Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, December 15

Race 1 - Ubet (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:22.90 (34.87)
Prizemoney: $21,000
1
2/1
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (57.5)
2/1
3g love conquers all (AUS) x just betty (AUS) (hidden dragon (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58)
6/4F
3f murtajill (AUS) x sheza shamardal (AUS) (shamardal (USA))
3
0.4
9/4
T: Chris Anderson
R: Daniel Griffin (54)
9/4
3f real saga (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
4
1.2
8/1
T: B J Dais
R: Boris Thornton (55)
8/1
3g reliable man (GB) x anna maria (NZ) (ustinov (AUS))
Race 2 - Ubet Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.63 (34.97)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Ms M Brosnan
R: Daniel Griffin (56.5)
4/1
Winning siblings: Electrifying Lady, Lady Valorem,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: Malcolm Reynolds
R: N Day (57.5)
7/2
9m clangalang (AUS) x blue rose gem (AUS) (king of kings (IRE))
3
2.6
10/1
T: R L Mackay
R: J L Taylor (54)
10/1
5m snitzel (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
4
2.7
1/1F
T: K C Anderson
R: M Hellyer (58)
1/1F
5
3.2
50/1
T: Ethan Ensby
R: Ms L G Cheshire (58)
50/1
3f al maher (AUS) x shy date (AUS) (dexter (GB))
6
4.7
6/1
T: Tony Haydon
R: N Thomas (57)
6/1
3f real saga (AUS) x she's a rock star (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
4.8
40/1
T: Dirk Dobbin
R: Matthew Palmer (55)
40/1
4m anglia (AUS) x rogue diamond (AUS) (honours list (IRE))
Race 3 - Ubet Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.76 (36.81)
Prizemoney: $21,000
1
30/1
T: K M Schweida
R: G Colless (58.5)
30/1
4g rothesay (AUS) x montare (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Big Banker,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/2
T: Mark Renehan
R: Clayton Gallagher (53.5)
7/2
5g publishing (AUS) x blue butterfly (AUS) (archregent (CAN))
3
0.6
4/11F
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (59)
4/11F
4g more than ready (USA) x sunday joy (AUS) (sunday silence (USA))
4
5.9
30/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (54.5)
30/1
3g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
5
6.2
10/1
T: Daniel Bowen
R: Leslie Tilley (56.5)
10/1
3g choisir (AUS) x annigoni (AUS) (peintre celebre (USA))
6
6.4
16/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (54)
16/1
6h o'lonhro (AUS) x trycentaine (NZ) (centaine (AUS))
7
10.2
80/1
T: Ms M Brosnan
R: Daniel Griffin (56)
80/1
8
10.6
66/1
T: Paul Nipperess
R: Alannah Fancourt (54)
66/1
4g alert (ARG) x yodalla (AUS) (tobougg (IRE))
Race 4 - Ubet (Bm65) (900m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:50.61 (32.17)
Prizemoney: $21,000
1
15/8
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (57.5)
15/8
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$140,000
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer: B K Racing & Breeding Pty Ltd
2
1
5/4F
T: S B Laming
R: J L Taylor (55)
5/4F
3f shamus award (AUS) x calzini bianchi (AUS) (show a heart (AUS))
3
3.5
3/1
T: P and W Hulbert
R: N Day (57.5)
3/1
4
3.9
25/1
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (54)
25/1
6m wanted (AUS) x elleandee (AUS) (snippets (AUS))
5
4.7
Alaska (1)
100/1
T: Ms W Bannerot
R: N Thomas (60)
100/1
6
6
12/1
T: M T Eggleston
R: Shannon Doyle (59.5)
12/1
6g ad valorem (USA) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
7
8.8
60/1
T: S R Kurz
R: Ms L G Cheshire (55)
60/1
6g street cry (IRE) x sabkha (USA) (green desert (USA))
Race 5 - Ubet Hcp (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:49.30 (35.84)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: G R Newham
R: Daniel Griffin (55.5)
10/9F
Winning siblings: Cosmologist, Dreamtime Dancer,
This nick: 5 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
0.4
9/2
T: L J Mayfield-Smith
R: G Colless (58)
9/2
4g monaco consul (NZ) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
3
1.4
11/1
T: J W Zielke
R: M Hellyer (56.5)
11/1
3g al maher (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.2
Saibye (4)
30/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (56)
30/1
4g street cry (IRE) x rock on bye (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.4
14/1
T: J R Stanton
R: S Galloway (57.5)
14/1
4g host (CHI) x coronation diva (AUS) (bianconi (USA))
6
3.6
14/1
T: S Strazzieri
R: J L Taylor (54.5)
14/1
5g dream ahead (USA) x porcelain (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.6
10/1
T: Ms M Brosnan
R: Matthew Palmer (55)
10/1
8
7.1
4/1
T: S B Laming
R: Clayton Gallagher (52.5)
4/1
3g tavistock (NZ) x danness (NZ) (danske (NZ))
9
9.1
100/1
T: Paul Nipperess
R: Alannah Fancourt (54)
100/1
4g shrapnel (AUS) x select bay (NZ) (imperial seal (GB))
Race 6 - Ubet (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.46 (35.11)
Prizemoney: $21,000
1
Viral (7)
13/8
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (57)
13/8
3g al maher (AUS) x tyche (AUS) (saltgrass (USA))
Winning siblings: Aegean Sea, Fates, On The Spot, Tail Risk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: W P Nugent
R: N Day (59)
25/1
3
2.6
12/1
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (56)
12/1
4m written tycoon (AUS) x egic (AUS) (strategic (AUS))
4
2.7
20/1
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (60)
20/1
5
3.7
11/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (56.5)
11/1
5m gio ponti (USA) x love and money (AUS) (secret savings (USA))
6
4.7
Parko (5)
10/9F
T: S J Morrisey
R: R Plumb (57.5)
10/9F
3g smart missile (AUS) x certitude (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
10.5
25/1
T: Ms A Willick
R: Daniel Griffin (56.5)
25/1
4g medaglia d'oro (USA) x pandora (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
16.3
12/1
T: Ben Currie
R: Kyle Wilson-Taylor (58.5)
12/1
6m magic albert (AUS) x she's best (AUS) (king's best (USA))
Race 7 - Ubet Hcp (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:21.84
Prizemoney: $21,000
1
Akage (9)
11/2
T: B V Crowley
R: L P Rolls (55.5)
11/2
5m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/4
T: P and W Hulbert
R: N Day (60.5)
15/4
7g duporth (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.7
13/2
T: K M Schweida
R: G Colless (57)
13/2
5g dutch harry (AUS) x rue facile (AUS) (easy rocking (AUS))
4
1.5
14/1
T: M J Dunn
R: L R Dittman (58.5)
14/1
5m commands (AUS) x fleet riane (AUS) (barely a moment (AUS))
5
2.8
6/1
T: H J Norman
R: Matthew Palmer (55.5)
6/1
5g savabeel (AUS) x bejewelled (NZ) (pins (AUS))
6
2.9
11/4F
T: Ms H Page
R: Daniel Griffin (59)
11/4F
5g jet spur (AUS) x tiptoe (AUS) (viscount (AUS))
7
3.3
40/1
T: P J Balzen and N Tanti
R: Corey Bayliss (54)
40/1
5g magic albert (AUS) x mantova (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
4.1
20/1
T: S J Morrisey
R: J L Taylor (54)
20/1
6g savabeel (AUS) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
9
5.4
9/1
T: L D Kelly
R: Shannon Doyle (54.5)
9/1
5m starcraft (NZ) x milande (AUS) (dehere (USA))
10
6.4
20/1
T: A J Edmonds
R: M Hellyer (54.5)
20/1
5g zacinto (GB) x elyzabel (NZ) (kaapstad (NZ))
11
8.2
66/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (55)
66/1
5g rothesay (AUS) x jeopardy (AUS) (lonhro (AUS))
12
9.5
100/1
T: Marcus Wilson
R: N Thomas (54)
100/1
Race 8 - Ubet Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:22.38 (35.39)
Prizemoney: $21,000
1
5/4F
T: Michael Costa
R: Matthew Palmer (54.5)
5/4F
3f sebring (AUS) x onecatstoomany (AUS) (one cool cat (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.8
40/1
T: K M Schweida
R: N Day (54)
40/1
4m mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
2
2.8
40/1
T: Gary Doughty
R: Corey Bayliss (54)
40/1
3f drumbeats (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
4
3.1
15/2
T: G R Newham
R: Daniel Griffin (57)
15/2
4g street cry (IRE) x magically (AUS) (danehill (USA))
5
3.2
5/1
T: Chris Anderson
R: M Hellyer (57.5)
5/1
4g sequalo (AUS) x jet star girl (AUS) (jet spur (AUS))
6
3.7
11/2
T: L G Ross
R: Leslie Tilley (55.5)
11/2
4m casino prince (AUS) x lemon reef (USA) (lemon drop kid (USA))
7
5
40/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58)
40/1
4g star witness (AUS) x flawless (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.2
16/1
T: M J Dunn
R: L P Rolls (54)
16/1
3f show a heart (AUS) x tender truce (AUS) (brief truce (USA))
9
7.7
6/1
T: K A Lees
R: Shannon Doyle (55)
6/1
4m your song (AUS) x ice break (GB) (singspiel (IRE))
10
9.7
20/1
T: Daniel Bowen
R: J Hodge (54.5)
20/1
4g savabeel (AUS) x fabaz (NZ) (o'reilly (NZ))
11
16
60/1
T: Ms M Brosnan
R: Ms L G Cheshire (55)
60/1
5g trusting (AUS) x pym's lane (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.