Breednet Results

IPSWICH - Saturday, January 5

Race 1 - Go Racing @ipswichturfclub Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.92 (35.02)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: Paul Butterworth
R: M Hellyer (55)
10/9F
4m hidden dragon (AUS) x rainbow express (AUS) (success express (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.8
30/1
T: B J Costello
R: Alannah Fancourt (55)
30/1
3
2
6/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (55)
6/1
4m captain sonador (AUS) x depart (AUS) (dehere (USA))
4
4.8
11/2
T: J J Hubbard
R: Daniel Griffin (57)
11/2
4g stratum (AUS) x sweepstaking (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
6.3
15/2
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (52)
15/2
5m rothesay (AUS) x crazy as (AUS) (royal academy (USA))
6
7.1
8/1
T: B J Dais
R: Adam Sewell (55)
8/1
4m testa rossa (AUS) x laura magne (AUS) (king charlemagne (USA))
7
11.6
12/1
T: W A Baker
R: J L Taylor (57)
12/1
5g anacheeva (AUS) x i got feelings (AUS) (stromberg carlson (AUS))
8
13.6
16/1
T: Ben Ahrens
R: P Hammersley (55)
16/1
9
17.6
14/1
T: Ms K Stabe
R: K Yoshida (55)
14/1
10
23.4
100/1
T: Cherie O'Neill
R: B Powell (55)
100/1
4m grand harmony (AUS) x zambra (AUS) (king cugat (USA))
Race 2 - Racing Museum Room Hire (C3) (1666m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:42.49 (34.94)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (57)
7/2
5m real saga (AUS) x kilspindie (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Gurgle, Hadrians Wall, Stealapipe,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Capeos (3)
11/8F
T: R L Heathcote
R: Daniel Griffin (57.5)
11/8F
4g captain sonador (AUS) x the goddess (AUS) (antonius pius (USA))
3
2.4
9/2
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59)
9/2
4g love conquers all (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$48,000
Vendor: Kenmore Lodge Wyreema Qld
Buyer: Kelly & Gary Doughty
4
6.7
5/2
T: B S Baldwin
R: N Day (57.5)
5/2
5g rothesay (AUS) x art gallery (AUS) (marju (IRE))
5
10.5
16/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55.5)
16/1
5m wicked style (USA) x queen mai (AUS) (darbonne (USA))
6
12
Bonsea (2)
60/1
T: B J Costello
R: Alannah Fancourt (57.5)
60/1
6g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
Race 3 - Carlton Mid Mdn Hcp (1666m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:43.14 (36.15)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: K M Schweida
R: G Colless (58.5)
10/9F
4m dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
Winning siblings: Royal Sheen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
25/1
T: H R Richardson
R: Ms S Bogenhuber (58)
25/1
4g top echelon (AUS) x stealing kisses (AUS) (refuse to bend (IRE))
3
3
8/1
T: Neil Hocking
R: K Yoshida (59)
8/1
4g foxwedge (AUS) x permission to land (AUS) (fantastic light (USA))
4
5.8
15/2
T: M J Lakey
R: Beau Appo (57.5)
15/2
5g hidden dragon (AUS) x altissimo (AUS) (show a heart (AUS))
5
5.9
4/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55)
4/1
3f pierro (AUS) x lilakyn (NZ) (danehill (USA))
6
6.4
12/1
T: K A Lees
R: Shannon Doyle (57)
12/1
4m bullet train (GB) x victoria cristal (AUS) (high chaparral (IRE))
7
6.8
30/1
T: M G Nolan
R: M Schrapel (54.5)
30/1
4m teofilo (IRE) x penhale (NZ) (pentire (GB))
8
8.6
150/1
T: N J Petersen
R: L P Rolls (54)
150/1
5m kaphero (AUS) x princess poppi (AUS) (prince of birds (USA))
9
9.1
30/1
T: B J Smith
R: J L Taylor (54.5)
30/1
3f cape blanco (IRE) x avant garde (NZ) (charge forward (AUS))
10
11.4
7/1
T: Mark Renehan
R: N Day (57)
7/1
5g publishing (AUS) x blue butterfly (AUS) (archregent (CAN))
Race 4 - Sirromet Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.17 (35.63)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: M J Lakey
R: Alannah Fancourt (58)
5/2
3c rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: Paul Butterworth
R: Anthony Allen (58.5)
30/1
3g eurozone (AUS) x sancha (AUS) (god's own (AUS))
3
4
11/4
T: G K Taylor
R: Daniel Griffin (59)
11/4
3g spirit of boom (AUS) x flying tequila (AUS) (flying spur (AUS))
4
5
50/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (58.5)
50/1
5
5.8
7/4F
T: A J Edmonds
R: M Hellyer (58)
7/4F
3g sizzling (AUS) x derippa (AUS) (seidnazar (AUS))
6
6
10/1
T: Darlene Duryea
R: N Day (58)
10/1
7
6.4
100/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (58)
100/1
8
6.9
20/1
T: R L Heathcote
R: Leslie Tilley (58)
20/1
3g dane shadow (AUS) x cavities (AUS) (lonhro (AUS))
9
8.9
50/1
T: Neil Hocking
R: Ms S Lacy (58.5)
50/1
3g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
10
9.7
12/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55.5)
12/1
3g myboycharlie (IRE) x storming bai (AUS) (geiger counter (USA))
11
10.7
80/1
T: Ben Ahrens
R: P Hammersley (57.5)
80/1
3g red element (AUS) x shocking blue (AUS) (canny lad (AUS))
Race 5 - Schweppes Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.40 (35.46)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (58.5)
9/4F
3f kuroshio (AUS) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Santa Ana Lane,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
20/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: K Yoshida (56)
20/1
3f eurozone (AUS) x woongarra (AUS) (viscount (AUS))
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$16,000
Vendor: Gleeson Thoroughbred Connections Chinchilla Qld
Buyer: Jacob T Parsons Racing
2019 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$20,000
Vendor: J T Parsons Racing, Cowra, NSW
Buyer: Rodolfo Mendoza
3
2.5
15/2
T: S J Morrisey
R: J Hodge (54.5)
15/2
3f hidden dragon (AUS) x ellythea (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.8
6/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (55.5)
6/1
3f top echelon (AUS) x sale eve (AUS) (general nediym (AUS))
5
3
11/2
T: D J Hansen
R: M Hellyer (58)
11/2
3f publishing (AUS) x cluey chloe (AUS) (sequalo (AUS))
6
4
12/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58)
12/1
3f sizzling (AUS) x dandy warhols (AUS) (distant music (USA))
7
5.5
8/1
T: L G Ross
R: Ms S Bogenhuber (58)
8/1
3f hidden dragon (AUS) x tranquility base (AUS) (general nediym (AUS))
8
8.3
50/1
T: Jan Pritchard
R: Ms S Lacy (57.5)
50/1
9
8.8
30/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (55.5)
30/1
3f testa rossa (AUS) x furoshiki (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
13.1
Larbaud (12)
30/1
T: S B Laming
R: J L Taylor (57)
30/1
3f excites (AUS) x poet's wish (AUS) (dylan thomas (IRE))
11
34.1
7/2
T: Chris Meagher
R: P Hammersley (59)
7/2
3f spirit of boom (AUS) x wisp o' will (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 6 - Queensland Times (Bm85) (1000m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 0:57.30 (33.65)
Prizemoney: $21,000
1
Basara (4)
9/4
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54)
9/4
4m nicconi (AUS) x baroque pearl (AUS) (piccolo (GB))
Winning siblings: She's Heavenly, Watch Me Dazzle Em,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
1/2F
T: C J White
R: Leslie Tilley (59)
1/2F
5g jet spur (AUS) x carnivale queen (AUS) (starcraft (NZ))
3
1.3
20/1
T: Marcus Wilson
R: L P Rolls (54)
20/1
4
1.8
7/1
T: G K Taylor
R: N Day (54)
7/1
4g testa rossa (AUS) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
5
2.8
40/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57)
40/1
7g i am invincible (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.8
66/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (55)
66/1
7
5.8
100/1
T: Steven Thomas
R: N Thomas (54)
100/1
5g denman (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
8
6.2
40/1
T: K R Kemp
R: M Hellyer (54)
40/1
Race 7 - River 94.9fm Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:11.16 (34.90)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: M Park
R: N Tomizawa (56.5)
11/4
3g written tycoon (AUS) x blanchee (AUS) (oratorio (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: R L Heathcote
R: Leslie Tilley (56.5)
8/1
4m real saga (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
3
1.4
9/4F
T: Troy Pascoe
R: M Hellyer (55.5)
9/4F
5m jet spur (AUS) x heart scent (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.7
12/1
T: S B Laming
R: J L Taylor (56)
12/1
3g golden archer (AUS) x princess kimono (AUS) (charge forward (AUS))
5
2.8
14/1
T: M T Eggleston
R: Shannon Doyle (57.5)
14/1
5g sepoy (AUS) x regimental gal (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.3
Petain (1)
5/1
T: K A Lees
R: L P Rolls (59)
5/1
4g commands (AUS) x segolene (AUS) (lonhro (AUS))
7
3.8
20/1
T: B J Costello
R: Alannah Fancourt (57.5)
20/1
4g casino prince (AUS) x kraal (AUS) (viscount (AUS))
8
5.1
5/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57)
5/1
3c spirit of boom (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
9
10.1
80/1
T: M A Palmer
R: Matthew Palmer (55.5)
80/1
4g teranaba (AUS) x slugsisterkate (AUS) (pure genius (USA))
Race 8 - Entertain At The Itc Hcp (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:20.69 (35.52)
Prizemoney: $21,000
1
3/1
T: Michael Costa
R: Anthony Allen (55.5)
3/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Weston (1)
16/1
T: M J Dunn
R: L R Dittman (59)
16/1
5g myboycharlie (IRE) x zakusa (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.9
4/5F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (58.5)
4/5F
4
3.9
15/1
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (56)
15/1
4g sequalo (AUS) x missus boss (AUS) (al maher (AUS))
5
5.2
Gwapo (4)
9/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (54.5)
9/1
4g rothesay (AUS) x pertinence (AUS) (admiralty (USA))
6
6
40/1
T: Beau Gorman
R: Beau Appo (54)
40/1
6m fastnet rock (AUS) x second sight (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
10
40/1
T: Neil Hocking
R: K Yoshida (54.5)
40/1
5m jet spur (AUS) x island rose (AUS) (iglesia (AUS))
8
14
100/1
T: G N Blake
R: M Shimodaira (52)
100/1
6g mail train (AUS) x oneliner (AUS) (mr. innocent (AUS))
9
14.3
15/2
T: G K Taylor
R: N Day (54)
15/2
4g sequalo (AUS) x cenotime (AUS) (gilded time (USA))
* Nick figures are for Australasia.