Breednet Results

GOULBURN - Monday, July 23

Race 1 - Goulburn Produce Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.69 (35.85)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57)
13/2
3f mastercraftsman (IRE) x in essence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
6/4
T: Luke Pepper
R: C Reith (57.5)
6/4
3f magic albert (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
3
4.8
9/2
T: Joseph Pride
R: J Penza (57.5)
9/2
3g haradasun (AUS) x oahu girl (AUS) (commands (AUS))
4
10.2
5/4F
T: Mark Newnham
R: Rachel King (58)
5/4F
3g all too hard (AUS) x secover (AUS) (danehill (USA))
5
11.4
Sam (10)
30/1
T: Ms M Hopkins
R: B Murphy (54)
30/1
3g congrats (USA) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
6
13.6
80/1
T: Karen Welch
R: Ms K Nisbet (54)
80/1
3g walking or dancing (NZ) x shezalago (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Functions/Weddings @ Gdrc Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.63 (35.22)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: Wayne Austin
R: J Penza (57)
4/1
3g sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
Winning siblings: Motown Lil, Passionate Lass,
This nick: 10 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$120,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Orbis Bloodstock Pty Ltd
2
0.5
10/1
T: David Pfieffer
R: C Reith (56)
10/1
3f tickets (AUS) x pedrinate (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
0.6
2/1F
T: Mark Newnham
R: K Jennings (59)
2/1F
3g tickets (AUS) x melcordy smile (AUS) (domesday (AUS))
4
2.7
9/2
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
9/2
4m uncle mo (USA) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2.9
Zedge (12)
9/2
T: Jason Attard
R: A Layt (54)
9/2
4m foxwedge (AUS) x zugat (AUS) (king cugat (USA))
6
3.3
16/1
T: G L Frazer
R: J Ford (54)
16/1
3f all american (AUS) x rosecutter (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.3
12/1
T: B W Fraser
R: R Bensley (55.5)
12/1
3f bullet train (GB) x pointed (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.1
20/1
T: T Gibson
R: M Travers (54)
20/1
5g god's own (AUS) x fuji riva (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
5.2
100/1
T: J W Van Duren
R: S Pollard (54)
100/1
3g zariz (AUS) x royal commotion (AUS) (king of kings (IRE))
10
12.1
40/1
T: M D Sparrow
R: Ms K Adams (54)
40/1
4m hard spun (USA) x moments i treasure (USA) (mt. livermore (USA))
Race 3 - Goulburn Signs Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.79 (35.22)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: Jason Attard
R: A Layt (57.5)
9/10F
4m nicconi (AUS) x les yeux bleus (IRE) (verglas (IRE))
Winning siblings: Miss Hedy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: J Rolfe
R: M Travers (57)
9/1
4g champions gallery (GB) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.2
7/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (54.5)
7/1
4g kaphero (AUS) x money angel (AUS) (street cry (IRE))
4
1.3
30/1
T: G L Frazer
R: Ms W Costin (54.5)
30/1
3f your song (AUS) x pricey (AUS) (flying spur (AUS))
5
1.4
7/4
T: R and L Clarke
R: J Penza (57.5)
7/4
3f west quest (CAN) x diotra (AUS) (double income (AUS))
6
5.2
66/1
T: Ben Borham
R: Ms K Adams (54.5)
66/1
5m stryker (AUS) x harpy (AUS) (night shift (USA))
7
7.8
50/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Bell-Pitomac (53)
50/1
Race 4 - Become A Gdrc Member Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:19.17 (35.24)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: G A Ryan
R: A Layt (56.5)
4/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: Matthew Smith
R: Nicolas Barzalona (59)
13/2
3g your song (AUS) x siphon (AUS) (lonhro (AUS))
3
0.9
100/1
T: J F Borham
R: Billy Owen (57)
100/1
4m street boss (USA) x royalty lady (ARG) (southern halo (USA))
4
1.8
10/1
T: M C Conners
R: C Reith (57)
10/1
3f mossman (AUS) x lady's wish (USA) (johar (USA))
5
2.8
16/1
T: G Portelli
R: J Grisedale (59)
16/1
3g dane shadow (AUS) x madrilena (AUS) (woodman (USA))
6
4.5
4/5F
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57)
4/5F
4m tickets (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
7
5.6
10/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (57)
10/1
3f big brown (USA) x piazza del campo (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.3
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (59)
20/1
4g zariz (AUS) x amberann (AUS) (marcede (AUS))
9
9.5
100/1
T: Ben Borham
R: Ms K Adams (59)
100/1
4g arlington (AUS) x alchemy (AUS) (al maher (AUS))
Race 5 - Nova Employment (Bm55) (2150m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 2:13.33 (36.89)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: K Dryden and S Collings
R: C Reith (59.5)
5/1
4g sebring (AUS) x private (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 72 runners; 46 winners; 5 SW. Details
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Turangga Farm, Scone
Buyer: Sun Bloodstock Pty Ltd
2
0.2
13/4
T: Mark De Montfort
R: J Penza (61)
13/4
5g gonski (AUS) x purple code (AUS) (strategic (AUS))
3
0.3
8/1
T: Grant Kluske
R: Ms K O'Hara (57)
8/1
5g i am invincible (AUS) x assumpta (AUS) (northern regent (CAN))
4
2
6/1
T: N Mayfield-Smith
R: Qin Yong (58)
6/1
4g pendragon (NZ) x initial (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.6
16/1
T: M J Smith
R: P Scorse (55)
16/1
6m octagonal (NZ) x bellevent (AUS) (special bond (AUS))
6
7.9
7/4F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (58.5)
7/4F
3f roadhog (AUS) x star tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
8.7
20/1
T: Matthew Dale
R: Ms K Nisbet (57)
20/1
3f congrats (USA) x galizani (AUS) (galileo (IRE))
8
8.8
100/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (54)
100/1
5g bon hoffa (AUS) x salamores lass (AUS) (king of danes (AUS))
9
11.6
25/1
T: G D Lunn
R: Ms K Adams (58.5)
25/1
6g haradasun (AUS) x pyramid girl (AUS) (brief truce (USA))
10
16.7
50/1
T: L T Hodgson
R: B P Ward (54)
50/1
Race 6 - Best Western Goulburn (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:35.15 (37.20)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: W G Carroll
R: Simon Miller (58.5)
15/8F
3f al maher (AUS) x celtic bloom (AUS) (celtic swing (GB))
Winning siblings: Eolande, First Bloom, Kalia,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
15/8F
T: M and D Kearney
R: B Griffiths (59.5)
15/8F
4g dreamscape (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
3
5
6/1
T: Aaron Clarke
R: Nick Heywood (60)
6/1
4
6.1
30/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (54)
30/1
5g starcraft (NZ) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.3
16/1
T: J M Austin
R: Ms J Taylor (59)
16/1
6g your tent or mine (USA) x journalise (AUS) (johannesburg (USA))
6
6.9
12/1
T: Greg Stephens
R: Billy Owen (59)
12/1
4g pluck (USA) x zaheerina (AUS) (desert king (IRE))
7
7.3
10/1
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (60.5)
10/1
3g lucas cranach (GER) x magnifico (AUS) (galileo (IRE))
8
12.6
15/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57.5)
15/1
4g myboycharlie (IRE) x ibis (AUS) (al samer (AUS))
9
16.3
Irenic (5)
25/1
T: Mark Gee
R: Ms K Nisbet (60)
25/1
6g ad valorem (USA) x sweet submission (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 7 - David Alt Electrical (Bm55) (1300m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:18.17 (35.32)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: G D Neale
R: A Layt (61.5)
5/2F
4g fastnet rock (AUS) x lady firebird (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Hiflyer, Keepherhot, On Yer Feet,
This nick: 41 runners; 32 winners; 6 SW. Details
2
0.2
9/2
T: T G Sutherland
R: J Penza (55.5)
9/2
4m choisir (AUS) x dodge city kitty (NZ) (elusive city (USA))
3
0.4
9/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57.5)
9/1
5m thorn park (AUS) x halleys (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
0.9
3/1
T: W A Hudd
R: P Scorse (61)
3/1
6g shaft (AUS) x orcym (AUS) (orpen (USA))
5
1.7
8/1
T: K Dryden and S Collings
R: Ms W Costin (57)
8/1
3f domesday (AUS) x all trumped up (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.4
40/1
T: Ms J Hoy
R: M Travers (54)
40/1
7
3.9
13/2
T: Paul Robbins
R: J Ford (57.5)
13/2
5m snippetson (AUS) x prinny's girl (AUS) (commands (AUS))
8
7.5
50/1
T: J W Van Duren
R: Ms K Adams (54)
50/1
9
8.8
60/1
T: J F Borham
R: Qin Yong (51)
60/1
5m magic albert (AUS) x dahleah (AUS) (flying spur (AUS))
10
8.9
11/1
T: T G Sutherland
R: Ms K Bell-Pitomac (57)
11/1
6g dane shadow (AUS) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
* Nick figures are for Australasia.