Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, August 19

Race 1 - Rachel King Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.63 (32.88)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (57.5)
8/11F
4g written tycoon (AUS) x silken spur (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Bagua,
This nick: 33 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
1
7/4
T: P Niceforo
R: Ms J Taylor (57)
7/4
4m wanted (AUS) x rosarino (AUS) (perugino (USA))
3
1.2
8/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (56)
8/1
4m bon hoffa (AUS) x syrian steel (AUS) (dash for cash (AUS))
4
1.4
16/1
T: W A Hudd
R: Ms N Burrells (51)
16/1
5m murtajill (AUS) x imawina (AUS) (marwina (AUS))
5
2.7
30/1
T: M C Conners
R: Ms K Adams (55)
30/1
4m olympus (AUS) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
Race 2 - Jeff Penza Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.08 (33.87)
Prizemoney: $30,000
1
Molten (7)
5/1
T: P and P Snowden
R: Josh Adams (55)
5/1
3c street cry (IRE) x planet rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Angel Helena,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Longmu (9)
8/1
T: P and P Snowden
R: A Layt (54)
8/1
3f sebring (AUS) x hooness (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.5
7/2
T: Joseph Pride
R: J Penza (58)
7/2
4g master of design (AUS) x lady of dormello (AUS) (general nediym (AUS))
4
0.8
5/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: G Buckley (56)
5/4F
5
1.8
12/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (59)
12/1
4g bernardini (USA) x savannah's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.9
25/1
T: Richard Litt
R: B Spriggs (54)
25/1
4g redoute's show (AUS) x italian beauty (AUS) (elusive quality (USA))
7
2.7
16/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (56)
16/1
4m magic albert (AUS) x chelsea rose (AUS) (hennessy (USA))
8
7
30/1
T: R and L Price
R: Brock Ryan (52)
30/1
9
9.5
20/1
T: J G Sargent
R: K Jennings (56.5)
20/1
4g cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
10
10.3
100/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (54)
100/1
3f manhattan rain (AUS) x lady millions (AUS) (charge forward (AUS))
11
21.6
Serket (6)
100/1
T: G D Hickman
R: Ms W Costin (56)
100/1
4m nicconi (AUS) x pyramid girl (AUS) (brief truce (USA))
Race 3 - Sutherland Shire Tiles Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.30 (34.37)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Spriggs (58)
9/2
3c sebring (AUS) x cute emily (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: Miss Emily,
This nick: 15 runners; 7 winners; 3 SW. Details
2
1.8
8/1
T: Edward O'Rourke
R: K S Latham (58)
8/1
3g rock 'n' pop (AUS) x irish belle (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.1
2/1F
T: P and P Snowden
R: Ms W Costin (57)
2/1F
3c redoute's choice (AUS) x rendzina (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.4
2/1F
T: J A O'Shea
R: K Jennings (58)
2/1F
3c redoute's choice (AUS) x panorama ridge (USA) (empire maker (USA))
5
4.9
30/1
T: John Thompson
R: Josh Adams (58)
30/1
6
8.7
6/1
T: Joseph Pride
R: J Penza (56.5)
6/1
3g haradasun (AUS) x oahu girl (AUS) (commands (AUS))
7
10.5
20/1
T: G M Brown
R: Ms J Taylor (55)
20/1
3f all american (AUS) x flying away (AUS) (flying spur (AUS))
8
10.8
Astana (9)
100/1
T: B S Baldwin
R: Brock Ryan (54)
100/1
3f dalakhani (IRE) x hold me tight (AUS) (refuse to bend (IRE))
Race 4 - Marco Polo Aged Care Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.98 (33.59)
Prizemoney: $30,000
1
15/4
T: P and P Snowden
R: K Jennings (57)
15/4
3g smart missile (AUS) x iguana jo (USA) (dynaformer (USA))
Winning siblings: Ammirata,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (54)
9/1
5g dubleo (USA) x ashley kate (AUS) (brocco (USA))
3
2.5
Bukzel (3)
4/1
T: P and P Snowden
R: Jean Van Overmeire (55.5)
4/1
4m snitzel (AUS) x bukhoor (AUS) (jeune (GB))
4
4.3
40/1
T: R T Leemon
R: Ms J Taylor (55.5)
40/1
6g oratorio (IRE) x dismiss (AUS) (viscount (AUS))
5
4.5
25/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59.5)
25/1
4g northern meteor (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.7
6/1
T: Joseph Pride
R: Josh Adams (59.5)
6/1
4g redwood (GB) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.8
7/4F
T: J G Sargent
R: J Penza (54)
7/4F
8
5.8
9/1
T: L J Bridge
R: Rachel Hunt (53.5)
9/1
4m pluck (USA) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
7.3
60/1
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (52)
60/1
5m domesday (AUS) x not so square (AUS) (octagonal (NZ))
Race 5 - Markey Saddlery Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.74 (34.63)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: J G Sargent
R: K Jennings (57)
2/1
4m high chaparral (IRE) x tranquility cove (USA) (rock hard ten (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/8F
T: James Cummings
R: J Penza (57)
11/8F
4m medaglia d'oro (USA) x chinchilla (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.8
10/1
T: G D Hickman
R: Ms C R Van Der Werf (55.5)
10/1
4m dr doute's (AUS) x cloudscape (AUS) (intergaze (AUS))
4
4.6
9/2
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (57)
9/2
5g alert (ARG) x belle esteem (AUS) (high regard (AUS))
5
10.6
20/1
T: W T Prain
R: B El-Issa (59)
20/1
6
13.4
30/1
T: John Thompson
R: Josh Adams (59)
30/1
4g so you think (NZ) x heretis (AUS) (dehere (USA))
7
13.6
25/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
25/1
4g moshe (AUS) x bonsai babe (AUS) (viscount (AUS))
8
14.9
30/1
T: A and E Cummings
R: G Buckley (59)
30/1
4g so you think (NZ) x first look (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
15.4
30/1
T: W T Prain
R: Ms K Adams (57)
30/1
4m arena (AUS) x royal tower (AUS) (valixir (IRE))
10
15.9
100/1
T: Mark De Montfort
R: Ms J Taylor (59)
100/1
6g gonski (AUS) x purple code (AUS) (strategic (AUS))
Race 6 - Alert By Sea (Bm66) (1300m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:17.56 (35.03)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (58)
7/4F
4g shocking (AUS) x just so (USA) (kris s. (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: G M Brown
R: Ms J Taylor (59.5)
6/1
5g tickets (AUS) x secret walk (AUS) (secret savings (USA))
3
1.1
9/1
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (57)
9/1
7g dubai's choice (AUS) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
4
1.2
15/4
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (61)
15/4
6g bel esprit (AUS) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
5
1.5
20/1
T: W M Slinkard
R: R Brewer (60.5)
20/1
6g aussie rules (USA) x royal scarlet (AUS) (pure theatre (AUS))
6
4
14/1
T: Brad Widdup
R: Josh Adams (60)
14/1
6g zabeel (NZ) x kisumu (AUS) (carnegie (IRE))
7
4.5
100/1
T: S I Singleton
R: Rachel Hunt (59)
100/1
8g volitant (AUS) x hurricane heights (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
4.6
20/1
T: David Payne
R: B El-Issa (54)
20/1
4g sebring (AUS) x sea gypsy (AUS) (rahy (USA))
9
5.4
Deluxe (8)
9/2
T: A and E Cummings
R: J Penza (59)
9/2
5m high chaparral (IRE) x sunday rose (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
8.7
100/1
T: W T Prain
R: Ms K Adams (60.5)
100/1
6g valixir (IRE) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
Race 7 - Chris Waller Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.44 (34.84)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: P and P Snowden
R: A Layt (57.5)
10/9F
3c delago deluxe (AUS) x occasio (AUS) (snitzel (AUS))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/2
T: C J Waller
R: J Penza (58.5)
11/2
4g lonhro (AUS) x big birdie (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2
15/2
T: R L Pearse
R: K Jennings (56.5)
15/2
5g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
4
6.3
13/2
T: C J Waller
R: G Buckley (59)
13/2
4g charge forward (AUS) x royal charades (AUS) (royal academy (USA))
5
7.1
12/1
T: S I Singleton
R: Rachel Hunt (52.5)
12/1
5m tickets (AUS) x from thewitnessbox (AUS) (dash for cash (AUS))
6
11.4
5/1
T: John Thompson
R: Josh Adams (58)
5/1
4m high chaparral (IRE) x top category (AUS) (tale of the cat (USA))
7
16.7
60/1
T: W T Prain
R: B El-Issa (55.5)
60/1
6g arena (AUS) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
8
16.9
20/1
T: Luke Pepper
R: Jean Van Overmeire (54)
20/1
4m smart missile (AUS) x techniques (AUS) (palace music (USA))
9
26.9
100/1
T: W M Slinkard
R: B Spriggs (55.5)
100/1
4m choisir (AUS) x jewel of the nile (AUS) (desert prince (IRE))
Race 8 - Gwenda Markwell (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:38.07 (34.25)
Prizemoney: $30,000
1
11/4F
T: R and L Price
R: Josh Adams (56.5)
11/4F
7m purrealist (AUS) x traverse (AUS) (good journey (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
50/1
T: W M Slinkard
R: G Buckley (57)
50/1
7m haradasun (AUS) x great chic (AUS) (prince of birds (USA))
3
3
13/4
T: Ms G Markwell
R: Brock Ryan (59)
13/4
6g muhib (USA) x pensive lady (AUS) (orpen (USA))
4
3.8
Bolord (1)
11/2
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (61.5)
11/2
6g god's own (AUS) x vintrack (AUS) (blackfriars (AUS))
5
4
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: K Jennings (56.5)
9/2
5g pentire (GB) x bluegrass (AUS) (fasliyev (USA))
6
5.8
16/1
T: C J Waller
R: A Layt (58.5)
16/1
7m don eduardo (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
7
6.6
9/2
T: John Thompson
R: J Penza (56)
9/2
5m publishing (AUS) x weaveworld (AUS) (spinning world (USA))
8
6.9
Sayrien (12)
40/1
T: Robert Anderson
R: J Grisedale (54)
40/1
6m bon hoffa (AUS) x slippery sal (AUS) (waajib (IRE))
9
13.2
30/1
T: Mark Gee
R: B Spriggs (60.5)
30/1
5g krupt (AUS) x ebony fair (AUS) (kenfair (NZ))
300
25/1
T: Natalie Jarvis
R: Jean Van Overmeire (55.5)
25/1
5m street sense (USA) x patience and grace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.