Breednet Results

KILCOY - Monday, June 22

Race 1 - Tab Mdn Plate (1060m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:07.06 (38.18)
Prizemoney: $17,000
1
10/9F
T: R G Lipp
R: K Yoshida (56)
10/9F
2f golden archer (AUS) x kamadiva (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: Brass Bead, Diomedes,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Psd $11000 Res $15000
2
2.8
20/1
T: M J Fry
R: Madeleine Wishart (56)
20/1
2f rich enuff (AUS) x switmoa (AUS) (snitzel (AUS))
2019 Inglis Classic Yearling Sale - Highway Session
$26,000
Vendor: Murrulla Stud, Wingen
Buyer: Tls
3
2.9
66/1
T: G M Hay
R: Alannah Fancourt (56)
66/1
2f domesday (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Earlstoun Lodge, Woodford, Qld
Buyer: Psd $17500 Res $25000
4
3.4
16/1
T: H R Richardson
R: J L Taylor (56)
16/1
2f spill the beans (AUS) x cabotage (AUS) (drumbeats (AUS))
5
4.9
30/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54)
30/1
2f dreamscape (AUS) x she's candy (AUS) (falvelon (AUS))
6
5
7/2
T: B J Lockwood
R: Anthony Allen (56)
7/2
2f rothesay (AUS) x diamond angel (AUS) (northern meteor (AUS))
7
5.2
7/2
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (56)
7/2
2f better than ready (AUS) x rebel exceed (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.5
8/1
T: Corey & Kylie Geran
R: G Geran (56)
8/1
2f citiwyse (AUS) x kalinga lady (AUS) (waterford road (AUS))
9
8
100/1
T: Gregory Cornish
R: Sheriden Tomlinson (56.5)
100/1
2g rothesay (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
Race 2 - Somerset Regional Council Mdn (1900m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 2:04.32 (40.05)
Prizemoney: $17,000
1
1/1F
T: B J Lockwood
R: Anthony Allen (56)
1/1F
Winning siblings: Applecross, Startierra,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
30/1
T: J W Zielke
R: Minonette Kennedy (53)
30/1
3f sidereus (AUS) x dazzling beauty (AUS) (red dazzler (AUS))
3
2.9
8/1
T: Selina Leef
R: Adin Thompson (55)
8/1
5m roman emperor (NZ) x patroness (NZ) (bakharoff (USA))
4
5.4
25/1
T: Matthew Dunn
R: Leslie Tilley (56.5)
25/1
4g poet's voice (GB) x multiplication (AUS) (bernardini (USA))
5
5.6
5/2
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (58.5)
5/2
4h so you think (NZ) x oludenz (AUS) (palace music (USA))
6
7.1
30/1
T: K R Kemp
R: Alannah Fancourt (55.5)
30/1
3g monashee mountain (USA) x highlight (AUS) (untouchable (AUS))
7
16.7
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (58.5)
100/1
8
19.5
20/1
T: L D Wanless
R: Jackson Murphy (55)
20/1
9
22
Sefire (8)
13/2
T: Steven O'Dea
R: Taylor Marshall (55.5)
13/2
3f sebring (AUS) x tango fire (AUS) (anabaa (USA))
10
35.8
100/1
T: S Essery
R: W D O'Connell (55)
100/1
4g instinction (AUS) x cream on cream (AUS) (general nediym (AUS))
Race 3 - Great Northern Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:36.73 (39.17)
Prizemoney: $17,000
1
4/6F
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (56.5)
4/6F
5m tickets (AUS) x oakfield dream (AUS) (desert king (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: Glen Baker
R: J L Taylor (56.5)
8/1
4m reliable man (GB) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
3
3.8
25/1
T: Cameron Taylor
R: Madeleine Wishart (56)
25/1
4
4.8
8/1
T: J L Johnston
R: Adam Sewell (56.5)
8/1
6m masked assassin (AUS) x my tinny (AUS) (shadow creek (NZ))
5
6.3
100/1
T: Ms K Stabe
R: Vishan Venkaya (56)
100/1
6
6.6
7/2
T: Diane Murphy
R: Taylor Marshall (58.5)
7/2
4g eurozone (AUS) x crystal event (USA) (event of the year (USA))
7
7.9
30/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Corey Bayliss (58.5)
30/1
6g savabeel (AUS) x lilies (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8.2
16/1
T: Matthew Dunn
R: Adin Thompson (56.5)
16/1
5m sebring (AUS) x mosaic gold (AUS) (viscount (AUS))
9
13.2
66/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (58.5)
66/1
4g pentire (GB) x devant (NZ) (zabeel (NZ))
Race 4 - Searle Garden Products (Bm55) (1500m)
Class: Benchmark 55 Track: Heavy(8) Time: 1:35.35 (38.40)
Prizemoney: $17,000
1
9/1
T: Kym Afford
R: Hannah Phillips (57)
9/1
4g epaulette (AUS) x polygamist (AUS) (diatribe (AUS))
Winning siblings: Smith,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Prunda (9)
5/1
T: Shane Parsons
R: Taylor Marshall (55)
5/1
3
1.2
4/1F
T: S L Smith
R: G Geran (56.5)
4/1F
5g raheeb (AUS) x dantina (AUS) (dantibes (AUS))
4
1.3
5/1
T: S A Mackinnon
R: Adam Sewell (58)
5/1
5g lucas cranach (GER) x cointreau (AUS) (bluebird (USA))
5
2.8
50/1
T: Courtney Rabjones-Tyrell
R: Anthony Allen (57)
50/1
6g savabeel (AUS) x affairoftheheart (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
6
3.1
11/2
T: R Heilbronn
R: Minonette Kennedy (53.5)
11/2
7g salt lake city (USA) x shezawran (AUS) (admiralty (USA))
7
3.9
8/1
T: Ms W Bannerot
R: Alannah Fancourt (58.5)
8/1
9m all bar one (AUS) x lady so (AUS) (lion hunter (AUS))
8
7.2
8/1
T: Douglas Lane
R: W D O'Connell (55)
8/1
7g o'reilly (NZ) x miraculous miss (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
13.2
4/1F
T: Ben Hull
R: Leslie Tilley (59.5)
4/1F
4m animal kingdom (USA) x tumble turn (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Butler McDermott Lawyers-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(8) Time: 1:13.50 (38.45)
Prizemoney: $17,000
1
5/2F
T: Wayne Stephens
R: Sheriden Tomlinson (54)
5/2F
3f better than ready (AUS) x lough rea (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: The Bumblebee,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Gregory Cornish
R: Leslie Tilley (57)
10/1
5g tanabota (AUS) x created (AUS) (naturalism (NZ))
3
3
11/1
T: Ms K Stabe
R: Minonette Kennedy (53.5)
11/1
4g drumbeats (AUS) x anigma (GB) (machiavellian (USA))
4
5
15/2
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (56.5)
15/2
4m spirit of boom (AUS) x jebel ali (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.2
12/1
T: S & A Barling
R: Adam Sewell (57)
12/1
5m dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
6
8.2
11/1
T: D R Ward
R: Vishan Venkaya (58)
11/1
6m real saga (AUS) x elusive gift (NZ) (elusive city (USA))
7
8.3
10/1
T: Kym Afford
R: Hannah Phillips (61.5)
10/1
4g skilled (AUS) x havasinga (AUS) (danasinga (AUS))
8
10.1
15/4
T: Ben Hull
R: Alex Patis (61.5)
15/4
5g commands (AUS) x top of the rock (AUS) (easy rocking (AUS))
9
10.9
15/1
T: J G Symons & S Laxon
R: Corey Bayliss (58)
15/1
10
12.4
8/1
T: B J Dais
R: Alannah Fancourt (55)
8/1
6g pressday (AUS) x joust (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 6 - Kilcoy Exchange Hotel Hcp (C1) (1060m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:06.57 (37.78)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: M A Palmer
R: Taylor Marshall (57)
11/2
3g whittington (AUS) x slugsisterkate (AUS) (pure genius (USA))
Winning siblings: Marc's Diesel, Slugsnephewjonny,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
14/1
T: Malcolm Reynolds
R: Madeleine Wishart (56)
14/1
4m shinzig (AUS) x la caramba (AUS) (niello (AUS))
3
0.6
30/1
T: Ms W Bannerot
R: Ms K Gates (55)
30/1
4
2.4
5/1
T: Stephen Kirkwood
R: Emma Ljung (57)
5/1
3f smart missile (AUS) x schipper (AUS) (elusive quality (USA))
5
2.9
9/1
T: Kym Afford
R: Hannah Phillips (55)
9/1
5m raheeb (AUS) x leica shandy (AUS) (clang (AUS))
6
3.9
4/6F
T: M A Currie
R: Baylee Nothdurft (59.5)
4/6F
3g exceed and excel (AUS) x sister rocks (USA) (rock hard ten (USA))
7
4.4
25/1
T: K R Kemp
R: Alannah Fancourt (55.5)
25/1
6m pluck (USA) x spinnawitch (AUS) (country reel (USA))
8
5.2
100/1
T: L D Wanless
R: Jackson Murphy (55)
100/1
6m easy rocking (AUS) x chinese wall (AUS) (private agenda (AUS))
9
16.5
150/1
T: Shane Parsons
R: R Faehr (55)
150/1
5m moshe (AUS) x jessica said (AUS) (all chatter (USA))
Race 7 - Keeping The Spirit Alive-Bm55 (1900m)
Class: Benchmark 55 Track: Heavy(8) Time: 2:05.63 (38.92)
Prizemoney: $17,000
1
15/1
T: R L Lyford
R: Ms R Palmer (59)
15/1
7g onemorenomore (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1F
T: H R Richardson
R: J L Taylor (60)
2/1F
7g mossman (AUS) x gould (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.7
15/4
T: Sabbir Alam
R: Vishan Venkaya (58)
15/4
5m stratum (AUS) x gypsy googol (AUS) (secret savings (USA))
4
4
16/1
T: K J Jones
R: Sheriden Tomlinson (56)
16/1
7g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
5
4.8
20/1
T: Ms A Willick
R: Leslie Tilley (58)
20/1
5m real saga (AUS) x sharpay magic (AUS) (magic albert (AUS))
6
6.6
Sid (6)
9/1
T: J E Murdoch
R: Minonette Kennedy (57.5)
9/1
4g sidereus (AUS) x parclose (FR) (loup solitaire (USA))
7
6.7
16/1
T: Scott Pedron
R: Hannah Richardson (58.5)
16/1
6g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
8
7.5
12/1
T: Dale Groves
R: P Hamblin (63)
12/1
4g fastnet rock (AUS) x elite circle (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.7
25/1
T: S A Mackinnon
R: Taylor Marshall (59)
25/1
6g strada (AUS) x piccolo puledra (AUS) (marwina (AUS))
10
9.2
7/2
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (57.5)
7/2
5m jimmy choux (NZ) x shaheen (NZ) (zabeel (NZ))
11
9.7
40/1
T: Dale Groves
R: G Geran (59.5)
40/1
3g the factor (USA) x lightly dusted (AUS) (gilded time (USA))
* Nick figures are for Australasia.