10
6.1
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (53.00)
11
7.1
T: R W SMERDON
R: D YENDALL (54.50)
5g volksraad (GB) x lady tee (NZ) (zabeel (NZ))
12
9.1
T: MS V WALES
R: W HOKAI (53.00)
7g gold carat (USA) x born's finale (AUS) (ark regal (NZ))
13
9.2
DE MARS (10)
T: L J LAKE
R: J FRY (53.00)
14
9.4
T: S A DWYER
R: F ALESCI (53.00)
15
13.7
T: J R WHEELER
R: B RAWILLER (59.00)
8g sandtrap (USA) x calm as (NZ) (conquistarose (USA))
16
13.9
TICTACS (11)
T: D A HAYES
R: D DUNN (53.00)
4g fraar (USA) x top of the show (AUS) (pirate army (USA))
Race 7 - All Victorian Sprint Final (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.83 (34.64)
Prizemoney: $150,000
1
F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: CHRIS SYMONS (58.00)
F
4g dehere (USA) x lady soffel (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
T: M G PRICE
R: C NEWITT (55.00)
4h danehill dancer (IRE) x balcanny (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.5
T: A W NOONAN
R: B RAWILLER (56.50)
5g val royal (FR) x midnight dance (AUS) (keltrice (AUS))
4
1.9
ZYZXX (12)
T: J F MOLONEY
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
5g danehill (USA) x geordoba (SAF) (cordoba (USA))
5
2
T: MS T TEMPLETON
R: DEAN HOLLAND (53.00)
5g mujahid (USA) x pitch (AUS) (at talaq (USA))
6
4.3
T: D K WEIR
R: D OLIVER (59.00)
7g torrential (USA) x je reviens (AUS) (the challenge (AUS))
7
4.6
T: P G MOODY
R: L NOLEN (57.50)
5g scenic (IRE) x florins (AUS) (zemindar (NZ))
8
5.6
T: D A HAYES
R: D DUNN (53.00)
9
6.1
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: D YENDALL (53.00)
8g mookta (AUS) x namaza (AUS) (kris (GB))
10
6.5
LANCET (13)
T: G A DAFFY
R: N WILSON (53.00)
6g encosta de lago (AUS) x neidin (AUS) (kenmare (FR))
11
7.8
T: D R SUTTON
R: B AVDULLA (53.00)
4h flying spur (AUS) x kajar (AUS) (quest for fame (GB))
12
8.2
T: MS N BURKE
R: S W ARNOLD (57.50)
5g genuine (JPN) x sky ballerina (NZ) (sky chase (NZ))
13
8.4
T: T D KELLY
R: D GAUCI (53.00)
5g red ransom (USA) x mlle shang (IRE) (bigstone (IRE))
14
11.2
T: RYAN HOOPER
R: M J ALLEN (56.50)
5g jeune (GB) x huntingdale high (AUS) (military plume (NZ))
Race 8 - Dulcify Hcp (1800m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:50.15 (35.36)
Prizemoney: $75,000
1
PACINO (4)
F
T: C W MCDONALD
R: B RAWILLER (56.50)
F
5g bianconi (USA) x yarra dreaming (NZ) (nassipour (USA))
Winning siblings: Ipioga, Mr Bisset, Simonova, Yarra Bank,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.8
T: D I DODSON
R: NATHAN ROSE (51.00)
3
3.9
T: B MAYFIELD-SMITH
R: I GUNDOGDU (51.50)
4g giant's causeway (USA) x storm fille (AUS) (thunder gulch (USA))
4
4.9
T: P G MOODY
R: L NOLEN (58.00)
7g entrepreneur (GB) x passe passe (USA) (lear fan (USA))
5
7.2
T: D R BRIDEOAKE
R: S W ARNOLD (58.00)
9g sedaka (AUS) x shades of jemma (AUS) (thehool (USA))
6
7.7
T: LUKE OLIVER
R: B MELHAM (57.50)
7g fasliyev (USA) x striking destiny (USA) (el prado (IRE))
7
8.5
T: D I DODSON
R: D DUNN (55.50)
4m black hawk (GB) x killorelin belle (AUS) (final card (AUS))
8
9.5
T: M J WILLIAMS
R: J FRY (53.00)
4g dash for cash (AUS) x tina's debut (AUS) (gold carat (USA))
9
9.9
T: LUKE OLIVER
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
7g last tycoon (IRE) x full sunset (AUS) (full and by (NZ))
10
10.1
T: E V MUSGROVE
R: F ALESCI (53.00)
11
10.9
T: J EDWARDS and B W ELKINGTON
R: P MERTENS (53.00)
5g montjeu (IRE) x miss fonteyn (AUS) (citidancer (IRE))
12
11.7
T: D M NOONAN
R: C A ROBERTSON (53.50)
13
11.9
T: R T CLEAVER
R: D YENDALL (53.00)
5g lion cavern (USA) x reel lover (AUS) (celtic swing (GB))
14
12.3
T: G EURELL
R: DEAN HOLLAND (52.50)
* Nick figures are for Australasia.