Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, September 28

Race 1 - Vale Geoff Lane Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.15 (33.77)
Prizemoney: $21,000
1
13/8F
T: B J Lockwood
R: Daniel Griffin (55.5)
13/8F
4m reset (AUS) x ambazar (AUS) (starcraft (NZ))
Winning siblings: Helensburgh Ham,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
13/2
T: Bruce Hill
R: Alex Patis (51)
13/2
3f bel esprit (AUS) x lucky devil (AUS) (tiger hill (IRE))
3
6.3
12/1
T: B D Bellamy
R: R Plumb (57.5)
12/1
6g bushranger (IRE) x rainbow arch (AUS) (archway (IRE))
4
7.6
14/1
T: Paul Robbins
R: Sheriden Tomlinson (51)
14/1
5
8.1
2/1
T: M G Nolan
R: Adin Thompson (54)
2/1
6
9.6
8/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (57.5)
8/1
4g lope de vega (IRE) x mcaleese (AUS) (puissance (GB))
7
10.1
200/1
T: Courtney Rabjones-Tyrell
R: A Spinks (55.5)
200/1
6m bradbury's luck (AUS) x djebel's impact (AUS) (significant hill (AUS))
8
14.1
150/1
T: Stephen Cole
R: T K Allan (53)
150/1
3f the factor (USA) x miss pretty bend (AUS) (footstepsinthesand (GB))
9
22.4
9/1
T: D B Campbell
R: L P Rolls (57.5)
9/1
4g rothesay (AUS) x ekleel (AUS) (fantastic light (USA))
Race 2 - Delago Deluxe@lucas B'stock-C5 (900m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 0:51.87 (33.21)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Tony & Maddysen Sears
R: N Thomas (59)
15/4
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Angela Plumb
R: Ms T Gray (55.5)
8/1
5g fastnet rock (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
3
2
16/1
T: Philip Kimmet
R: Mikiko Nakao (51)
16/1
8m delzao (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
4
3
7/4F
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
7/4F
6m longhorn (AUS) x celestial star (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
3.2
Usurp (3)
15/8
T: Ms M Brosnan
R: Daniel Griffin (57.5)
15/8
5g lonhro (AUS) x pretends (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
47.7
8/1
T: J P Wallace
R: Sheriden Tomlinson (53.5)
8/1
5g jet spur (AUS) x class of gold (AUS) (mossman (AUS))
Race 3 - On Point Locating (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:24.06 (36.25)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: Troy Pascoe
R: R Goltz (58)
9/10F
Winning siblings: Relampago,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: D J Hansen
R: N Day (55)
9/2
3
0.5
11/2
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59)
11/2
4
2.3
15/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (58.5)
15/1
3g animal kingdom (USA) x butters (USA) (el prado (IRE))
5
2.4
8/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (56.5)
8/1
3f so you think (NZ) x roedean (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.4
25/1
T: Leon Phillips
R: A Mallyon (55.5)
25/1
3f jet spur (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
7
5.9
6/1
T: Gary Doughty
R: Daniel Griffin (58.5)
6/1
3g love conquers all (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Delago Deluxe (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:51.14 (37.17)
Prizemoney: $21,000
1
3/1F
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (58)
3/1F
5g so you think (NZ) x mirrasalo (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Dream Builder, Mirra Vision,
This nick: 32 runners; 24 winners; 3 SW. Details
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$300,000
Vendor: Vinery Stud, Scone
Buyer: C Roscoe / B Crawford
2
0.2
7/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (60)
7/2
6g kodiac (GB) x think (FR) (marchand de sable (USA))
3
2.5
8/1
T: Bruce Hill
R: Ms R Palmer (54)
8/1
6g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
4
2.8
15/4
T: S J Morrisey
R: A Chau (55.5)
15/4
4g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
5
3.6
7/1
T: K M Schweida
R: G Colless (56)
7/1
5m dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
6
5.6
9/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (54.5)
9/1
6g starcraft (NZ) x mrs. geiger (AUS) (geiger counter (USA))
7
5.7
20/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (56)
20/1
8
9.2
Coach (4)
13/2
T: Chris Anderson
R: Boris Thornton (56.5)
13/2
4g denman (AUS) x patina (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - On Point Locating Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.18 (35.97)
Prizemoney: $21,000
1
2/1F
T: B J Lockwood
R: Boris Thornton (56.5)
2/1F
4m fruehling (IRE) x tafeer (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Isabella's Spring,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: B J Smith
R: A Spinks (59)
7/2
4g iffraaj (GB) x our lady gaga (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.4
15/2
T: Gary Doughty
R: R Plumb (58.5)
15/2
5g longhorn (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
4
3.7
5/1
T: G Laming
R: Daniel Griffin (59)
5/1
7g domesday (AUS) x commands gold (AUS) (commands (AUS))
5
3.8
3/1
T: Chris Munce
R: S Galloway (56)
3/1
3c the wow signal (IRE) x oomaroo (AUS) (tale of the cat (USA))
6
4.3
20/1
T: R L Lyford
R: L P Rolls (56.5)
20/1
7g onemorenomore (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
7
4.5
25/1
T: Ron Jackson
R: T K Allan (54)
25/1
5m stratum (AUS) x gypsy googol (AUS) (secret savings (USA))
8
4.7
80/1
T: S J Morrisey
R: J Woodhouse (55.5)
80/1
4g reliable man (GB) x anna maria (NZ) (ustinov (AUS))
9
7.5
40/1
T: D J Hansen
R: N Day (54)
40/1
5m rock face (AUS) x dark rose (AUS) (king cugat (USA))
Race 6 - Delago Deluxe Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.16 (35.84)
Prizemoney: $21,000
1
50/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (55)
50/1
3g redwood (GB) x domani oro (NZ) (don eduardo (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/1
T: T W McCarthy
R: Leah Kilner (54)
9/1
5m mosayter (USA) x diamonic (AUS) (scenic (IRE))
3
2.5
40/1
T: S J Morrisey
R: A Spinks (54)
40/1
4m tavistock (NZ) x cajun two step (IRE) (danehill dancer (IRE))
4
3.3
30/1
T: L D Kelly
R: J Watkins (55)
30/1
5m ekraar (USA) x ghemashah (AUS) (danewin (AUS))
6
4.7
Hayate (12)
20/1
T: Bruce Hill
R: N Day (54)
20/1
3f bullet train (GB) x lets hussle (AUS) (hussonet (USA))
7
10.2
100/1
T: Ms K Loy
R: J Woodhouse (55)
100/1
5m keeper (AUS) x pulcinella (NZ) (stravinsky (USA))
8
10.4
Defer (1)
7/4F
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
7/4F
9
11.9
50/1
T: B & D Guy
R: Jag Guthmann-Chester (57)
50/1
4m so you think (NZ) x sherocksmyworld (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
12.1
100/1
T: B & D Guy
R: J Hodge (56.5)
100/1
3g epaulette (AUS) x la viva la rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
12.6
100/1
T: Steve Field
R: Shannon Doyle (58)
100/1
Race 7 - On Point Locating Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.19 (34.57)
Prizemoney: $21,000
1
7/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (57)
7/1
Winning siblings: Dandy One, Mr Backchat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59)
4/1
3
1.8
6/4F
T: Michael Costa
R: Daniel Griffin (58)
6/4F
4g hinchinbrook (AUS) x tanya jean (AUS) (starcraft (NZ))
4
2.6
9/4
T: M J Dunn
R: A Mallyon (57.5)
9/4
4h the factor (USA) x flying flitter (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.7
Saute (8)
40/1
T: D J Bougoure
R: Boris Thornton (56.5)
40/1
4g sizzling (AUS) x tipsy lane (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
4
20/1
T: L H Wheeler
R: S Galloway (54.5)
20/1
5g collate (AUS) x jarhnne (AUS) (sequalo (AUS))
7
4.1
100/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (55)
100/1
6g meld (AUS) x black britty (AUS) (anglia (AUS))
8
4.3
40/1
T: Angela Graham
R: A Spinks (57.5)
40/1
4g your song (AUS) x think fast (AUS) (lucky owners (NZ))
9
5.1
50/1
T: Ben Ahrens
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
50/1
4g red element (AUS) x shocking blue (AUS) (canny lad (AUS))
10
6.9
Amuthon (14)
100/1
T: Marcus Wilson
R: J Woodhouse (54)
100/1
11
8.2
16/1
T: B & D Guy
R: G Colless (55.5)
16/1
3g epaulette (AUS) x greimota (AUS) (greig (NZ))
Race 8 - Delago Deluxe@lucas B'stock-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.64 (34.59)
Prizemoney: $21,000
1
10/1
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58.5)
10/1
4m kuroshio (AUS) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Santa Ana Lane,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Ms L G Cheshire (55.5)
9/1
5m sidereus (AUS) x my counsel (AUS) (legal opinion (AUS))
3
1.8
2/1F
T: T J Gollan
R: Daniel Griffin (57.5)
2/1F
4m shamus award (AUS) x badabing badaboom (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.9
9/2
T: Gary Doughty
R: S Galloway (59)
9/2
4m zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
5
2.9
15/1
T: J A Gilmore
R: L P Rolls (55)
15/1
4m eurozone (AUS) x lady gretchen (NZ) (don eduardo (NZ))
6
3.2
66/1
T: R Heilbronn
R: A Spinks (54)
66/1
6m danesis (IRE) x graciously (NZ) (carnegie (IRE))
7
4.5
5/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (57.5)
5/1
4m hidden dragon (AUS) x ellythea (AUS) (show a heart (AUS))
8
4.8
20/1
T: T M Whittington
R: Ms R Palmer (56.5)
20/1
4m nicconi (AUS) x no time (AUS) (barely a moment (AUS))
9
4.9
15/2
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (56.5)
15/2
3f hinchinbrook (AUS) x junebug (AUS) (shovhog (AUS))
10
5.7
Eye Was (15)
30/1
T: B D Bellamy
R: N Day (54)
30/1
6m artie schiller (USA) x be amazed (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
6.1
Hakwa (4)
25/1
T: Ms K Craft
R: G Colless (57.5)
25/1
5m harbour watch (IRE) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
12
6.9
20/1
T: D R Ward
R: Sheriden Tomlinson (51)
20/1
6m real saga (AUS) x elusive gift (NZ) (elusive city (USA))
* Nick figures are for Australasia.