Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, April 4

Race 1 - Book Your Ipswich Cup Marquee (1350m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:24.01 (37.28)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: Mark F Webb
R: S Galloway (54.5)
12/1
2c poet's voice (GB) x senchel (AUS) (tiger hill (IRE))
Winning siblings: Pangolin,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (52)
5/2
2g jet spur (AUS) x mishani shiva (AUS) (al maher (AUS))
3
1.6
9/10F
T: J W Zielke
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
9/10F
4
3.1
30/1
T: P Duff
R: R Fradd (54)
30/1
2g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
5
3.3
13/2
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (51)
13/2
6
3.5
10/1
T: R C Ludwig
R: J Byrne (54)
10/1
2f poet's voice (GB) x attacks (AUS) (arena (AUS))
Race 2 - Ray White Ipswich Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:06.84 (36.17)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54.5)
3/1
3g sequalo (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
This nick: 28 runners; 18 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Evolo (1)
3/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58)
3/1
3g all too hard (AUS) x asset rain (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.7
15/8F
T: T J Gollan
R: M McGillivray (57.5)
15/8F
3g sequalo (AUS) x temple girl (AUS) (break the vault (AUS))
4
4.1
12/1
T: I A Livingstone
R: R Fradd (57.5)
12/1
5
4.3
12/1
T: M K Wayman
R: Michael Murphy (54)
12/1
3g exceed and excel (AUS) x how discreet (AUS) (dubai destination (USA))
6
5.6
15/2
T: P J Balzen and N Tanti
R: M Cahill (57)
15/2
3g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
7
5.8
40/1
T: R L Meek
R: Ms L G Cheshire (54.5)
40/1
4g ferocity (AUS) x love a grange (AUS) (rory's jester (AUS))
8
9.3
20/1
T: Cherie O'Neill
R: S Cormack (54.5)
20/1
5g conatus (AUS) x we lease woddawick (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Schweppes Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:06.98 (35.89)
Prizemoney: $20,000
1
Soxey (5)
7/1
T: B J Smith
R: B E Grylls (58)
7/1
3f your song (AUS) x midnight queen (NZ) (carnegie (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/9F
T: A J Edmonds
R: J Byrne (58)
10/9F
3f show a heart (AUS) x purfectress (AUS) (jet spur (AUS))
3
5.3
50/1
T: K N Smyth
R: Corey Bayliss (51)
50/1
4
5.5
10/1
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (59)
10/1
4m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
5
5.7
Squall (6)
5/1
T: S P Tregea
R: R Goltz (58)
5/1
3f magic albert (AUS) x kianben (AUS) (jan murray (USA))
6
6.7
Mezcal (4)
8/1
T: Rochelle Smith
R: M Cahill (58)
8/1
3f real saga (AUS) x tequilakoko (AUS) (galileo (IRE))
7
8.7
150/1
T: B J Costello
R: Jackson Murphy (51)
150/1
4m hayil (USA) x ballet concerto (AUS) (western symphony (USA))
8
12.5
25/1
T: Ben Williams
R: Alannah Fancourt (54.5)
25/1
3f sequalo (AUS) x figure (AUS) (more than ready (USA))
9
12.6
100/1
T: J Bannon
R: Emma Ljung (55)
100/1
3f onemorenomore (AUS) x bechwat (AUS) (danzero (AUS))
10
13.4
Sunlit (7)
5/1
T: M J Dunn
R: J Lloyd (58)
5/1
3f snitzel (AUS) x smile of desire (AUS) (red ransom (USA))
11
15.3
Dabke (12)
60/1
T: J A Hanna
R: Ms R Ride (52)
60/1
4m sequalo (AUS) x east anglia (AUS) (anglia (AUS))
Race 4 - Marquees Booking Fast Mdn (1680m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:47.97 (37.42)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: M F Hemmings
R: Michael Murphy (52.5)
16/1
5m drumbeats (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Awesome Power, Hidden In Heaven,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Chris Anderson
R: Jackson Murphy (51.5)
7/1
3f al maher (AUS) x bella heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
2.6
Kemsrey (13)
25/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (53)
25/1
3f bernardini (USA) x loch maryanne (AUS) (general nediym (AUS))
4
4.9
10/1
T: Daniel Bowen
R: L Magorrian (54.5)
10/1
3g sebring (AUS) x euro chic (AUS) (dehere (USA))
5
5.7
Wakata (10)
11/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
11/2
6
5.9
3/1
T: D J Roberts
R: M Cahill (57.5)
3/1
5g fastnet rock (AUS) x power of one (AUS) (gilded time (USA))
7
6.4
20/1
T: Chris Jordan
R: L V Cassidy (54.5)
20/1
3f rebel raider (AUS) x gothic marian (AUS) (way of light (USA))
8
8.9
5/2F
T: Natalie McCall
R: Tiffani Brooker (57.5)
5/2F
4g helenus (AUS) x haraka (AUS) (foreplay (AUS))
9
13.7
12/1
T: G J Banks
R: J Byrne (57.5)
12/1
4g easy rocking (AUS) x my flight (AUS) (iglesia (AUS))
10
18.5
100/1
T: Daniel Bowen
R: S Galloway (55.5)
100/1
4m jimmy choux (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
11
21.8
40/1
T: S J Phelps
R: Brooke Stower (55.5)
40/1
4m saperavi (NZ) x shereigns (NZ) (danasinga (AUS))
12
24.6
Jardine (17)
100/1
T: Kenneth Perrin
R: L P Rolls (55.5)
100/1
4m stryker (AUS) x casula gal (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
25.4
100/1
T: B and D Guy
R: S Cormack (54.5)
100/1
Race 5 - Sirromet Plate (C2) (1680m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:46.87 (37.77)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (57)
8/1
5g nicconi (AUS) x call collect (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Duke's Call,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: K A Lees
R: L P Rolls (56)
9/2
3f harbour watch (IRE) x zecchino (AUS) (fairy king (USA))
3
2.2
11/1
T: David Vandyke
R: M McGillivray (55.5)
11/1
4m northern meteor (AUS) x tangerine dream (FR) (sadler's wells (USA))
4
3.7
1/1F
T: A J Edmonds
R: J Byrne (57)
1/1F
4m foxwedge (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
5
7.5
11/2
T: B and D Guy
R: J Lloyd (57)
11/2
4m wicked style (USA) x queen mai (AUS) (darbonne (USA))
6
8.8
13/2
T: W J Thurlow
R: M Cahill (55.5)
13/2
4m captain rio (GB) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
7
19.8
100/1
T: J A Hanna
R: Ms R Ride (55.5)
100/1
Race 6 - Carlton Draught Hcp (C5) (1350m)
Class: Class 5 Track: Soft(7) Time: 1:22.81 (36.90)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: Daniel Bowen
R: L V Cassidy (55.5)
6/1
4m foxwedge (AUS) x sleepy hollow (AUS) (carnegie (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
11/4
5g sequalo (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
3
4.7
15/8F
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (55.5)
15/8F
4g charge forward (AUS) x royal charades (AUS) (royal academy (USA))
4
9
13/4
T: A J Edmonds
R: J Byrne (55)
13/4
5
9.8
10/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
10/1
4m sepoy (AUS) x hidden wonder (AUS) (danzero (AUS))
6
11.3
40/1
T: P Duff
R: Emma Ljung (52)
40/1
7
18.8
11/1
T: B S Baldwin
R: R Wiggins (58)
11/1
6g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 7 - City Of Ipswich (Bm65) (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(8) Time: 1:23.47 (37.20)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: T J Gollan
R: L Magorrian (58.5)
8/1
5g myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Elovachill, Impulse Diavolo,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: B J Dais
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
7/4F
4g snitzel (AUS) x silk ending (USA) (end sweep (USA))
3
2.1
13/2
T: E J Hayes
R: Corey Bayliss (51)
13/2
4
4.1
7/2
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (55.5)
7/2
4g wanted (AUS) x suite lioness (AUS) (lion heart (USA))
5
4.3
10/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (59.5)
10/1
5g octagonal (NZ) x summerset miss (AUS) (fomalhaut (USA))
6
6.6
9/1
T: P A Nolan Jnr
R: B N Stewart (57.5)
9/1
6g sebring (AUS) x counterblast (AUS) (danehill (USA))
7
7.9
40/1
T: L H Wheeler
R: L R Dittman (59)
40/1
6g bianconi (USA) x testajoy (AUS) (testa rossa (AUS))
8
8.7
40/1
T: T J Hurley
R: Jackson Murphy (54.5)
40/1
7g oratorio (IRE) x positive surprise (AUS) (best western (AUS))
9
15.2
7/1
T: L F Birchley
R: J Byrne (54.5)
7/1
Race 8 - Sky Racing Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 1:06.61 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
1/1F
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (54.5)
1/1F
3f ad valorem (USA) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Mishani Ghost,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/4
T: B J Lockwood
R: Alannah Fancourt (54.5)
11/4
3f time thief (AUS) x inscription (AUS) (distorted humor (USA))
3
5.8
9/1
T: R Litton
R: Tiffani Brooker (54.5)
9/1
4
6.1
Lwazi (14)
30/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54)
30/1
5g lonhro (AUS) x disciplined (AUS) (anabaa (USA))
5
6.4
14/1
T: S Hardy
R: K Yoshida (57.5)
14/1
6
7.7
7/2
T: B J Smith
R: Corey Bayliss (54)
7/2
4m pins (AUS) x burnzees magic (NZ) (kinjite (NZ))
* Nick figures are for Australasia.