Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, June 9

Race 1 - Ultiqa Lifestyle Plate (C3) (900m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 0:52.49 (34.10)
Prizemoney: $16,000
1
15/4
T: Glenn Stockdale
R: Shannon Doyle (59)
15/4
5g written tycoon (AUS) x kilikanoon (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Blinkin Unreal, Lady Butterfly,
This nick: 25 runners; 21 winners; 1 SW. Details
1
13/8
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (54)
13/8
3g written tycoon (AUS) x summery (AUS) (scenic (IRE))
Winning siblings: Helaku, Summer Lover,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
3
4.8
11/8F
T: K J Bodey
R: S Galloway (59)
11/8F
4g bushranger (IRE) x jellylorum (AUS) (tale of the cat (USA))
4
6.8
10/1
T: S J Morrisey
R: L P Rolls (59)
10/1
4g falkirk (NZ) x durham walk (NZ) (marju (IRE))
5
7.1
15/1
T: P R Perkins
R: R Plumb (57)
15/1
7m hidden dragon (AUS) x mountain of love (AUS) (monashee mountain (USA))
6
9.9
60/1
T: Louise Murphy
R: Corey Bayliss (52.5)
60/1
6m conatus (AUS) x paint the stage (AUS) (perugino (USA))
Race 2 - Classic Holidays Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:27.55 (36.33)
Prizemoney: $15,000
1
9/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (55)
9/1
3f darci brahma (NZ) x emerald charm (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Emerald Duke,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 2
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd, Res $5,000
2
0.1
6/1
T: M T Eggleston
R: Shannon Doyle (57.5)
6/1
4g meld (AUS) x black britty (AUS) (anglia (AUS))
3
0.3
2/5F
T: Pat W Webster
R: R Plumb (57)
2/5F
3g host (CHI) x matiya's pride (AUS) (lion hunter (AUS))
4
3.6
20/1
T: Chris Munce
R: Corey Bayliss (53.5)
20/1
3f high chaparral (IRE) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
5
4.4
13/2
T: Kevin Martin
R: Taylor Marshall (55.5)
13/2
4m raheeb (AUS) x bremmoly (AUS) (fasliyev (USA))
6
11.9
20/1
T: Richard Simpson
R: L P Rolls (55.5)
20/1
2g smart missile (AUS) x kohili (USA) (candy ride (ARG))
Race 3 - Rci Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:26.23 (36.16)
Prizemoney: $16,000
1
10/9F
T: Michael Costa
R: S Galloway (58.5)
10/9F
3f hinchinbrook (AUS) x onecatstoomany (AUS) (one cool cat (USA))
Winning siblings: Jericho Missile, Seentoomany,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: Ms K Doughty
R: M Hellyer (56)
5/1
3
2
6/1
T: C J Waller
R: R Plumb (58.5)
6/1
3f al maher (AUS) x shimasani (AUS) (royal academy (USA))
4
2.5
8/1
T: A J Edmonds
R: Jackson Murphy (57.5)
8/1
4m sebring (AUS) x my type (AUS) (zabeel (NZ))
5
5.3
10/1
T: Tim Cook
R: Taylor Marshall (55.5)
10/1
3f red element (AUS) x smytzer's art (AUS) (rory's jester (AUS))
6
6.6
16/1
T: B J Squair
R: Emma Ljung (56)
16/1
3f toorak toff (AUS) x comedy on the run (AUS) (flying spur (AUS))
7
8.9
50/1
T: J W Zielke
R: L R Dittman (55.5)
50/1
3f americain (USA) x princess isabella (AUS) (flying spur (AUS))
8
10.4
9/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (53)
9/1
Race 4 - Wyndham Vacation Resorts Hcp (1400m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:25.99 (36.58)
Prizemoney: $16,000
1
5/2
T: B J Lockwood
R: Boris Thornton (56.5)
5/2
Winning siblings: Kalkarni Royale,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
12/1
2f show a heart (AUS) x hey blondie (AUS) (royal academy (USA))
3
2
11/2
T: L G Ross
R: Alannah Fancourt (56)
11/2
2f lope de vega (IRE) x thermopylae (AUS) (mukaddamah (USA))
4
2.2
Shijin (10)
66/1
T: S J Morrisey
R: L P Rolls (54)
66/1
2f poet's voice (GB) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
5
3.7
9/10F
T: L D Kelly
R: R Plumb (58)
9/10F
2g zoffany (IRE) x ab fav di (AUS) (falvelon (AUS))
6
11.2
20/1
T: B and D Guy
R: Taylor Marshall (54)
20/1
2f spirit of boom (AUS) x regal tier (AUS) (royal academy (USA))
7
11.6
30/1
T: T J Hurley
R: L R Dittman (55.5)
30/1
8
14.9
66/1
T: Daniel Bowen
R: Anthony Allen (56)
66/1
2g ocean park (NZ) x eliza blues (NZ) (o'reilly (NZ))
9
15.2
40/1
T: S J Morrisey
R: Shannon Doyle (56)
40/1
2g ocean park (NZ) x elchester (NZ) (pins (AUS))
Race 5 - Alan Burton Hcp (C2) (1800m)
Class: Class 2 Track: Heavy(8) Time: 1:54.64 (38.99)
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: David Joice
R: Jackson Murphy (55)
7/4F
4g home on the grange (AUS) x cafe de jour (AUS) (magic albert (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
12/1
3g star witness (AUS) x flawless (NZ) (zabeel (NZ))
3
2
80/1
T: Ben Ahrens
R: Corey Bayliss (53)
80/1
4
2.1
20/1
T: Ms M Brosnan
R: C Small (54)
20/1
5g zabeel (NZ) x wanaka (NZ) (green perfume (USA))
5
3.4
6/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (57.5)
6/1
3g bullet train (GB) x faille (AUS) (cape cross (IRE))
6
4.9
5/2
T: B and D Guy
R: L R Dittman (54)
5/2
4m love conquers all (AUS) x athena mana mou (AUS) (mull of kintyre (USA))
7
5.9
9/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: D McLellan (54.5)
9/1
4g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
14.4
30/1
T: P P Jenkins
R: L P Rolls (56.5)
30/1
5g duporth (AUS) x endless maize (AUS) (end sweep (USA))
9
20.4
Cinzia (10)
13/2
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (54)
13/2
3f choisir (AUS) x donya nene (AUS) (royal academy (USA))
10
27.2
100/1
T: E R Singh
R: J Woodhouse (54)
100/1
3g husson (ARG) x poplars (NZ) (pins (AUS))
Race 6 - Quattro Risk Services Hcp (1400m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:25.42 (35.83)
Prizemoney: $16,000
1
5/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
5/1
3g red dazzler (AUS) x diiny (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Dinisty, Fly Once More,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: Michael Costa
R: S Galloway (54)
7/2
3f real saga (AUS) x galena lodge (AUS) (grand lodge (USA))
3
2.6
12/1
T: Jason Edwards
R: Jackson Murphy (52.5)
12/1
3g rothesay (AUS) x don't you touch me (AUS) (untouchable (AUS))
4
4.6
15/4
T: G K Taylor
R: James Orman (59)
15/4
3g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
5
5.6
11/4F
T: M J Lakey
R: M Hellyer (55)
11/4F
3c rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
6
7.6
13/4
T: N W Tiley
R: R Plumb (57)
13/4
3g iffraaj (GB) x ticklish (NZ) (maroof (USA))
Race 7 - Australian Timeshare Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:26.22 (37.39)
Prizemoney: $16,000
1
5/4F
T: Angela Plumb
R: S Galloway (57.5)
5/4F
3g fastnet rock (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/4
T: Angela Plumb
R: Clayton Gallagher (55)
11/4
3
0.7
40/1
T: Paul Nipperess
R: J L Taylor (55.5)
40/1
4g shrapnel (AUS) x yodalla (AUS) (tobougg (IRE))
4
0.9
7/1
T: David Fletcher
R: Jackson Murphy (55)
7/1
4g stryker (AUS) x topkamp (GB) (pennekamp (USA))
5
2.2
8/1
T: Rochelle Smith
R: James Orman (57.5)
8/1
3g love conquers all (AUS) x ikande (AUS) (perugino (USA))
6
2.3
13/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
13/2
4g love conquers all (AUS) x girlzone (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.6
30/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
30/1
4g fired (AUS) x senorina ginger (AUS) (esperero (USA))
8
4.9
20/1
T: Ms A Willick
R: M Hellyer (58)
20/1
4g pour moi (IRE) x dominique (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - Accorhotels (Bm75) (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(7) Time: 1:18.69 (36.92)
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: J C Smerdon
R: D Hayse (54.5)
13/2
6m all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Ammoudi Bay, Looks Like Elvis,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2016 Inglis Classic Yearling Sale
$110,000
Vendor: Rosemont Stud, Gnarwarre, Vic
Buyer: Bryan Dais Racing
2
0.1
Balius (11)
9/2
T: B Witt
R: Ms R Palmer (54)
9/2
5g lonhro (AUS) x miss mycenae (UAE) (mark of esteem (IRE))
3
1.1
11/4F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58.5)
11/4F
5g sequalo (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
4
2.9
30/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (54)
30/1
8g more than ready (USA) x love and money (AUS) (secret savings (USA))
5
3.4
9/2
T: David Fletcher
R: Jackson Murphy (55.5)
9/2
6
3.9
8/1
T: S Cumming
R: J L Taylor (56)
8/1
5g new approach (IRE) x amish (AUS) (canny lad (AUS))
7
5.2
16/1
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (57)
16/1
5g nom du jeu (NZ) x tibouchina (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
5.4
20/1
T: James Hepworth
R: Corey Bayliss (55)
20/1
5m i am invincible (AUS) x littoral (AUS) (commands (AUS))
9
9.2
10/1
T: Steven O'Dea
R: R Plumb (57)
10/1
6g red element (AUS) x beesem (AUS) (strategic (AUS))
10
10.7
8/1
T: B J Smith
R: Anthony Allen (56.5)
8/1
* Nick figures are for Australasia.