Breednet Results

GRAFTON - Thursday, July 13

Race 1 - Sky Thoroughbred Mother's Gift (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.66 (33.92)
Prizemoney: $50,000
1
9/2
T: A Parramore
R: M Paget (54)
9/2
4m i am invincible (AUS) x littoral (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Paseeto, Uratta Belle,
This nick: 22 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
2.8
6/4F
T: Stirling Osland
R: B Looker (54)
6/4F
3
4.8
8/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (59)
8/1
5m onemorenomore (AUS) x dyna myta (AUS) (keltrice (AUS))
4
4.9
20/1
T: P J Cunningham
R: Shane Arnold (54)
20/1
5m dane shadow (AUS) x hooplahula (AUS) (strategic (AUS))
5
5.2
10/1
T: Ms S Grills
R: C W Brown (54)
10/1
5m not a single doubt (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
6
5.7
5/1
T: Sally Taylor
R: S Galloway (56.5)
5/1
6m commands (AUS) x whipper snipper (AUS) (snippets (AUS))
7
6.3
9/1
T: B J Ratcliff
R: S Lisnyy (54)
9/1
8
8.4
12/1
T: S B Lee
R: J Lloyd (54)
12/1
5m manhattan rain (AUS) x rego's girl (AUS) (rory's jester (AUS))
9
9.7
80/1
T: Ms N Stewart
R: A Chau (54)
80/1
6m floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
Race 2 - The Bidfood Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.23 (35.06)
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: L D Kelly
R: J L Taylor (54)
11/8F
Winning siblings: Mosuo,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: G D Yorke
R: Jackson Murphy (52.5)
20/1
3
4.6
3/1
T: S B Laming
R: J Byrne (56.5)
3/1
3f bel esprit (AUS) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
4
4.7
Anzio (4)
12/1
T: Paul Robbins
R: M Cahill (57)
12/1
4g commands (AUS) x hosannah (AUS) (octagonal (NZ))
5
5.3
30/1
T: Ms S Wheelahan
R: M Paget (54)
30/1
3f drumbeats (AUS) x limerence (AUS) (zaha (CAN))
6
6.4
100/1
T: A F Ryan
R: Carla Dougherty (51)
100/1
4m natural destiny (AUS) x golden dreams (AUS) (legal opinion (AUS))
7
6.7
40/1
T: A F Ryan
R: B Looker (56.5)
40/1
3g onemorenomore (AUS) x open cut (AUS) (made of gold (USA))
8
7.4
20/1
T: D S Smith
R: L P Rolls (55)
20/1
5g frisco view (USA) x excellent ann (AUS) (touch of vanity (AUS))
9
8.4
Zamirhe (15)
150/1
T: T Fletcher
R: S Galloway (54)
150/1
6m valixir (IRE) x catchup (AUS) (canny lad (AUS))
10
8.5
4/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
4/1
3f myboycharlie (IRE) x texas melody (AUS) (el moxie (USA))
11
8.6
Meadow (3)
10/1
T: Desleigh Forster
R: J Lloyd (59)
10/1
3f redoute's choice (AUS) x strawberry field (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
9.4
150/1
T: Ethan Ensby
R: Ms B Hodder (54)
150/1
13
11.2
80/1
T: Lorna Delaney
R: Kirk Matheson (54)
80/1
5m intergaze (AUS) x eileithyia (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Race 3 - Psa Defending Local Jobs-Bm65 (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:57.07 (33.69)
Prizemoney: $30,000
1
150/1
T: Ms J Hardy
R: Mikiko Nakao (55)
150/1
5g za-im (GB) x cajun comet (AUS) (filante (NZ))
Winning siblings: Hot Scene,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
0.6
8/1
T: T G Hardy
R: Cejay Graham (55.5)
8/1
5g dubleo (USA) x elite encore (AUS) (king's theatre (IRE))
4
0.7
8/1
T: Ms S Grills
R: C W Brown (57)
8/1
4g falvelon (AUS) x shewhomustbeobeyed (AUS) (legal opinion (AUS))
5
1.2
8/1
T: T W McCarthy
R: Chloe Baker (54)
8/1
6
1.7
9/2F
T: M J Robinson
R: B Looker (59.5)
9/2F
3g dubai's choice (AUS) x white sprite (AUS) (danachenka (AUS))
7
1.8
10/1
T: G R Schwenke
R: P Graham (59.5)
10/1
5m tycoon ruler (AUS) x miss monash (AUS) (general monash (USA))
8
2
16/1
T: Jason Reilly
R: L V Cassidy (61)
16/1
6g lion heart (USA) x global start (AUS) (agnes world (USA))
9
2.4
8/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (56)
8/1
4m supreme class (AUS) x deejay's girl (AUS) (frisco view (USA))
10
2.6
12/1
T: Daniel Want
R: C P Franklin (58.5)
12/1
5m clang (AUS) x victory highway (AUS) (victory note (USA))
11
2.7
60/1
T: Luke Berger
R: P Hammersley (57.5)
60/1
7g starcraft (NZ) x quicken (AUS) (elusive quality (USA))
12
2.9
11/1
T: Allan Kehoe
R: Josh Adams (58.5)
11/1
5g california dane (AUS) x arbutus (AUS) (reenact (AUS))
13
3
25/1
T: G C Kilner
R: Kirk Matheson (59)
25/1
3f choisir (AUS) x baby angel (AUS) (lucky owners (NZ))
14
8
8/1
T: S B Laming
R: J Byrne (58)
8/1
Race 4 - Nrth Rivers Concrete Big Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.37 (35.04)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Paul Murray
R: R Thompson (58.5)
3/1
3g snitzel (AUS) x silver moon (AUS) (platinum scissors (AUS))
Winning siblings: Dubyago, Rain On Me,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/8F
T: B and D Guy
R: C W Brown (59)
13/8F
4g dreamscape (AUS) x elmira (AUS) (timber country (USA))
3
1.4
20/1
T: S B Lee
R: J Lloyd (54)
20/1
3f rothesay (AUS) x regal county (AUS) (lake coniston (IRE))
4
2.5
14/1
T: L J Clapham
R: M Paget (56)
14/1
3g clang (AUS) x don't tell mum (AUS) (semipalatinsk (USA))
5
3
5/1
T: Marcus Wilson
R: J Byrne (54.5)
5/1
4g von costa de hero (AUS) x miss whytwokay (AUS) (tale of the cat (USA))
6
3.1
80/1
T: Morgan Butler
R: Olivia Pickering (51)
80/1
7
3.2
20/1
T: Alan Boyd
R: Ms T Harrison (56.5)
20/1
3f ready's image (USA) x almuchelle (NZ) (almutawakel (GB))
8
3.9
10/1
T: L D Kelly
R: J L Taylor (55.5)
10/1
2g warhead (AUS) x sacred mountain (AUS) (flying spur (AUS))
9
4
30/1
T: P A Smith
R: R Spokes (57.5)
30/1
3g pluck (USA) x vestry (AUS) (marscay (AUS))
10
4.3
20/1
T: M J Dunn
R: M McGuren (58)
20/1
3g sepoy (AUS) x tracy's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
4.4
20/1
T: Jason Reilly
R: Josh Adams (54)
20/1
3f poet's voice (GB) x aldarch (AUS) (archway (IRE))
12
6
80/1
T: P J Clark
R: Ms J Worley (54)
80/1
6g valixir (IRE) x rebaceda (AUS) (success express (USA))
Race 5 - Nbn Springboard To Fame 2yo (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.68 (34.20)
Prizemoney: $45,000
1
7/4F
T: Ms J Graham
R: B Looker (56)
7/4F
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56)
7/2
2c manhattan rain (AUS) x catshaan (AUS) (catrail (USA))
3
2.5
2/1
T: A J Denham
R: R Thompson (56)
2/1
2g i am invincible (AUS) x knights eagle (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.1
20/1
T: T Fletcher
R: M McGuren (56)
20/1
2g husson (ARG) x oh so stunning (AUS) (royal academy (USA))
5
3.6
60/1
T: A F Ryan
R: C W Brown (54)
60/1
2f swift alliance (AUS) x moment of madness (AUS) (ombra della sera (AUS))
7
7.3
12/1
T: A J Edmonds
R: M Cahill (54)
12/1
8
8.3
200/1
T: Owen Glue
R: Ms B Hodder (54)
200/1
2f foxwedge (AUS) x pirate queen (AUS) (marauding (NZ))
9
10.9
Denver (1)
40/1
T: N J Osborne
R: A Cavallo (56)
40/1
2g all american (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
10
14.1
50/1
T: G D Yorke
R: J Lloyd (56)
50/1
2c ad valorem (USA) x pimpala gift (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 6 - Earthmoving Equip. Aust. (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:08.91 (34.13)
Prizemoney: $30,000
1
Havasay (10)
11/4F
T: L F Birchley
R: M Cahill (56)
11/4F
4g rothesay (AUS) x showhama (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Zain's Girl,
This nick: 27 runners; 21 winners; 2 SW. Details
2
1.8
60/1
T: D Lane
R: J L Taylor (59)
60/1
5g haradasun (AUS) x ionica (AUS) (commands (AUS))
3
2.8
7/2
T: Adam Duggan
R: J Parr (57.5)
7/2
4g big brown (USA) x star of pyrmont (AUS) (luskin star (AUS))
4
3.1
Nardoo (14)
7/2
T: Brenden Mackay
R: Cejay Graham (52.5)
7/2
5m krupt (AUS) x rozanee (GB) (nashwan (USA))
5
3.3
100/1
T: P A Youngberry
R: Alena Skerritt (55)
100/1
6m war pass (USA) x bella senora (AUS) (lacryma cristi (IRE))
6
3.9
6/1
T: Ms J Graham
R: R Thompson (56)
6/1
4g oratorio (IRE) x gosford park (AUS) (kenvain (AUS))
7
4.6
60/1
T: S B Lee
R: J Byrne (57.5)
60/1
6g ready's image (USA) x daloot (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
4.8
40/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (55.5)
40/1
9
4.9
20/1
T: Allan Kehoe
R: Josh Adams (60.5)
20/1
10
6
13/2
T: Paul Murray
R: M Hellyer (57)
13/2
4m krupt (AUS) x in good faith (AUS) (bureaucracy (NZ))
11
7.2
12/1
T: T W McCarthy
R: C W Brown (56)
12/1
5g duporth (AUS) x desert ash (AUS) (woodman (USA))
12
9.7
100/1
T: Melissa Dennett
R: Ms A Threadwell (58.5)
100/1
6m botswana (AUS) x pure sensation (AUS) (just awesome (AUS))
Race 7 - McKimms Real Est. Grafton Cup (2350m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:23.33 (35.56)
Prizemoney: $160,000
1
9/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (58.5)
9/4F
4g sebring (AUS) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Allan Kehoe
R: Josh Adams (54)
10/1
3
1.5
11/4
T: C J Waller
R: C W Brown (54)
11/4
4
3.6
Feltre (4)
15/1
T: B J Smith
R: M Hellyer (54)
15/1
6g show a heart (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
5
4.8
11/1
T: J C Coyle
R: J Lloyd (54)
11/1
6
5.1
Allzin (12)
20/1
T: G M Hoy
R: P Graham (54)
20/1
5g al maher (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
7
5.2
150/1
T: W M Slinkard
R: B Looker (54)
150/1
5g strada (AUS) x frizzle (AUS) (anglia (AUS))
8
5.6
150/1
T: Marcus Wilson
R: L P Rolls (54)
150/1
9
7.7
25/1
T: Chris Munce
R: R Thompson (54)
25/1
5g husson (ARG) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
10
7.8
9/1
T: A and H Bull
R: Ms T Harrison (59)
9/1
11
8.3
12/1
T: R W Smerdon
R: B Spriggs (54)
12/1
6g montjeu (IRE) x wanna (IRE) (danehill dancer (IRE))
12
9.4
20/1
T: K Hickmott
R: L V Cassidy (54)
20/1
5m warhead (AUS) x kelana miss (AUS) (special bond (AUS))
13
12.1
20/1
T: D J Graham
R: M Cahill (54)
20/1
4g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
Race 8 - Sir James Kirby Qlty (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:56.49 (33.79)
Prizemoney: $50,000
1
15/1
T: D Lane
R: J L Taylor (54)
15/1
Winning siblings: She's A Nightstar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: L F Birchley
R: R Thompson (56)
5/1
5m jet spur (AUS) x stravain lady (AUS) (strategic (AUS))
3
0.4
10/1
T: S B Lee
R: J Byrne (54)
10/1
6m danasinga (AUS) x quipu (AUS) (geiger counter (USA))
4
0.5
3/1F
T: Ms D Cunningham
R: M McGuren (54)
3/1F
5
0.8
16/1
T: Melissa Dennett
R: Josh Adams (54)
16/1
5g ad valorem (USA) x hypodermiss (AUS) (more than ready (USA))
6
1.1
14/1
T: Allan Kehoe
R: M Bennett (59)
14/1
5g nadeem (AUS) x keys (AUS) (distant music (USA))
7
1.3
8/1
T: J D Shelton
R: B Looker (56)
8/1
6g northern meteor (AUS) x arising (AUS) (marauding (NZ))
8
2.3
20/1
T: Jacob Perrett
R: A Chau (56)
20/1
7g dane fever (AUS) x magic myalla (AUS) (zeditave (AUS))
9
5.8
7/2
T: Matthew Dale
R: J Parr (57)
7/2
5m i am invincible (AUS) x gypsy violin (NZ) (stravinsky (USA))
10
7.4
20/1
T: Q J Scott
R: S Traecey (60)
20/1
7g za-im (GB) x glow of light (AUS) (king ivor (AUS))
11
8.1
50/1
T: J L Jarvis
R: M Hellyer (54)
50/1
12
8.7
150/1
T: D Simonetta
R: R J Agnew (54)
150/1
6m kaphero (AUS) x lucky for me (ARG) (lucky roberto (USA))
13
9
20/1
T: N J Osborne
R: A Cavallo (54)
20/1
4m choisir (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
* Nick figures are for Australasia.