Breednet Results

GOULBURN - Friday, September 1

Race 1 - We Do Weddings Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.68 (35.38)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: D A Williams
R: R Dolan (55)
4/1
3g uncle mo (USA) x calimanco (AUS) (catbird (AUS))
Winning siblings: Chewie Two,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (59)
13/4
3g pluck (USA) x peggy fusaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.2
7/4F
T: J G Sargent
R: B McDougall (55.5)
7/4F
4
1.5
Verlan (7)
8/1
T: D A Williams
R: Nick Heywood (56)
8/1
5
3.3
6/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Penza (56.5)
6/1
3f i am invincible (AUS) x sister samantha (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.2
40/1
T: Kurt Goldman
R: B El-Issa (56)
40/1
3f delago deluxe (AUS) x great joy (AUS) (grand lodge (USA))
7
5.7
40/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms J Taylor (55)
40/1
3f exceed and excel (AUS) x glowlamp (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
5.8
25/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (58)
25/1
3g onemorenomore (AUS) x dorothy's dream (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
10.9
150/1
T: G L Frazer
R: Rachel Hunt (53.5)
150/1
3f your song (AUS) x pricey (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Jay Ford Jockey Of The Yr-Bm57 (1000m)
Class: Benchmark 57 Track: Good(4) Time: 0:57.86 (34.40)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: John Bateman
R: Nick Heywood (56.5)
11/4F
5m tickets (AUS) x four my girls (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Fourmadec, Mossy Girl,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: D A Williams
R: R Dolan (53.5)
9/2
3
0.6
9/2
T: W A Hudd
R: Ms N Burrells (54.5)
9/2
5m murtajill (AUS) x imawina (AUS) (marwina (AUS))
4
3
10/1
T: T G Sutherland
R: A Chau (55.5)
10/1
6g alert (ARG) x gold locket (AUS) (lochrae (AUS))
5
3.4
9/1
T: A L McRae
R: Ms K O'Hara (58)
9/1
6
3.5
9/2
T: Ms M Russell
R: Kristina Rayner (62)
9/2
7g alert (ARG) x pursuit of speed (AUS) (lake coniston (IRE))
7
5.1
40/1
T: Shari-Lea Hitchcock
R: J Grisedale (54)
40/1
6m duke of marmalade (IRE) x pussycat doll (AUS) (tale of the cat (USA))
8
7.1
6/1
T: D A Williams
R: B Spriggs (56)
6/1
4m bushranger (IRE) x miss unexpected (AUS) (mr. innocent (AUS))
Race 3 - Danny Williams Trainer (Bm60) (1400m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:23.91 (35.94)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: M J Smith
R: Chelsea Macfarlane (52.5)
16/1
7g war pass (USA) x donnica (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Demurral, Impella, Madonnica, Tirone Miss,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/8F
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (62)
15/8F
5g per incanto (USA) x torrun (NZ) (chief bearhart (CAN))
3
1.8
10/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Carly Frater-Hill (53)
10/1
7g dane shadow (AUS) x letter loose (AUS) (canny lad (AUS))
4
3.2
5/2
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (60.5)
5/2
6m henny hughes (USA) x dashie diva (AUS) (dash for cash (AUS))
5
5.4
5/2
T: W M Slinkard
R: J Penza (55)
5/2
7g trotamondo (CHI) x gypsy violin (NZ) (stravinsky (USA))
6
5.6
11/1
T: R E Hogan
R: Simon Miller (56)
11/1
Race 4 - Like Us On Facebook Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:36.06 (36.62)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: M C Conners
R: K S Latham (57)
9/2
Winning siblings: Dylan's Romance,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B El-Issa (59)
10/1
5g high chaparral (IRE) x lenswood (AUS) (woodman (USA))
3
1.3
20/1
T: John Thompson
R: B McDougall (59)
20/1
4g so you think (NZ) x heretis (AUS) (dehere (USA))
4
2.1
Jingles (13)
11/2
T: Mark Newnham
R: K Jennings (57)
11/2
5
3.2
7/4F
T: John Thompson
R: J Penza (57)
7/4F
4m high chaparral (IRE) x top category (AUS) (tale of the cat (USA))
6
3.4
13/4
T: Jamie Thomsen
R: Ms K O'Hara (59)
13/4
4g duporth (AUS) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
7
4.9
30/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Kristina Rayner (56)
30/1
8
5.5
80/1
T: E and L Longmire
R: Ms J Taylor (57)
80/1
9
6
100/1
T: K Dryden and S Collings
R: Brodie Loy (57)
100/1
4m eavesdropper (USA) x arts degree (AUS) (ignatius (USA))
10
6.1
Astana (14)
20/1
T: B S Baldwin
R: B Spriggs (54.5)
20/1
3f dalakhani (IRE) x hold me tight (AUS) (refuse to bend (IRE))
Race 5 - Jean Van Overmeire Appr. (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:35.63 (36.20)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: W A Hudd
R: P Scorse (56)
13/2
6g shaft (AUS) x orcym (AUS) (orpen (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: B El-Issa (57.5)
6/1
4g tickets (AUS) x lets hussle (AUS) (hussonet (USA))
3
1.8
8/1
T: K Dryden and S Collings
R: Brodie Loy (58.5)
8/1
5g magnus (AUS) x iresistabeel (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.4
40/1
T: T G Sutherland
R: Chelsea Macfarlane (52.5)
40/1
7g casino prince (AUS) x mops oog (AUS) (strategic (AUS))
5
2.9
20/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Rachel Hunt (52.5)
20/1
6
3.6
15/2
T: D A Williams
R: R Dolan (54.5)
15/2
4g commands (AUS) x supamach (IRE) (machiavellian (USA))
7
3.9
2/1F
T: J A O'Shea
R: J Penza (55.5)
2/1F
4m cape blanco (IRE) x alagant satin (NZ) (al akbar (AUS))
8
4.1
12/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (55.5)
12/1
9
5.5
Grasp (4)
11/1
T: Thomas Lyttle
R: M Travers (57.5)
11/1
6g krupt (AUS) x never let go (AUS) (beautiful crown (USA))
10
6.8
30/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Carly Frater-Hill (52.5)
30/1
11
8.4
40/1
T: Natalie Jarvis
R: S Guymer (54)
40/1
6m magic albert (AUS) x blue mistral (AUS) (hurricane sky (AUS))
12
10.9
12/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (58.5)
12/1
7g red ransom (USA) x twisted heart (AUS) (distorted humor (USA))
Race 6 - Common Purpose Horse Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.31 (34.97)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: Thomas Lyttle
R: M Travers (54.5)
10/1
5m congrats (USA) x crystal empire (AUS) (statue of liberty (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/2
T: D A Williams
R: Deanne Panya (54.5)
9/2
4m krupt (AUS) x red zeppelin (AUS) (zedrich (AUS))
3
1.2
16/1
T: J C Coyle
R: Rachel Hunt (60)
16/1
5g excites (AUS) x eight of diamonds (AUS) (lion heart (USA))
4
2.3
5/2F
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (61.5)
5/2F
5
2.6
20/1
T: J M Austin
R: Mitchell Bell (57.5)
20/1
5m manhattan rain (AUS) x silvercup baby (USA) (american chance (USA))
6
3.6
16/1
T: D A Williams
R: R Dolan (51)
16/1
6g bernardini (USA) x sydney's quest (AUS) (quest for fame (GB))
7
3.9
7/2
T: Paul Murray
R: J Grisedale (54)
7/2
3c hinchinbrook (AUS) x bellbird hill (AUS) (ashkalani (IRE))
8
4.1
20/1
T: Clare Cunningham
R: Nick Heywood (57)
20/1
4m wanted (AUS) x sami queen (AUS) (commands (AUS))
9
4.7
11/1
T: John Thompson
R: J Penza (58)
11/1
5m time thief (AUS) x hoonose (AUS) (ron bon (USA))
10
4.9
25/1
T: G L Frazer
R: B McDougall (54.5)
25/1
5g street sense (USA) x viator (AUS) (snaadee (USA))
11
6.2
12/1
T: T G Sutherland
R: Chelsea Macfarlane (53)
12/1
3g poet's voice (GB) x masterkova (AUS) (fairy king (USA))
Race 7 - Follow Us On Twitter @goul Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.23 (35.76)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: D A Williams
R: R Dolan (55)
5/4F
4g bon hoffa (AUS) x cherry tree (AUS) (forest glow (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: B El-Issa (54.5)
20/1
4g sebring (AUS) x private (AUS) (encosta de lago (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Turangga Farm, Scone
Buyer: Sun Bloodstock Pty Ltd
3
2.7
11/4
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56)
11/4
4m nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
4
6.1
8/1
T: R and L Price
R: Peter Wells (54)
8/1
5g street boss (USA) x parore (NZ) (keeper (AUS))
5
8.2
16/1
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (55.5)
16/1
6
9.5
20/1
T: P Clare
R: K Jennings (58)
20/1
4g snippetson (AUS) x grenada (AUS) (dolphin street (FR))
7
11.3
Pahruli (12)
11/2
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (54)
11/2
3f domesday (AUS) x all trumped up (AUS) (flying spur (AUS))
8
11.4
60/1
T: D A Williams
R: B Spriggs (56)
60/1
4m vice admiral (IRE) x flash bash (AUS) (vettori (IRE))
9
14.3
150/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Grisedale (55)
150/1
4m primus (AUS) x kinsale (NZ) (heroicity (AUS))
10
14.7
Allied (3)
30/1
T: Joseph Pride
R: Nick Heywood (58)
30/1
4g snippetson (AUS) x alanis (AUS) (mister c. (USA))
11
16.9
Mudcrab (16)
100/1
T: Bevan Johnson
R: B McDougall (54)
100/1
4g onemorenomore (AUS) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
Race 8 - Stirrups Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.44 (37.09)
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (59.5)
11/1
4g sebring (AUS) x brilliant jewel (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 17 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
2.3
7/1
T: K Dryden and S Collings
R: Carly Frater-Hill (53)
7/1
6m haradasun (AUS) x sunsation (AUS) (desert sun (GB))
3
2.6
11/4F
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (59)
11/4F
4g dalghar (FR) x honor babe (NZ) (honor grades (USA))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Psd, Res $40,000
4
3.8
13/2
T: Matthew Dale
R: Nick Heywood (59)
13/2
4g snippetson (AUS) x malabar rose (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
3.9
14/1
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (58)
14/1
5g denman (AUS) x notker (AUS) (strategic (AUS))
6
5.2
60/1
T: J W Van Duren
R: J Grisedale (54)
60/1
7g alert (ARG) x in the clover (AUS) (bureaucracy (NZ))
7
5.7
9/2
T: David Pfieffer
R: Rachel Hunt (56)
9/2
4m magic albert (AUS) x epona star (AUS) (red ransom (USA))
8
6.4
Cartel (7)
6/1
T: D A Williams
R: R Dolan (53)
6/1
3c street boss (USA) x dee dee miss (AUS) (dubai destination (USA))
9
6.8
150/1
T: T G Sutherland
R: Chelsea Macfarlane (52.5)
150/1
5m easy rocking (AUS) x cheiri (AUS) (zabeel (NZ))
10
7.2
Ohiyesa (16)
300/1
T: Ms J Hoy
R: Ms N Burrells (52.5)
300/1
6g dubleo (USA) x rooly (AUS) (jeune (GB))
11
7.7
150/1
T: Jamie Thomsen
R: S Guymer (54)
150/1
6g venice beach (AUS) x petiami (AUS) (sandpit (BRZ))
12
8.1
50/1
T: M D Kelley
R: M Travers (54)
50/1
6m pendragon (NZ) x selva (AUS) (timber country (USA))
13
11.6
40/1
T: D A Williams
R: B Spriggs (54)
40/1
3f strada (AUS) x cherry queen (AUS) (al maheb (USA))
14
18.5
10/1
T: Bjorn Baker
R: Brodie Loy (55.5)
10/1
3g casino prince (AUS) x wild brew (USA) (milwaukee brew (USA))
* Nick figures are for Australasia.