Breednet Results

IPSWICH - Friday, October 14

Race 1 - Melb. Cup Luncheon At Itc (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:09.80 (34.13)
Prizemoney: $14,000
1
4/7F
T: M G Nolan
R: J Lloyd (56.5)
4/7F
3c tycoon ruler (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.2
25/1
T: A Fisher
R: Brooke Ainsworth (52.5)
25/1
6g dane shadow (AUS) x te runga (NZ) (nassipour (USA))
3
2.5
4/1
T: Diane Murphy
R: Daniel Griffin (59)
4/1
5g bagger vance (AUS) x lets get on it (AUS) (distinctly north (USA))
4
2.6
11/2
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (53.5)
11/2
4m charge forward (AUS) x viking turf belle (AUS) (elusive quality (USA))
5
5.6
4/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (55)
4/1
4m lope de vega (IRE) x palme d'or (AUS) (royal academy (USA))
6
5.8
60/1
T: Darlene Duryea
R: Luke Tarrant (54)
60/1
5m myboycharlie (IRE) x savanna la mar (NZ) (stravinsky (USA))
7
15.8
60/1
T: G J Teal
R: P Romeo (54)
60/1
5g montoya (AUS) x dark arch (AUS) (vettori (IRE))
Race 2 - Book Now Melb Cup Function Mdn (1030m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:59.09 (33.45)
Prizemoney: $14,000
1
20/1
T: Darlene Duryea
R: Brooke Ainsworth (55.5)
20/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57)
7/2
3f monashee mountain (USA) x ambrosine (AUS) (unbridled's song (USA))
3
2
7/4F
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
7/4F
3f denman (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
4
2.8
13/2
T: M J Dunn
R: James Orman (57)
13/2
3f red element (AUS) x little karroo (AUS) (lion hunter (AUS))
5
4.3
9/4
T: Ms S Lawlor
R: J Byrne (57)
9/4
3f ad valorem (USA) x cone (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
8.1
16/1
T: G K Taylor
R: B N Stewart (57)
16/1
3f snapy halo (ARG) x pokomo (AUS) (piccolo (GB))
7
8.4
40/1
T: R W Stephenson
R: R Goltz (57)
40/1
3f red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
8
8.9
40/1
T: T N Miller
R: Michael Murphy (55)
40/1
9
12.9
14/1
T: L F Birchley
R: N Day (57)
14/1
3f snippetson (AUS) x antaris (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Ipswichturfclub.Com.Au Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.10 (33.10)
Prizemoney: $14,000
1
5/1
T: J Dann
R: James Orman (55)
5/1
3f bel esprit (AUS) x shoot the stars (AUS) (entrepreneur (GB))
Winning siblings: Buratti, Destiny Express, Hit The Moon,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
8.3
13/8
T: Chris Anderson
R: Joshua Oliver (56.5)
13/8
3f i am invincible (AUS) x curtsey (AUS) (viscount (AUS))
3
8.4
Kaizari (13)
20/1
T: A J Cowell
R: S Galloway (55)
20/1
4
12.4
16/1
T: Gregory Cornish
R: Ms T Harrison (58)
16/1
4m outback prince (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
5
13.9
1/1F
T: Ben Currie
R: B N Stewart (57.5)
1/1F
3c exceed and excel (AUS) x tide (AUS) (galileo (IRE))
6
14
12/1
T: Michael Frappell
R: Ms S Bogenhuber (55)
12/1
4m choistar (AUS) x rain bay (AUS) (tycoon ruler (AUS))
7
16
40/1
T: P Duff
R: Ms B Panya (54.5)
40/1
4g jet spur (AUS) x thumpa girl (AUS) (groucho (AUS))
8
20
Suavado (12)
50/1
T: P J Balzen
R: Sairyn Fawke (55)
50/1
3f bradbury's luck (AUS) x djebel's impact (AUS) (significant hill (AUS))
Race 4 - Book Your Function Now Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:02.82 (33.35)
Prizemoney: $14,000
1
8/15F
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
8/15F
3g stryker (AUS) x free city (NZ) (street cry (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
10
16/1
T: K R Kemp
R: Ms T Harrison (56)
16/1
3g red dazzler (AUS) x darmala (NZ) (danehill (USA))
3
10.8
3/1
T: M J Dunn
R: J Lloyd (58)
3/1
4m bernardini (USA) x sharna myst (AUS) (lion hunter (AUS))
4
13.6
66/1
T: J R Curtain
R: L V Cassidy (55.5)
66/1
7m red dazzler (AUS) x eternal ruler (AUS) (king of kings (IRE))
5
14.4
9/1
T: W K Sutton
R: M Hellyer (55)
9/1
4m bon hoffa (AUS) x lyzealous (AUS) (strategic (AUS))
6
16.7
7/1
T: E J Hayes
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
7/1
7
16.8
66/1
T: Ron Peterson
R: Daniel Griffin (57.5)
66/1
4m daunting lad (AUS) x kavorka (AUS) (st. jude (AUS))
8
17
66/1
T: Michael Frappell
R: Ms R Williams (55)
66/1
3g zaha (CAN) x proud as punch (AUS) (tycoon ruler (AUS))
9
17.8
Scalped (11)
20/1
T: P J Balzen
R: S Galloway (55)
20/1
3f tickets (AUS) x brookton fashion (AUS) (quest for fame (GB))
10
24.8
66/1
T: Ms W Bannerot
R: Luke Tarrant (55)
66/1
Race 5 - Weddings, Parties At Itc (C3) (1030m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 0:58.85 (33.13)
Prizemoney: $14,000
1
10/1
T: Alyssa Ross
R: James Orman (57)
10/1
4m casino prince (AUS) x ausmaid (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/2
T: S P Tregea
R: Jag Guthmann-Chester (56)
13/2
3
2.3
7/4F
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (57.5)
7/4F
4g red element (AUS) x jomar star (AUS) (johannesburg (USA))
4
3.3
7/2
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59)
7/2
5g snitzel (AUS) x molly dot com (NZ) (slavic (USA))
5
4.6
9/1
T: Ms J Green
R: A E Denby (51.5)
9/1
3f testa rossa (AUS) x calvello (AUS) (flying spur (AUS))
6
6.4
8/1
T: Ben Ahrens
R: Michael Murphy (57)
8/1
6g natural destiny (AUS) x send a diva (AUS) (send a sign (AUS))
7
7.4
9/2
T: T J Sears
R: Luke Tarrant (57.5)
9/2
4g gonski (AUS) x elite vision (AUS) (our maizcay (AUS))
8
8.2
50/1
T: Ms J Crompton
R: Hannah English (57)
50/1
6g murtajill (AUS) x regardez moi (AUS) (perugino (USA))
9
9.7
11/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (59)
11/1
5g jet spur (AUS) x jeopardy (AUS) (lonhro (AUS))
10
11.7
100/1
T: G J Teal
R: P Romeo (55.5)
100/1
6m mossman (AUS) x endosado (AUS) (end sweep (USA))
Race 6 - Christmas Functions At Itc-C1 (1680m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:42.28 (35.55)
Prizemoney: $14,000
1
9/4F
T: J Dann
R: Jag Guthmann-Chester (56)
9/4F
4g haradasun (AUS) x attend (AUS) (xaar (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: M J Lakey
R: B N Stewart (58)
8/1
5g telesto (NZ) x saucy broc (AUS) (brocco (USA))
3
0.6
66/1
T: K M Devine
R: Sairyn Fawke (54)
66/1
4
1.1
5/2
T: B S Baldwin
R: R Wiggins (57)
5/2
3g show a heart (AUS) x mayaguana (AUS) (royal academy (USA))
5
3.4
20/1
T: Ms R Cooper
R: Brendon Newport (54)
20/1
4m red giant (USA) x mother (AUS) (red ransom (USA))
6
3.5
7/1
T: Ms J Green
R: A E Denby (54.5)
7/1
4g nothing to lose (USA) x rejoinder (AUS) (hussonet (USA))
7
3.6
14/1
T: G R Schwenke
R: B E Grylls (54)
14/1
8
5.9
16/1
T: Jon Walk
R: L V Cassidy (56.5)
16/1
5g husson (ARG) x atom angel (NZ) (defensive play (USA))
9
7.7
20/1
T: Price Hill
R: A Spinks (57)
20/1
7g pure theatre (AUS) x movie theatre (AUS) (king's theatre (IRE))
10
10.2
15/4
T: R G Lipp
R: James Orman (58)
15/4
4g red dazzler (AUS) x truly brave (AUS) (brave warrior (AUS))
11
10.7
66/1
T: K E Young
R: Ms B Panya (51)
66/1
6g lion heart (USA) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
12
11
50/1
T: M F Hemmings
R: M Hellyer (54.5)
50/1
Race 7 - Book For Festive Buffet (Bm60) (1350m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:19.59 (34.96)
Prizemoney: $14,000
1
15/1
T: P and W Hulbert
R: Ms T Harrison (55)
15/1
4m starspangledbanner (AUS) x momentously (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Commute, Norfleet, Triple Won,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: Ms K Doughty
R: M Hellyer (57)
8/1
7m sequalo (AUS) x taj marani (NZ) (volksraad (GB))
3
1.8
40/1
T: Ms R Cooper
R: Adam Sewell (57.5)
40/1
4
2
14/1
T: N J Rogers
R: L V Cassidy (58)
14/1
7g benicio (AUS) x grandma (AUS) (hula chief (NZ))
5
4.3
14/1
T: R G Lipp
R: James Orman (58.5)
14/1
4g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
6
4.4
7/4F
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (60)
7/4F
7g written tycoon (AUS) x marvella (AUS) (shovhog (AUS))
7
4.5
20/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (56)
20/1
6g tycoon ruler (AUS) x diamonesque (AUS) (sri pekan (USA))
8
4.6
11/1
T: K Hickmott
R: Ms F Jervis (57.5)
11/1
7g dylan thomas (IRE) x barcelona (NZ) (desert sun (GB))
9
4.8
Prouder (12)
9/1
T: Michael Frappell
R: Ms R Williams (52.5)
9/1
4m outback prince (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
10
6.8
4/1
T: L J Hatch
R: J Byrne (57.5)
4/1
4g seidnazar (AUS) x lindoni (AUS) (keltrice (AUS))
11
7
25/1
T: J L Johnston
R: Ms S Lacy (54.5)
25/1
6m minardi (USA) x queries (AUS) (canny lad (AUS))
12
7.8
12/1
T: B D Azel
R: Jag Guthmann-Chester (55)
12/1
7g alert (ARG) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
* Nick figures are for Australasia.