Breednet Results

GOSFORD - Wednesday, February 26

Race 1 - Crusaders Basketball (C1) (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:09.58 (39.21)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (55.5)
9/4
3f eurozone (AUS) x reglisse (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6
9/2
T: R & L Price
R: Tommy Berry (59)
9/2
5g bon hoffa (AUS) x slippery sal (AUS) (waajib (IRE))
3
10.8
40/1
T: Stephen Schofield
R: Zoe Connally (53)
40/1
5m mosayter (USA) x plaisance (AUS) (commands (AUS))
4
59.3
25/1
T: Kevin May
R: Travis Wolfgram (54)
25/1
99
4/6F
T: R & M Freedman
R: B Avdulla (57.5)
4/6F
3g reliable man (GB) x adalia (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Race 2 - Sure Thing Metal Roofing Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.16 (35.12)
Prizemoney: $35,000
1
Kumasi (2)
4/5F
T: G A Ryan
R: B Avdulla (57)
4/5F
2c snitzel (AUS) x world joy (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 16 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$120,000
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Bjorn Baker Racing/Clarke Bloodstock
2
0.1
Deniki (6)
7/2
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (55)
7/2
2f not a single doubt (AUS) x isurava (AUS) (general nediym (AUS))
3
4.1
9/4
T: G Portelli
R: Rachel King (55)
9/4
2f foxwedge (AUS) x absolutely livid (AUS) (fasliyev (USA))
4
5.9
20/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (57)
20/1
2c fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
5
6.2
100/1
T: G R Nickson
R: K S Latham (55.5)
100/1
2f foxwedge (AUS) x perfect number (AUS) (onemorenomore (AUS))
6
6.3
50/1
T: R J Quinton
R: S Clipperton (57)
50/1
2g rubick (AUS) x media storm (AUS) (flying spur (AUS))
7
8.1
100/1
T: S I Singleton
R: Billy Cray (57)
100/1
2g proisir (AUS) x ana dubawi (AUS) (dubawi (IRE))
8
12.1
60/1
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (55)
60/1
2f sizzling (AUS) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
Race 3 - Airpak Sheetmetal Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.31 (35.26)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: Ms K Waugh
R: S Clipperton (57.5)
5/1
3f your song (AUS) x oxford princess (AUS) (magic ring (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (57.5)
5/2
3f smart missile (AUS) x essence of success (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.7
13/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (57.5)
13/2
3f excelebration (IRE) x zuccotto (AUS) (quest for fame (GB))
4
2.9
9/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (57.5)
9/1
3f more than ready (USA) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
5
3.7
60/1
T: J N Englebrecht
R: Ms S Metcalfe (55)
60/1
4m savabeel (AUS) x polish (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4
10/1
T: Ms G Markwell
R: Tommy Berry (58)
10/1
4m lonhro (AUS) x midnight joy (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.1
9/1
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
9/1
4m smart missile (AUS) x peace academy (AUS) (royal academy (USA))
8
6.2
9/4F
T: J A O'Shea
R: Cameron Noble (56)
9/4F
Race 4 - Central Coast Granite Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:41.43 (37.20)
Prizemoney: $35,000
1
4/11F
T: R J Quinton
R: R Dolan (56.5)
4/11F
3f snitzel (AUS) x chintz (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Not An Option,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: John Thompson
R: K S Latham (56.5)
5/1
3c eurozone (AUS) x speedonice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
3
2.5
30/1
T: M C Conners
R: Ms R Murray (54.5)
30/1
3f all too hard (AUS) x manju (AUS) (henny hughes (USA))
4
2.6
80/1
T: M S Minervini
R: L Cumberland (54.5)
80/1
5
3
Aunty (6)
8/1
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (55)
8/1
3f uncle mo (USA) x delyara (AUS) (belong to me (USA))
6
3.2
15/1
T: G Portelli
R: Rachel King (55)
15/1
3f sebring (AUS) x artistic lass (AUS) (myboycharlie (IRE))
7
7.1
25/1
T: Matthew Smith
R: Ms K O'Hara (55.5)
25/1
3g so you think (NZ) x theatre fan (USA) (theatrical (IRE))
8
8.2
50/1
T: D Lane
R: D Mc Lellan (54.5)
50/1
3f olympic glory (IRE) x french poppy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 5 - Bishop Collins Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 0:58.57 (35.39)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (59)
11/8F
3g uncle mo (USA) x amber's crown (AUS) (excites (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/4
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (56.5)
7/4
3f charge forward (AUS) x mosoru (AUS) (black minnaloushe (USA))
3
0.6
6/1
T: S C Jones
R: G Buckley (54)
6/1
3f swiss ace (AUS) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
4
1.8
6/1
T: R J Quinton
R: S Clipperton (56.5)
6/1
3f deep field (AUS) x king's ballet (NZ) (danehill dancer (IRE))
5
2
Nature (2)
12/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (57)
12/1
4m dream ahead (USA) x cavalry rose (AUS) (charge forward (AUS))
6
3.6
30/1
T: I P Cook
R: Ms R Murray (54)
30/1
5g nicconi (AUS) x solvini (NZ) (bertolini (USA))
7
5.8
100/1
T: K P Parker
R: S Lisnyy (54)
100/1
5m california dane (AUS) x tee tee dancer (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Race 6 - Happy Birthday Martin (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:11.91 (36.99)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: M, W & J Hawkes
R: Brock Ryan (58)
2/1F
3g sidestep (AUS) x continua (AUS) (wonderful world (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: Ms L Munce
R: Ms S Clenton (56.5)
15/2
5g benfica (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
3
1
5/1
T: G Portelli
R: Tom Sherry (56.5)
5/1
6m stratum (AUS) x moccasin bend (AUS) (eternity range (USA))
4
2.3
9/1
T: R & M Freedman
R: Ms L Day (57)
9/1
5g uncle mo (USA) x calimanco (AUS) (catbird (AUS))
6
3.8
15/2
T: Joseph Pride
R: Chris C Williams (57)
15/2
3g hinchinbrook (AUS) x redhandedjill (AUS) (mull of kintyre (USA))
7
4.8
16/1
T: I P Cook
R: Ms M Weir (58)
16/1
4g snitzel (AUS) x hasna (AUS) (snippets (AUS))
8
6.9
30/1
T: J L Roberts
R: Ms S Metcalfe (56.5)
30/1
6g moshe (AUS) x sleek'n'sassy (AUS) (danehill star (AUS))
9
8.6
100/1
T: G G Slattery
R: B Griffiths (54)
100/1
5m snippetson (AUS) x hypnotize (AUS) (belong to me (USA))
10
14.1
Howra (7)
11/1
T: P & P Snowden
R: Cejay Graham (56)
11/1
3f i am invincible (AUS) x canashito (GB) (oasis dream (GB))
11
18.5
30/1
T: T J Bartley
R: Jean Van Overmeire (55.5)
30/1
Race 7 - Breakers Country Club (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:40.59 (36.91)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (59)
8/1
3g animal kingdom (USA) x flowerchild (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: My Beginner's Luck, Tornadic,
This nick: 21 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2
0.2
20/1
T: M C Conners
R: Rachel King (57.5)
20/1
3
0.4
Rover (1)
5/1
T: A J Cummings
R: Tom Sherry (59.5)
5/1
4g fastnet rock (AUS) x gypsy princess (IRE) (sadler's wells (USA))
4
0.6
16/1
T: A J Cummings
R: Mitchell Bell (57.5)
16/1
3f wandjina (AUS) x slippery satin (AUS) (benicio (AUS))
5
1.6
4/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (58)
4/1
3f foxwedge (AUS) x luminosity (AUS) (starcraft (NZ))
6
2.3
50/1
T: Ms K Buchanan
R: G Buckley (56.5)
50/1
3f sidestep (AUS) x i want you (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
2.4
50/1
T: A J Denham
R: A Adkins (60)
50/1
4g all too hard (AUS) x gosetgo (AUS) (more than ready (USA))
8
2.6
Marise (11)
20/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (56.5)
20/1
3f so you think (NZ) x natural woman (NZ) (generous (IRE))
9
3.2
8/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (60.5)
8/1
5g smart missile (AUS) x iguana jo (USA) (dynaformer (USA))
9
3.2
Parche (14)
9/1
T: G Portelli
R: Tommy Berry (56.5)
9/1
11
4.1
7/2F
T: Ms G Markwell
R: C Lever (57.5)
7/2F
4m choisir (AUS) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
12
4.4
20/1
T: P & P Snowden
R: J Penza (56.5)
20/1
3f olympic glory (IRE) x hussterics (AUS) (hussonet (USA))
13
9.1
40/1
T: David J Smith
R: K Jennings (59.5)
40/1
7g lookin at lucky (USA) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
14
9.6
40/1
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (59)
40/1
4g denman (AUS) x watchme (AUS) (bel esprit (AUS))
* Nick figures are for Australasia.