Breednet Results

FLEMINGTON - Sunday, January 1

Race 1 - New Year Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.65 (32.81)
Prizemoney: $80,000
1
7/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (55)
7/2
2f helmet (AUS) x limerock (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Bracken, Gimlet, Limeshow,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
7/1
T: Tony McEvoy
R: K McEvoy (55)
7/1
3
2.8
10/9F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55)
10/9F
4
4.8
30/1
T: John McArdle
R: Regan Bayliss (55)
30/1
5
7.3
100/1
T: Andrew Noblet
R: Katelyn Mallyon (55)
100/1
6
9.6
16/1
T: M G Price
R: D Oliver (55)
16/1
2f commands (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
7
10.6
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
10/1
2f sebring (AUS) x earthsea (FR) (machiavellian (USA))
8
11.1
30/1
T: Ms C Alderson
R: D Dunn (55)
30/1
2f foxwedge (AUS) x kirvinsky (NZ) (stravinsky (USA))
9
13.4
25/1
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (55)
25/1
2f i am invincible (AUS) x royal wit (AUS) (royal academy (USA))
10
13.9
30/1
T: S P Nichols
R: Alan Creighton (55)
30/1
Race 2 - Straight Draw Hcp (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:03.07 (34.40)
Prizemoney: $90,000
1
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54)
9/4F
This nick: 34 runners; 28 winners; 4 SW. Details
2
0.8
5/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (52)
5/2
5g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
3
2.1
13/2
T: Tony McEvoy
R: K McEvoy (54)
13/2
7g american post (GB) x kourka (FR) (keos (USA))
4
3.1
7/1
T: David Vandyke
R: D Dunn (54)
7/1
6g danehill dancer (IRE) x helena molony (IRE) (sadler's wells (USA))
5
3.3
Taiyoo (1)
20/1
T: D K Weir
R: Beau Mertens (58)
20/1
7g haradasun (AUS) x ambers halo (AUS) (don't say halo (USA))
6
4.6
Jimivag (13)
100/1
T: T and K O'Sullivan
R: H Coffey (54)
100/1
7
4.7
20/1
T: D K Weir
R: L Nolen (56.5)
20/1
8
4.8
16/1
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
16/1
7g lonhro (AUS) x better alternative (AUS) (flying spur (AUS))
9
7.1
16/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (56)
16/1
7g desert king (IRE) x preps (AUS) (jeune (GB))
10
10.1
12/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
12/1
7g denon (USA) x four kisses (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 3 - Byron Moore (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:36.30 (34.50)
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58.5)
20/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/8F
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (61)
15/8F
5g galileo (IRE) x aleagueoftheirown (IRE) (danehill dancer (IRE))
3
1.8
7/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Regan Bayliss (56)
7/1
4
3.1
14/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (55.5)
14/1
5
3.2
50/1
T: Archie Alexander
R: M J Dee (54)
50/1
3f artie schiller (USA) x sadiya (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.5
9/1
T: S C Bottomley
R: Jack Martin (59)
9/1
4g dane shadow (AUS) x kokochanel (AUS) (last tycoon (IRE))
7
5.5
20/1
T: Aaron Purcell
R: D Oliver (59)
20/1
5g duke of marmalade (IRE) x capitalism (AUS) (royal academy (USA))
8
5.6
4/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (59)
4/1
4g hard spun (USA) x moon game (USA) (indian ridge (IRE))
9
5.8
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
20/1
4g savabeel (AUS) x prickle (NZ) (pins (AUS))
10
6.3
25/1
T: C J Davis
R: C J Parish (54)
25/1
7g racer's edge (AUS) x fiona (AUS) (famous nick (AUS))
11
7.3
40/1
T: A H Parker
R: L Nolen (58.5)
40/1
5g street cry (IRE) x high school (GB) (sadler's wells (USA))
12
8.3
10/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
10/1
4g stratum (AUS) x belle famille (IRE) (linamix (FR))
Race 4 - Nouvelle Star (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:57.95 (33.59)
Prizemoney: $80,000
1
6/1
T: R E Laing
R: Patrick Moloney (56)
6/1
4m not a single doubt (AUS) x fidele (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 38 runners; 24 winners; 3 SW. Details
2
1.8
5/1
T: Heath Conners
R: Dylan Dunn (56.5)
5/1
3
1.9
12/1
T: Luke Oliver
R: B Rawiller (57)
12/1
4m stryker (AUS) x half a minute (AUS) (half hennessy (AUS))
4
2.7
12/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (56)
12/1
4m star witness (AUS) x evasive (NZ) (one cool cat (USA))
5
3.1
Deconi (9)
14/1
T: S J Webb
R: M Zahra (56.5)
14/1
4m bianconi (USA) x deck the dolphin (AUS) (dolphin street (FR))
6
4.4
150/1
T: A G Sawden
R: C J Parish (54)
150/1
3f moshe (AUS) x todi (AUS) (elvstroem (AUS))
7
4.6
10/1
T: Ms N Burke
R: Beau Mertens (57)
10/1
4m magic albert (AUS) x stratance (AUS) (stratum (AUS))
8
4.7
10/1
T: Henry Dwyer
R: D Oliver (57.5)
10/1
4m swiss ace (AUS) x katmai (AUS) (strategic (AUS))
9
5.1
7/2F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (58.5)
7/2F
4m magnus (AUS) x saffrossa (AUS) (testa rossa (AUS))
10
5.6
20/1
T: E W Nichols
R: Jye McNeil (57.5)
20/1
4m oamaru force (AUS) x metallic mover (AUS) (dash for cash (AUS))
11
7.6
6/1
T: R D Griffiths
R: Ben Allen (60)
6/1
4m magnus (AUS) x belleluia (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 5 - Red Tempo (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:22.94 (35.03)
Prizemoney: $80,000
1
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57.5)
11/4F
3c snitzel (AUS) x shock pak (AUS) (blackfriars (AUS))
Winning siblings: Majestic Man,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58.5)
13/2
4g makfi (GB) x farasha (NZ) (jeune (GB))
3
0.9
Viceroy (13)
8/1
T: Tony McEvoy
R: D Oliver (56)
8/1
4g magnus (AUS) x northpoint (AUS) (dehere (USA))
4
1.2
10/1
T: P A Banks
R: L Currie (59)
10/1
4g high chaparral (IRE) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
1.3
16/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (56.5)
16/1
6
1.5
9/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
9/2
4g makfi (GB) x secret silence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3
8/1
T: M W Young
R: D Yendall (54)
8/1
3g toorak toff (AUS) x rosemont flyer (AUS) (bel esprit (AUS))
8
3.4
Rezak (4)
30/1
T: G Eurell
R: Jack Martin (57)
30/1
4g reset (AUS) x zakuska (AUS) (snippets (AUS))
9
3.7
40/1
T: Ms S Trolove
R: C Newitt (57.5)
40/1
10
4
9/1
T: R D Griffiths
R: Ben Thompson (58.5)
9/1
4m denman (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
11
5.8
14/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55.5)
14/1
12
8.8
150/1
T: T J Andrews
R: M J Dee (55)
150/1
4g wanted (AUS) x belisarda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 6 - Standish Hcp (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.54 (33.65)
Prizemoney: $150,000
1
14/1
T: R W Smerdon
R: N Callow (58)
14/1
Winning siblings: Lunar Snitzel, Primaluna,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Will Clarken
R: M Zahra (58)
8/1
6m testa rossa (AUS) x refit (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.5
30/1
T: P J White
R: D Yendall (58)
30/1
6g california dane (AUS) x inspect (AUS) (integra (AUS))
4
0.7
4/1
T: R W Huxtable
R: D Dunn (58)
4/1
5g good journey (USA) x lady aspen (AUS) (bianconi (USA))
5
1.2
7/4F
T: B J McCarthy
R: Craig Williams (58)
7/4F
4g artie schiller (USA) x divine princess (AUS) (general nediym (AUS))
6
2
30/1
T: Linc Sullivan
R: Regan Bayliss (58)
30/1
7
2.3
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
5/1
5g wanted (AUS) x hard rider (NZ) (maroof (USA))
8
2.7
30/1
T: J D Sadler
R: L Nolen (58)
30/1
7g lonhro (AUS) x dancing starlet (AUS) (anabaa (USA))
9
3.7
9/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
9/1
10
6.5
16/1
T: P Morgan
R: S Baster (58)
16/1
6g northern meteor (AUS) x zeroza (AUS) (danzero (AUS))
Race 7 - Bagot Hcp (2800m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:56.66 (35.44)
Prizemoney: $150,000
1
5/2F
T: S J Webb
R: Regan Bayliss (54)
5/2F
6g montjeu (IRE) x love me true (USA) (kingmambo (USA))
Winning siblings: Norway,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Anemoi (10)
20/1
T: Ms D Loos
R: J Duffy (54)
20/1
4g street cry (IRE) x anemometer (GB) (sunday silence (USA))
3
3.1
9/1
T: Jason Warren
R: C Newitt (54)
9/1
6g halling (USA) x tremiere (FR) (anabaa (USA))
4
4.4
20/1
T: M G Price
R: Craig Williams (54)
20/1
4m street cry (IRE) x zarita (NZ) (pentire (GB))
5
4.7
12/1
T: D K Weir
R: H Coffey (56.5)
12/1
6g halling (USA) x sureyya (GER) (monsun (GER))
6
5.1
20/1
T: P T Hyland
R: S Baster (54)
20/1
5m zabeel (NZ) x she's justa tad (NZ) (istidaad (USA))
7
5.6
30/1
T: K M Keys
R: Ben Allen (54)
30/1
8
5.7
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Callan Murray (54)
6/1
4g tavistock (NZ) x the lady (NZ) (stravinsky (USA))
9
6.7
Tunes (3)
16/1
T: Grant Young
R: Ms Michelle Payne (55.5)
16/1
8g viscount (AUS) x tin pan (AUS) (commands (AUS))
10
8
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Yendall (54)
60/1
11
10.5
3/1
T: D K Weir
R: L Nolen (60)
3/1
7g sir percy (GB) x enforce (USA) (kalanisi (IRE))
12
11.5
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Declan Bates (54)
20/1
5g brilliance (USA) x russiantobed (NZ) (st. petersburg (AUS))
13
11.9
Coppola (14)
300/1
T: T J Andrews
R: Jye McNeil (54)
300/1
5g high chaparral (IRE) x copita (NZ) (zabeel (NZ))
14
15.9
50/1
T: R E Laing
R: K Forrester (54)
50/1
Race 8 - Summer Racing (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:35.82 (34.58)
Prizemoney: $60,000
1
9/2
T: C W Little
R: Craig Williams (59)
9/2
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
12/1
T: D T O'Brien
R: Katelyn Mallyon (54)
12/1
4m speed 'n' power (NZ) x madamesta (AUS) (estambul (ARG))
3
3.4
50/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: Regan Bayliss (54)
50/1
4m krupt (AUS) x bold mover (AUS) (jeune (GB))
4
3.6
16/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (53.5)
16/1
6m lonhro (AUS) x mad desire (AUS) (covetous (AUS))
5
3.8
13/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Callan Murray (58)
13/4F
5m choisir (AUS) x lyford (AUS) (royal academy (USA))
6
4.8
20/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (54.5)
20/1
5m street cry (IRE) x varevees (GB) (kahyasi (IRE))
7
4.9
50/1
T: Luke Oliver
R: Damian Lane (57)
50/1
6m magnus (AUS) x rich ruby red (AUS) (rubiton (AUS))
8
5
10/1
T: Symon Wilde
R: M Zahra (56.5)
10/1
4m sebring (AUS) x four star princess (AUS) (general nediym (AUS))
9
5.2
Sanaya (11)
9/1
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
9/1
4m more than ready (USA) x astrodame (AUS) (flying spur (AUS))
10
7.5
7/1
T: D C Harrison
R: D Dunn (58)
7/1
4m lope de vega (IRE) x partiva (AUS) (orpen (USA))
11
7.6
25/1
T: B R Fox
R: Ben Thompson (52)
25/1
4m bianconi (USA) x shelta (AUS) (galileo (IRE))
12
7.8
6/1
T: Tony McEvoy
R: K McEvoy (57)
6/1
5m sebring (AUS) x god love it (AUS) (st. covet (AUS))
13
11.3
100/1
T: S Fliedner
R: M J Dee (54)
100/1
4m domesday (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
14
13.1
Prepee (4)
40/1
T: T Busuttin and N Young
R: N Callow (57.5)
40/1
5m domesday (AUS) x fabergine (AUS) (beautiful crown (USA))
* Nick figures are for Australasia.