Breednet Results

HOBART - Sunday, December 31

Race 1 - Rosevears Htl Alexandra Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:00.00 (34.21)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (55)
13/2
2f needs further (AUS) x white gold (NZ) (colombia (NZ))
Winning siblings: Emerald Crown, Gold Phoenix, Leodoro,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
1/5F
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (57)
1/5F
3
4.3
40/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (57)
40/1
2g magnus (AUS) x sister on the edge (AUS) (rory's jester (AUS))
4
4.4
Tiesto (5)
30/1
T: K and T Hanson
R: J Maskiell (57)
30/1
2g tough speed (USA) x french lace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
8.4
11/1
T: L, D and T Wells
R: B Muhcu (57)
11/1
6
13.4
30/1
T: R Seymour
R: Ismail Toker (57)
30/1
2g americain (USA) x can't be caught (AUS) (magic albert (AUS))
7
14.7
14/1
T: Adam Trinder
R: D Pires (55)
14/1
2f needs further (AUS) x oh so gold (AUS) (savoire vivre (GB))
8
18.2
100/1
T: T W Evans
R: C Luttrell (55)
100/1
2f tough speed (USA) x baby doe (AUS) (west quest (CAN))
Race 2 - Hobart Cup Feb 11 Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.58 (35.09)
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (56.5)
13/2
4m matsqui (AUS) x apaiser (AUS) (dieu d'or (AUS))
Winning siblings: Appmat, Danapaise, Poolside Hendrick,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3
5/2F
T: Ms R Mangan
R: A Darmanin (55)
5/2F
3f wordsmith (AUS) x sorell miss (AUS) (mujahid (USA))
3
3.2
3/1
T: Ms T Mollross
R: Ms S Catania (56.5)
3/1
5m ruwi (GB) x mighty assunta (AUS) (crafty c. t. (USA))
4
3.3
5/1
T: J E Hill
R: T Baker (58.5)
5/1
7g matsqui (AUS) x deb's pride (AUS) (loosen up (USA))
5
3.8
14/1
T: J F Luttrell
R: C Luttrell (55)
14/1
3f snippetson (AUS) x i'm a lady (AUS) (lonhro (AUS))
6
7
Pingu (2)
10/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (57)
10/1
7
8.3
13/2
T: Max Cowen
R: Ismail Toker (57)
13/2
3g street boss (USA) x larasati (AUS) (hold that tiger (USA))
8
13.5
25/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: D M Ganderton (56.5)
25/1
4m wordsmith (AUS) x vivre la nett (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 3 - Derby Day Feb 9 Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.29 (36.77)
Prizemoney: $16,000
1
Paion (8)
60/1
T: G S White
R: Ms S Catania (57)
60/1
3g pierro (AUS) x stella grace (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Elusive Nature,
This nick: 18 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (57)
7/4F
3
0.3
5/2
T: Ms R Mangan
R: B McCoull (58.5)
5/2
4g host (CHI) x perilous princess (AUS) (dangerous (AUS))
4
0.5
60/1
T: I D Hay
R: Chris Graham (55)
60/1
3g street boss (USA) x lavnova (AUS) (delago brom (AUS))
5
0.7
25/1
T: P A Hill
R: J Maskiell (57)
25/1
3g west quest (CAN) x delta green (AUS) (gilded time (USA))
6
1.7
Lucille (14)
40/1
T: Brendan McShane
R: B Muhcu (55)
40/1
3f testa rossa (AUS) x katique (AUS) (danzero (AUS))
7
2.7
Abbie (12)
30/1
T: Christie Burt
R: A Darmanin (55)
30/1
3f domesday (AUS) x lake tahoe (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
8
2.8
25/1
T: Brendan McShane
R: Ismail Toker (57)
25/1
3g skilled (AUS) x altamaha (AUS) (lonhro (AUS))
9
2.9
40/1
T: R T Carr
R: T Baker (58.5)
40/1
4h incumbent (AUS) x storm pepper (AUS) (bialia (AUS))
10
3.1
20/1
T: S Gandy
R: D Pires (57)
20/1
3g wordsmith (AUS) x private ensign (AUS) (personal flag (USA))
11
3.2
15/4
T: Ms T Mollross
R: D M Ganderton (58.5)
15/4
4g hussonet (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
12
3.9
12/1
T: Adrian Duggan
R: Hayley McCarthy (56.5)
12/1
5m darci brahma (NZ) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
13
5.4
66/1
T: Ms H Paul
R: Sherry Barr (54.5)
66/1
Race 4 - Trchobart.Com.Au Plate (C1) (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:12.13 (36.77)
Prizemoney: $16,000
1
Wyuna (9)
5/4F
T: Scott Brunton
R: D Pires (57)
5/4F
4m tough speed (USA) x schoolies (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Recess,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: G S White
R: C Newitt (56)
9/2
3
1.4
5/1
T: Ms A Fulton
R: B McCoull (59)
5/1
5g zabeel (NZ) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
4
1.8
15/1
T: S Gandy
R: Ismail Toker (58)
15/1
3c americain (USA) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
5
2.1
20/1
T: R T Carr
R: T Baker (57)
20/1
6
2.9
25/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (57)
25/1
7
3.3
30/1
T: Adrian Duggan
R: Teagan Voorham (52)
30/1
5m sharkbite (AUS) x steffi (NZ) (stravinsky (USA))
8
3.5
7/1
T: Max Cowen
R: D M Ganderton (56)
7/1
3g wordsmith (AUS) x harlequins (AUS) (filante (NZ))
9
4.7
50/1
T: Ms R Mangan
R: B Muhcu (55)
50/1
5m tough speed (USA) x rising art (AUS) (partners choice (USA))
10
10.7
16/1
T: L R Laskey
R: Chris Graham (55)
16/1
4m artie schiller (USA) x firhill (AUS) (marauding (NZ))
11
11.7
Rodessa (14)
150/1
T: J K Blacker
R: Ms S Catania (54)
150/1
3f americain (USA) x la reve (AUS) (elusive quality (USA))
Race 5 - Salamanca Inn Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.43 (36.30)
Prizemoney: $16,000
1
20/1
T: G S White
R: J Maskiell (57)
20/1
6g dangerous (AUS) x hot as (AUS) (ladoni (GB))
Winning siblings: Helter Swelter, Scoville, Simply Hot,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: M Burles
R: Teagan Voorham (52)
10/1
3f anacheeva (AUS) x aprilia (AUS) (west quest (CAN))
3
0.7
8/1
T: R T Carr
R: T Baker (57.5)
8/1
3c swinging bachelor (AUS) x go ali go (AUS) (hatta's mill (GB))
4
1.2
9/4
T: J K Blacker
R: C Newitt (57.5)
9/4
3c written tycoon (AUS) x kandy korn (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.7
15/8F
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (59)
15/8F
4g savoire vivre (GB) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
6
3.2
12/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55.5)
12/1
3g lord jim (ARG) x danzing tramp (AUS) (savoire vivre (GB))
8
7.3
30/1
T: Ms T Mollross
R: Ms S Catania (55.5)
30/1
5m danzero (AUS) x my fancy (AUS) (tierce (AUS))
9
9.5
Foreeva (11)
50/1
T: T W Evans
R: Ismail Toker (54)
50/1
3f turffontein (AUS) x grandiva (AUS) (grandera (IRE))
10
10.8
Perez (10)
60/1
T: Ms R Mangan
R: Sherry Barr (53)
60/1
Race 6 - Elwick Functions & Events-Bm68 (1600m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:38.78 (35.64)
Prizemoney: $16,000
1
9/1
T: R T Carr
R: D M Ganderton (57.5)
9/1
4g matsqui (AUS) x summer rule (AUS) (kingston rule (USA))
Winning siblings: Summer Downs,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: Scott Brunton
R: D Pires (59)
5/4F
3
0.5
12/1
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (58)
12/1
4g al maher (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
4
1.2
Leconte (11)
15/1
T: Ms A Fulton
R: A Darmanin (56)
15/1
5
1.6
30/1
T: Max Cowen
R: Ismail Toker (58.5)
30/1
8g host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
6
2.1
6/1
T: R T Carr
R: T Baker (55.5)
6/1
4g swinging bachelor (AUS) x hello baby doll (AUS) (atlantis prince (GB))
7
2.9
5/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Chris Graham (57.5)
5/1
6m elvstroem (AUS) x on par (AUS) (carnegie (IRE))
8
3.6
16/1
T: Adrian Duggan
R: C Newitt (58.5)
16/1
7g grey swallow (IRE) x shield maiden (AUS) (military plume (NZ))
9
4.1
60/1
T: Scott Brunton
R: Teagan Voorham (55.5)
60/1
7m savoire vivre (GB) x almecca (AUS) (devon flyer (AUS))
10
5.9
20/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (58)
20/1
4g trusting (AUS) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
11
6.1
100/1
T: Ms A Fulton
R: B Muhcu (54)
100/1
5m gonski (AUS) x shew stone (AUS) (intergaze (AUS))
12
7.8
30/1
T: P A Hill
R: J Maskiell (56.5)
30/1
6g alamosa (NZ) x etah (NZ) (danasinga (AUS))
Race 7 - Winzenberg Qlty (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.41 (33.70)
Prizemoney: $25,000
1
2/1
T: L, D and T Wells
R: T Baker (54)
2/1
4m wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
This nick: 8 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
1
15/8F
T: Scott Brunton
R: D Pires (61)
15/8F
7g lonhro (AUS) x sadlers brigg (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.5
2/1
T: S Gandy
R: B McCoull (59)
2/1
5g wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
4
3
Teriki (5)
9/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (54)
9/1
5m written tycoon (AUS) x belong to peri (AUS) (belong to me (USA))
5
3.1
14/1
T: S Gandy
R: Ismail Toker (57.5)
14/1
6g wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
6
10.6
20/1
T: Scott Brunton
R: A Darmanin (54)
20/1
4g west quest (CAN) x broadway royale (AUS) (grand royale (USA))
Race 8 - Australian Racing Tours (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(4) Time: 1:24.92 (35.43)
Prizemoney: $18,000
1
11/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (55)
11/1
6g west quest (CAN) x fast ride (AUS) (never quit (NZ))
Winning siblings: Szoke, Westwood,
This nick: 14 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/7F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (54.5)
4/7F
5g churchill downs (AUS) x penn (AUS) (hennessy (USA))
3
0.7
12/1
T: C N Goggin and Luella Meaburn
R: B McCoull (60)
12/1
7g fastnet rock (AUS) x sister madrid (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
0.8
15/4
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57)
15/4
6g estambul (ARG) x pep talk (NZ) (crested wave (USA))
5
2
Naadam (5)
9/1
T: G S White
R: T Baker (56)
9/1
5g written tycoon (AUS) x feerique (AUS) (al maher (AUS))
6
3.3
12/1
T: R T Carr
R: D Pires (55)
12/1
6m dreamscape (AUS) x kats clause (AUS) (weasel clause (AUS))
7
7.5
25/1
T: G S White
R: J Maskiell (59)
25/1
8g dubawi (IRE) x jessie jane (AUS) (umatilla (NZ))
Race 9 - Crown Lager Bar (Bm62) (1200m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:12.01 (35.79)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: T W Blacker
R: J Maskiell (56.5)
12/1
6g strategic (AUS) x miss londolozi (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Miss Vonlozzi,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Remigny (11)
11/1
T: G S White
R: Ms S Catania (55)
11/1
3f your song (AUS) x santenay (NZ) (faltaat (USA))
3
0.5
5/1
T: Yassy Nishitani
R: B McCoull (57)
5/1
6g kaphero (AUS) x jennia (AUS) (savoire vivre (GB))
4
0.7
6/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (60.5)
6/1
5g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
5
1.4
Boart (5)
10/1
T: J F Luttrell
R: C Luttrell (57)
10/1
7g artie schiller (USA) x boendso (AUS) (end sweep (USA))
6
2.4
7/2F
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (56)
7/2F
3f wordsmith (AUS) x tell us when (AUS) (telesto (USA))
7
3.2
15/2
T: T W Evans
R: T Baker (58)
15/2
5g turffontein (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
8
3.4
10/1
T: Stephen Shaw
R: Teagan Voorham (54)
10/1
4g ladoni (GB) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
9
4.1
40/1
T: T W Evans
R: B Muhcu (54)
40/1
4m skilled (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
10
5.1
8/1
T: J K Blacker
R: D M Ganderton (57.5)
8/1
4m magic albert (AUS) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
11
8.4
Ponzi (14)
25/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Ismail Toker (54.5)
25/1
5g myboycharlie (IRE) x herzigova (AUS) (favorite trick (USA))
12
15.6
50/1
T: D M Brazendale
R: Sherry Barr (52.5)
50/1
6m decides (AUS) x my missy rose (AUS) (sonar boy (AUS))
Race 10 - Happy New Year Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.54 (36.23)
Prizemoney: $16,000
1
13/4
T: Stephen Shaw
R: B Muhcu (56.5)
13/4
3g elzaam (AUS) x moonah bells (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Voices (8)
5/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (55.5)
5/1
3f needs further (AUS) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
3
2.3
2/1F
T: S Gandy
R: B McCoull (57.5)
2/1F
3g artie schiller (USA) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
4
3.7
40/1
T: T W Evans
R: C Luttrell (54)
40/1
5m snippetson (AUS) x stand by your man (AUS) (nuclear freeze (USA))
5
4.2
12/1
T: R T Carr
R: D M Ganderton (57.5)
12/1
3g americain (USA) x chikka (AUS) (west quest (CAN))
6
4.3
15/1
T: Scott Brunton
R: C Newitt (56.5)
15/1
4m spartacus (IRE) x la gautier (AUS) (viscount (AUS))
7
4.4
30/1
T: E C Batt
R: Sherry Barr (55.5)
30/1
5g spartacus (IRE) x allez barsac (NZ) (sir tristram (IRE))
8
6.2
25/1
T: Adrian Duggan
R: T Baker (55)
25/1
4m tough speed (USA) x fintona belle (AUS) (bellotto (USA))
9
6.6
7/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (58.5)
7/1
4g ladoni (GB) x arapeho (AUS) (telesto (USA))
10
8.3
14/1
T: Ms A Fulton
R: Teagan Voorham (51)
14/1
5g sharkbite (AUS) x razzia (AUS) (scenic (IRE))
* Nick figures are for Australasia.