Breednet Results

JANDOWAE - Saturday, May 19

Race 1 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.63
Prizemoney: $7,000
1
6/1
T: G W Schrader
R: Ms K Gates (56.5)
6/1
4m arlington (AUS) x alittlebitofmonica (AUS) (court of jewels (NZ))
Winning siblings: Auntie Monnie,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: G E Postle
R: Hannah Phillips (58.5)
6/1
5g bianconi (USA) x shazatak (AUS) (el moxie (USA))
3
2.4
2/1
T: Kym Afford
R: Ms L McCoy (58)
2/1
3g walking or dancing (NZ) x crooked smile (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.5
8/1
T: J M Judge
R: Ms B Andrew (56.5)
8/1
4m gio ponti (USA) x high style (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.8
7/4F
T: Patrick Sexton
R: Hannah English (56)
7/4F
3f statue of liberty (USA) x foures (AUS) (french deputy (USA))
6
5.8
7/1
T: G W Schrader
R: Melissa Cox (56.5)
7/1
4m sebring (AUS) x survival (AUS) (lonhro (AUS))
7
6.8
5/1
T: R W Murray
R: Ms C Eaton (56.5)
5/1
4m rothesay (AUS) x homesick (AUS) (octagonal (NZ))
8
8.1
3/1
T: Alan Boyd
R: J Hoopert (56.5)
3/1
4m red dazzler (AUS) x lostris (AUS) (king of kings (IRE))
9
8.5
9/2
T: R W Murray
R: S Shield (58.5)
9/2
4g testa rossa (AUS) x secret scoop (AUS) (rory's jester (AUS))
10
10.5
16/1
T: W Melvin
R: Dakota Graham (58)
16/1
3g carrara (AUS) x kinky days (AUS) (fomalhaut (USA))
Race 2 - (Bm50) (1000m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(3) Time: 0:58.61
Prizemoney: $7,000
1
9/4F
T: Garry Osborne
R: Hannah Phillips (59)
9/4F
5m conatus (AUS) x lauxes (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: Glenn Richardson
R: Gemma Steele (60.5)
3/1
4g sidereus (AUS) x catalan miss (AUS) (tale of the cat (USA))
3
2.8
7/1
T: P R Overell
R: Hannah English (57.5)
7/1
4m sidereus (AUS) x moksa (AUS) (sequalo (AUS))
4
4
6/1
T: Stephen Kirkwood
R: K Yoshida (56.5)
6/1
3f sidereus (AUS) x curzon (AUS) (ferocity (AUS))
5
6
7/1
T: M G Arnold
R: Ms B Andrew (58)
7/1
6
7
7/1
T: W Melvin
R: Dakota Graham (58.5)
7/1
4m sidereus (AUS) x harmonies (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.3
7/2
T: B J Hudson
R: Ms K Gates (60)
7/2
4m old deuteronomy (USA) x durrah (AUS) (langfuhr (CAN))
8
7.8
3/1
T: R W Murray
R: Ms C Eaton (60)
3/1
8g high chaparral (IRE) x monteray (NZ) (famous star (GB))
9
18.8
8/1
T: Sandy Watkins
R: S Shield (58.5)
8/1
3f hidden dragon (AUS) x shyla's secret (AUS) (secret savings (USA))
10
19.8
Avasa (5)
5/2
T: Ms J Crompton
R: Sally Sweeney (58)
5/2
4m falvelon (AUS) x latch key kid (AUS) (taimazov (ARG))
Race 3 - (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:09.91
Prizemoney: $7,000
1
13/8F
T: Donald Baker
R: Hannah English (55)
13/8F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: R W Murray
R: Ms C Eaton (60)
6/1
5g zariz (AUS) x zahbowe (AUS) (lacryma cristi (IRE))
3
2.1
4/1
T: T G Payne
R: Gemma Steele (62)
4/1
6m nicconi (AUS) x snipallah (AUS) (snippets (AUS))
4
4.3
7/2
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (59)
7/2
6m jet spur (AUS) x ease louise (AUS) (lujain (USA))
5
4.6
7/1
T: Rochelle Smith
R: J Hoopert (55)
7/1
5g zizou (AUS) x kichai (AUS) (not a single doubt (AUS))
6
6.6
4/1
T: G P Maroney
R: Ms B Andrew (57)
4/1
7g over (AUS) x just joyce (AUS) (springsteen (AUS))
7
6.8
7/1
T: R T Hay
R: Hannah Phillips (61)
7/1
7g statue of liberty (USA) x coinage (AUS) (show a heart (AUS))
8
11.6
7/2
T: P McEwan
R: Sally Sweeney (56)
7/2
4m starcraft (NZ) x acrylic (AUS) (lion heart (USA))
9
12.6
10/1
T: C Smith
R: Ms K Gates (55)
10/1
3f trusting (AUS) x grandmartin (AUS) (spectrum (IRE))
Race 4 - (Bm65) (1500m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:31.15
Prizemoney: $7,000
1
5/1
T: C Smith
R: S Shield (60.5)
5/1
4g so you think (NZ) x stage beauty (AUS) (desert prince (IRE))
Winning siblings: Croupier, Rock Beauty, So You Beauty, St Remy,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$160,000
Vendor: Southern Cross Breeders
Buyer: Bevan Laming Racing
2
0.1
6/1
T: M A Kropp
R: Ms B Andrew (55.5)
6/1
5g red dazzler (AUS) x magic sea (AUS) (sea road (AUS))
3
5.1
10/1
T: B J Hudson
R: J Hoopert (55)
10/1
6g henrythenavigator (USA) x dolphicate (AUS) (dolphin street (FR))
4
5.2
7/2
T: G J Banks
R: Ms C Eaton (55)
7/2
5
8.4
7/4
T: Ms J Crompton
R: Hannah English (55)
7/4
5g rothesay (AUS) x flo jo (AUS) (danzero (AUS))
6
9.4
3/1
T: G W Schrader
R: Ms L McCoy (58)
3/1
5g congrats (USA) x xaarling (AUS) (xaar (GB))
7
11.5
6/4F
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (60.5)
6/4F
6g murphy's blu boy (AUS) x tavistock (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Hcp (Cl B) (1500m)
Class: Class B Track: Good(3) Time: 1:32.66
Prizemoney: $7,000
1
2/1F
T: P M Kalinowski
R: Ms C Eaton (57)
2/1F
5g dane shadow (AUS) x really flying (AUS) (real quiet (USA))
Winning siblings: Camporella,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: Donald Baker
R: Ms B Andrew (55)
3/1
4m nicconi (AUS) x charming bay (AUS) (strategic (AUS))
3
1.8
3/1
T: Bevan Johnson
R: Dakota Graham (59)
3/1
3g danasinga (AUS) x havadom (AUS) (jan murray (USA))
4
1.9
7/1
T: Glenn Richardson
R: Melissa Cox (58.5)
7/1
4m moshe (AUS) x raring (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.6
5/2
T: Ben Currie
R: J Hoopert (55)
5/2
6
3.3
5/1
T: Douglas Talbot
R: Hannah Phillips (55.5)
5/1
6g hayil (USA) x on life (AUS) (oarsman (AUS))
7
6.3
10/1
T: G W Schrader
R: Ms L McCoy (55)
10/1
3f al maher (AUS) x tricia jane (AUS) (more than ready (USA))
8
8.1
6/1
T: Patrick Sexton
R: Hannah English (55)
6/1
6m oratorio (IRE) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
9
8.5
10/1
T: W P Baker
R: Ms K Gates (55.5)
10/1
4g encosta de lago (AUS) x lustre lady (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.