Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, June 2

Race 1 - Food Traders Australia Mdn (1800m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:49.62 (36.02)
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: David Joice
R: Jackson Murphy (55.5)
9/2
4g home on the grange (AUS) x cafe de jour (AUS) (magic albert (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
4/7F
T: S J Morrisey
R: Shannon Doyle (57)
4/7F
3g rock 'n' pop (AUS) x cape merlot (NZ) (cape cross (IRE))
3
5.8
10/1
T: L D Kelly
R: R Plumb (57)
10/1
3g ekraar (USA) x cinnamon mist (NZ) (pentire (GB))
4
6.3
80/1
T: Ms K Loy
R: A Spinks (55.5)
80/1
5m stravinsky (USA) x shall we dance (NZ) (dance floor (USA))
5
6.8
100/1
T: Paul Nipperess
R: J L Taylor (57)
100/1
3g alert (ARG) x yodalla (AUS) (tobougg (IRE))
6
7.8
30/1
T: D N Raffin
R: B E Grylls (57.5)
30/1
4g pluck (USA) x conjugation (AUS) (mossman (AUS))
7
8.8
80/1
T: Steve Field
R: M Shimodaira (53.5)
80/1
4m fired (AUS) x perrini (AUS) (loup sauvage (USA))
8
9
16/1
T: R W Stephenson
R: L R Dittman (57)
16/1
3g bernardini (USA) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
9.2
15/2
T: K Hickmott
R: L P Rolls (57)
15/2
3g rothesay (AUS) x kas nediym (AUS) (nediym (IRE))
10
12
Abner (13)
25/1
T: K M Schweida
R: G Colless (57)
25/1
3g pierro (AUS) x la fluorescent (NZ) (general nediym (AUS))
11
12.2
40/1
T: P M Burke
R: Matthew Palmer (55.5)
40/1
4m trusting (AUS) x rogues (AUS) (octagonal (NZ))
Race 2 - Agri Food Ingredients Hcp (900m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:51.29 (33.18)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (53)
12/1
2f dream ahead (USA) x top tips (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: Ms H Page
R: J Hodge (54.5)
6/1
2f spirit of boom (AUS) x military bride (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.1
8/1
T: David Murphy
R: B E Grylls (56.5)
8/1
2f golden archer (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Psd $6000 Res $12000
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Psd $6000 Res $12000
4
2.4
40/1
T: S J Morrisey
R: L P Rolls (54.5)
40/1
2f helmet (AUS) x monaliesha (AUS) (monashee mountain (USA))
5
2.7
50/1
T: Ms L Erhart
R: A Spinks (55)
50/1
2f clang (AUS) x all the angels (AUS) (falvelon (AUS))
6
3.7
20/1
T: L G Ross
R: Michael Murphy (56.5)
20/1
2f spirit of boom (AUS) x imanoremiss (AUS) (made of gold (USA))
7
5.5
60/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (55)
60/1
8
5.9
15/1
T: S B Lee
R: R Plumb (57)
15/1
2g turffontein (AUS) x media academy (AUS) (royal academy (USA))
9
7.2
1/2F
T: T J Sears
R: N Tomizawa (58)
1/2F
2f top echelon (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
Race 3 - Spectrum Transport Systems Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.02
Prizemoney: $15,000
1
1/1F
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (55.5)
1/1F
3g sequalo (AUS) x jet star girl (AUS) (jet spur (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: K M Schweida
R: G Colless (56.5)
11/2
3f dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
3
1.6
Astana (12)
30/1
T: K Waller
R: S Galloway (54)
30/1
3f dalakhani (IRE) x hold me tight (AUS) (refuse to bend (IRE))
4
2.6
30/1
T: Diane Murphy
R: L P Rolls (56.5)
30/1
5g ferocity (AUS) x gilded diamond (AUS) (gilded time (USA))
4
2.6
66/1
T: David Joice
R: Shannon Doyle (56)
66/1
3g americain (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
6
2.9
20/1
T: W P Nugent
R: A Spinks (56.5)
20/1
7
3.7
11/2
T: J W Zielke
R: J Hodge (55)
11/2
3g tycoon ruler (AUS) x over and over (AUS) (baryshnikov (AUS))
8
3.8
7/1
T: Chris Meagher
R: B E Grylls (57)
7/1
4g rothesay (AUS) x queen hazel (USA) (monarchos (USA))
9
4.1
13/2
T: B S Baldwin
R: L R Dittman (54)
13/2
4g northern meteor (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
5.1
60/1
T: M A Palmer
R: Matthew Palmer (58)
60/1
3g toorak toff (AUS) x often away (AUS) (hussonet (USA))
11
16.6
200/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (58)
200/1
3c real saga (AUS) x o'jessie (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 4 - Free Flu Vax For Kids Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.11 (33.95)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: W P Nugent
R: A Spinks (56.5)
8/1
4g foxwedge (AUS) x dynamic love (AUS) (brave warrior (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: T J Gollan
R: G Colless (59)
9/1
4g i am invincible (AUS) x alohi (NZ) (college chapel (GB))
3
0.4
5/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L R Dittman (56.5)
5/2
4m choisir (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.4
5/2
T: B and D Guy
R: Shannon Doyle (56.5)
5/2
4g street cry (IRE) x believe'n'succeed (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.2
25/1
T: Ms H Page
R: J Hodge (54.5)
25/1
4g al maher (AUS) x graphique (AUS) (galileo (IRE))
6
4.2
7/4F
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (53.5)
7/4F
3f sebring (AUS) x betterthanblushing (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.6
40/1
T: Ms K Stabe
R: J L Taylor (54)
40/1
6h clang (AUS) x at anchor (AUS) (red anchor (NZ))
Race 5 - Carla & Cassie Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:04.34 (32.81)
Prizemoney: $16,000
1
4/7F
T: L D Kelly
R: R Plumb (57.5)
4/7F
3g warhead (AUS) x sacred mountain (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Forty Thirty,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: J C Smerdon
R: L P Rolls (57.5)
11/2
3
1.8
12/1
T: L M Clarke
R: S Galloway (54)
12/1
4
2.3
7/1
T: Garry Smith
R: J L Taylor (55)
7/1
4m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.3
30/1
T: Kaye Hill
R: A Spinks (54)
30/1
4m jet spur (AUS) x gondola girl (NZ) (thorn park (AUS))
Race 6 - Noble Pk Distribution Hcp (C5) (1400m)
Class: Class 5 Track: Good(3) Time: 1:22.89 (34.60)
Prizemoney: $16,000
1
3/1F
T: David Vandyke
R: L R Dittman (54)
3/1F
4m foxwedge (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
Winning siblings: Affinee, Danica, The Gauch,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Allena (11)
9/2
T: S Strazzieri
R: Jackson Murphy (52)
9/2
4m zizou (AUS) x snipps safari (AUS) (lion hunter (AUS))
3
2
Zamex (3)
15/4
T: M J Dunn
R: L P Rolls (57.5)
15/4
4
2.2
13/2
T: L J Hatch
R: G Colless (60)
13/2
4g bradbury's luck (AUS) x blue celeste (AUS) (geiger counter (USA))
5
2.6
11/1
T: I A Livingstone
R: S Galloway (54)
11/1
5m onemorenomore (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
6
2.8
15/1
T: D J Hansen
R: R Plumb (61)
15/1
7
3.3
9/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (56)
9/1
4g trusting (AUS) x web of love (AUS) (show a heart (AUS))
8
3.8
30/1
T: David Joice
R: Matthew Palmer (56)
30/1
5g red dazzler (AUS) x everybodys talking (AUS) (unbridled's song (USA))
9
4.6
50/1
T: S J Morrisey
R: Shannon Doyle (56.5)
50/1
5g shocking (AUS) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
10
4.8
20/1
T: B and D Guy
R: B E Grylls (55)
20/1
4g star witness (AUS) x think fast (AUS) (lucky owners (NZ))
11
5.1
14/1
T: D J Hansen
R: A Spinks (55.5)
14/1
4g monaco consul (NZ) x atom angel (NZ) (defensive play (USA))
Race 7 - St Dalfour Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:08.68 (33.57)
Prizemoney: $16,000
1
5/2
T: T J Sears
R: N Tomizawa (55.5)
5/2
5g tycoon ruler (AUS) x meg's ace (AUS) (buck's pride (AUS))
Winning siblings: Zaha's Ace,
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
2.3
13/4
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L R Dittman (57)
13/4
7g flying spur (AUS) x primal motion (AUS) (end sweep (USA))
3
2.8
40/1
T: Natalie McCall
R: L P Rolls (54)
40/1
6g reaan (AUS) x vintage salon (AUS) (royal academy (USA))
4
3.8
11/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (52)
11/1
5g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
5
4
9/4F
T: L D Kelly
R: R Plumb (57)
9/4F
5g oratorio (IRE) x gypsy mai (AUS) (our maizcay (AUS))
6
5
40/1
T: B S Baldwin
R: B E Grylls (54)
40/1
5m raheeb (AUS) x consciousness (GB) (pivotal (GB))
7
21.8
5/1
T: Ms K Doughty
R: M McGuren (59)
5/1
7g clang (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
Race 8 - Pluspak (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:22.51 (34.78)
Prizemoney: $16,000
1
11/1
T: Melissa Leitch
R: R Plumb (60)
11/1
4g foxwedge (AUS) x snippet street (AUS) (street cry (IRE))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale Book 2
$35,000
Vendor: Fernrigg Farm, Denman
Buyer: Proven Thoroughbreds / John Thompson
2
3
5/1
T: Kurt Goldman
R: L P Rolls (57.5)
5/1
4g dalghar (FR) x honor babe (NZ) (honor grades (USA))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Psd, Res $40,000
3
3.1
7/2
T: L A Wright
R: J L Taylor (55)
7/2
4g court command (AUS) x road to persia (AUS) (leica kenmare (AUS))
4
4.6
Dansez (9)
5/2F
T: K M Schweida
R: G Colless (57)
5/2F
3f myboycharlie (IRE) x cha cha chestnut (AUS) (elusive quality (USA))
5
4.8
8/1
T: P A Nolan Jnr
R: M McGuren (56.5)
8/1
6g sebring (AUS) x counterblast (AUS) (danehill (USA))
6
5.2
11/1
T: Ms W Bannerot
R: J Hodge (57)
11/1
6g lucky owners (NZ) x political pet (AUS) (bureaucracy (NZ))
7
6.7
40/1
T: J C Smerdon
R: D Hayse (61.5)
40/1
7g pentire (GB) x kincaple lass (NZ) (kaapstad (NZ))
8
8.2
10/1
T: L G Ross
R: A Spinks (55.5)
10/1
4m court command (AUS) x creola (AUS) (palace music (USA))
9
9.2
40/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (58)
40/1
7g tycoon ruler (AUS) x diamonesque (AUS) (sri pekan (USA))
10
10.5
Kapstar (11)
11/1
T: L H Wheeler
R: Jackson Murphy (54.5)
11/1
11
14.3
20/1
T: Diane Murphy
R: Shannon Doyle (58)
20/1
7g all bar one (AUS) x fiery sunset (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.