Breednet Results

GOSFORD - Wednesday, June 24

Race 1 - Lawn Bowls Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:43.18
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: C J WALLER
R: J PENZA (58.00)
7/4F
4h hawk wing (USA) x crimphill (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
3.3
8/1
T: MS K GAVENLOCK
R: G BUCKLEY (56.00)
8/1
3f galileo (IRE) x symphonetta (NZ) (western symphony (USA))
3
2.3
9/4
T: DAVID PAYNE
R: B SHINN (58.00)
9/4
3g canny lad (AUS) x lac d'or (AUS) (pauillac (AUS))
4
10.3
25/1
T: ANDREW EASTCOTT
R: L B DUGGAN (58.00)
25/1
3g val royal (FR) x desert sapphire (AUS) (desert king (IRE))
5
13.3
6/1
T: G D YORKE
R: B SPRIGGS (55.00)
6/1
3c way of light (USA) x olympia (AUS) (scenic (IRE))
6
15
8/1
T: S B HILL
R: A ROBINSON (58.00)
8/1
4g universal prince (AUS) x wings above (AUS) (personal hope (USA))
7
24.4
14/1
T: DEAN WALLACE
R: DALE SPRIGGS (58.00)
14/1
4g marechal (AUS) x cafe d'amour (AUS) (flying spur (AUS))
8
30.4
66/1
T: MS P WEBBER
R: JOSH ADAMS (53.00)
66/1
3f commands (AUS) x hepburn rose (NZ) (sir tristram (IRE))
Race 2 - The Greens The Entrance Hcp-70 (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Heavy Time: 1:43.66 (37.27)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: S FARLEY
R: TOMMY BERRY (56.50)
7/2
4g street cry (IRE) x proud halo (AUS) (don't say halo (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: G L FRAZER
R: JOSH ADAMS (54.50)
5/2
4g latarmiss (IRE) x ruakiwi glow (AUS) (forest glow (USA))
3
1
MULHIM (4)
5/2F
T: J R PROUT
R: D McLELLAN (57.50)
5/2F
3g el moxie (USA) x desert wish (GB) (shirley heights (GB))
4
3.3
7/2
T: MS G MARKWELL
R: A ROBINSON (57.50)
7/2
5g orpen (USA) x antaris (AUS) (royal academy (USA))
5
6.8
25/1
T: A NEWING
R: MS V SCHUBERT (51.50)
25/1
5g sedaka (AUS) x averna (AUS) (jan murray (USA))
6
11.8
15/2
T: N J OLIVE
R: G SCHOFIELD (55.00)
15/2
4m giant's causeway (USA) x metal of honor (USA) (conquistador cielo (USA))
Race 3 - Star Buffet Family Rest. (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Heavy Time: 1:01.04 (36.65)
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: N E MCGUCKIN
R: TOMMY BERRY (54.50)
9/2
3f rubiton (AUS) x annajo (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Amazing General,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: A J DENHAM
R: B SHINN (58.50)
8/1
3g johannesburg (USA) x snow lodge (AUS) (grand lodge (USA))
3
0.8
LATIGO (9)
3/1F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (54.50)
3/1F
3f lonhro (AUS) x saddler's silk (AUS) (barathea (IRE))
4
2.1
7/2
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (57.00)
7/2
3g elusive quality (USA) x little pattie (AUS) (polish patriot (USA))
5
2.3
9/1
T: R A BAILEY
R: J BOWMAN (56.00)
9/1
3g marwina (AUS) x merry prim (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
4.2
15/4
T: L J BRIDGE
R: TIM CLARK (57.50)
15/4
3g untouchable (AUS) x tricky woo (AUS) (sir laurence (NZ))
7
4.5
25/1
T: J C MCNAIR
R: R M QUINN (56.50)
25/1
4g commands (AUS) x gold earrings (AUS) (fimiston (AUS))
8
5.5
20/1
T: R A BAILEY
R: G BUCKLEY (58.00)
20/1
3g agincourt (USA) x sonia girl (AUS) (tangfu (AUS))
9
5.6
12/1
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (55.00)
12/1
10
12.7
MONIKER (10)
66/1
T: G D YORKE
R: S THURLOW (53.00)
66/1
4m groucho (AUS) x bonus game (AUS) (ten below (USA))
Race 4 - Ettalong Bowling Club Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:08.55 (37.55)
Prizemoney: $16,000
1
11/2
T: K A LEES
R: A ROBINSON (56.00)
11/2
3g sequalo (AUS) x image of success (AUS) (success express (USA))
Winning siblings: Zarazen,
This nick: 8 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.8
20/1
T: L J TILLEY
R: A GIBBONS (55.50)
20/1
3
0.5
6/4F
T: MS K WAUGH
R: TIMOTHY BELL (55.00)
6/4F
3g commands (AUS) x miss radiant (AUS) (geiger counter (USA))
4
2.9
12/1
T: MS E POTOWSKI
R: JOSH ADAMS (50.00)
12/1
5g shrewdy (AUS) x whitfield avenue (AUS) (hula chief (NZ))
5
3.5
7/4
T: C J WALLER
R: C MUNCE (57.00)
7/4
3g anabaa (USA) x money thinks (NZ) (sound reason (CAN))
6
8.9
20/1
T: D PEMBERTON
R: J INNES (56.50)
20/1
3g wily trader (AUS) x davilora dane (IRE) (danehill (USA))
7
11.7
12/1
T: D P LEE
R: J LEE (57.00)
12/1
Race 5 - Sharkbite@byerley $7700 Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:08.36 (37.73)
Prizemoney: $16,000
1
10/1
T: MS G MARKWELL
R: C MUNCE (55.50)
10/1
5m orpen (USA) x exceptional angel (AUS) (turf ruler (NZ))
Winning siblings: Poker Pro,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: K J BERRY
R: NATHAN BERRY (53.50)
10/1
4m danehill dancer (IRE) x avarice (AUS) (cardell (USA))
3
1.8
FNOON (9)
25/1
T: J R PROUT
R: D McLELLAN (55.00)
25/1
3f el moxie (USA) x miss brunhilde (AUS) (cossack warrior (AUS))
4
3.5
7/1
T: G A RYAN
R: G SCHOFIELD (54.00)
7/1
2f mossman (AUS) x demarco miss (AUS) (woodman (USA))
5
4
12/1
T: G D YORKE
R: B SPRIGGS (52.00)
12/1
4m falvelon (AUS) x beach barbie (AUS) (kenny's best pal (AUS))
6
4.6
7/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: N RAWILLER (57.50)
7/4F
7
6.4
9/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (57.00)
9/1
3f untouchable (AUS) x alohi (NZ) (college chapel (GB))
8
7.3
7/2
T: G PORTELLI
R: P ROBL (54.50)
7/2
4m dyslexia (AUS) x tianamarney (AUS) (bluebird (USA))
9
7.7
SHAKINA (13)
40/1
T: K A LEES
R: A GIBBONS (54.50)
40/1
2f e dubai (USA) x repatriation (AUS) (proven valour (AUS))
10
7.9
30/1
T: MS K GAVENLOCK
R: G BUCKLEY (55.00)
30/1
4m danzero (AUS) x rapia miss (AUS) (woodman (USA))
11
9
30/1
T: MS G MARKWELL
R: MS K O'HARA (56.00)
30/1
12
10
60/1
T: MS J BOWEN
R: PETER WELLS (55.00)
60/1
3f brahms (USA) x ruling kite (AUS) (black kite (AUS))
13
11.6
16/1
T: MS K GAVENLOCK
R: J PENZA (54.00)
16/1
4m bold expectation (AUS) x lamia (NZ) (success express (USA))
14
14.6
40/1
T: S FARLEY
R: TOMMY BERRY (54.50)
40/1
Race 6 - Ind. Gaming Flexi-Net Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Heavy Time: 1:14.78 (38.47)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: G D YORKE
R: B SPRIGGS (54.00)
8/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
9/2
T: K A LEES
R: P ROBL (54.00)
9/2
4g magic albert (AUS) x maitland gold (AUS) (made of gold (USA))
3
2.2
5/2
T: MICK MILADINOVIC
R: MS K O'HARA (56.50)
5/2
4
3.2
7/4F
T: MS K GAVENLOCK
R: J PENZA (57.50)
7/4F
3g fubu (AUS) x self evident (AUS) (umatilla (NZ))
5
4.4
30/1
T: J C MCNAIR
R: R M QUINN (60.50)
30/1
7g theatrical (IRE) x slew of comfort (USA) (seattle slew (USA))
6
6.4
100/1
T: W J GAVENLOCK
R: L B DUGGAN (53.00)
100/1
6g skilful star (AUS) x jenny penny (NZ) (sound reason (CAN))
7
6.6
20/1
T: G D YORKE
R: S THURLOW (54.50)
20/1
8
16.9
9/2
T: L J BRIDGE
R: TIM CLARK (55.50)
9/2
Race 7 - Takeover Target Stakes (1200m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:13.65 (37.77)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: A J DENHAM
R: D M GANDERTON (55.50)
20/1
5g strategic (AUS) x scot's flyer (AUS) (hennessy (USA))
Winning siblings: Admission, Bauble, Bones,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/8F
T: J B CUMMINGS
R: J BOWMAN (57.50)
15/8F
3
1.5
50/1
T: P M FARRELL
R: DALE SPRIGGS (53.00)
50/1
5g sir laurence (NZ) x proudest lady (AUS) (proud knight (AUS))
4
3.9
100/1
T: MICK MILADINOVIC
R: J PENZA (53.00)
100/1
6g nuclear freeze (USA) x sacred halo (AUS) (don't say halo (USA))
5
4
HADAAF (1)
12/1
T: JOSEPH PRIDE
R: T ANGLAND (58.00)
12/1
6g danewin (AUS) x belle desire (AUS) (kenmare (FR))
6
4.7
100/1
T: W THOMPSON
R: MS K O'HARA (53.00)
100/1
5g easy rocking (AUS) x lokesa (AUS) (snaadee (USA))
7
5
50/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: G SCHOFIELD (56.00)
50/1
8g spectrum (IRE) x primas (AUS) (luskin star (AUS))
8
6.9
25/1
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (53.00)
25/1
4g choisir (AUS) x hit and run (AUS) (success express (USA))
9
7.4
20/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
20/1
6g snippets (AUS) x our samosa (AUS) (danehill (USA))
10
7.9
9/1
T: MARCUS WILSON
R: K McEVOY (54.50)
9/1
5g dr fong (USA) x molly brown (GB) (rudimentary (USA))
11
9.5
9/1
T: N J OLIVE
R: A ROBINSON (53.00)
9/1
4g rhythm (USA) x grand ovation (AUS) (scenic (IRE))
12
13.8
15/2
T: G D YORKE
R: S THURLOW (55.00)
15/2
5g nuclear freeze (USA) x gentle air (AUS) (fossicker (AUS))
13
13.9
13/2
T: D P SMITH
R: PETER WELLS (53.00)
13/2
4g johannesburg (USA) x with ease louise (AUS) (luskin star (AUS))
14
15
10/1
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (53.00)
10/1
5g agnes world (USA) x star of hayley (AUS) (mukaddamah (USA))
15
16.6
FANGLES (11)
20/1
T: G A RYAN
R: TIM CLARK (53.00)
20/1
4g falvelon (AUS) x speranto (AUS) (esperanto (USA))
16
18.8
14/1
T: MS K WAUGH
R: G BUCKLEY (53.00)
14/1
4g beautiful crown (USA) x beata (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 8 - Farewell Ian Craig Hcp (65) (2100m)
Class: Restricted 65 Track: Heavy Time: 2:18.22
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: TERRY EVANS
R: J BOWMAN (57.00)
7/4F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
50/1
T: TESS WILKES
R: G SCHOFIELD (57.00)
50/1
3
1.8
11/2
T: W P CAVE
R: G BUCKLEY (57.50)
11/2
4g high yield (USA) x coeur de pierre (AUS) (rock hopper (GB))
4
6.3
6/1
T: G D MOORE
R: TIMOTHY BELL (55.00)
6/1
3g viking ruler (AUS) x rose beat (NZ) (rhythm (USA))
5
7.2
9/1
T: G D YORKE
R: B SPRIGGS (54.50)
9/1
6g secret savings (USA) x tilly foster (NZ) (vice regal (NZ))
6
8.2
4/1
T: K A LEES
R: A GIBBONS (56.50)
4/1
7
8.7
7/1
T: MS W INGS
R: PETER WELLS (55.00)
7/1
8
9.5
12/1
T: K J LANTRY
R: DALE SPRIGGS (55.50)
12/1
4g galileo (IRE) x mauresmo (AUS) (dehere (USA))
9
12.1
25/1
T: A NEWING
R: JOSH ADAMS (51.00)
25/1
5g savoire vivre (GB) x polo twist (AUS) (niccolo polo (USA))
* Nick figures are for Australasia.