Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, August 5

Race 1 - Jockey Celebration Day Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.19 (33.57)
Prizemoney: $14,000
1
13/2
T: K M Schweida
R: R McMahon (57.5)
13/2
4g monashee mountain (USA) x vienna blaze (AUS) (river of light (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: Ms H Page
R: J P Morris (57.5)
7/2
4g jet spur (AUS) x a happy day (AUS) (commands (AUS))
3
2.3
66/1
T: B J Dais
R: J Mallyon (57.5)
66/1
5g time thief (AUS) x particles (AUS) (dust in the wind (NZ))
4
2.5
13/4F
T: Bruce Hill
R: C Whiteley (57.5)
13/4F
4g real saga (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
5
3.8
Tannic (8)
16/1
T: D K Munce
R: S Galloway (57.5)
16/1
6g commands (AUS) x cabernet queen (AUS) (marauding (NZ))
6
5.6
8/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (57.5)
8/1
4g lonhro (AUS) x chinese girl (NZ) (wallenda (USA))
7
6.1
20/1
T: Chris Anderson
R: Corey Bayliss (51.5)
20/1
3f all american (AUS) x kindness (AUS) (hussonet (USA))
8
6.4
15/4
T: Darlene Duryea
R: M McGuren (57.5)
15/4
4g exceedingly good (AUS) x lunar belle (AUS) (spinning world (USA))
9
6.5
50/1
T: D J Graham
R: R Plumb (57.5)
50/1
5g bel esprit (AUS) x rip trice (AUS) (keltrice (AUS))
10
6.6
12/1
T: S B Lee
R: Shannon Doyle (55.5)
12/1
5m all bar one (AUS) x budgie (AUS) (timber country (USA))
11
7.4
20/1
T: L D Kelly
R: M Shimodaira (51)
20/1
3f choisir (AUS) x ab fav di (AUS) (falvelon (AUS))
12
10.2
150/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (57.5)
150/1
6g strategic (AUS) x briko (AUS) (sir tristram (IRE))
Race 2 - Kiss And Make Up Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.56 (34.42)
Prizemoney: $16,000
1
Anzio (4)
5/1
T: Paul Robbins
R: N Day (55)
5/1
5g commands (AUS) x hosannah (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 47 runners; 34 winners; 3 SW. Details
2
0.2
6/1
T: S B Lee
R: L P Rolls (55)
6/1
4g pressday (AUS) x reine margot (AUS) (umatilla (NZ))
3
1.2
11/4
T: M J Dunn
R: M McGuren (59)
11/4
5g ferocity (AUS) x frilly (AUS) (tsuimai (AUS))
4
1.4
25/1
T: D J Bougoure
R: J P Morris (54)
25/1
5
1.5
5/4F
T: Michael Costa
R: Corey Bayliss (53.5)
5/4F
4g denman (AUS) x heart 'n' hands (AUS) (danzero (AUS))
6
3.5
9/1
T: P and W Hulbert
R: Justin P Stanley (56.5)
9/1
5g duporth (AUS) x endless maize (AUS) (end sweep (USA))
7
5.3
25/1
T: Bruce Hill
R: S Galloway (54.5)
25/1
5m super saver (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
Race 3 - Divine Prophet Hcp (C3) (1800m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:51.33 (35.70)
Prizemoney: $16,000
1
6/4F
T: B and D Guy
R: M McGuren (57.5)
6/4F
4g star witness (AUS) x think fast (AUS) (lucky owners (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Ms M Brosnan
R: C Small (55)
8/1
5g zabeel (NZ) x wanaka (NZ) (green perfume (USA))
3
3.5
10/1
T: D J Graham
R: S Galloway (54)
10/1
4
4.8
5/1
T: S J Bennett
R: C Whiteley (55)
5/1
5
5.1
4/1
T: K E Sempf
R: Adam Spinks (52)
4/1
6m swiss ace (AUS) x china choice (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.2
25/1
T: S B Lee
R: L P Rolls (54)
25/1
5g fastnet rock (AUS) x perfect persuasion (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.7
15/2
T: Angela Plumb
R: R Plumb (59)
15/2
5g iffraaj (GB) x sing song girl (NZ) (generous (IRE))
8
7
16/1
T: P W O'Toole
R: Corey Bayliss (54)
16/1
8g zabeel (NZ) x chalonne (AUS) (rubiton (AUS))
Race 4 - Furnaces (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:10.44 (34.15)
Prizemoney: $16,000
1
9/4F
T: Michael Costa
R: L P Rolls (55.5)
9/4F
6m magnus (AUS) x ready for joy (USA) (more than ready (USA))
Winning siblings: Bad Boy For Love, Mapping,
This nick: 10 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (57.5)
4/1
8g falvelon (AUS) x fair decree (AUS) (breakfast creek (AUS))
3
0.6
8/1
T: M T Eggleston
R: J Woodhouse (55)
8/1
8g more than ready (USA) x love and money (AUS) (secret savings (USA))
4
0.8
5/1
T: Ms H Page
R: Corey Bayliss (55)
5/1
6m starcraft (NZ) x miss carolion (AUS) (lion hunter (AUS))
5
2.3
50/1
T: M J Lakey
R: Justin P Stanley (58.5)
50/1
7g lucky owners (NZ) x more than lucky (AUS) (more than ready (USA))
6
2.5
11/2
T: S J Morrisey
R: Shannon Doyle (56.5)
11/2
5g shocking (AUS) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
7
2.6
7/1
T: Luke Berger
R: S Galloway (55.5)
7/1
5g red dazzler (AUS) x goodlookin gambler (AUS) (johannesburg (USA))
8
3.6
14/1
T: Paul Butterworth
R: N Day (54)
14/1
7m stratum (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
9
4.4
20/1
T: Angela Plumb
R: Ms L G Cheshire (59)
20/1
6g kaphero (AUS) x exo (AUS) (hennessy (USA))
Race 5 - Spill The Beans Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.71 (34.55)
Prizemoney: $14,000
1
10/9F
T: T J Gollan
R: R McMahon (57)
10/9F
3g not a single doubt (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Alpendurada,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.5
7/1
T: Ms H Page
R: Corey Bayliss (55.5)
7/1
3g real saga (AUS) x crown princess (AUS) (beautiful crown (USA))
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$21,000
Vendor: Clearwater Farm Tamborine Qld
Buyer: Tony Soden
3
1.8
Gwapo (3)
9/2
T: S J Morrisey
R: J P Morris (57)
9/2
3g rothesay (AUS) x pertinence (AUS) (admiralty (USA))
4
3.1
Citrain (10)
15/1
T: Bruce Hill
R: S Galloway (55)
15/1
3f manhattan rain (AUS) x limealicious (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.2
40/1
T: K M Schweida
R: C Whiteley (55)
40/1
3f mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
6
4.2
20/1
T: David Scanes
R: R Plumb (57)
20/1
3g toorak toff (AUS) x doubleyou one (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.4
9/2
T: S J Morrisey
R: Shannon Doyle (55)
9/2
3f show a heart (AUS) x monaliesha (AUS) (monashee mountain (USA))
8
5.4
66/1
T: Ms K Doughty
R: L P Rolls (57)
66/1
9
6.9
60/1
T: B and D Guy
R: C Small (57)
60/1
3g bushranger (IRE) x rozero (AUS) (danzero (AUS))
10
11.7
60/1
T: J H Manzelmann
R: Kirk Matheson (55)
60/1
3f starcraft (NZ) x wilful kate (AUS) (choisir (AUS))
11
55.2
25/1
T: L J Mayfield-Smith
R: N Day (55)
25/1
3f rothesay (AUS) x big pretzel (NZ) (zabeel (NZ))
Race 6 - Holy Roman Emperor (Bm75) (900m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:51.52 (33.14)
Prizemoney: $16,000
1
20/1
T: Gregory Cornish
R: J Woodhouse (54.5)
20/1
8g sequalo (AUS) x pleasure seeker (AUS) (nine carat (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: R G Lipp
R: C Whiteley (55)
8/1
5m sequalo (AUS) x star of kristle (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.3
5/2F
T: M G Nolan
R: M McGuren (59)
5/2F
4
0.4
50/1
T: Ms K Stabe
R: J P Morris (54)
50/1
7g magic albert (AUS) x orange marmalade (NZ) (stravinsky (USA))
5
1.4
8/1
T: K M Schweida
R: L P Rolls (55.5)
8/1
6g i am invincible (AUS) x kirin lady (AUS) (luskin star (AUS))
6
1.9
15/2
T: G C Kilner
R: Kirk Matheson (54)
15/2
4m choisir (AUS) x baby angel (AUS) (lucky owners (NZ))
7
2.9
25/1
T: Bruce Hill
R: R Plumb (56.5)
25/1
6m publishing (AUS) x kai anna (AUS) (anglia (AUS))
8
3.3
15/2
T: D K Munce
R: Corey Bayliss (55)
15/2
6g top echelon (AUS) x tango monet (AUS) (monashee mountain (USA))
9
3.4
8/1
T: M T Eggleston
R: V D Johnston (54.5)
8/1
5g ad valorem (USA) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
10
3.5
7/2
T: Chris Anderson
R: N Day (55)
7/2
5m magic albert (AUS) x miss love (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 7 - Domesday Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:11.24 (34.43)
Prizemoney: $16,000
1
10/1
T: Michael Costa
R: S Galloway (56.5)
10/1
4g smart missile (AUS) x midnight wine (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Brookwyn, Weigela,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: M J Dunn
R: M McGuren (59.5)
5/2F
5g testa rossa (AUS) x backatem (USA) (notebook (USA))
3
2.1
13/4
T: T Rogers
R: J P Morris (58)
13/4
4
2.4
15/2
T: K E Young
R: N Day (54.5)
15/2
3g congrats (USA) x she's in the guide (AUS) (mull of kintyre (USA))
5
3.4
12/1
T: Ms H Page
R: Corey Bayliss (55.5)
12/1
5g rothesay (AUS) x satsang (AUS) (show a heart (AUS))
6
3.6
8/1
T: Donald Pearson
R: Shannon Doyle (56.5)
8/1
7
4
20/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: C Whiteley (57.5)
20/1
4g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
4.5
9/2
T: Michael Costa
R: L P Rolls (58.5)
9/2
5g onemorenomore (AUS) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
9
5.5
Jakuta (3)
30/1
T: Angela Plumb
R: R Plumb (58)
30/1
4g sequalo (AUS) x linyanti (AUS) (thunder gulch (USA))
10
7.8
150/1
T: Croydon Hampton
R: V D Johnston (54)
150/1
4g falvelon (AUS) x evening vision (AUS) (ombra della sera (AUS))
Race 8 - Husson Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.99 (34.43)
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: J F Meagher
R: Corey Bayliss (57.5)
9/2
4m rothesay (AUS) x star of asia (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Sasia,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4F
T: W J Phelan
R: J P Morris (54.5)
13/4F
3f falvelon (AUS) x miss jinx (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.6
9/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: R Plumb (58)
9/2
4m all american (AUS) x tumble turn (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.9
30/1
T: G J Banks
R: S Galloway (57)
30/1
5m drumbeats (AUS) x sliena (AUS) (dust in the wind (NZ))
5
2.2
11/2
T: Chris Anderson
R: N Day (54.5)
11/2
3f sequalo (AUS) x bonne affaire (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.4
25/1
T: David Rewald
R: C Whiteley (55)
25/1
5m nothing to lose (USA) x winsome dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
7
2.5
25/1
T: David Joice
R: B E Grylls (56)
25/1
4m pluck (USA) x family girl (AUS) (zeditave (AUS))
8
3.5
7/1
T: T J Gollan
R: M McGuren (58.5)
7/1
4m commands (AUS) x sugar bay (CAN) (syncline (USA))
9
4.5
15/2
T: B P Park
R: Justin P Stanley (57.5)
15/2
4m publishing (AUS) x fomalhaut (AUS) (kenfair (NZ))
10
4.6
20/1
T: P Courtney
R: L P Rolls (58)
20/1
11
6.1
100/1
T: S J Campbell
R: Kirk Matheson (54)
100/1
4m pluck (USA) x cassandra's choice (NZ) (darci brahma (NZ))
12
7.6
100/1
T: B J Dais
R: Shannon Doyle (55)
100/1
13
7.8
50/1
T: Paul Robbins
R: J Woodhouse (54)
50/1
5m haradasun (AUS) x octavia belle (AUS) (octagonal (NZ))
* Nick figures are for Australasia.