Breednet Results

IPSWICH - Sunday, April 19

Race 1 - Schweppes Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:22.23 (35.79)
Prizemoney: $21,000
1
9/4
T: B & D Guy
R: G Colless (56)
9/4
2f sizzling (AUS) x expel (AUS) (shamardal (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
2.7
Niab (4)
14/1
T: B & D Guy
R: Matthew Palmer (58)
14/1
2g pride of dubai (AUS) x de lago lass (AUS) (encosta de lago (AUS))
2019 Inglis Classic Yearling Sale - Highway Session
Vendor: Murrulla Stud, Wingen
Buyer: Passed in - $ 50,000
4
2.8
9/1
T: M G Nolan
R: Joshua Oliver (58)
9/1
2g denmarket (AUS) x tricky tilly (AUS) (favorite trick (USA))
5
3
5/4F
T: Kacy Fogden
R: M Mc Gillivray (59)
5/4F
6
4
50/1
T: J W Zielke
R: L R Dittman (56)
50/1
2g bullet train (GB) x maghro (AUS) (lonhro (AUS))
Race 2 - Ipswich Carpet Court Mdn Plate (1515m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:33.93 (35.72)
Prizemoney: $21,000
1
9/4F
T: C J Waller
R: M Cahill (55.5)
9/4F
3f choisir (AUS) x flattery (AUS) (shamardal (USA))
This nick: 7 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (58.5)
15/4
4g nom du jeu (NZ) x dubai belle (NZ) (e dubai (USA))
3
0.9
Kohiko (4)
9/4
T: T J Dougall
R: A Mallyon (57.5)
9/4
3g albrecht (AUS) x beautiful nell (AUS) (beautiful crown (USA))
4
1.4
60/1
T: M A Currie
R: Emma Ljung (57.5)
60/1
3g stryker (AUS) x fine stem (AUS) (devaraja (NZ))
5
1.9
12/1
T: P A Nolan Jnr
R: Joshua Oliver (56.5)
12/1
6
2.7
11/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: Ryan Maloney (57.5)
11/2
3g show a heart (AUS) x tail of a diva (AUS) (tale of the cat (USA))
7
3.2
30/1
T: S B Laming
R: Matthew Palmer (55.5)
30/1
3f darci brahma (NZ) x cascade emerald (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
5.5
30/1
T: R W Stephenson
R: J L Taylor (58.5)
30/1
9
5.6
100/1
T: B Robinson
R: N Tomizawa (55.5)
100/1
10
6.1
40/1
T: Ms S Chirnside
R: Carly Frater (57.5)
40/1
3g wicked style (USA) x leta gets (AUS) (taimazov (ARG))
11
8.4
Verve (3)
30/1
T: Jason Gregory
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
30/1
Race 3 - River 949fm Mdn Plate (1515m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:32.85 (36.02)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Troy Pascoe
R: Nicholas Keal (57.5)
4/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/8F
T: Ms H Page
R: Ryan Maloney (57.5)
11/8F
3g olympic glory (IRE) x treadmill (USA) (e dubai (USA))
3
3
40/1
T: Bruce Hill
R: A Mallyon (58.5)
40/1
5g husson (ARG) x catlyp (AUS) (catbird (AUS))
4
4
16/1
T: R W Stephenson
R: J L Taylor (57.5)
16/1
3g atlante (AUS) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
5
4.2
11/2
T: C J Waller
R: G Colless (57.5)
11/2
6
4.6
Lazaro (2)
16/1
T: Matt Boland
R: Joshua Oliver (58.5)
16/1
4g sebring (AUS) x alzora (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.1
40/1
T: David Scanes
R: A Chau (56.5)
40/1
8
5.6
4/1
T: Marcus Wilson
R: M Mc Gillivray (55.5)
4/1
3f denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
9
7.1
16/1
T: Ms A Willick
R: L R Dittman (58.5)
16/1
5g husson (ARG) x fasten (AUS) (bel esprit (AUS))
10
7.6
100/1
T: J W Zielke
R: M Shimodaira (53.5)
100/1
3f sidereus (AUS) x dazzling beauty (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 4 - Follow @ipswichturfclub Hcp (2170m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:16.22 (35.57)
Prizemoney: $21,000
1
9/4
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (57.5)
9/4
3f mahisara (AUS) x mishani shiva (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Mishani Roman, Mishani Sleuth,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
7/2
T: J W Zielke
R: L R Dittman (60)
7/2
3g top echelon (AUS) x slice of royalty (AUS) (johannesburg (USA))
3
4.8
4/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (56)
4/1
3f zoffany (IRE) x silky gold (AUS) (general nediym (AUS))
4
7.1
Muleta (4)
7/4F
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (57)
7/4F
3g fastnet rock (AUS) x lady of spain (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
7.3
11/1
T: Ms H Page
R: Ryan Maloney (58)
11/1
3g sizzling (AUS) x kastenessen (AUS) (balestrini (IRE))
6
11.8
60/1
T: Matt Boland
R: Ms S Bogenhuber (55)
60/1
3g dundeel (NZ) x platinum passion (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
12
100/1
T: G R Schwenke
R: Ms L G Cheshire (55)
100/1
3g tycoon ruler (AUS) x cuban (AUS) (iglesia (AUS))
Race 5 - Grandview Stud (Bm68) (2170m)
Class: Benchmark 68 Track: Soft(5) Time: 2:16.32 (36.05)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: S B Laming
R: M Cahill (56.5)
6/1
9g darci brahma (NZ) x upstaged (AUS) (in the wings (GB))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2013 NZB Premier Yearling Sale
$80,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Moody Racing
2
0.3
7/4F
T: Ms K Doughty
R: Emma Ljung (55)
7/4F
5g husson (ARG) x schipper (AUS) (elusive quality (USA))
3
0.5
9/4
T: Marcus Wilson
R: M Mc Gillivray (60)
9/4
6g lonhro (AUS) x mirrasalo (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.3
16/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (56.5)
16/1
7g tycoon ruler (AUS) x miss ceeshee (AUS) (monashee mountain (USA))
5
4.8
20/1
T: Marcus Wilson
R: L R Dittman (58.5)
20/1
6
5.2
15/2
T: D J Duryea
R: J L Taylor (55)
15/2
6g so you think (NZ) x shezaten (NZ) (handsome ransom (AUS))
7
6.5
Mogul (12)
60/1
T: David Scanes
R: Alex Patis (53)
60/1
6g uncle mo (USA) x astonish (GB) (cape cross (IRE))
8
12.8
80/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (55)
80/1
4g tycoon ruler (AUS) x what a play (AUS) (pure theatre (AUS))
9
13.6
9/1
T: L D Kelly
R: A Mallyon (56)
9/1
4g husson (ARG) x lady rich (AUS) (el moxie (USA))
10
14.1
80/1
T: Faye Hall
R: Ms S Bogenhuber (55)
80/1
7m snippetson (AUS) x elegance (AUS) (desert style (IRE))
11
24.1
40/1
T: G J Hutchesson
R: N Tomizawa (55)
40/1
4g so you think (NZ) x ion you (AUS) (geiger counter (USA))
Race 6 - Sirromet (Bm62) (1515m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:33.37 (36.26)
Prizemoney: $21,000
1
20/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (55)
20/1
5m tickets (AUS) x clonakilty (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Anzus, Euphemism, Roadhouse, Tickets To Ride,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Meyer (2)
2/1F
T: K A Lees
R: A Mallyon (60)
2/1F
3f written tycoon (AUS) x embark (AUS) (choisir (AUS))
3
0.6
16/1
T: Ms J Crompton
R: R M Goldsbury (58)
16/1
5g master of design (AUS) x norway (AUS) (danzero (AUS))
4
0.7
Nymeria (12)
20/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (55)
20/1
5
1.5
40/1
T: Gregory Cornish
R: A Chau (57)
40/1
6
1.6
40/1
T: J A Hanna
R: Joshua Oliver (58)
40/1
7
1.8
15/4
T: M A Currie
R: Nicholas Keal (57)
15/4
8
2.2
12/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (58)
12/1
9
2.5
12/1
T: Kenneth Deacon
R: G Colless (61.5)
12/1
10
2.7
Genoa (8)
11/2
T: Marcus Wilson
R: L R Dittman (57.5)
11/2
4g eurozone (AUS) x grager (AUS) (kalanisi (IRE))
11
2.9
11/1
T: M A Currie
R: Emma Ljung (56.5)
11/1
4m sizzling (AUS) x soak up the sun (AUS) (desert sun (GB))
12
3.3
14/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (56.5)
14/1
4g so you think (NZ) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
Race 7 - Carlton Mid (Bm62) (1515m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:35.07 (35.27)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (57.5)
7/2
3g power (GB) x stella's honour (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: M G Nolan
R: M Cahill (58)
5/1
3f nicconi (AUS) x soaring angel (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.4
Rerun (7)
20/1
T: M A Currie
R: Joshua Oliver (58)
20/1
5g reset (AUS) x fleur de louis (AUS) (desert king (IRE))
4
0.6
5/2F
T: J C Smerdon
R: G Colless (61)
5/2F
4g stratum (AUS) x royal tower (AUS) (valixir (IRE))
5
1
20/1
T: Ms L Garrett
R: J L Taylor (57.5)
20/1
5m therock (AUS) x strarena's prize (NZ) (stravinsky (USA))
6
1.1
25/1
T: Ms M Brosnan
R: L R Dittman (59.5)
25/1
5g nadeem (AUS) x centaine gu li (NZ) (centaine (AUS))
7
1.3
8/1
T: Troy Pascoe
R: N Fazackerley (61)
8/1
6g nothing to lose (USA) x winsome dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
8
1.4
20/1
T: Marcus Wilson
R: A Mallyon (57.5)
20/1
7g stratum (AUS) x fleuretta (AUS) (more than ready (USA))
9
2.2
16/1
T: J A Hanna
R: Alex Patis (53)
16/1
5g wanted (AUS) x cheeky nature (USA) (tiznow (USA))
10
2.4
9/1
T: L M Clarke
R: Ms S Bogenhuber (58)
9/1
11
2.5
14/1
T: R L Lyford
R: Ms R Palmer (56.5)
14/1
7g onemorenomore (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
12
3.8
60/1
T: B & D Guy
R: Matthew Palmer (55)
60/1
6m daliapour (IRE) x lady angela (AUS) (air de france (USA))
Race 8 - Tab (Bm75) (1350m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(5) Time: 1:21.91 (35.11)
Prizemoney: $30,000
1
12/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (58)
12/1
4g lonhro (AUS) x seaside (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Imsouane,
This nick: 60 runners; 45 winners; 8 SW. Details
2
0.1
7/2
T: A J & T Edmonds
R: A Mallyon (57)
7/2
4g hinchinbrook (AUS) x butterfly club (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.2
15/2
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (55)
15/2
5m duporth (AUS) x eleda (NZ) (deputy governor (USA))
4
0.4
13/4
T: Leanne McCormick
R: Alex Patis (57.5)
13/4
4g manhattan rain (AUS) x morton (AUS) (flying spur (AUS))
5
0.7
40/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
40/1
4g golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
6
1
11/2
T: Michael Costa
R: A Chau (59)
11/2
4m sebring (AUS) x onecatstoomany (AUS) (one cool cat (USA))
7
2
20/1
T: Ms G Heinrich
R: N Tomizawa (55)
20/1
8
2.8
50/1
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (57)
50/1
6m pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
9
2.9
5/2F
T: B & D Guy
R: Ryan Maloney (59.5)
5/2F
10
3.1
30/1
T: Ms M Brosnan
R: J L Taylor (55)
30/1
Race 9 - Queensland Times (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:04.79 (35.03)
Prizemoney: $21,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: A Mallyon (60.5)
5/2F
3f sidestep (AUS) x orphrey (AUS) (orpen (USA))
Winning siblings: Bay Rust, Unsinkable,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/1
T: Ms S Chirnside
R: Carly Frater (56)
10/1
3
1
3/1
T: Troy Pascoe
R: Nicholas Keal (58)
3/1
4
1.5
16/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59.5)
16/1
4g the factor (USA) x emerald knight (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
1.7
25/1
T: W P Nugent
R: Emma Ljung (58.5)
25/1
6g foxwedge (AUS) x dynamic love (AUS) (brave warrior (AUS))
6
1.8
12/1
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (56)
12/1
4m foxwedge (AUS) x secret cool (NZ) (one cool cat (USA))
7
1.9
Usurp (11)
9/2
T: Ms M Brosnan
R: Ryan Maloney (58)
9/2
5g lonhro (AUS) x pretends (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
2.2
6/1
T: L H Wheeler
R: M Cahill (59)
6/1
4g golden archer (AUS) x testajoy (AUS) (testa rossa (AUS))
9
2.7
80/1
T: Michael Frappell
R: M Shimodaira (57)
80/1
10
4
15/1
T: Bradley Smith
R: Alex Patis (58.5)
15/1
6m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
Race 10 - Ray White Ipswich Plate (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:11.51 (35.34)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: Debra Ainsworth
R: Brooke Ainsworth (58)
6/4F
5m time thief (AUS) x shandrika (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: Diane Murphy
R: J L Taylor (60)
5/1
4g jet spur (AUS) x sylvia may (AUS) (falvelon (AUS))
3
1.8
20/1
T: Todd Banks
R: Nicholas Keal (60)
20/1
5g redwood (GB) x kiss it better (AUS) (catrail (USA))
4
2
7/4
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (59)
7/4
3g mahisara (AUS) x magnetic appeal (AUS) (commands (AUS))
5
3.5
16/1
T: Ms A Willick
R: L R Dittman (58)
16/1
5m real saga (AUS) x sharpay magic (AUS) (magic albert (AUS))
6
3.7
16/1
T: Paul Dawson
R: Chris Taylor (60)
16/1
5g tanabota (AUS) x decency (NZ) (defensive play (USA))
7
5
16/1
T: Ms P Barron
R: A Chau (57)
16/1
8
6.3
40/1
T: Garry Osborne
R: M Shimodaira (56)
40/1
9
6.5
Teya (18)
66/1
T: Stephen Kirkwood
R: Ms S Bogenhuber (60)
66/1
4g freeze (AUS) x emirati (AUS) (civic hope (AUS))
10
10
80/1
T: Ms K Monckton
R: R M Goldsbury (58)
80/1
5m duporth (AUS) x relishing (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
11
150/1
T: Jeff Dunn
R: Ms R Palmer (58)
150/1
6m statue of liberty (USA) x tandy (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.