Breednet Results

IPSWICH - Friday, February 15

Race 1 - Vale Stuart Hinks Snr Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.65 (36.27)
Prizemoney: $21,000
1
13/4
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (56.5)
13/4
4m shinzig (AUS) x ski princess (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Ski Zoom,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (57)
11/4F
4m your song (AUS) x false light (AUS) (fantastic light (USA))
3
0.6
4/1
T: T B Thomas
R: James Orman (57.5)
4/1
5g drumbeats (AUS) x rogue trader (AUS) (british banker (CAN))
4
2.1
11/1
T: Gavin Logan
R: Dale Smith (54)
11/1
6m sharkbite (AUS) x metoka (AUS) (staroka (AUS))
5
2.3
15/1
T: James Hepworth
R: Baylee Nothdurft (59)
15/1
6
2.6
9/2
T: B Robinson
R: Alannah Fancourt (55)
9/2
4g hillman (AUS) x prom queen (AUS) (testa rossa (AUS))
7
2.9
20/1
T: B Robinson
R: Ms S Lacy (54)
20/1
4g all too hard (AUS) x ocean bridge (AUS) (dolphin street (FR))
8
15.2
5/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (57.5)
5/1
4m benfica (AUS) x angelic dream (AUS) (jet spur (AUS))
Race 2 - Ray White Ipswich (Bm65) (2210m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 2:23.72 (35.78)
Prizemoney: $21,000
1
Errol (5)
9/2
T: P A Nolan Jnr
R: R Fradd (54)
9/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
15/8F
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (57.5)
15/8F
4m mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
3
4.6
5/2
T:
R: Jordan Grob (57)
5/2
6m pendragon (NZ) x garryurra (GB) (daylami (IRE))
4
4.8
15/2
T: K Hickmott
R: T Treichel (54)
15/2
6g nothing to lose (USA) x missoni (AUS) (knowledge (AUS))
5
5
4/1
T: J W Zielke
R: M Hellyer (58.5)
4/1
4g tycoon ruler (AUS) x over and over (AUS) (baryshnikov (AUS))
6
7
14/1
T: Kenneth Deacon
R: Brooke Ainsworth (54)
14/1
8g get square (AUS) x chinese wall (AUS) (private agenda (AUS))
7
12.8
100/1
T: Matthew Dunn
R: Matthew Palmer (54)
100/1
6g love de cause (AUS) x seattle rose lee (AUS) (kingston seattle (USA))
Race 3 - Channel Seven Hcp (C2) (800m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:45.68 (32.39)
Prizemoney: $21,000
1
2/1F
T: Ms H Page
R: M Cahill (55)
2/1F
3f spirit of boom (AUS) x military bride (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Keen As A Bean, The Swell,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1.5
16/1
T: J A Hanna
R: R Fradd (54)
16/1
3f the factor (USA) x around the world (AUS) (spinning world (USA))
3
2.3
2/1F
T: Billy Healey
R: James Orman (58)
2/1F
4m i am invincible (AUS) x lis nediym (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.8
20/1
T: P P Jenkins
R: M R Du Plessis (54)
20/1
5m court command (AUS) x suretoscore (AUS) (zeditave (AUS))
5
5.3
7/2
T: P B Moncrieff
R: Sally Sweeney (52.5)
7/2
3f golden archer (AUS) x heart'n soul (AUS) (show a heart (AUS))
6
6.6
4/1
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (54)
4/1
3g real saga (AUS) x gran torino (AUS) (shovhog (AUS))
Race 4 - Sky Racing Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:05.43 (35.30)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: L J Hatch
R: R Fradd (57)
6/1
3c drumbeats (AUS) x nobody's girl (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: L G Ross
R: J Lloyd (57)
11/8F
4m red element (AUS) x marni (AUS) (galileo (IRE))
3
0.3
10/1
T: P Duff
R: B N Stewart (56.5)
10/1
5m rothesay (AUS) x crazy as (AUS) (royal academy (USA))
4
2.6
11/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (58)
11/2
4g sequalo (AUS) x count the silver (AUS) (canadian silver (CAN))
5
3.6
3/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (57.5)
3/1
3f jet spur (AUS) x special package (AUS) (secret savings (USA))
6
3.7
15/2
T: K M Schweida
R: James Orman (58)
15/2
3g spirit of boom (AUS) x areeba areeba (AUS) (victory note (USA))
7
9.7
40/1
T: Marcus Wilson
R: T Treichel (57.5)
40/1
8
14.2
60/1
T: James Hepworth
R: Matthew Palmer (57.5)
60/1
4g big brown (USA) x spice temple (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - River 96.4fm Plate (C1) (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:22.43 (35.42)
Prizemoney: $21,000
1
Zarreen (10)
20/1
T: Jon Walk
R: Luke Tarrant (56)
20/1
3f epaulette (AUS) x hidden jewel (AUS) (hidden dragon (AUS))
Winning siblings: Extreme Jewel, Master Red,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
2/7F
T: David Vandyke
R: J Lloyd (57)
2/7F
4m so you think (NZ) x dorabella (NZ) (postponed (USA))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$80,000
Vendor: Kia Ora Stud, Scone
Buyer: Pamsel Investments / Clarke Bloodstock
2021 Inglis June (Early) Online Sale
$9,500
3
4.3
25/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (58)
25/1
4
4.8
13/2
T: Gary Doughty
R: M Cahill (58)
13/2
3c sizzling (AUS) x miss judged (NZ) (volksraad (GB))
5
5.8
25/1
T: Jon Walk
R: R Fradd (57)
25/1
6
6.6
10/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (59)
10/1
7
7.9
50/1
T: Bevan Johnson
R: B N Stewart (59)
50/1
4g stryker (AUS) x la viscomtessa (AUS) (viscount (AUS))
8
9.7
20/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (57)
20/1
5m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
Race 6 - Queensland Times Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.10 (35.76)
Prizemoney: $21,000
1
16/1
T: Troy Pascoe
R: M Cahill (56)
16/1
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
5.8
7/2
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (59)
7/2
3
6.8
9/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (56)
9/2
4
7.2
11/4F
T: Ms L Gillett
R: Ryan Maloney (59)
11/4F
5
7.6
9/2
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57)
9/2
3f harbour watch (IRE) x singing adelaide (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
8.9
8/1
T: R G Lipp
R: M R Du Plessis (56.5)
8/1
3f spirit of boom (AUS) x otimo (AUS) (lonhro (AUS))
7
9.1
11/1
T: J Dann
R: B N Stewart (56.5)
11/1
3f golden archer (AUS) x just hilda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
11.6
20/1
T: Sharlee Hoffman
R: R Wiggins (59)
20/1
3g magnus (AUS) x jester rumble (AUS) (rory's jester (AUS))
9
14.4
Lofty (3)
20/1
T: Diane Murphy
R: M Hellyer (59)
20/1
10
24.4
Youpe (6)
50/1
T: Bradley Smith
R: Jordan Grob (57)
50/1
3g jet spur (AUS) x tiptoe (AUS) (viscount (AUS))
Race 7 - Get Social @ipswichturfclub-C3 (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:12.63 (36.47)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: David Fletcher
R: M Cahill (59)
15/4
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/15F
T: T J Sears
R: Ron Stewart (56.5)
8/15F
3
0.8
8/1
T: Marcus Wilson
R: Dale Smith (54.5)
8/1
4m denman (AUS) x bise (AUS) (commands (AUS))
4
1.8
50/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (51)
50/1
7g murtajill (AUS) x our mavourneen (NZ) (o'reilly (NZ))
5
1.9
20/1
T: Debra Corbett
R: M F Crawford (54)
20/1
6
2
15/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (55)
15/2
5m sebring (AUS) x rare diamond (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.3
16/1
T: B P Phillips
R: Hannah Phillips (54)
16/1
5g snitzel (AUS) x take charge (AUS) (dehere (USA))
* Nick figures are for Australasia.