Breednet Results

HOBART - Sunday, January 28

Race 1 - Cascade Draught Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.60 (36.19)
Prizemoney: $17,000
1
11/8F
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (55)
11/8F
3f wordsmith (AUS) x gee gees dash (AUS) (dash for cash (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: J E Hill
R: T Baker (58.5)
7/1
7g matsqui (AUS) x deb's pride (AUS) (loosen up (USA))
3
1.3
12/1
T: L, D and T Wells
R: A Darmanin (58.5)
12/1
5g globetrotter (USA) x how much is enough (AUS) (dash for cash (AUS))
4
1.7
2/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: C Newitt (58.5)
2/1
5g savoire vivre (GB) x venus a go go (AUS) (west quest (CAN))
5
5.2
7/1
T: Christie Burt
R: J Maskiell (57)
7/1
6
5.5
11/1
T: C N Goggin and Luella Meaburn
R: B McCoull (58.5)
11/1
4g host (CHI) x my tallulah (AUS) (el moxie (USA))
7
13.8
60/1
T: Ms H Paul
R: Sherry Barr (54.5)
60/1
Race 2 - Hazell Brothers Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.07 (36.72)
Prizemoney: $17,000
1
5/4F
T: Scott Brunton
R: D Pires (57)
5/4F
Winning siblings: Can't Decide, Hello Gertie, Stelladoni,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: Raymond Worbey
R: Ms N Beriman (56.5)
9/2
4m al maher (AUS) x berryland (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.5
50/1
T: Nicole Luttrell
R: Ms S Catania (58.5)
50/1
5g incumbent (AUS) x faber (AUS) (west quest (CAN))
4
4.4
20/1
T: Ms R Mangan
R: A Darmanin (56.5)
20/1
5m tough speed (USA) x rising art (AUS) (partners choice (USA))
5
4.8
40/1
T: Scott Brunton
R: A Ismadi (53.5)
40/1
6
6.3
11/4
T: J L Keys
R: C Newitt (56.5)
11/4
4m magic albert (AUS) x jardaa (GB) (pivotal (GB))
7
7.1
20/1
T: Ms T Mollross
R: B Muhcu (58.5)
20/1
4g hussonet (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
8
9.3
40/1
T: Yassy Nishitani
R: Sherry Barr (56.5)
40/1
4g tough speed (USA) x cool queen (AUS) (king of kings (IRE))
9
9.8
11/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (57)
11/1
3g more than ready (USA) x sweet cheeks (AUS) (general nediym (AUS))
10
10.3
30/1
T: Max Cowen
R: Shuji Amano (57)
30/1
3g street boss (USA) x larasati (AUS) (hold that tiger (USA))
Race 3 - Hobart Cup (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:41.29 (37.38)
Prizemoney: $17,000
1
5/1
T: R Seymour
R: T Baker (57.5)
5/1
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: J K Blacker
R: C Newitt (58.5)
13/4
5g haradasun (AUS) x parity (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1.7
5/2F
T: Yassy Nishitani
R: B McCoull (59)
5/2F
6g kaphero (AUS) x jennia (AUS) (savoire vivre (GB))
4
1.9
8/1
T: P A Hill
R: J Maskiell (58.5)
8/1
5g high chaparral (IRE) x sudden storm (AUS) (belong to me (USA))
5
2
15/2
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (56.5)
15/2
5g mutawaajid (AUS) x luvscay (AUS) (marscay (AUS))
6
2.1
16/1
T: K and T Hanson
R: Shuji Amano (54)
16/1
3g glass harmonium (IRE) x flautist (AUS) (hennessy (USA))
7
2.3
16/1
T: Ms T Mollross
R: B Muhcu (55.5)
16/1
5m danzero (AUS) x my fancy (AUS) (tierce (AUS))
8
3.5
16/1
T: Adrian Duggan
R: Sigrid Carr (54)
16/1
5m darci brahma (NZ) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
9
4
15/1
T: J E Hill
R: Ms N Beriman (56.5)
15/1
10
14.8
150/1
T: Adrian Duggan
R: Ms S Catania (54)
150/1
4g casino prince (AUS) x ampho power (AUS) (desert sun (GB))
11
18
150/1
T: J L Keys
R: A Ismadi (53.5)
150/1
4g ladoni (GB) x jennia (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 4 - Trchobart.Com.Au Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:06.14 (35.10)
Prizemoney: $19,000
1
Boart (11)
8/1
T: J F Luttrell
R: A Ismadi (53)
8/1
7g artie schiller (USA) x boendso (AUS) (end sweep (USA))
Winning siblings: Artie's Boy, Azaryah,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/1
T: Tegan Keys
R: Ms S Catania (56.5)
11/1
4g grey swallow (IRE) x royal fling (AUS) (danehill (USA))
3
1
3/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (55.5)
3/1
5m host (CHI) x helogen (AUS) (helissio (FR))
4
1.7
11/4F
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (54.5)
11/4F
3f needs further (AUS) x your call (AUS) (king of kings (IRE))
5
1.8
9/2
T: Scott Brunton
R: C Newitt (59)
9/2
5g ad valorem (USA) x jahre (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2
12/1
T: J K Blacker
R: Ms N Beriman (54.5)
12/1
4m equiano (FR) x lunar manatee (AUS) (savoire vivre (GB))
7
3
16/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (57.5)
16/1
4g west quest (CAN) x broadway royale (AUS) (grand royale (USA))
8
3.3
20/1
T: Sarah Cotton
R: T Baker (54)
20/1
5m exceed and excel (AUS) x off the planet (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
3.4
66/1
T: T W Evans
R: Shuji Amano (51.5)
66/1
4m skilled (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
10
5.7
60/1
T: D M Brazendale
R: Teagan Voorham (54)
60/1
6m decides (AUS) x my missy rose (AUS) (sonar boy (AUS))
11
7.4
20/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (54)
20/1
5m artie schiller (USA) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
12
8.9
25/1
T: K Kennedy and K Whelan
R: Sherry Barr (54.5)
25/1
4g west quest (CAN) x miss nasdaq (AUS) (magic albert (AUS))
Race 5 - Wolf Blass Lady Lynette Stakes (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:05.38 (35.30)
Prizemoney: $50,000
1
8/11F
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (59)
8/11F
4m wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
This nick: 8 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.4
5/1
T: S Gandy
R: B McCoull (57)
5/1
6m sharkbite (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
3
1.7
Teriki (5)
11/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57)
11/1
5m written tycoon (AUS) x belong to peri (AUS) (belong to me (USA))
4
1.8
25/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (57.5)
25/1
7m elvstroem (AUS) x caos cross (NZ) (cape cross (IRE))
5
2.8
20/1
T: Raymond Worbey
R: Ms N Beriman (57)
20/1
6m tough speed (USA) x strathmore luck (AUS) (strathmore lad (AUS))
6
5.3
30/1
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (57)
30/1
7m happy giggle (AUS) x fantastic beauty (AUS) (fantastic light (USA))
7
6.3
6/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (57.5)
6/1
4m snippetson (AUS) x biega (AUS) (west quest (CAN))
8
9.8
60/1
T: S L Davis
R: D Yendall (57)
60/1
6m churchill downs (AUS) x pelota (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
10.8
Kuusela (10)
14/1
T: Scott Brunton
R: A Darmanin (57)
14/1
5m dubleo (USA) x helsinki jones (AUS) (spartacus (AUS))
Race 6 - Kevin Sharkie Hobart Guineas (2100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:13.66 (37.41)
Prizemoney: $100,000
1
2/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
2/1
3g astronomer royal (USA) x skibo (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Churchill's Wit, Skip The Faith,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
6/1
T: J K Blacker
R: J Maskiell (57)
6/1
3c written tycoon (AUS) x kandy korn (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.3
12/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57)
12/1
3g hinchinbrook (AUS) x penn (AUS) (hennessy (USA))
4
3.2
7/1
T: D A Miller
R: B McCoull (57)
7/1
3c written tycoon (AUS) x darcenell (AUS) (tailings (USA))
5
7.2
11/8F
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (57)
11/8F
3g helmet (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
6
9.2
66/1
T: Shea Eden
R: Sigrid Carr (57)
66/1
3g stryker (AUS) x actrice (AUS) (elvstroem (AUS))
7
9.3
40/1
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (57)
40/1
3g your song (AUS) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
9.4
30/1
T: Stephen Shaw
R: B Muhcu (57)
30/1
3g elzaam (AUS) x moonah bells (AUS) (giant's causeway (USA))
9
14.2
30/1
T: Max Cowen
R: D Pires (57)
30/1
3g wordsmith (AUS) x harlequins (AUS) (filante (NZ))
Race 7 - Schweppes Summer Cup (2200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:19.04 (36.60)
Prizemoney: $50,000
1
12/1
T: C N Goggin and Luella Meaburn
R: B McCoull (59)
12/1
7g fastnet rock (AUS) x sister madrid (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Winning siblings: Mediano, Nina Peak, Spanish Stride,
This nick: 10 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.1
7/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (57)
7/2
6m wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
3
1.4
15/1
T: Ms R Mangan
R: A Darmanin (59)
15/1
7g helike (USA) x rising art (AUS) (partners choice (USA))
4
1.5
15/8F
T: D K Weir
R: D Yendall (59)
15/8F
5
3.8
7/2
T: Bill Ryan
R: L Currie (59)
7/2
6
8
16/1
T: T W Blacker
R: J Maskiell (59)
16/1
6g savoire vivre (GB) x rock chick (AUS) (octagonal (NZ))
7
8.5
Hugo (4)
13/2
T: Brendan McShane
R: C Newitt (59)
13/2
7g magnus (AUS) x galvanized (AUS) (rubiton (AUS))
8
10.5
100/1
T: Ms R Mangan
R: Ms N Beriman (58)
100/1
4g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
9
14.8
50/1
T: Ms A Fulton
R: W Egan (59)
50/1
8g excellent art (GB) x another (AUS) (success express (USA))
10
18
30/1
T: L, D and T Wells
R: D M Ganderton (59)
30/1
6g wordsmith (AUS) x opera star (AUS) (rigoletto (AUS))
Race 8 - Elwick Functions & Events-Bm80 (1400m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:27.17 (36.00)
Prizemoney: $18,000
1
8/1
T: Adam Trinder
R: J Maskiell (59.5)
8/1
6g west quest (CAN) x fast ride (AUS) (never quit (NZ))
Winning siblings: Szoke, Westwood,
This nick: 14 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/1
T: Tegan Keys
R: D Pires (54.5)
10/1
3
0.9
25/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (58.5)
25/1
7g wordsmith (AUS) x opera star (AUS) (rigoletto (AUS))
4
3.1
16/1
T: R Seymour
R: A Ismadi (57.5)
16/1
6g wordsmith (AUS) x maybe an angel (AUS) (don't say halo (USA))
5
4.1
7/4F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (58.5)
7/4F
4g artie schiller (USA) x sparks are flying (AUS) (mull of kintyre (USA))
6
5.4
15/4
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (58)
15/4
6g estambul (ARG) x pep talk (NZ) (crested wave (USA))
7
5.6
30/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (54)
30/1
5g wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
8
5.7
15/2
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B Muhcu (54)
15/2
6m elvstroem (AUS) x on par (AUS) (carnegie (IRE))
9
8.2
10/1
T: J L Keys
R: Teagan Voorham (55.5)
10/1
6m magnus (AUS) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.4
16/1
T: Adrian Duggan
R: T Baker (54)
16/1
7g grey swallow (IRE) x shield maiden (AUS) (military plume (NZ))
* Nick figures are for Australasia.